lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-02-2016, 11:40   #6481
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by eugenius View Post
Din păcate Seatpower oameni deștepți ca Sean Olive de la Harman / Revel (sic!) / JBL si Earl Geddes
Harman kardon/jbl sunt specializati in aparatura de concert/sali etc. nu au nici o treaba cu home audio cei 2 de mai sus ... acum am vazut ca revel astea sunt facute de harman, e clar niste mizerii ca si restul produselor H/K home audio!

Vezi ca a testat savu (soundnews) produse H/K si au iesit pe ultimul loc mai mereu.

@GreuHip, ti-am dat mai sus exemple de firme consacrate care fac boxe , plaja este destul mare si ai ce alege. Daca vrei sa arunci 1500 dolari pe revel/psb be my guest
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 12:30   #6482
eugenius
Senior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 604
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Revel e printre putinele firme din audiofilie (aka jupuitul fraierilor) care imbina acustica, tehnologia si research-ul la un nivel world class pentru boxe moderne. Firmele alea consacrate de care vorbeste Seatpower sunt consacrate la ... marketing in Europa.

Revel Salon / Mark Levinson e combo-ul high end Harman pt home (boxele sunt greu de dus ca orice boxe moderne cu drivere bune). Personal le consider sub JBL-urile reale (Monitor 44xx, K2 etc) din cauza ca sunt mici si elegante, asta le dauneaza prin conceptie, dar putini accepta cutii cat frigiderul in sufragerie de dragul sunetului.

Performa3 F208 mi se pare cel mai bun deal din gama lor, 5000$ lista, daca le poti lua la 2500 merita cu spume:
http://www.usaudiomart.com/details/6...utiful-walnut/

Last edited by eugenius; 08-02-2016 at 12:32.
eugenius is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 13:04   #6483
FATHER
Ancient friend
 
FATHER's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Satu Mare
Posts: 620
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
revel astea sunt facute de harman, e clar niste mizerii ca si restul produselor H/K home audio!
Man... nu se poate generaliza...
Harman detine Mark Levinson, Soundcraft, AKG, Lexicon etc... Fiecare mare producator are scule in diferite categorii de pret. Intamplarea face ca Revel sa fie din gama superioara. Aaa, ca sunt pentru Home Theater, asta e altceva...
FATHER is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 13:21   #6484
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Ok, am generalizat! Nu prea ok....

Nu reusesc sa inteleg ce vrea de fapt GreuHip. La inceput am inteles ca vrea sa se uite la filme si i-am sugerat un sistem special pt asa ceva cu certificari in domeniu. Apoi ca vrea sa se asculte muzica si vb ceva despre detalii (detalii pe un receiver multicanal... c'mon). Pentru filme ai sisteme multicanal (5.1/7.1/9.2) cu receiver si pentru muzica amplificator stereo cu 2 boxe (standfloor/bookshelf).

Orice fel de imbinare a celor 2 sisteme este un esec total indiferent de piesele din el!
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 13:49   #6485
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,150
Mentioned: 107 Post(s)

PC-ul meu

Default

Meh, nu e asa Eu am receiver multi-canal care face doar preamplificarea pentru boxele frontale, care sunt amplificate cu un amplificator stereo decent si sunt extrem de multumit de rezultate.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 14:00   #6486
eugenius
Senior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 604
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Seatpower, o boxa buna e o boxa buna. Ideea ca home theater e ceva incompatibil cu stereo e un mit audiofil. La fel si ideea cu receiverele care strica muzica. Ce e valabil la 500$ nu mai e valabil la 5000$.

M-am uitat la HSU pe site am vz. ca ULS-urile astea noi sunt mai ieftine ca alea vechi, daca ai luat sub-ul direct de la ei poate-i convingi sa ti-l upgradeze la ULS15 mk2 dualdrive:
http://www.hsuresearch.com/products/uls-15mk2Dual.html

Cu doua ULS15 mk2 nu mai ai nevoie de port pentru extensie sub 30hz pt bubuiala la filme si muzica va avea de castigat.
eugenius is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 14:25   #6487
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Quote:
Seatpower, o boxa buna e o boxa buna
Corect... insa la ce te ajuta daca nu ai o sursa buna de semnal (dac/pick-up) si un amplif capabil sa iti aduca toate acele "detalii" la boxa buna?!
Apoi conteaza ENORM materialul (mp3, flac, hi-res).
Daca legi acele boxe la tel si asculti de pe yt nu vor suna prea grozav..

Eu din cei 1600$ as cumpara un dac (cu legatura asincrona la usb) in primul rand, apoi restul.
Un dac bun ii sufletul sistemului.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 14:28   #6488
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Vrea boxe frontale sa sune bine pe filme si din cand in cand sa asculte muzica din receiver si cu 2 subwoofere o sa fie extaz ... ce sa mai argumentezi, ce sa mai spui. Mai bine imi vad de treaba...

@ktf, la tine e alta treaba, si savu face sau facea la el, folosea receiverul ca preu...
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 14:39   #6489
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Acel receiver (Yamaha RX-A840), costa din cate vad 500-600$, hai 800 cand a fost lansat.. iar raportat la pret si la mofturile de aici http://www.whathifi.com/denon/avr-x2200w/review nu cred ca poate suna prea bine.

Nu cred ca partea de amplificare pt stereo reprezinta 30% din pretul sau. deci max 200$.
Asadar tu vrei boxe stereo de 1600$ si le pui la un amplif de 200$ fara dac..? Am inteles bine?!

Iar cu cele 2 sw nici nu vreau sa incep. Poate pt filme.. poate un sw. DAR 2? Mai bine te gandesti la atmos si un sw de calitate.

le:
Si eu vreau sa folosesc aceleasi boxe pt muzica si filme... insa am cumparat boxele stereo, amplifu stereo, dac. Acum mai am nevoie de receiver (probabil acel denon de mai sus), inca 3 boxe si eventual un sw. Combinatia ta nu-i buna.. @eugenius
Quote:
Ideea ca home theater e ceva incompatibil cu stereo e un mit audiofil. La fel si ideea cu receiverele care strica muzica. Ce e valabil la 500$ nu mai e valabil la 5000$.
Unde a zis omul ca are un receiver de 5000$? Daca-l are atunci nu mai are rost discutia.. (poate daca-i lipseste dacu').

Last edited by bmf; 08-02-2016 at 14:48.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 14:56   #6490
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca vrei sa ma ajutati de ce nu va focusati pe ce doresc sa fac?
- eu nu am spus CA o sa folosesc boxele sa ascult muzica fara DAC si fara amplificator stereo sau CA o sa ascult mp3, flac sau alte fisiere audio.
- am spus CA doresc 2 boxe in 1500-1600$ pentru muzica
- CA vreau sa le folosesc CA si boxe frontrale intr-un system surround nu stiu de ce scimba datele problemei

Probabil CA dupa ce mai fac rost de bani tot aici o sa intreb ce amplificator recomandati.

Last edited by GreuHip; 08-02-2016 at 15:05.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:04   #6491
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

@bmf, m-ai lasat singur pana acum sa imi distrug nervii!

Pana la boxe ai nevoie de multe chestii ... boxele si ultimele pe care le-as lua.... cumparam cal si vedem noi dupa ce facem cu caruta si cu biciul...
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:12   #6492
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce sa cumpar un amplificator si boxe in 1500$ cand pot sa cumpar doar boxe in 1500$ si sa folosesc receiverul pe care il am? Si poate in cateva luni cumpar si restul.
Eu cred CA pe termen lung ies mai bine asa.
De fapt problema este CA nu esti de acord cu ordinea in care doresc sa-mi cumpar partile componente ale systemului meu audio?

Last edited by GreuHip; 08-02-2016 at 15:15.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:13   #6493
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,150
Mentioned: 107 Post(s)

PC-ul meu

Default

@GreuHip, eu as renunta la subwoofer si as investi in boxele frontale mai mult. Am fost acu vreo 3 ani in situatia de a lua un subwoofer si am ales sa renunt la el si sa imi fac upgrade la boxele frontale. Sincer nu simt nevoia unui subwoofer, se duc foarte jos boxele si e un compromis acceptabil.

Oricum, doar pentru filme, orice subwoofer relativ decent o sa isi faca treaba suficient de bine si poti sa il iei ulterior.

Recomandarea mea este... in primul rand boxe frontale cat mai bune. Apoi un amplif stereo de buna calitate si un receiver mediu si e super ok.

Din ce am citit, paradigm-urile se descurca bine in camere mari si tu ziceai ca ai vreo 50mp, deci probabil nu sunt o alegere rea.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:14   #6494
eugenius
Senior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 604
Mentioned: 7 Post(s)


Default

In nici un caz un singur subwoofer pt muzica. Mai bine doua mai mici decat unul mare. Un sw e strict pt home theater, doua le poti integra pt muzica.

Cand ai subwoofere cu amplificare, load-ul pe amplificatorul boxelor scade mult, SPL-ul maxim la distorsiune mica la fel creste mult din cauza ca boxele sunt limitate pe bass si midbass in SPL.

Nu e nici o diferenta magica intre woofer si subwoofer. Motivul pentru care floorstandere suna mai bine decat un sistem cu subwoofere e in primul rand pentru ca lumea ia doar un subwoofer, apoi ca mai nimeni nu integreaza subwooferele cu microfon si pozitionare + eq.

Rezultatul e ca isi iau floorstandere care au extensia mai mica decat subwooferele deci creeaza mai putine probleme, sunt doua deci excita camera mai uniform si se multumesc cu asta.

Mai au ele un avantaj, si anume driver dedicat pentru midbass ... acolo e o discutie de facut, insa subwooferele moderne au extensia liniara pana la 150-200Hz fara probleme. HSU are chiar model dedicat pt midbass nearfield.

Ce propun eu e practic sa faci 2 floorstandere pe 3 cai cu bass activ si sa degrevezi complet satelitul de bass, cu crossover pe la 150hz. La un pret sub floorstander pasiv mediu gen Revel F208.

Cu subwooferele e ca in Spiderman: With greater power comes greater responsibility.

Last edited by eugenius; 08-02-2016 at 15:36.
eugenius is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:31   #6495
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

O sa incerc sa explic mai bine.
Cand locuiam in ro am avut o pereche de ma br6.
Acum m-am mutat din ro am reusit sa cresc bugetul si vreau sa trec la urmatorul nivel. Poate gresesc dar ma gandeam CA urmatorul pas este monitor audio silver 6.
E clar CA am fost influentat sa accept si alte branduri.
Deci daca se poate va rog sa sugerati ce ar trebui sa cumpar CA sa observ diferenta de LA br6?

Nu vand nimic din ce am, o sa adaug parti lipsa. Asta nu inseamna CA o sa folosesc subwooferul pentru muzica stereo, probabil CA o sa testez.

Last edited by GreuHip; 08-02-2016 at 15:35.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:31   #6496
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Tocmai ca voiam sa te ajut.. sa vezi imaginea de ansamblu, dar nu ai inteles, pt ca,
afirmatiile :
Quote:
- eu nu am spus CA o sa folosesc boxele sa ascult muzica fara DAC si fara amplificator stereo sau CA o sa ascult mp3, flac sau alte fisiere audio.
- am spus CA doresc 2 boxe in 1500-1600$ pentru muzica
nu sunt compatibile cu:
Quote:
CA vreau sa le folosesc CA si boxe frontrale intr-un system surround nu stiu de ce scimba datele problemei
- Amplifici boxe scumpe cu un amplif stereo modest
- fara dac si amplif bun nu ai sa pui boxele in valoare.

Uite cum rezolvi, dute la cateva auditii de boxe si amplificatoare. Dute cu receiverul. Fa o comparatie. Roaga-i sa puna si un dac bun in schema.

Revin-o cu feedback.

Sigur vei avea alta parere.

le: ma br6 combinat cu ce? acel receiver ? ce placa de sunet? daca da, urmatorul nivel era un amplif stereo (ex :Creek Audio Evolution 50A) si un dac

Last edited by bmf; 08-02-2016 at 15:37.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:42   #6497
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Le amplific temporar cu receiverul..., in Tara am avut Nad
Timpul nu e de partea mea, e cam imposibil sa ajung la auditii din acest motiv am si postat pe forum

Last edited by GreuHip; 08-02-2016 at 15:46.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:49   #6498
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Dute la o auditie, iti este frica ca am dreptate? Sigur ai unde merge la o auditie...
Alt sfat nu mai iti dau pana nu asculti un sistem stereo bun
Tu vrei sa aprobam ceea ce vrei tu sa faci.. sry bro can't do that
bmf is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:50   #6499
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

As prefera un raspuns:
- 1 recomand boxele x in suma de... Care sunt peste br6
- 2 cumpara tot br6 CA nu merita investitia
Si eu sa aleg intre 1 si 2. Cred CA discutia se indeparteaza de LA subiect.

Sunt unii care au trecut prin ceea trec eu si au facut o alegere. Cer sa o impartaseasca cu mine, in nici un caz nu vreau sa experimentezi doar pentru mine.

Last edited by GreuHip; 08-02-2016 at 15:54.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 15:56   #6500
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

http://www.richersounds.com/product/.../tann-xt8f-oak
http://www.richersounds.com/product/...nn-xt6f-dk-wal

Last edited by bmf; 08-02-2016 at 15:59.
bmf is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,719
Total Online: 2391

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.