lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-06-2020, 00:12   #1441
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
G502 Hero se duce inapoi, left click face release/engage complet aiurea cand e apasat. Vad ca netul e plin de problema asta. E aberant sa vrei sa dai drag la ceva si sa te trezesti ca ai varsat tot in alt folder(nici nu stii in care) si apoi sa faca engage iar cu alt folder. Toate astea in cateva zecimi/sutimi de secunda. Sau sa nu poti sa selectezi text, ca face la fel. Si e random rau, nu am putut sa rezolv problema apasant mai tare, sau altfel pe buton. Sau face 5-10 secunde, apoi merge bine o ora.

O alta recomandare de mouse cu butoane configurabile? Am nevoie de minim 5 extra pe langa left/middle/right. Eventual unul mai mare, G502 mi se pare mic si inghesuit de cand am trecut de la RAT7, nu mi se aseaza mana pe butoane ok.
Era mionix avior la oferta, 130 de lei parca. Am unul de vreo 5 ani, s-a dus butonul de la rotita, ea merge sus jos, am reconfigurat unul din butoanele care default modifica dpi-ul si e ok.
Am 3 profile setate, in functie de ce program folosesc.

L.E. Aparent e 120 https://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/mionix/avior-7000/
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 00:51   #1442
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mersi frumos, dar vad ca nu se prea pupa cu maini mari.

"Se simte bine in mana, e un mouse mai greu si aluneca mai greu dar merge perfect. Sunt foarte multumit de el. Daca ai o mana mai mare e posibil sa sprijini incheietura pe pad, altfel e nevoie de un claw grip pentru a sprijini mana pe el. Pentru maini mai mici se potriveste perfect. Il folosesc impreuna cu un Corsair MM200 mouse pad.
Trackingul foarte bun, foarte precis senzorul. Sunt foarte multumit de el."

Ma uitam la asta, si 99% o sa dau comanda de el.
https://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/cougar/700m-evo/

Seamana cu RAT-ul iar lumea zice de bine de el, mai ales cand vii de la un RAT.

Stiu, "Cougar", dar am luat Logitech pentru ca "firma", si are butoane de mouse de 15 Ron de pe Aliexpress.

L.E. Multam, hai ca ma uit si la Mionix-ul ala. @augustus, poti sa pui Volume UP / Down sau Play/Pause pe butoane in configuratie? Banuiesc ca merge cu shortcuturi (Shift+M de exemplu). Pare misto, mare, rotita de scroll e unde trebuie in fata, nu in mijlocul mouse-ului ca la G502. Tin degetul ca la fingering cand dau de scroll acum, fml.
Si inca o intrebare, s-a decojit/alterat cauciucul ala de pe el? Mi-e sa nu se decojeasca aiurea.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 24-06-2020 at 00:57.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 02:45   #1443
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dat comanda de Mionix Avior 7000 de la PCGarage. La pretul asta pare super, iar butonul ala in plus e bine venit. Sa vad cum ma obisnuiesc cu un mouse fara thumb-rest. M-a rasfatat RAT7, thumb + pinky rest si perfect pentru palm grip. Pacat ca senzorul ala laser e dubios si dadea rateuri. Din pacate nu mai gasesc nimic din seria noua Cyborg RAT, aveti idee ce s-a intamplat cu ele?

P.S. Sa vezi distractie zilele astea cu returul la Paraduck, cica "Consumatorul returnează produsele sau le înmânează personal la adresa: Str Italia, nr 1-7, Chiajna, Ilfov, Depozit W10, rampa 17 fără întârziere nejustificată şi în decurs de maxim 14 zile de la anunţarea deciziei de retragere.". Decat sa dau 30Ron la curier (cica atat ar fi) si sa-mi zica curierul ca n-a avut cui sa-i predea (nu e nume, e doar o... rampa, wtf), o sa-mi fac timp sa ma duc eu sa le gasesc rampa magica. Road trip de 2-3h prin Bucuresti, hurray.

L.E. Aparent ala e depozitul eMag, mai ales ca si numarul de contact de pe pagina Paraduck e cel eMag. Dubios, poate reusesc sa-l las la Showroom.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 24-06-2020 at 03:39.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 08:26   #1444
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

O recomandare de mouse pe care să nu transpire mâna așa rău, dacă există așa ceva?
Momentan sunt pe un Zowie EC2-B și materialul din care e făcut parcă e predispus pentru transpirație...
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 09:31   #1445
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Robÿ View Post
O recomandare de mouse pe care să nu transpire mâna așa rău, dacă există așa ceva?
Momentan sunt pe un Zowie EC2-B și materialul din care e făcut parcă e predispus pentru transpirație...
Din experiență singurele materiale ok vs transpirație pentru grip bun sunt cel cauciucat și plasticul acela rugos de la Logitech. Problema este că orice cauciuc în timp se bulește - am experiență++ la asta - doar de la ținut în cutie sau utilizat. Deci orice iei cauciucat are termen de valabilitate câțiva ani, apoi îl arunci (sau îl cureți și tot la lucios ajungi).

Hiperhidroza este considerată o afecțiune, vezi dacă nu poți găsi un tratament pentru asta dacă te afectează nasol sau încearcă un fan mic de biro pe mână. Nu o să faci artrită (contrar credințelor populare).

Aveam probleme de genul care s-au ameliorat după ce am pierdut din greutate și mă înțeleg foarte bine cu un FK-2 lucios.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 10:38   #1446
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Mersi frumos, dar vad ca nu se prea pupa cu maini mari.

"Se simte bine in mana, e un mouse mai greu si aluneca mai greu dar merge perfect. Sunt foarte multumit de el. Daca ai o mana mai mare e posibil sa sprijini incheietura pe pad, altfel e nevoie de un claw grip pentru a sprijini mana pe el. Pentru maini mai mici se potriveste perfect. Il folosesc impreuna cu un Corsair MM200 mouse pad.
Trackingul foarte bun, foarte precis senzorul. Sunt foarte multumit de el."

Ma uitam la asta, si 99% o sa dau comanda de el.
https://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/cougar/700m-evo/

Seamana cu RAT-ul iar lumea zice de bine de el, mai ales cand vii de la un RAT.

Stiu, "Cougar", dar am luat Logitech pentru ca "firma", si are butoane de mouse de 15 Ron de pe Aliexpress.

L.E. Multam, hai ca ma uit si la Mionix-ul ala. @augustus, poti sa pui Volume UP / Down sau Play/Pause pe butoane in configuratie? Banuiesc ca merge cu shortcuturi (Shift+M de exemplu). Pare misto, mare, rotita de scroll e unde trebuie in fata, nu in mijlocul mouse-ului ca la G502. Tin degetul ca la fingering cand dau de scroll acum, fml.
Si inca o intrebare, s-a decojit/alterat cauciucul ala de pe el? Mi-e sa nu se decojeasca aiurea.
Sincer, nu am incercat play/pause sau volume up/down pentru ca le am pe tastatura(acum doar volume ca am schimbat tastatura), dar poti pune orice combinatie de macro vrei, eu am de la un simplu L+enter pana la ctrl+shift+b sau dimension+enter, in functie de program.
Cauciucul s-a sters putin in zona degetelor, dar dupa atata vreme nu ma mira. Oricum, nici nu iti dai seama.
Voiam sa iau si eu unul, dar mi-am amintit ca am luat picioruse de teflon si n-am ce face cu 2.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 10:56   #1447
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Breaking news: Tratamentul cu alcool izopropilic sau spirt distruge plasticul cauciucat (în scurt timp devine lipicios, atrage praf), recomand metode de curățat care să nu fie pe bază de alcool.

Și eu investighez pe tema asta, caut un detergent bun care să nu afecteze, caut ceva soluții de regenerarea a cauciucului îmbătrânit si mai caut și ceva vopsea cauciucată să le revopsesc la loc cum au fost.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 18:08   #1448
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Incearca Motul E10 pentru chestii lucioase si E11 pentru chestii mate.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 21:35   #1449
coroianu67
Senior Member
 
coroianu67's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 819
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post

caut ceva soluții de regenerarea a cauciucului îmbătrânit si mai caut și ceva vopsea cauciucată să le revopsesc la loc cum au fost.
Pentru cauciuc imbatranit=glicerina aplicata de mai multe ori si pentru revopsit=plasti dip
__________________
Cine-i furat fără să știe , nu-i păgubit ?ntr'u nimic...(Othello)
coroianu67 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2020, 22:55   #1450
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
bla bla retur G502 de la Paraduck
A venit azi curierul Sameday si l-a luat pentru retur. Ceea ce e... super.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 24-06-2020 at 22:57.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2020, 13:27   #1451
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

A venit Avior 7000, mi se potriveste in palma de 10 ori mai bine decat G502. Lumea se plange ca se ating usor butoanele din dreapta, dar nu e cazul la mine. E perfect.
Surface Quality Analyzer tool zice ca SteelSeries 4HD e la 100%. LiftOff distance mi-ar fi placut sa fie setata o idee si mai jos. Ma bucur ca n-a mers bine G502, daca nu facea figurile alea cu butonul imi chinuiam mana aiurea.
@augustus, am comandat switchuri de schimb pentru middle mouse button, daca vrei, cand imi vin il reparam pe-al tau.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2020, 14:32   #1452
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Ma bucur ca e ce trebuie.
Sincer, m-am obisnuit cu el asa, parca nu imi mai vine sa umblu in el, mai ales ca am trecut la o tastatura cu 8 macro-uri, chiar nu ma mai deranjeaza ca am pierdut un buton de pe mouse.
Trebuie in schimb sa iau alt mousepad, s-a fwtut de tot mionixul de acum.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2020, 10:49   #1453
JaSQNd3qs
Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 36
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Am comandat și eu avior ieri. Preț bunicel.
La mine e invers, am un 502 hero de 5 ani, impecabil pe butoane și scroll și acum, însă mi s au cam dus patinele. Am zis sa încerc asta.
Mi e frica ca m am obișnuit cu forma 502 ului.
sa vedem...
JaSQNd3qs is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2020, 10:51   #1454
JaSQNd3qs
Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 36
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Am luat și un mousepad, a costat mai mult ca mouse-ul lol
JaSQNd3qs is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2020, 14:19   #1455
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Ma bucur ca e ce trebuie.
Sincer, m-am obisnuit cu el asa, parca nu imi mai vine sa umblu in el, mai ales ca am trecut la o tastatura cu 8 macro-uri, chiar nu ma mai deranjeaza ca am pierdut un buton de pe mouse.
Trebuie in schimb sa iau alt mousepad, s-a fwtut de tot mionixul de acum.
La tine merge pe multe suprafete? Am facut acum proba. Pe mousepad textil nu merge. Pe coala de hartie cu grid printat pe ea (gen hartie milimetrica) nu merge. Pe coala alba goala nu merge. Practic, nu-mi merge decat pe SteelSeries 4HD.

E un pic cam usor si nu prea opune rezistenta, mi-ar fi placut sa incerc pe textil pentru ca acolo se misca un pic mai greu, dar n-o ia deloc. Am crescut LiftOff distance un pic si degeaba. Dubios rau. G502 mergea pe tot, pana si pe tableta grafica, care e semi-mata. Cred ca-l desfac si-l umplu de piulite si suruburi sa fie mai greu. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2020, 15:35   #1456
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Pe hartie nu-mi merge nici mie si nici pe birou, dar pe un mionix sargas e ok. Sincer, le-am luat in acelasi timp si nu mi-a trecut prin cap sa incerc pe alta suprafata. Incercai acum pe hartie si pe birou.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 08:43   #1457
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dacă nu merge pe orice suprafață eu zic să-i dai retur...
Am o petardă de mouse Fujitsu la serviciu și merge pe orice suprafață, nu zic de ce am acasă... G300S, G403, M65 RGB elite, Glaive...
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 09:15   #1458
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

E vorba de senzor, că așa orice petardă de mouse cu bilă funcționează.

Pe de altă parte am văzut mulți mouși de calitate distruși (picioare de teflon zgâriate, sau picioare de teflon lipsă și frecat de suprafața de contact până când plasticul de marcaj pentru piciorușe se tocește) doar pentru că utilizatorii nu înțeleg ce înseamnă un mouse de calitate.
Dacă se poate să meargă pe orice birou, fără mousepad de nici un fel că nu este loc și dacă se poate urca jumate si pe acte, coli de hârtie și dosare cu atât mai bine.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 15:02   #1459
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din cate vad pe net e greu sa gasesti mousepad de calitate pentru el, iar orice peste 60-80% in SQUAT (surface quality analyzer tool) e chiar bine. La mine are 100% pe 4HD, ceea ce e super(am testat de 3 ori). Oricum, mouse-ul asta aici moare, mousepad-ul e ca nou(n-are ce sa se uzeze la el, e plastic) si nu am nevoie sa-l mut pe alt sistem, deci nu ma deranjeaza aspectul asta.

Din pacate G502 avea senzor foarte fain(a mers pe absolut orice l-am testat) dar era mult prea inghesuit pentru mana mea. Sa nu mai zic de problema cu butoanele, lucru care mi se pare absolut inacceptabil pentru orice mouse peste 50ron, d'apai Logitech "cu cel mai bun senzor al nostru" de 3 meleoane.

Singura chestie e ca se pupa prea multe avantaje si ajung sa fie un dezavantaj. Mouse-ul are teflon mare sus/jos, deci aluneca usor. E usor, iar asta-l face iar sa fie foarte usor de mutat. Mousepad-ul e facut special pentru super glide, si asta face mouse-ul foarte usor de mutat. Cand l-am luat, pana s-a relaxat cablul lui din cum era strans, in anumite pozitii mi-l plimba pe pad. That's how fucking easy it is to slide it. Senzatia e ca parca se misca si cand imi ajunge pulsul in palma, mi-ar fi placut sa fie un pic mai "ancorat". Trecerea de la RAT7 din metal umplut cu toate greutatile si pad-uri mici de teflon pe care le avea e un pic dubioasa. De-aia ma gandesc sincer ca daca nu ma obisnuiesc intr-o luna sa-l desfac si sa-i lipesc piulite si alte dracii inauntru. De garantie nu prea am nevoie, switch-uri de schimb am, laserul nu cred ca moare.

Saaau, dau un pic peste 500Ron si iau RAT8+.
https://www.amazon.de/gp/product/B07...AKR8XB7XF&th=1

E funny, inainte nu intelegeam de ce-ar da cineva +300-400 Ron pe un mouse, iar acum ma simt ca o primadona ciufuta.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 27-06-2020 at 15:17.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2020, 18:06   #1460
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Logitech au o formă dubioasă, safe. Mi-e dor de Zowie FK-2 (pentru o perioadă sunt obligat să folosesc G603).

Meh.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
mouse, news

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3800 06-03-2024 22:10
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2124

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 06:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.