lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-02-2019, 21:01   #181
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Adică chestiile alea care se puteau face automat, nu?
Până una-alta, încă aștept să văd prima plată care mi se cere, până acum nimic.
Vamuirea nu se face automat. Presupune prezenta a doua persoane si intocmirea unei declaratii.
Declaratia vamala se face automat si se transmite prin pc (hartia este oricum obligatorie).
Inregistrarea predarii coletului se face pe bazq de citire cod bare.
Ce plm mai automat de atat vrei? Sa-l creada pe.cuvantbpe chinez si sa preia automat in sistem niste info care.sunt false oricum in 70% din cazuri?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2019, 21:45   #182
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Da, să creadă website-ul AliExpress în plm că nu e SC Brânzăverde SRL, e mai mare ca Amazonul!
Chiar avem nevoie de prezența a două persoane și o declarație pentru un produs de șaptej' dă cenți, de exemplu? Sau unul de 5 dolari?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 02:13   #183
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Te-ai uitat si tu pe coletele pe care le primesti?
Nu ai observat ca nici macar pentru rahaturile de 8 usd nu trec pretul real si tot cu 1-2 usd te trezesti pe colete?
Or fi cat Amazonbul si ebay-ul la un loc, dar au fix pla credibilitate fiscala.
Ti-am spus, poti rezolva elegant, dar tu preferi sa te lamentezi o zi aici fara sa misti un deget in a-ti usura viata prin parghiile existente acum.
Le folosesc si eu si Boggy si sunt ok.

Si cu asta am cam incheiat discutia despre acest subiect. Consider ca l-am epuizat. Cine citeste in plm cu ratiune, nuy va mai confunda Psta Romana cu ANAF-ul si va vedea si solutie de a-i veni coletele la oficiul postal de cartier chiar daca au taxe vamale, TVA, plm.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 07-02-2019 at 02:16.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 09:27   #184
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Știu că ești marele apărător al instituțiilor statului, aperi Poșta, ANAF-ul, TVR-ul și mai știu eu ce, și e alegerea ta. Dar hai să și gândim un pic.
Nu vorbeam de ce declară chinezul pe plic, că nu suntem în 1875 să ne luăm după valoarea mâzgălită cu pixul pe hârtie.

Exemplu: ceasul ăsta. L-am comandat de la AliExpress, a ajuns săptămâna trecută la Poștă, l-am ridicat, nu m-a întrebat nimeni nimic: cât a costat, dacă am vreo dovadă a prețului, etc. Dar nici n-ar fi fost nevoie! Pe site-ul AliExpress, în cazul fiecărui order, există ceea ce ei numesc „Transaction Screenshot”, adică un snapshot al produsului și prețului acestuia în momentul comenzii. Astea sunt independente de ceea ce declară „FashionBay Watch Store” pe colet. Also, fiecare colet are tracking number. Ai tracking number, ai order number. Ai order number, ai transaction screenshot. Ai transaction screenshot, ai valoarea produsului în momentul cumpărării. Vorbești cu AliExpress să ai, ca instituție financiară, un API simplu în care introduci tracking number / order number și îți scuipă valoarea de achiziție a produselor. Ai valoarea de achiziție a produselor, ergo te doare la banană ce a scris chinezul pe colet.

Și mă „lamentez” pe o chestie teoretică, până acum nu am pățit să mă cheme cine știe unde, cine știe când, asta nu înseamnă că mi se pare normal. Pentru că dacă iei poziția ghiocelului de fiecare dată când o instituție a statului ia o decizie care îți face viața mai complicată fără să fie absolut necesar, îi dai undă verde să o facă din nou și din nou și din nou.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	AliExpressTransactionSS.png
Views:	345
Size:	187.8 KB
ID:	65260  
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 10:55   #185
puietu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Acasa
Posts: 144
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu am fost pana la vama ( calea vacaresti ) pentru 2 adaptoare de microusb-lightning care costau 50 centi, dar si pentru un smart tv box. Sa le fi vazut expresia fetelor cand au desfacut coletul in fata mea si au citit "SMART TV BOX". In mintea lor costa cat 4 televizoare noi 4k. Le-am explicat cat au costat, le-am aratat si factura, au inchis ochii si mi-au zis drum bun, nu m-au taxat cu nimik.

Ca fapt divers, ultima comanda de pe aliexpress mi-a venit cu recomandata din Estonia.
puietu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 17:42   #186
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Știu că ești marele apărător al instituțiilor statului, aperi Poșta, ANAF-ul, TVR-ul și mai știu eu ce, și e alegerea ta. Dar hai să și gândim un pic.
Nu vorbeam de ce declară chinezul pe plic, că nu suntem în 1875 să ne luăm după valoarea mâzgălită cu pixul pe hârtie.

Exemplu: ceasul ăsta. L-am comandat de la AliExpress, a ajuns săptămâna trecută la Poștă, l-am ridicat, nu m-a întrebat nimeni nimic: cât a costat, dacă am vreo dovadă a prețului, etc. Dar nici n-ar fi fost nevoie! Pe site-ul AliExpress, în cazul fiecărui order, există ceea ce ei numesc „Transaction Screenshot”, adică un snapshot al produsului și prețului acestuia în momentul comenzii. Astea sunt independente de ceea ce declară „FashionBay Watch Store” pe colet. Also, fiecare colet are tracking number. Ai tracking number, ai order number. Ai order number, ai transaction screenshot. Ai transaction screenshot, ai valoarea produsului în momentul cumpărării. Vorbești cu AliExpress să ai, ca instituție financiară, un API simplu în care introduci tracking number / order number și îți scuipă valoarea de achiziție a produselor. Ai valoarea de achiziție a produselor, ergo te doare la banană ce a scris chinezul pe colet.

Și mă „lamentez” pe o chestie teoretică, până acum nu am pățit să mă cheme cine știe unde, cine știe când, asta nu înseamnă că mi se pare normal. Pentru că dacă iei poziția ghiocelului de fiecare dată când o instituție a statului ia o decizie care îți face viața mai complicată fără să fie absolut necesar, îi dai undă verde să o facă din nou și din nou și din nou.
Nu sunt aparatorul nimanui, dar de cand plm este obligata o institutie a statului roman (care, de cretina ce era, nu avea POS la ghiseu nici acum 3 ani si trebuia sa platesti cash) sa faca dezvoltari de softuri pentru a facilita relatiile comerciale dintre o pulete persoana fizica si un site pe care activeaza mii de comercianti obscuri?
Ca sa ce?
Sa ii sara in cap absolut toate magazinele online din lume pentru discriminare?
Ce plm are in plus aliexpres in plus fara de magazinul anafsugepüla.jp (tot nonue), care comercializeaza online dildouri pe care scrie ANAF?
Gandeste logic man, da-o plm.
Pe urma toti o sa ne cumparam domenii ru, cn, plm si dam in judecata ANAF-ul (eventual la Bruxelles, ca tine de chestii cu masuri anticoncurentiale, vaforizarea concurenbtei prin masuri dministrative plm) ca nu ne-a facut si noua api-uri.

Deci hai sa fim rationali, mkey?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 18:26   #187
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hai, ba kretule, ca nu a blocat activitatea Anaf-ului rahaturile din non ue... Ei sunt atat de retard ca nu rezolva atatea chestii majore dar fac pe vitejii cu pwulimea ca sa aiba impact.
Descoperim acum ca sunt incompetenti si inventam scuze? Cum ar fi fost sa aiba niste servicii mai responsabile? Poate nu ajungeam la astfel de argumente si contra-argumente.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 18:39   #188
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

kretzu77, tu cam ții cu ursu bag de seamă...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 19:10   #189
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Hai, ba kretule, ca nu a blocat activitatea Anaf-ului rahaturile din non ue... Ei sunt atat de retard ca nu rezolva atatea chestii majore dar fac pe vitejii cu pwulimea ca sa aiba impact.
Descoperim acum ca sunt incompetenti si inventam scuze? Cum ar fi fost sa aiba niste servicii mai responsabile? Poate nu ajungeam la astfel de argumente si contra-argumente.
Fix idiotii de la ANAF care au hotarat sa se vamuiasca tot ce este nonue, chiar daca au valoare declarata mai mica de plafonul ala, sunt de vina pentru blocarea coletelor si pentru nervii cu trambalatul la punctul vamal pentru un plic de 1 usd.
Motivele pentru care au facut asta sunt cu dus si intors (unele legit, altele de porc).

Eu doar am vrut sa atrag atentia sa nu mai fie injurata Posta aiurea pentru chemarile la oficiul postal in cazul coletelor nonue, ca pe chiseul ala scrie ANAF (chiar daca este intr-o cladire a postei).

Si sa spun ca se pot evita aceste drumuri chiar si in conditiile actuale cu acea imputernicire.

In rest ma doare in pla si de ANAF, si de Posta, si de cat stati voi la vamuirea coletelor de 8usd legit sau de 50usd si declarate ca 8usd de catre chinez.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 22:15   #190
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu sunt aparatorul nimanui, dar de cand plm este obligata o institutie a statului roman (care, de cretina ce era, nu avea POS la ghiseu nici acum 3 ani si trebuia sa platesti cash) sa faca dezvoltari de softuri pentru a facilita relatiile comerciale dintre o pulete persoana fizica si un site pe care activeaza mii de comercianti obscuri?
De când e în slujba cetățeanului, aică dintotdeauna.
Se pot crea protocoale interguvernamentale, se pot căuta soluții, se pot investi bani publici (adică ăia din taxele noastre, ale tuturor) pentru a face viața cetățenilor mai ușoară. Fiindcă sunt lucruri pe care instituțiile statului le ignoră (din incompetență, prostie, nepăsare sau orice combinație între ele), cum ar fi faptul că dacă 100 de oameni pe zi (o estimare conservatoare) pierd câte două-trei ore fiecare (în timpul programului!) deplasându-se de colo-colo pentru un colet, atunci toate acele 70-100.000 de ore pe an sunt pierdute, adică se pierd bani.
Asta una la mână.
A doua, rentează să vă****ști enșpe mii de colete, față de cheltuielile necesare pentru implementarea respectivului sistem? Dacă aduni la bugetul de stat 5 milioane RON pe an și în același timp ai cheltuit 7, se cheamă că ești o instituție cretină. Dar ei (ANAF, nu Poșta, e bine acum?) ce-au zis: ia să nu investim nimic în plus, să f00tem o circulară și să lăsăm pewlimea să cheltuiască timp și bani, dă-i în mă-sa, așa le trebuie fiindcă au cumpărat din spațiul extracomunitar. Și din chestia asta se vede relația disfuncțională dintre stat și cetățean. Dar lasă că îi aperi tu, totul e OK acum.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Eu doar am vrut sa atrag atentia sa nu mai fie injurata Posta aiurea pentru chemarile la oficiul postal in cazul coletelor nonue, ca pe chiseul ala scrie ANAF (chiar daca este intr-o cladire a postei).
Ceea ce nici ANAF, nici Poșta și nici tu nu înțelegeți este că pentru mine, în funcția de cumpărător, tot ceea ce se întâmplă între click-ul prin care am cumpărat produsul și ridicarea produsului nu mă interesează. Pe mine mă interesează, ca utilizator final, să nu mi se pună bețe în roate, să nu fiu pus pe drumuri, să nu stau la cozi infernale, să nu completez enșpe formulare care pentru mine sunt inutile și deloc necesare. Văd situația în felul următor:

1. Comand produsul.
2. Merg la poștă (aia de care aparțin) și ridic produsul.
3. Eventual plătesc costurile care se impun, ca la Mega Image, scot cardul și-l flutur prin fața POS-ului, primesc chitanță, zic la revedere și m-am tirat acasă cu produsul.

Orice pas în plus, formular completat, stat la cozi, mers nu-știu-unde, învoit de la job sau de la partida de phoutay, astea sunt chestii care nu au loc în viața mea de cetățean. E treaba Statului cum să prindă evazioniștii fără să mă chinuie și pe mine. Altfel ajungem din aproape în aproape la cavity control pe stradă, că așa e mai ușor pentru Stat să prindă hoțu'.

La naiba, e atât de ușor să se facă o listă cu „top X offenders”, eu primesc un colet non-UE o dată sau de două ori pe lună, în schimb Gelu Menumorut primește 5 pe zi. Păi ia-l pe ăla la întrebări, fiindcă e comportament suspect, nu mă lua și pe mine la grămadă cu el. 80-20 rule: 20% din X sunt cauze a 80% din Y. Dacă i-ai detectat și controlat pe ăia, ai adus și destui bani la buget și ai strâns și evaziunea de gât, lăsând majoritatea populației în pace.

'ai mă, ce dracu, te știu om cu capul pe umeri...
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2019, 22:52   #191
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default



You two right now.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2019, 01:14   #192
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Mulțumim pentru informațiile obiective, pertinente și la obiect pe care le-ai adus. Fără tine, trăiam în peșteri și desenam căprioare pe pereți.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2019, 01:24   #193
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
în schimb Gelu Menumorut primește 5 pe zi. Păi ia-l pe ăla la întrebări, fiindcă e comportament suspect
Sta sulea sa-l ia la intrebari pe Menumorut cand ei nu pot acoperi nici firmele in 3 ani daca ar apuca sa le ia pe toate la purincat.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2019, 01:24   #194
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post

You two right now.
^this
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2019, 01:37   #195
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Mulțumim pentru informațiile obiective, pertinente și la obiect pe care le-ai adus. Fără tine, trăiam în peșteri și desenam căprioare pe pereți.
Cu placere, ma bucur ca ai evitat pestera datorita mie.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 08-02-2019 at 02:10.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 13:37   #196
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tariful perceput pentru serviciul de comisionariat vamal este de 20,00 lei (TVA inclus)/trimitere. Tariful se percepe numai la import, în cazul trimiterilor extracomunitare ce au valoare mai mare de 10 euro (trimiteri purtătoare de taxe vamale sau orice alte obligaţii de aceeaşi natură T.V.A., accize etc) şi pentru care se întocmeşte Formular de vămuire persoane fizice.


20 RON / colet daca platesc ei taxele ? Meh, nu stiu ce sa zic.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 14:55   #197
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu platesc ei taxele, ci te ajuta pe tine sa platesti taxele. Aia 20 de lei e doar comisionul lor, ceea ce e destul de bine pentru ca DHL ia peste 100 lei.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 14:57   #198
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stiu, dar ma refeream ca daca cateva colete de valoare mica, nu prea merita aia 20 RON / colet + vama, daca e cazul.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 16:02   #199
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
20 RON / colet daca platesc ei taxele ? Meh, nu stiu ce sa zic.
2 ore jumatate pierdute de mine pe la ANAF-ul vietii valoreaza mult mai mult.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 17:10   #200
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Depinde ce colete primesti. Daca comanzi 10 chestii de 5 dolari de la selleri diferiti si ajung in aceeasi perioada, there's no way worth it. In afara de asta, da, pare decent, te costa benzina mai mult. Iar de timpul castigat nici nu mai zic.
ktf is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Alegere magazin online Vasile Magazine IT&C 111 29-02-2016 18:01
Ce magazin sa aleg? ViktorJDM Magazine IT&C 18 08-03-2013 03:33
likeit.ro - magazin online al RHS Micutzu Magazine IT&C 43 08-11-2011 23:10

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,143
Total Online: 3860

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.