lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-07-2013, 15:40   #1
LAB501
News bringer
 
Join Date: May 2012
Posts: 4,494
Mentioned: 4 Post(s)


Default Allview V1 Viper Review

Allview V1 Viper   Mai multi dintre voi m-au intrebat cand vom publica un review pentru Allview V1 Viper. Ei bine, am tinut cont de dorintele voastre si am incercat sa testam Viper-ul cat mai repede, prin urmare astazi vom vedea impreuna cum se comporta cel mai nou telefon al celor de la Allview. Evident, [...]

The post Allview V1 Viper Review appeared first on next lab501.



More...
LAB501 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 15:56   #2
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Ok telefonul, parerea mea despre preturile allview o stii.

Propunerea ta de la final se loveste de o realitate cam cruda: S3-ul a ajuns in zona de pret 1500-1700 lei si nici mama allview-ului nu m-ar convinge sa nu-l iau si exista deja multe variante de 5" FHD cu 6589T si 2GB in diverse arome chinezesti. Zoppo C2 daca nu ma insel asa ca probabil e pe vine si la brasoveni ceva asemanator. Daca vor cere peste 1500 lei pe el e fail.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 15:59   #3
iulli
Ancient friend
 
iulli's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucovina
Posts: 2,371
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
daca Viper-ul ar fi avut 2GB RAM, 16MB spatiu de stocare dar ar fi costat 1700 RON… v-ar fi deranjat acest lucru?
In zona aia de pret e si Nexus 4, cam greu sa-i faca concurenta.
__________________
Daca as avea un leu pentru fiecare data cand am zis ca nu mai beau, as avea bani sa ma fac muci.
iulli is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 16:03   #4
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Da, sigur, ca single SIM. Discutam aici despre telefoane dual Sim, iar de Nexus 4 sau S3 dual sim eu nu prea am auzit (nu in romania cel putin). Dual sim-urile din zona aia de pret nu prea sunt la acelasi nivel de perfformanta.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 16:17   #5
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Asta cu dual-simu' e discutabila. Daca vorbesti la greu + trafic un smarşon cu greu te duce o zi de dimineata pina seara. De asta dupa umila mea parere combinatia optima e ceva gen nokia 1100 pentru vorbit si smarşonu pentru restul.

Piata de dualsim-uri high end e subtire in eu fiindca altfel am si vazut variante dual sim la S4 si One de exemplu care exista in china si alte regiuni.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 16:21   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

dev - I get it tata, nu e pentru tine, nu iti place. Bravo tie, e dreptul tau. Exista oameni care vor dual sim Android si cu asta basta. Exista oameni carora nu le trebuie custom ROM-uri si exista oameni care vor sa cumpere cu factura si garantie din Romania. Nu te incadrezi nu e nici un stres, nu inseamna ca aia aduc produse degeaba.

HTC One dual sim exista si la noi tati, disponibil chiar...dar e doar 35 de milioane. Sigur S4 dual sim ar costa tot atat de "putin" la noi...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 20:06   #7
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Aş avea o rugăminte generală... Este posibil să implementaţi la review-uri o opţiune "view all pages", care să permită afişarea tuturor paginilor într-una singură? E un pic deranjant să citesc 3 fraze şi să dau click pe următoarea pagină.

LE: mi se pare de prost gust să afişezi "8.0 Mega Pixels" lângă camera foto. Ceva asemănător cu ăia care îşi cumpără BMW şi aleg număr de înmatriculare "BMW". E cam de cocalar treaba.

Last edited by war4peace; 04-07-2013 at 20:08.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:02   #8
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Proofing articol:

"La fel ca in cazul multor alte terminale" - corect "altor". Sau, rescris, "La fel ca pentru multe alte terminale".

"Meniul este cat se poate de cuprinzator" - e o exagerare.
La fel şi "zgomotul in imagine incepe sa fie destul de evident." - e o descriere prea complicată. "Zgomotul în imagine devine evident" prezintă suficientă informaţie. "Destul de" nu se prea înţelege cu "începe să".

Se observă aceeaşi tendinţă de a pune accent pe lucruri evidente prin abundenţă de locuţiuni: "trebuie sa va spun un lucru cat se poate de clar – daca utilizatori cu adevarat exigenti" - aceste "adaosuri" se simt ca o "compensare" a unei... aparente nesiguranţe a autorului. Pare că autorul simte nevoia de a fi explicit în mod abuziv. Am mai semnalat acest lucru şi în articolele trecute.

În fraza următoare ne izbeşte un "Design-ul este cat se poate de placut".

Un paragraf mai jos ne lovim de "se realizeaza cat se poate de simplu".

"Diferentele sunt minore si apar datorita diferentelor[...] si pur si simplu diferente de rulare" - diferenţele apar datorită diferenţelor şi diferenţelor?

Ultima pagină ne serveşte cu un "insa in utilizarea zilnica arata cat se poate de bine"...

O recomandare: la recitirea unui articol, înainte de publicare, căutaţi după "cat se poate de", "destul de", "mai mult decat", "foarte", vedeţi cât de des sunt folosite şi folosiţi altceva în trei sferturi din cazuri. Numai pe ultima pagină, "foarte" apare de trei ori, din care două apariţii sunt în aceeaşi frază. "Foarte" e un superlativ absolut. El ar trebui să fie înlocuibil cu "cel mai" (dacă se compară cu orice altceva). Este valabilă înlocuirea în cazul produsului din review? Dacă nu, folosiţi altceva.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:11   #9
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Proofing articol:

"La fel ca in cazul multor alte terminale" - corect "altor". Sau, rescris, "La fel ca pentru multe alte terminale".
Corect, am modificat

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
"Meniul este cat se poate de cuprinzator" - e o exagerare.
La fel şi "zgomotul in imagine incepe sa fie destul de evident." - e o descriere prea complicată. "Zgomotul în imagine devine evident" prezintă suficientă informaţie. "Destul de" nu se prea înţelege cu "începe să".
Chestie de gust nu de gramatica

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Se observă aceeaşi tendinţă de a pune accent pe lucruri evidente prin abundenţă de locuţiuni: "trebuie sa va spun un lucru cat se poate de clar – daca utilizatori cu adevarat exigenti" - aceste "adaosuri" se simt ca o "compensare" a unei... aparente nesiguranţe a autorului. Pare că autorul simte nevoia de a fi explicit în mod abuziv. Am mai semnalat acest lucru şi în articolele trecute.
Sunt cel mai sigur pe el autor din tot colectivul, pur si simplu asa imi place mie sa ma exprim.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
În fraza următoare ne izbeşte un "Design-ul este cat se poate de placut".

Un paragraf mai jos ne lovim de "se realizeaza cat se poate de simplu".

"Diferentele sunt minore si apar datorita diferentelor[...] si pur si simplu diferente de rulare" - diferenţele apar datorită diferenţelor şi diferenţelor?

Ultima pagină ne serveşte cu un "insa in utilizarea zilnica arata cat se poate de bine"...

O recomandare: la recitirea unui articol, înainte de publicare, căutaţi după "cat se poate de", "destul de", "mai mult decat", "foarte", vedeţi cât de des sunt folosite şi folosiţi altceva în trei sferturi din cazuri. Numai pe ultima pagină, "foarte" apare de trei ori, din care două apariţii sunt în aceeaşi frază. "Foarte" e un superlativ absolut. El ar trebui să fie înlocuibil cu "cel mai" (dacă se compară cu orice altceva). Este valabilă înlocuirea în cazul produsului din review? Dacă nu, folosiţi altceva.

Repet, chestie de gust nu de gramatica. Personal asa prefer sa ma exprim si sunt cat se poate de multumim cu acest tip de formulare.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:31   #10
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Din nefericire, nu e o chestiune de gust, ci de profesionalism. Eu am făcut content creation (inclusiv cursuri) şi recomandările mele ţin de "best practices". Bineînţeles, pot fi ignorate, şi atunci rezultatul este un review cu profesionalism scăzut.

Pot doar să vă urez "succesuri" în continuare
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:40   #11
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sunt pentru war4peace la toate ideile prezentate mai sus.
Eu nu sunt așa de drastic ca el la autocorectură, dar nici eu nu folosesc cuvântul "foarte" în texte. Dacă îl folosesc, mă mușc de limbă, îmi dau 3 palme și dacă nu am cum să mă exprim altfel, abia atunci îl accept în text.
"Foarte" este folosit pentru superlativ absolut, problema este că de cele mai multe ori nu se justifică utilizarea lui și atunci când se justifică mi se pare o exagerare.
Așadar, recomand și eu reformularea...
Arise is online now   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:46   #12
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Adevărat, eu sufăr de deformaţie (non)profesională. Adică... scriu literatură ca hobby (deocamdată; sunt prea laş ca să încerc o publicare) şi îmi verific la sânge munca (şi mereu, mereu găsesc mici probleme de formulare). În timp, a ajuns un proces natural, atât în engleză cât şi în română. Intru automat pe modul de corectare când citesc un articol...
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 21:57   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nebunaticilor...usor ca nu sunt insensibil, sunt doar obosit

Deci (ca sa incep corect o propozitie)... Pe mine nu ma deranjeaza corecturile, ba din contra, cred ca am mai spus ca apreciez acest lucru si ne prind bine.

Dar...sunt unele faze la care exagerati. Pe LAB si pe NEXT exista cel mai inalt nivel de profesionalism datorita cunostiintelor noastre tehnice, experientei noastre, precum si corectitudinii cu care abordam subiectele. Nu suntem jurnalisti, nu suntem scriitori. De aceea, nici nu avem pretentia de a ne exprima ca intr-o teza de doctorat de Filologie. Da, ma pricepeam la din astea candva dar recunosc sincer ca mi-au mai murit neuroni intre timp.

Revenind la ce spuneati voi mai sus, hai sa o luam punctual:

Quote:
"Meniul este cat se poate de cuprinzator" - e o exagerare.
Ok, corectez.


Quote:
La fel şi "zgomotul in imagine incepe sa fie destul de evident." - e o descriere prea complicată.
Nu, nu, nu, nu sunt de acord intr-o mie de ani, este o formula literara pe care am intalnit-o si in romane, nu vad nici o problema aici.

Quote:
Se observă aceeaşi tendinţă de a pune accent pe lucruri evidente prin abundenţă de locuţiuni: "trebuie sa va spun un lucru cat se poate de clar – daca utilizatori cu adevarat exigenti"
Din nou nu vad problema. Subliniam ceva in primul caz. In al doilea caz ma gandeam la un utilizator cu adevarat exigent. Adica un utilizator care sesizeaza lag-ul cu ochiul liber in orice situatie. Un om care a utilizat numai iPhone si Jelly Bean pe terminale high-end. Cum vroiati sa spun asta mai simplu decat am facut-o?

Nu, un utilizator care nu este cu adevarat exigent nu vede lag-ul pe P5 Qmax. Un utilizator cu adevarat exigent il vede.

Quote:
În fraza următoare ne izbeşte un "Design-ul este cat se poate de placut".

Un paragraf mai jos ne lovim de "se realizeaza cat se poate de simplu".
Ok, corectat


Quote:
"Diferentele sunt minore si apar datorita diferentelor[...] si pur si simplu diferente de rulare" - diferenţele apar datorită diferenţelor şi diferenţelor?
DA! Este acelasi chipset, prin urmare diferentele de performanta se datoreaza diferentelor dintre OS-uri, precum si diferentelor de la o rulare la alta. Care e buba?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 22:18   #14
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Cred ca inainte de critica literara un "felicitari pentru munca depusa" este bine venit:P
PS:Mie imi place sincer,nu stiu de ce,dar are ceva ce imi place.
Gaminggrade is online now   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 22:32   #15
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Dar...sunt unele faze la care exagerati. Pe LAB si pe NEXT exista cel mai inalt nivel de profesionalism datorita cunostiintelor noastre tehnice, experientei noastre, precum si corectitudinii cu care abordam subiectele. Nu suntem jurnalisti, nu suntem scriitori. De aceea, nici nu avem pretentia de a ne exprima ca intr-o teza de doctorat de Filologie. Da, ma pricepeam la din astea candva dar recunosc sincer ca mi-au mai murit neuroni intre timp.
Poate aveţi nevoie de un om care să vă ajute pe partea aceasta?

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu, nu, nu, nu sunt de acord intr-o mie de ani, este o formula literara pe care am intalnit-o si in romane, nu vad nici o problema aici.
Ok, hai să împărţim un pic firul în 4.

"zgomotul in imagine incepe sa fie destul de evident" - originalul.
"zgomotul in imagine incepe sa fie evident" - modificarea.

Varianta modificată nu schimbă sensul frazei, nici intenţia sa.
Motivul pentru care ai pune "destul de" implică existenţa posibilă a unui "insuficient de". În cazul de mai sus, nu există nicio şansă pentru "zgomotul in imagine incepe sa fie insuficient de evident". Este o situaţie imposibilă. De aceea am spus că "destul de" e în plus. Nu e greşit, e doar degeaba, nu-şi are rostul.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Din nou nu vad problema. Subliniam ceva in primul caz. In al doilea caz ma gandeam la un utilizator cu adevarat exigent. Adica un utilizator care sesizeaza lag-ul cu ochiul liber in orice situatie. Un om care a utilizat numai iPhone si Jelly Bean pe terminale high-end. Cum vroiati sa spun asta mai simplu decat am facut-o?

Nu, un utilizator care nu este cu adevarat exigent nu vede lag-ul pe P5 Qmax. Un utilizator cu adevarat exigent il vede.
Problema e că "exigent" nu are grad de comparaţie. Ca să fiu clar, e aceeaşi problemă ca şi mai sus. Există un utilizator "fals exigent" care să se opună, ca definiţie, unui utilizator "cu adevărat exigent"?

Referitor la exagerare, "cât se poate de cuprinzător" implică "nu se poate mai cuprinzător de atât" - e limita maximă de "cuprinzător". În cazul de faţă (meniu) nu se aplică. Întotdeauna se poate ca un meniu să fie mai cuprinzător, să aibă o intrare-două în plus.


Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
DA! Este acelasi chipset, prin urmare diferentele de performanta se datoreaza diferentelor dintre OS-uri, precum si diferentelor de la o rulare la alta. Care e buba?
Buba e că avem de-a face cu un truism. E evident că o diferenţă se datorează unei diferenţe - recte este nevoie de a reface fraza.

Original: "Diferentele sunt minore si apar datorita diferentelor dintre versiunea de sistem de operare, rezolutie (in cazul testelor 3D) si pur si simplu diferente de rulare."

Modificat: "Diferenţele sunt minore şi au drept cauze versiunile sistemelor de operare, rezoluţia ecranului sau pur şi simplu marjele de eroare la rularea testelor". N-am mai scris "diferenţe" de 3 ori, am evitat truismul, am determinat clar ce produce inconsistenţele rezultatelor.

@Gaminggrade, la nivel global se abuză de felicitări, de la "Achievement! You clicked your mouse!" din Facebook până la notele mari de la bac. Eu măsor succesul unui articol după numărul şi calitatea comentariilor, de exemplu (pe lângă alte lucruri). Aş prefera 5 critici constructive (care demonstrează că am vizitatori interesaţi, care citesc cu atenţie) în locul a 20 de comentarii gen "bun articol, bravo" care pot fi postate de nişte oameni care au citit titlul şi s-au uitat la 3 poze, recte aplaudaci.

Ştiu că sunt în minoritate cu atitudinea asta, dar şi de la mine de pe blog mai şterg câte un comentariu de genul "mişto scris".

Last edited by war4peace; 04-07-2013 at 22:36.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 22:38   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Exista utilizatori mai putin exigenti.

Am schimbat ultima fraza cu cea scrisa de tine, multumesc. Problema este ca exprimarea lipsita de truisme este efectiv seaca daca ma intrebi pe mine...

Legat de comentarii ..cam greu sa ai comentariile "grele" pe site cand "greii" comenteaza pe forum
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 22:41   #17
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
Cred ca inainte de critica literara un "felicitari
Pai asa e normal pana la urma. Dar vad ca trebuie sa postam cu gramatica academiei a Stefaniei Popescu in poala...

Au muncit oamenii sa faca un review mura in gura pentru noi si mi se pare jenant sa ne apucam sa le dam peste ochi ca wai domne virgula nu e unde trebuie.

Mai posteaza omul in graba... e la in autobuz/masina/metrou/wc-u.. nu sta sa faca caligrafie
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 22:41   #18
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Seat - sunt bune observatiile lui si pentru mine e ok ca sta cineva sa corecteze tot ce scriem. Ca nu sunt de acord uneori cu nivelul gramatical, asta e altceva. Asta nu inseamna ca face ceva rau.

war - Da, am avea nevoie de o corectura mai aspra pentru ca eu stau linistit cand vad ca doar asta ai de zis (inseamna ca restul e bine).

Insa nu uita un lucru, pentru multi savoarea articolelor noastre vine si din conexiunea cu autorul, respectiv stilul meu mai verbal de a scrie sau stilul lui Ramiro mai dur si necizelat. Poti fi sigur ca in articolele haiducului se mai strecoara greseli, dar stilul este inconfundabil si oamenii stiu ca in spatele acestui stil se ascunde unul dintre cei mai priceputi oameni in asa ceva din lume.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 22:42   #19
George G.
next lab501
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 467
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
[...]Nu suntem jurnalisti[...]
Well, daca e sa ma uit pe diploma

Altfel, la noi mai e si problema automatismelor. Scriind de ceva timp articole pe aceleasi subiecte si structura ajungi sa repeti inevitabil tot mai multe sintagme. In mod normal le mai eliminam la corectura dar intotdeauna vor fi scapari datorate oboselii si timpului scurt.

In conditii ideale, ne-ar trebui un om pentru corectura si unul care sa traduca articolele in engleza cat mai rapid si corect posibil.
George G. is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2013, 22:44   #20
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

BA!!!! Te rog frumos!!!! Pe diploma mea scrie "Licentiat in arte" nu jurnalist
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Allview P5 Quad Review LAB501 Articole 5 29-06-2013 15:45
Allview P5 Qmax Review LAB501 Articole 0 28-06-2013 11:40
Allview P6 Quad Review LAB501 Articole 4 03-06-2013 12:42
AllView TX1 Quasar – Review LAB501 Articole 0 29-01-2013 14:20
Allview P6 Stony - Review LAB501 Articole 0 13-11-2012 13:10

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,882
Total Online: 1939

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.