lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-12-2018, 11:36   #441
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 97 Post(s)

PC-ul meu

Au inceput sa-mi vina produsele de pe aliexpres, charger-ul litokala 500, soldering paste, capetele pentru statiea de lipit (finaly), pompa pentru excesul de fludor etc, astept cu bale flux-ul ca sa ma apuc de treaba dar m-am lovit de o problema pe care nu am luat-o in calcul mai demult cand mi-am facut necesarul.

Target-ul meu e sa ajung sa repar diverse PCB_uri later, gen mobo-uri de laptop-uri. Pana imi formez mana si imi pun electronica la punct voi face montari si demontari pe diverse smd-uri insa zoom-ul si lumina sunt o problema, am nevoie de o camera cu zoom in stilul microscopului digital ca sa vad clar lipitura daca e curata.

Daca ma zgarcesc si incerc sa-mi fac eu unul s-ar putea sa nu iasa ce trebuie sau sa iasa ceva scump asa ca in prima faza o sa merg pe ceva recomandari de solutii mai ieftine pt inceput mai ales ca e un hobby si sunt la inceput, it';s better than nothing.

Are cineva experienta cu asa ceva ?
La primul search am gasit asa ceva (click)

Thanks.

Last edited by agarici cu pedale; 15-12-2018 at 11:38.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2018, 12:22   #442
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 546 Post(s)

PC-ul meu

Nu știu dacă te-ai orientat bine... dar eu nu fac reparații de mobo de laptop ca job. Deci poate vorbesc prostii.

Eu mereu am lucrat pe o placă de bază defectă luată de pe olx sau okazii cu 15 lei. Recomand să faci la fel, pentru că acolo vei observa imediat dacă poți sau nu folosi combo-ul tău de stație și vârf pentru ce vrei tu.

Plăcile de bază au solder masiv pe componente iar acel solder este unul special, gen solder free care are nevoie de temperatură ridicată pentru a ajunge la starea fluidă. Cred că este mai ok să folosești și un pistol de lipit din ăla de pe timpuri pentru puterea lui, stația de lipit este pentru cip-uri mai finuțe.

Eu pun în general un vârf mai gros pe stație și încarc (contaminez) cu fludor cu plumb ca să îi scad temperatura și să se amestece. Evident flux din belșug.
Abia apoi pun fludor cu bismuth (un fel de quikchip) ca să îl cobor bine și să pot dezlipi chestiile mari, gen condensatori, bobine, tranzistori, etc.

Pentru lipituri nu ai nevoie de microscop, oricum nu cred că ți-ar fi perfect util în toate scenariile din cauze inerente ce țin de distanța de focalizare, unghi, dimensiuni placă, manevrabilitate, etc.
Eu pur și simplu folosesc o lupă cu led luată de pe ebay.
Lipiturile de tip short se văd oricum și cu ochiul liber să știi.

Microscopul ăla e ok dacă vrei să faci video/tutoriale gen Louis Rosmann, dar ție efectiv nu știu cât îți vor fi de ajutor.

Last edited by Arise; 15-12-2018 at 12:43.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2018, 12:28   #443
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 721 Post(s)

PC-ul meu

Sub microscopul ala nu poti lucra. Da, e fain ca mareste bine (am unul 500x), dar focusul e intre 0-4cm. Daca bagi letconul sub el s-a dus dracu.

Microscoape acceptabile pentru lucrul cu asa ceva costa +$100 si trebuie neaparat sa fie "far focus". De ex HT-80PL. Plus ca atunci cand le tii la 15-20cm cu siguranta zoom-ul e mult mai mic.
Old 15-12-2018, 12:29   #444
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Singurul flux care îl recomand. Nu cred că este originalul, dar este foarte bun și îl recomand pentru că nu rămân urme dacă se spală bine placa cu alcool și pentru că acționează foarte bine. Nu recomand nimic pe bază de rășină/sacâz, nu mai trăim în trecut.

Și lupa luată de pe ebay. Nu a fost chiar ieftină, am luat două bucăți în trecut să îmi fac ochelari 3D, dar am văzut ce bună e la inspecția de componente SMD.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 15-12-2018, 15:03   #445
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Reparatii de electronice nu intra in responsabilitatea mea ca si job, lucrez ca network admin and other related stufs dar zero pe electronica, mi-am luat un gordak 968 pentru reparatii banale si si-a scos banii dublu from day 2 ca sa zic asa, restul de le iau pe langa el sunt o necesitate ca sa imi pot forma mana si sa ma obisnuiesc cu lucrul pe diverse PCB_uri.

Acelasi flux am comandat si eu si nu e original dar am vazut ca avea multe pozitive si vanzari mari, am zis sa vad cum e mai ales ca pretul e oke per bucata.
Placi de baza si alte nebunii cu reparatii minore am o gramada pe la munca, in special de laptop-uri si ajung la reciclare/gunoi asa ca la cele cu reparatii usoare imi pot baga nasul in ele ca oricum nu costa nimic.

Am observat ca dai destul de greu piesele jos dar nici nu am dat cu temperatura mare in ele ca sa nu stric si mai rau dar pana nu am flux nu mai umblu ca nu am nici o sansa calumea. Totodata trebuie sa vad ce fludor imi mai cumpar, o sa fac odata stock-ul ca am 3-4 tipuri diferite.

Deci intr-un fel sau altul o sa raman la metoda cu lupa pt inceput. Merci de info

Last edited by agarici cu pedale; 15-12-2018 at 15:11.
Old 15-12-2018, 15:34   #446
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Fludor cumpăr doar de pe piața locală, pentru că am luat o dată o rolă de pe ebay și nu e bun, cred că e lead free, sau naigba știe... e foarte prost și nu pot lipi cu el.
Cumpăr făcute mosor de 1 metru, de 2 sau 1.5mm grosime. Prea subțiri sau prea groase nu simt nevoia.
Old 15-12-2018, 15:50   #447
Bobby
Senior Member

Mentioned: 5 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu mereu am lucrat pe o placă de bază defectă luată de pe olx sau okazii cu 15 lei. Recomand să faci la fel, pentru că acolo vei observa imediat dacă poți sau nu folosi combo-ul tău de stație și vârf pentru ce vrei tu.
+1 Indemanarea ti-o formezi in timp exesand. Ia placi si exerceaza pe ele. Sunt N tutoriale pe YT.

Quote:
Plăcile de bază au solder masiv pe componente iar acel solder este unul special, gen solder free care are nevoie de temperatură ridicată pentru a ajunge la starea fluidă. Cred că este mai ok să folosești și un pistol de lipit din ăla de pe timpuri pentru puterea lui, stația de lipit este pentru cip-uri mai finuțe.
Placile de baza sunt foarte complexe iar unele din ele pot avea si 16 straturi (layere) LINK. Datorita lipsei de spatiu si a complexitatii, majoriatea traseelor sunt foarte subtiri insa grosimea stratului de cupru depus e mai mare pentru a suporta curentii necesari fara pierderi.

Cositorul folosit in ziua de azi in industrie e de tip Lead Free (fara plumb) care are un punct de topire mai ridicat. Daca cositorul clasic (Staniu + Plumb) se topeste undeva pe la 183 grade C cel Lead Free in functie de aliajele din care e compus are punctul de topire mai sus. In cazul aliajelor fara plumb cel mai uzual ar fi SAC (staniu-argint-cupru) care are se topeste undeva la 220 grade C in functie de procentul aliajelor din el. Solder Wikipedia

Avand in vedere cele de mai sus se poate trage usor comcluzia ca o placa de baza nu e usor de reparat pentru ca traseele groase de cupru "inprastie" usor caldura aplicata iar cum sunt cositorite cu cositor Lead Free trebuie ales o temperatura mai mare a statiei, insa o data cu data cu aceasta temperatura mai mare apare si riscul de arde placa in zona de lucru.

Legat de microscoape, fereste-te de cele ieftine, sunt oricum numa bune nu.
Mai jos 2 clipuri pe aceasta tema

Cel din al doilea link ar fii cea mai buna solutie avand autofocus (nu mai trebuie sa umbli la focus toata ziua sa ai imagine clara pe monitor) insa pretul lui e destul de prohibitiv.
O alternativa mai low cost ar fi ANDONSTAR care iar are o imagine foarte buna.
Daca as castiga destul din reparatii probabil mi l-as lua unul, asa raman la lupa mea
Bobby is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2018, 19:40   #448
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

O sa iau mobo-uri de la laptop-uri acasa sa vad ce pot face cu ele, momentan am exersat pe pcb-uri de la HDD-uri ca sunt mici si nu ocupa spatiu mult pe birou... toate bune si frumoase cu datul jos de piese ... cand a venit vorba sa le pun la loc normal ca s-a dus toata bucuria fiindca s-a complicat situatia si atunci am realizat ca pe langa lipsa de experienta trebuie sa ai ceva scule si accesorii, in cazul meu am un Gordak 968 de care sunt constient ca nu o pot lauda dar pentru mine e ceva entry/cheap pt home use ocasional si ma satisface, insa capul cu care a venit nu prea ai ce face cu el, flux nu aveam, solder paste deja era un vis umed si lista continua si de la ultimele indrumari de la @Arise am facut comenzi pe aliexpres pt produse in ideea ca o sa progresez dar vin destul de greu si uite asa prin anul nou.

Merci de info. Vad ca statia poate 450*C pe iron si are 60W, tind sa cred ca in realitate e mai slaba.
Old 15-12-2018, 19:59   #449
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Electronica - Sfaturi, Proiecte DIY

Sincer nu știu la ce componente de PCB te referi, acolo sunt mai multe rezistențe și condensatori MLCC. Extrem de ușor de lipit la loc, ceva de genu’ one touch + one touch cu varful și e gata.
Dar ca să lipești e important fluxu’. Fără flux nu faci treabă. Dar tot nu am înțeles exact ce îți lipsește, găsești flux cu aromă de brad pe toate drumurile... și se găsește și fludor cu core cu flux.

Nu cred că stația e slabă, cred că e foarte bună. Nu este un Hakko, dar cred că poți să faci multe cu ea.

Last edited by Arise; 15-12-2018 at 20:02.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2018, 22:00   #450
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Intradevar am fost comod pt ca pe la lujerului nu stiu magazine de electronice la colt de bloc de unde sa-mi iau repede ce am nevoie. Momentan flux-ul imi mai lipseste cu desavarsire si fara el e un chin orice as face.

Adineauri am dat jos cu hot air-ul de pe placa de baza de la un hdd ceva piese si le-am pus la loc relativ usor si apoi am zis sa vad cat de greu e sa dau jos si un circuit integrat cu aprox 100 pini ca tot vroiam sa testez niste soldering paste si mi se pare chiar misto pentru ca e al naibi de eazy in felul asta sa pui ceva la loc, probabil daca aveam flux iesea aproape fara nici un pin in scurt. Totusi cred ca am aplicat prea mult timp aer cald pe el fiindca se incinsese rau placa de baza overall.

Totodata am vazut si ce inseamna o tresa mai buna, aveam una veche vs cea noua si cea old nu sugea absolut deloc.
Old 15-12-2018, 22:50   #451
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Electronica - Sfaturi, Proiecte DIY

Tresa nu suge fără flux. Să nu freci niciodată padul fără flux cu tresa pentru că este acoperit de un strat subțire de cupru care se va lua (nu se ia dacă e rece, dar dacă îl încingi se va lua foarte ușor) dacă freci cu tresa de el.

Eu prefer să scot componentele cu solder iron-ul dacă e posibil. Aerul cald are un risc că îți poate sufla componentele de pe placă dacă sunt prea aproape de chip.

Old 15-12-2018, 23:53   #452
Dashu
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

Pune flux pe tresa chiar daca are.

Eu am schimbat vreo 4-5 chinezarii de fludor si cu plumb si fara, si am ajuns la Fluitin 1532. E ani lumina in fata chinezariilor. Destul de scump, dar cred ca-mi ajunge 10 ani poate mai bine.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2018, 23:55   #453
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Nu stiu cum e ultima tresa luata dar suge bine si fara flux, adica na, fludor cu flux cat o avea el, pe cand cea old in aceleasi conditii nu suge absolut nimic (probabil asta e mai dependenta de flux mai ales ca e mai densa si mai subtire).

Stiu ce zici cu aerul cald, am inteles ca sunt ceva benzi speciale pentru pus in jurul piesei pe care doresti sa o scoti si pentru a evita degradarea celor din jur dar nu am luat inca.
Prima data cand l-am folosit mi-au zburat un rand de rezistente mici de pe o placa donatoare, am fost poker face total ) ofc tot pe o placa de baza donatoare testam...

Fiind la inceput sincer imi e frica mai mult sa nu ard/distrug fizic piesa in sine prin incalzire prea multa locala fiindca nu stiu la ce temperaturi se crapa/distrug circuitele integrate sau alte piese.
Cu solder iron-ul am o problema la piesele mici + ca am un tremurat usor de mana de la mama natura dar trebuie sa ma antrenez mai mult, le dau jos si-mi pleaca si cate un circuit cu ele dar daca aveam flux cred ca era mai usor.

De unde iau si eu Fluitin 1532 ?
Acum am ceva Cynel Sn60Pb40 SW26/3/2.5% de 0.70mm si ceva old si gros de cand bunicu chinezesc cu flux/sacaz dar nu se mai vad pe el detalii dar la lipituri lasa urme urate, rar il folosesc.
LE: da o sa folosesc cu flux cand o sa-mi vina, pana atunci fac pauza.
LE2: oh crapp cat costa Fluitin 1532

Last edited by agarici cu pedale; 16-12-2018 at 00:05.
Old 16-12-2018, 00:24   #454
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 119 Post(s)

PC-ul meu

Neavand experienta, am fost sfatuit sa utilizez datasheet pt orice integrat, vrm, mosfet, etc. Aproape la toate scrie temp maxima pe care o permite, temp de solder si resolder. Ba am gasit si ce substante sunt recomandate.
Daca nu te ocupi mereu cu asta e destul de greu sa le tii minte.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2018, 00:25   #455
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 141 Post(s)

PC-ul meu

Mane, treci pe la mine sa faci practica.

Eu deja acum port ochelari de aproape, deci virsta isi spune cuvintul de 2 ani incoace.

Toti tranzistorii negrii si multe rezistente SMD le-am schimbat manual...

Astea sint acum 2 ani cind inca lipeam SMD fara ochelari, all 100% hand made!

GAMING gear™ i9-9900K/5100MHz/1,330V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Nvidia GTX Titan Xp & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8 Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB + 2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case, Win 10 Pro.

Last edited by DjLeco; 16-12-2018 at 00:38.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2018, 00:30   #456
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 119 Post(s)

PC-ul meu

Adevarul e ca nimic nu se compara cu lumina naturala. Orice sursa artificiala te rupe la ochi, mai devreme sau mai tarziu.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2018, 01:30   #457
Dashu
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

De la astia am luat eu Fluitin.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2018, 07:31   #458
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Eu zic să accepți oferta lui Leco și să te duci la el să îți facă un quick crash course, pentru că înțelegi mult mai ușor multe chestii. E timpul tău care poate fi salvat de frustrări, nervi, etc.

Îi duci un plocon și tu acum de sărbători și aia este... [emoji23]

Old 16-12-2018, 11:23   #459
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 141 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Eu zic să accepți oferta lui Leco și să te duci la el să îți facă un quick crash course, pentru că înțelegi mult mai ușor multe chestii. E timpul tău care poate fi salvat de frustrări, nervi, etc.

Îi duci un plocon și tu acum de sărbători și aia este... [emoji23]

Ce-mi place cum suna asta. "plocon"...

Parca ar fi o plosca de apa, din aia de au aia prin desert din piele de camila sau din ce naiba o fi...
GAMING gear™ i9-9900K/5100MHz/1,330V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Nvidia GTX Titan Xp & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8 Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB + 2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case, Win 10 Pro.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2018, 11:26   #460
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

In afara de fluxul indicat de Arise eu mai folosesc Topnik RF800. E lichid si il pun cu seringa atunci cand trebuie sa lipesc componente foarte mici. Il pot doza foarte bine. Este un flux NO CLEAN insa tot spal placa cu IPA 99%. Nu am experienta cu multe tipuri de flux si am luat doar ce am gasit la magazinele din oras.

https://www.tme.eu/gb/details/rf800_...asty/rf800018/

Fludor am luat o rola Cynel 0.50mm 250g Sn60Pb40 SW26/3/2.5%. E foarte bun. E cam subtire dar il pot pune in mai multe fire daca este nevoie de mai mult, doar nu il folosesc la lipit tevi .

Am letcon de 15W si 40W iar pentru lipit/dezlipit piese de pe placi de baza de mari dimensiuni folosesc un pistol de lipit de 100W. Fluxul face viata mult mai usoara.

Statie inca nu am luat pentru ca in cazul meu nu isi justifica costul. Pe viitor cine stie...Statie vreau ceva semi pro...altfel ma descurc bine mersi cu ce am

Mai am inca multe de invatat insa rezultatele intermediare sunt promitatoare.

Last edited by Robert B; 16-12-2018 at 11:40.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules