lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-04-2019, 23:48   #58521
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 588 Post(s)

PC-ul meu

E parca si-a facut casa pasiva sau ceva de genul. Nu eco.
Un amic de-al meu a fost pe la el si a facut niste teste pentru niste certificari. Cica e f fain facuta casuta aia dpdv eficienta energetica.
Dar nu stiu detalii.
Oricum sigur are pompe subterane, ca fotovoltaicele nu au cum sa faca fata nici daca ai pe o suprafata mia mare decat acoperisul casei.
Old 04-04-2019, 23:53   #58522
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 250 Post(s)

PC-ul meu

+ baterii pentru înmagazinarea energinei pe timpul nopții, poate chiar UPS-uri...
Old 05-04-2019, 00:00   #58523
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by saamdepus View Post
Nimic nu depaseste 100% la eficienta (nici macar nu se poate atinge 100%)

Centralele pe gaz (condensare) depasesc 100% fata de arderea chioara/simpla a gazului (in esenta recupereaza un picut din caldura care iesea pe cos odata cu gazele arse...pana cand condenseaza vaporii de apa rezultati din ardere, devenind iar lichid)

La centralele electrice nu are ce sa condenseze. Nu dau gaze pe cos nici calde, nici reci.
Practic sunt niste incalzitoare electrice de apa cu o pompa care recirculeaza apa prin calorifere (in esenta)
Eficienta lor absoluta e chiar mai mica decat in cazul in care se folosesc aeroterme/calorifere electrice (ca apa incalzita pierde caldura pe traseu, pierde incalzind chiar componentele centralei electrice, etc)
Avantajul este ca o centrala electrica (comparat cu aeroterma electrica) e mai usor de automatizat, de mentinut o anume temperatura in incinte, etc.
Ai dreptate, bineinteles. Imi era capul prin alte parti si mi-am adus aminte de fisele tehnice ale centralelor.
Ideea e ca o centrala pe gaze se apropie mult de eficienta uneia electrice, gazul momentan fiind cam de 2-3 ori mai ieftin. Pe termen lung probabil pretul gazului va creste, dar va dura minim 5 ani pana vor ajunge cel putin la un nivel comparabil. Panourile fotovoltaice sunt egale cu 0 la clima noastra.
Pe scurt, e greu sa raspunzi la o intrebare ca asta cu da sau nu.

L.E. Buhnici si-a facut ceva misto, dar care nu era necesar. A bagat o groaza de bani in rahatul ala de casa.

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Exista pe pamantul asta eficienta 100% sau in univers ?
Parca unele stele sau supernove , ceva de genul produceau energie cu eficienta foarte mare raportata la cantitatea de materie consumata dar la noi ...
Trebuie sa ma documentez , probabil sunt in urma rau ...
Eu am invatat diferit la fizica , am chiulit prea mult se pare...
Practic, s-ar putea spune ca da. Teoretic, nu. Cauta pompe de caldura.

Last edited by augustus; 05-04-2019 at 00:13.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 02:08   #58524
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
+ baterii pentru înmagazinarea energinei pe timpul nopții, poate chiar UPS-uri...
Nope.
Cica are ceva tablou prin care da curentul in retea si-l ia inapoi noaptea.
Nu stiu detalii, dar il pot intreba daca sunteti curiosi.
Old 05-04-2019, 08:27   #58525
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 587 Post(s)

PC-ul meu

Omul are videos pe yourube in care explică detaliat ce a făcut acolo.
Este suficient să urmărești cele câteva filme legate de panouri ca să te lămurești ce și cum.

Nu e nevoie să întrebi pe altul care să îți traducă, sau să întrebi un prieten care are un prieten care a fost acolo.

P.S. Nu fac referire la cineva anume. Toți cei interesați ar trebui să vadă filmele lui de pe yt (cele legate de subiect, evident!) înainte să vină pe aici și să își dea cu părerea.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 05-04-2019, 09:58   #58526
saamdepus
Member

Mentioned: 7 Post(s)

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Ideea e ca o centrala pe gaze se apropie mult de eficienta uneia electrice, gazul momentan fiind cam de 2-3 ori mai ieftin. Pe termen lung probabil pretul gazului va creste, dar va dura minim 5 ani pana vor ajunge cel putin la un nivel comparabil. Panourile fotovoltaice sunt egale cu 0 la clima noastra.
Pe scurt, e greu sa raspunzi la o intrebare ca asta cu da sau nu.

L.E. Buhnici si-a facut ceva misto, dar care nu era necesar. A bagat o groaza de bani in rahatul ala de casa.
Ai dreptate.
Gazul inca este cea mai buna solutie.
E echilibrul corect intre investitie, amortizare financiara, eficienta energetica, mentenanta, etc.

De exemplu fotovoltaicul inca este prea scump, se degradeaza in timp, sensibil la perpendicularitatea razelor solare, la praful depus, la vreme, la nevoia de stocare a energiei, etc.
kilowattul bagat in retea e platit cu 22 bani (nici nu stiu daca sunt impozabili) iar cumparat este 60 bani.

Independenta energetica personala e o fata morgana foarte scumpa si repede dezamagitoare (sa nu uitam ca sigur creste pretul la gaz/kwh/etc dar nici salarizarea nu e batuta in cuie)
Sfatul meu este sa foloseasca omul solutiile mediane atat la incalzire cat si la izolare.
Independenta energetica personala obtinuta cu multe mii de euro nu e chiar dovada de genialitate.

Oricum domeniul energetic este un domeniu in care marketingul a dovedit cu prisosinta ce poate. Ca poate.
Norocul este ca cine vrea poate sa depaseasca denumirile halucinant-bombastice cu simple cunostiinte de fizica, aritmetica si chimie de scoala generala.

@polter: banuiesc o mica confuzie intre "bilantul energetic" (care mereu respecta semnul egal dintre cele doua parti) si "eficienta" care este dorinta umana de a smulge maximul posibil (iar principiul doi termodinamic ne da cu tifla)

Altfel cel mai eficient proces energetic de care stie specia umana este anihilarea materie-antimaterie (dar tot nu este 100% eficienta ca nu am putea recupera energia pierduta in emisia de neutrino, in "scuturarea" continuumului spatio-timp, etc.
Se vorbeste si de "energia de punct zero" dar conceptul e pur teoretic momentan (ca antimaterie am produs chiar daca extrem de putina)

@Arise: filmele gagiului au cateva dezavantaje printre care trecerea sub tacere a aspectelor aflate sub incidenta sponsorizarii.

Isi umple gura cu ecologie, independenta energetica, etc dar se face ca nu vede intrebarile legate de costuri, eficienta economica (aici e calcaiul lui Ahile)
Si-a izolat bordeiul de parca s-ar afla dincolo de cercul polar dar nimeni inca nu stie bine ce chimicale ies din fandositele astea de materiale...apoi vai, cancer, cum naiba ca doar nu am fumat, mancat carnita, culcat tarzior?

Insa recunosc ca e bine sa fie urmarite. Nu fac rau. Doar nu spun totul.

Last edited by saamdepus; 05-04-2019 at 10:01.
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 13:45   #58527
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu

Guys, pe unde gasesc niste veste barbatesti de genul asta, la pret ok?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Old 05-04-2019, 13:51   #58528
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 202 Post(s)

PC-ul meu

apaca?
Old 05-04-2019, 14:23   #58529
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 161 Post(s)

Quote:
Originally Posted by saamdepus View Post
Ai dreptate.
Gazul inca este cea mai buna solutie.
E echilibrul corect intre investitie, amortizare financiara, eficienta energetica, mentenanta, etc.

De exemplu fotovoltaicul inca este prea scump, se degradeaza in timp, sensibil la perpendicularitatea razelor solare, la praful depus, la vreme, la nevoia de stocare a energiei, etc.
kilowattul bagat in retea e platit cu 22 bani (nici nu stiu daca sunt impozabili) iar cumparat este 60 bani.

Independenta energetica personala e o fata morgana foarte scumpa si repede dezamagitoare (sa nu uitam ca sigur creste pretul la gaz/kwh/etc dar nici salarizarea nu e batuta in cuie)
Sfatul meu este sa foloseasca omul solutiile mediane atat la incalzire cat si la izolare.
Independenta energetica personala obtinuta cu multe mii de euro nu e chiar dovada de genialitate.

Oricum domeniul energetic este un domeniu in care marketingul a dovedit cu prisosinta ce poate. Ca poate.
Norocul este ca cine vrea poate sa depaseasca denumirile halucinant-bombastice cu simple cunostiinte de fizica, aritmetica si chimie de scoala generala.

@polter: banuiesc o mica confuzie intre "bilantul energetic" (care mereu respecta semnul egal dintre cele doua parti) si "eficienta" care este dorinta umana de a smulge maximul posibil (iar principiul doi termodinamic ne da cu tifla)

Altfel cel mai eficient proces energetic de care stie specia umana este anihilarea materie-antimaterie (dar tot nu este 100% eficienta ca nu am putea recupera energia pierduta in emisia de neutrino, in "scuturarea" continuumului spatio-timp, etc.
Se vorbeste si de "energia de punct zero" dar conceptul e pur teoretic momentan (ca antimaterie am produs chiar daca extrem de putina)

@Arise: filmele gagiului au cateva dezavantaje printre care trecerea sub tacere a aspectelor aflate sub incidenta sponsorizarii.

Isi umple gura cu ecologie, independenta energetica, etc dar se face ca nu vede intrebarile legate de costuri, eficienta economica (aici e calcaiul lui Ahile)
Si-a izolat bordeiul de parca s-ar afla dincolo de cercul polar dar nimeni inca nu stie bine ce chimicale ies din fandositele astea de materiale...apoi vai, cancer, cum naiba ca doar nu am fumat, mancat carnita, culcat tarzior?

Insa recunosc ca e bine sa fie urmarite. Nu fac rau. Doar nu spun totul.
Problema cu eco, fotovoltaice, case complet autonome si mai stiu eu ce minuni este ca investitita de inceput este atat de mare incat prin economia rezultata abia in 15-20 de ani ajungi sa incepi sa faci economie fata de o solutie 'clasica'. Ergo, nu e nici o combinatie, poti sa crapi, poti sa pleci din tara, etc etc.

Last edited by Iubitel; 05-04-2019 at 15:46.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 14:39   #58530
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 127 Post(s)

PC-ul meu

Da, și Buhnici e doar o interfață care vinde iluzii fără scrupule.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 14:51   #58531
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 103 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
apaca?
acolo si fac si modificari la cerere direct.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 16:08   #58532
saamdepus
Member

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Problema cu eco, fotovoltaice, case complet autonome si mai stiu eu ce minuni este ca investitita de inceput este atat de mare incat prin economia rezultata abia in 15-20 de ani ajungi sa incepi sa faci economie fata de o solutie 'clasica'. Ergo, nu e nici o combinatie, poti sa crapi, poti sa pleci din tara, etc etc.
Corect.

Imi permit o analiza pe casa Buhnici (ca a facut-o publica si e usor pentru toti sa o analizeze)

Nu e construita pe o batista de loc (cum sunt cele pe 300-500 mp) dar terenul (1600 mp) e o nefericita fasie ingusta de 19 m si lunga de 84 m.
El a construit primul si nu stie ce constructii o sa aibe in stanga si dreapta (daca o sa fie masive exista sanse ca fotovoltaicele lui sa prinda soare doar cateva ore in miezul zilei, restul umbra. La fel si daca vecinii planteaza arbori de mare inaltime dar macar are decenii pana cresc si il lasa fara soare)

Fiind ingusta proprietatea iar sunt sanse mari ca viitorii vecini sa il priveasca cum flatuleaza prin curtea lui de la inaltimea unor eventuale terase/balcoane (intimitatea e pentru mine foarte importanta, pentru altii nu e atat de importanta dar nu as miza ca sunt numerosi acestia)

Are 38 ani acum si daca are noroc nu divorteaza si nici partaj nu face.
Insa vandabilitatea casei lui peste 2-3 decenii este discutabila.

Discutabila pentru ca imobiliarele in Romania sunt manarite de o mafie demna de jungla.
Doar ca inca 2 decenii nu mai poate continua baiaramul imobiliar in tara care a pierdut un sfert din populatie.
Da, prima generatie de plecati inca viseaza la intoarcere, inca tin nevandute multe proprietati dar urmasii lor nu vor vrea intoarcere in Romania cum nu vrem noi plecare in Etiopia.
Asta este. Matematic nu are cum sa fie minunat dupa o pierdere de 25% din trupa (fara un miracol sau o roaba de miracole)

A bagat 300.000 euro numai in casa dar nu zice daca suma include sponsorizarile. Probabil ca nu si cifra cinstita ar trece de jumatate milion (si inca nu are piscina, etc, etc)

Oare poate sa scoata suma asta peste 2 decenii? (sa nu uitam ca arhitectura ei aduce a hambar un pic stilat, nu naste curente, nici vorba)
Sincer nu cred (cel putin nu fara o serioasa inflatie pe euro)

In concluzie: eu economiseam una, doua sute de mii euro ca imi ajungeau pana la o moarte matusalemica sa incalzesc/racesc cu ele si un cort de nunta facut din cea mai ordinara panza (cresc ele preturile la utilitati dar atentie: niciodata atat de mult incat sa nu fie accesibile pana si palmasilor. Ca altfel e revolta iar in revolta degeaba independenta energetica fara carotida din kevlar)
Old 05-04-2019, 16:34   #58533
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 202 Post(s)

PC-ul meu

In general nu poti planta de capul tau arbori sau construi casa cu 5 etaje langa vecinu... in 300k poti face lejer o casa de genu dar trebuie sa ai curajul necesar sa poti renunta la beton/caramida/etc.
Old 05-04-2019, 16:46   #58534
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Omul are videos pe yourube in care explică detaliat ce a făcut acolo.
Nu am stiut. Nu urmaresc ce plm pune el pe youtube, ca vorbeste cretinitati de cele mai multe ori.
Oricum, prefer sa intreb o cunostinta care este profesionist pe case pasive&shit, decat un bagator de seama pe yutube, jurnalist la baza. Iti dai seama cata inginerie stie el, jurnalist/youtuber fiind.
Sunt curios tu pe cine ai intreba despre detaliere unui sistem de injectie la o masina: pe un inginer care testeaza si proiecteaza astfel de sisteme, sau pe unul care face review-uri de masini pe youtube. =))))))
Old 05-04-2019, 16:49   #58535
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Sa le mai spunem ca cea mai poluanta industrie este cea a fabricarii panourior fotovoltaice?
Pe megawatt obtinut, e de nu stiu cate ori mai poluanta chiar si decat centralele atomice.
Old 05-04-2019, 16:52   #58536
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Da, și Buhnici e doar o interfață care vinde iluzii fără scrupule.
Nu neaparat. S-a mai umanizat de cand cu cea mica.
A ramas doar prostut, ca numarul de sinapse nu poate fi marit numai de cartile/docmentatiile tehnice. Mai depinde si de numarul de neuroni pana la un punct.
Old 05-04-2019, 17:23   #58537
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Pana la urma, ce metraj are casa lui Bufnici, Buhnici, dracu sa il pieptene? E foarte interesant de vazut ce diferenta de pret la constructie ar fi fata de o casa ordinara, adica beton, centrala pe gaze, etc etc si in cat timp incepe sa faca economie...
Old 05-04-2019, 17:46   #58538
saamdepus
Member

Rezumatul constructiei: https://blogdeinstalatii.ro/casa-buhnici/
Old 05-04-2019, 18:02   #58539
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

300000 euro pentru ,,casuta" aia... Nu e sanatos omul.
Old 05-04-2019, 18:17   #58540
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

cu 150K iti faci super casa de 180 mp utili, diferenta iti faci cateva concedii pe an pana nu mai poti sa urci in avion, a dracu casa pasiv-premium. sincer imi vine greu sa cred ca un om normal, de fapt gresesc, un om cu venituri considerabil peste media tarii asteia ar investi/ar face credit pentru sume de genul alocate unei case. A, ca esti multi-milionar si vrei ceva deosebit pot sa inteleg, dar pentru restul lumii da cu virgula grav.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules