lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-12-2014, 14:30   #61
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai treaba sta in felul urmator, placa pe care am trimis-o la garantie nu se mai gaseste in stoc dar au reparat-o, lucru care le-a luat 18 zile, nu 15. Daca respectau perioada ma duceam si luam placa dar ptr ca nu au respectat perioada scrisa in certificatul de garantie as vrea sa imi iau altceva de suma de pe factura.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2014, 14:37   #62
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru trei zile in plus as zice ca fortezi tu nota. Timpul pare rezonabil.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 27-12-2014, 14:43   #63
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Timpul e rezonabil dar nu imi convine sa stau cu o placa video reparata, daca era inlocuita cu una noua nu comentam nimic si daca era reparata in perioada de 15 zile atunci nu aveam dreptul sa comentez.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2015, 19:45   #64
idbaghera
Senior Member
 
idbaghera's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Constanta
Posts: 1,916
Mentioned: 28 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ask4MORE View Post
Daca un produs e in service de mai bine de 15 zile pot cere stornarea facturii fix din acest motiv nu?
Un pic de offtopic:

Da, si sa ii dai aluia care vinzi produsele fix pretul pe care vrei tu, nu cat are dreptul de cumparator )

Sa iti intre bine in cap, cand vinzi un produs, toate drepturile asupra acelui produs devin cumparatorului.

Daca magazinul respectiv accepta transferul de garantie si mai bine, iar atunci cand tu ai vandut acel produs si inainte de asta mai si spui ca daca sunt probleme cu garantia, ajuti, atunci e de bun simt in momentul stornarii sa dai omului ceea ce i se cuvine, nu ceea ce vrei tu.

Huuuoooo !!!

Bisnitarule, sper sa ai parte numai de lucruri frumoase in ce priveste vanzarea si cumpararea de componente

Este prima iesire de-a mea in ceea ce priveste acest personaj, si pe care nu il recomand nimanui pentru a face vreo vanzare/cumparare.

Ar trebui un thread separat cu userii care nu au ce sa caute pe acest forum.
__________________
| MSI X570 Unify | 5900x WB Heatkiller |F4-4266C17D-32GTZRB | Gigabyte RTX 3080 OC Bykski WB |Crucial P5 2TB x 2 | Seagate 12TB | Custom case & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | | G Pro X Superlight & EVGA Z20
idbaghera is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2015, 19:50   #65
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Thread separat? Cu bisnitarii? Afara, scurt!!!!
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2015, 19:52   #66
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Traim intr-o tara de mana a 3-a, saraca, lenesa, lacoma si nesimtita. Bisnitarii sunt peste tot. Uita-te la debilii care vad greseli pe X magazin si ca obsedatii dau comenzi, desi e clar ca pretul e gresit si culmea, se supara cand nu li se livreaza. Mai trist e ca unele magazine, in goana disperata dupa reclama, le livreaza produsele acestor jeguri, acestor nesimtiti lipsiti de caracter.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2015, 19:58   #67
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Pai te contrazici.. daca e tara de mana a treia, vrei sa locuiasca numai Zarathustra, Aristotel, Platon etc?? E ceea ce suntem... in proportie cam mare... Dodge this shit on a daily basis and hope you'll get better by the day
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 00:04   #68
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

@idbaghera da mai multe detalii
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 13:32   #69
idbaghera
Senior Member
 
idbaghera's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Constanta
Posts: 1,916
Mentioned: 28 Post(s)


Default

Se pare ca in ultima perioada vanzarea unui produs nu mai este vanzare ci un fel de inchiriere, asa considera acesti bisnitari din care face parte si personajul ASK4MORE.
Ei nu inteleg un lucru, atunci cand vinzi un bun, TOATE drepturile asupra acelui bun revin cumparatorului, si nu sa fii conditionat de vanzator.
ASK4MORE, face parte din aceasta cateogorie de bisnitari.
Am descoperit ca nu este singurul care procedeaza astfel, atunci cand ai nevoie de garantie, anume ei te ajuta in ceea ce priveste garantia, dar nu cum ar fi corect, ci iti ofera o suma de bani pe care o considera ei, considerand ca este dreptul lui de smecher.
Aaaa, daca sa spunem ca ar fi trebuit sa faca drumuri, sa piarda ore pe la magazin , e de bun simt sa il platesti pentru a il recompensa (cel putin eu asa as proceda).
Ii indrum pe toti cei care vor sa cumpere componente de la el sa se gandeasca de doua ori inainte, eu unul am fost mintit de la inceput, in loc de placa video Asus a fost un Sapphire, in loc de factura persoana fizica a fost pe firma-care saracutul a uitat sa mi-o trimita odata cu placa, tocmai ca sa nu dau retur cel mai probabil (categoric nu m-as fi bagat daca stiam ca este pe societate comerciala), o placa care a fost folosita in minning cu toate ca el a spus ca nu, ca ma ajuta in cazul in care este nevoie de garantie ulterior si problemele eventuale, iar el ma santajeaza in privinta asta spunand ca el imi da o suma (la jumatate fata de ce scrie pe factura)- pentru ca asa considera el.
E o vorba: se intalneste munte cu munte, dar om cu om... asa ca stimabile Murgociu Marius - userul sKippeR sau Pavel Sebastian care ti-o fii numele adevarat, sper sa ne intalnim in viata asta...
__________________
| MSI X570 Unify | 5900x WB Heatkiller |F4-4266C17D-32GTZRB | Gigabyte RTX 3080 OC Bykski WB |Crucial P5 2TB x 2 | Seagate 12TB | Custom case & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | | G Pro X Superlight & EVGA Z20

Last edited by idbaghera; 11-01-2015 at 18:28.
idbaghera is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 14:24   #70
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

Offtopic, ai voie sa deschizi si tu topicurile tale
__________________
pensionar...ciocu' mic
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 14:36   #71
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa ma iertati va rog, dar am o singura vorba sa va spun: JIGODII!
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 14:43   #72
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

Cel mai total a fost DjLECO.... M-am amuzat copios acolo....
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 17:20   #73
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by idbaghera View Post
Se pare ca in ultima perioada vanzarea unui produs nu mai este vanzare ci un fel de inchiriere, asa considera acesti bisnitari din care face parte si personajul ASK4MORE.
Ei nu inteleg un lucru, atunci cand vinzi un bun, TOATE drepturile asupra acelui bun revin cumparatorului, si nu sa fii conditionat de vanzator.
ASK4MORE, face parte din aceasta cateogorie de bisnitari.
Am descoperit ca nu este singurul care procedeaza astfel, atunci cand ai nevoie de garantie, anume ei te ajuta in ceea ce priveste garantia, dar nu cum ar fi corect, ci iti ofera o suma de bani pe care o considera ei, considerand ca este dreptul lui de smecher.
Aaaa, daca sa spunem ca ar fi trebuit sa faca drumuri, sa piarda ore pe la magazin , e de bun simt sa il platesti pentru a il recompensa (cel putin eu asa as proceda).
Ii indrum pe toti cei care vor sa cumpere componente de la el sa se gandeasca de doua ori inainte, eu unul am fost mintit de la inceput, in loc de placa video Asus a fost un Sapphire, in loc de factura persoana fizica a fost pe firma-care saracutul a uitat sa mi-o trimita odata cu placa, tocmai ca sa nu dau retur cel mai probabil (categoric nu m-as fi bagat daca stiam ca este pe societate comerciala), o placa care a fost folosita in minning cu toate ca el a spus ca nu, ca ma ajuta in cazul in care este nevoie de garantie ulterior si problemele eventuale, iar el ma santajeaza in privinta asta spunand ca el imi da o suma (la jumatate fata de ce scrie pe factura)- pentru ca asa considera el.
E o vorba: se intalneste munte cu munte, dar om cu om... asa ca stimabile Murgociu Marius sau Pavel Sebastian care ti-o fii numele adevarat, sper sa ne intalnim in viata asta...

Tocmai din cauza asta am incercat sa-l evit , dupa multe discutii am observat ca o da la intoarse cand vine capitolul de garantie, omul traieste din bisnita fiindca e profitabila cand o face pe barba lui si nu cum este corect. Era sa cumpar si eu de la el o placa video dar am zis pas si nu regret, macar acum cineva poate confirma treaba asta dar imi pare rau ca ai patit asa ceva. Mai sunt cativa care au ajuns aici pe forum si practica acelasi truc sau mai rau.

PS: unde e toata discutia ?

Last edited by agarici cu pedale; 11-01-2015 at 17:24.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 19:44   #74
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by idbaghera View Post
Se pare ca in ultima perioada vanzarea unui produs nu mai este vanzare ci un fel de inchiriere, asa considera acesti bisnitari din care face parte si personajul ASK4MORE.
Ei nu inteleg un lucru, atunci cand vinzi un bun, TOATE drepturile asupra acelui bun revin cumparatorului, si nu sa fii conditionat de vanzator.
ASK4MORE, face parte din aceasta cateogorie de bisnitari.
Am descoperit ca nu este singurul care procedeaza astfel, atunci cand ai nevoie de garantie, anume ei te ajuta in ceea ce priveste garantia, dar nu cum ar fi corect, ci iti ofera o suma de bani pe care o considera ei, considerand ca este dreptul lui de smecher.
Aaaa, daca sa spunem ca ar fi trebuit sa faca drumuri, sa piarda ore pe la magazin , e de bun simt sa il platesti pentru a il recompensa (cel putin eu asa as proceda).
Ii indrum pe toti cei care vor sa cumpere componente de la el sa se gandeasca de doua ori inainte, eu unul am fost mintit de la inceput, in loc de placa video Asus a fost un Sapphire, in loc de factura persoana fizica a fost pe firma-care saracutul a uitat sa mi-o trimita odata cu placa, tocmai ca sa nu dau retur cel mai probabil (categoric nu m-as fi bagat daca stiam ca este pe societate comerciala), o placa care a fost folosita in minning cu toate ca el a spus ca nu, ca ma ajuta in cazul in care este nevoie de garantie ulterior si problemele eventuale, iar el ma santajeaza in privinta asta spunand ca el imi da o suma (la jumatate fata de ce scrie pe factura)- pentru ca asa considera el.
E o vorba: se intalneste munte cu munte, dar om cu om...
La garantie ai 2 variante: storno sau dai comanda de alt prods. Ti-am spus ca daca vrei storno primesti inapoi suma la care a fost evaluata placa adica 1350 lei si daca vrei inlocuire produs iti alegi ce vrei tu in banii aia*. Garantia este perfect valabila deci nu vad care e problema.

Agarici, de 2 ori am vorbit despre 7850-ul tau si niciodata nu am dat-o cotita, imi pare rau ca nu mai am discutiile ca le postam si le si citeam de 2-3 ori ca sa incerc sa inteleg cu ce am dat-o cotita.

Quote:
Originally Posted by idbaghera View Post
sper sa ne intalnim in viata asta...
Poate o sa ne intalnim, poate nu o sa ne intalnim dar daca ne intalnim iti garantez ca nu se va intampla scenariul pe care il ai tu in cap.


LE: * - adica suma de pe factura, 2400 lei
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.

Last edited by ask4MORE; 18-07-2016 at 00:36. Reason: *
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 21:05   #75
idbaghera
Senior Member
 
idbaghera's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Constanta
Posts: 1,916
Mentioned: 28 Post(s)


Default

Evaluata de cine amice ? de tine? nu are rost sa mai comentez ce ai scris mai sus pentru ca stii de fapt ce s-a intamplat.
Cum as mai putea dupa discutiile avute cu tine sa trimit un produs la garantie - unde totul se intampla in contul tau?
Tu, esti un mincinos si un bisnitar care nu ai pic de caracter si care incerci sa te bucuri pentru cateva sute de lei. La cat mai multe lumanari de banii obitnuti astfel iti doresc.
M-am saturat de discutia asta sincer, pana sa apereti voi,aici era un forum unde cumparai pe incredere aproape orice, acum...
__________________
| MSI X570 Unify | 5900x WB Heatkiller |F4-4266C17D-32GTZRB | Gigabyte RTX 3080 OC Bykski WB |Crucial P5 2TB x 2 | Seagate 12TB | Custom case & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | | G Pro X Superlight & EVGA Z20
idbaghera is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 21:12   #76
kagula323
Senior Member
 
kagula323's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,345
Mentioned: 11 Post(s)




Default

ASK4MORE e doar un bijnitar care cumpara placi video de pe bitcoin forum sectiunea Market [ https://bitcointalk.org/index.php?board=108.0 ] si le vinde pe forumul lab501.ro si computer games ....

Dovada:

https://bitcointalk.org/index.php?to...508#msg8003508
https://bitcointalk.org/index.php?to...042#msg9237042
https://bitcointalk.org/index.php?to...139#msg9300139

Last edited by kagula323; 11-01-2015 at 21:26.
kagula323 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 21:13   #77
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

@idbaghera: Cred ca iti lipseste o parte din creier. Iti mai spun inca o data, daca vrei sa intelegi bine daca nu te las in prostia ta.

GARANTIA ESTE PERFECT VALABILA! TRIMITE PLACA SI CAND VEI FI INTREBAT CE VREI (asta in cazul in care nu te lovesti de "defectul nu s-a manifestat) SPUI COMANDA NOUA SAU NU SPUI NIMIC SI TE DUCI IN ORICE SEDIU EMAG CU FACTURA STORNATA SI II SPUI UNUI VANZATOR CA VREI SA PLASEZI O COMANDA NOUA PE CARE O PLATESTI CU FACTURA STORNATA.

Ai o placa cu coil noise si visezi la storno dar e treaba ta daca pierzi timpul aiurea cu placa prin service.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.

Last edited by ask4MORE; 11-01-2015 at 21:16.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 21:20   #78
idbaghera
Senior Member
 
idbaghera's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Constanta
Posts: 1,916
Mentioned: 28 Post(s)


Default

Am fost prietene in magazin, nu vorbesc din vise, tipul de acolo a testat-o si a spus ca placa o sa se storneze, si indiferent de situatie acei bani (cu care eu as putea cumpara un alt produs, pentru ca nu ma intereseaza decat fix aceeasi placa fara coil noise) nu ma pot folosi eu de ei ca sa pot face o comanda noua ci doar acela care a cumparat-o, cred ca esti greu tare de cap.
Daca se putea face cum spui tu crezi ca imi mai pierdeam eu timpul cu tine?
__________________
| MSI X570 Unify | 5900x WB Heatkiller |F4-4266C17D-32GTZRB | Gigabyte RTX 3080 OC Bykski WB |Crucial P5 2TB x 2 | Seagate 12TB | Custom case & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | | G Pro X Superlight & EVGA Z20

Last edited by idbaghera; 11-01-2015 at 21:23.
idbaghera is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 21:36   #79
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by idbaghera View Post
Am fost prietene in magazin, nu vorbesc din vise, tipul de acolo a testat-o si a spus ca placa o sa se storneze, si indiferent de situatie acei bani (cu care eu as putea cumpara un alt produs, pentru ca nu ma intereseaza decat fix aceeasi placa fara coil noise) nu ma pot folosi eu de ei ca sa pot face o comanda noua ci doar acela care a cumparat-o, cred ca esti greu tare de cap.
Daca se putea face cum spui tu crezi ca imi mai pierdeam eu timpul cu tine?
Nu e prima oara cand am o factura stornata la emag deci stiu ce vorbesc spre deosebire de tine.

In primul rand nu exista nici un "tipul de acolo a testat-o si a spus ca placa o sa se storneze" ptr ca nu vorbesti de un magazin micut la colt de strada. Daca duceai placa la service era trimisa la depanero (ex servskills) si iti stornau factura sau iti inlocuiau produsul sau iti trimiteau placa inapoi.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.

Last edited by ask4MORE; 11-01-2015 at 21:40.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2015, 21:46   #80
idbaghera
Senior Member
 
idbaghera's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Constanta
Posts: 1,916
Mentioned: 28 Post(s)


Default

Pentru mine e un capitol incheiat, sincer chiar m-am obisnuit cu ideea, nu are rost sa stau sa iti demonstrez tie daca am fost in magazin, pur si simplu nu meriti nici astea doua 10 min care incerci sa te scoti un pic.
Inca odata dai dovada de cretinism, " in cazul stornarii pe firma, trebuie sa te duci cu o chitanta la emag" corect? din acel moment te-am apelat ca sa rezolvam si de aici ai inceput cu santaj, ca tu nu imi dai decat o anumita suma, ca si tu la randul tau nu stiu ce. Ti-am explicat frumos si omeneste ca nu e corect faptul cum crezi tu ca e, ai inceput apoi ca degeaba am eu factura respectiva , ca produsul nu inseamna ca e al meu? SERIOS?
Bai mascariciule chiar nu mai scrie aici dejectiile astea, ai refuzat sa iti respecti promisiunea facuta si ai mai vrut bani, simplu , ce dracu o tot dai cotita?
Eu unul nu pot decat sa ma resemnez, si sa incerc ca altii sa nu se mai arda cu tine, e suficient de clar?
__________________
| MSI X570 Unify | 5900x WB Heatkiller |F4-4266C17D-32GTZRB | Gigabyte RTX 3080 OC Bykski WB |Crucial P5 2TB x 2 | Seagate 12TB | Custom case & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | | G Pro X Superlight & EVGA Z20

Last edited by idbaghera; 11-01-2015 at 22:00.
idbaghera is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3819 Today 18:42
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,110
Total Online: 4117

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.