lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-01-2021, 09:37   #1081
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Revin, Digi Mobil pe banda 38 TDD. Se pare ca nu este semnal peste tot pentru banda asta.

__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 00:02   #1082
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cat a costat jucaria? Si merita in comparatie cu hotspot pe telefon? Adica ajungi asa des in locatii remote cu laptopul?

Uite-te si la yoxo (orange) pt abonamente, au 60GB cu 29RON si 100GB cu 39RON.
In plus, daca nu consumi totul, iti returneaza din bani. Abonament cu reinnoire lunara, ii dai cancel cand vrei tu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 21:56   #1083
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca vrei hotspot, nu-ti trebuie asta. Doar ca netul se intrerupe cand vorbesti la telefon deci e un compromis. Nu ma duc remote cu laptopul, dar il folosesc si in alte locatii decat acasa.

Pretul, dupa cum ti-e norocul. 400 lei pe olx acum si 1200 lei comanda la Lenovo. La HP si Dell e mai ieftin.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2021, 19:07   #1084
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mie nu mi se deconecteaza niciodata, verifica in setarile telefonului poate e ceva configurat gresit.

Cam scump pentru ce stie sa faca, la 400 mai merge dar la peste 1k iti iei smartphone direct doar pt asta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2021, 23:50   #1085
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si la ce te ajuta un smartphone direct pentru asta? Cu ce e mai simplu si mai rapid de folosit ca un modem intern? La modem intern ii dai click pe cellular sa se activeze (daca e dezactivat) si imediat ai net.

La smartphone dedicat - nu uita sa iei smartphone-ul cu tine, nu uita sa fie incarcat, nu uita sa fie actualizat samd.

Ma rog, asta e diferenta intre o scula dedicata si o scula universala. Evident ca aia universala o sa faca mai multe chestii per total, dar scula dedicata o sa faca foarte bine chestia pentru care a fost gandita.

Revin cu impresii dupa ce o sa-l folosesc efectiv la ceva in real life, momentan am incercat diverse dar simulate.

La faza cu netul care se intrerupe, treaba asta cu "verifica in setarile telefonului" este bullshit. Limitarea asta este data de modul in care functioneaza retelele de telefonie mobila acum si nu mi se intampla numai mie, am testat si cu telefoanele altora si comportamentul este la fel:
Tu esti pe 4g si folosesti datele mobile. All good.
Te suna cineva pe telefon (nu whatapp, nu Skype, nu Zoom). In momentul asta datele mor.
Refuzi apelul. Datele continua, daca VPN-ul are un timeut mai mare, ramane conectat.
Accepti apelul. Tipul de conexiune se schimba din 4g in 3g. Desi teoretic tu ai conexiune 3g activa acum, la Vodafone se intrerupe conexiunea in momentul asta. De ce? Nu stiu. Dar am avut problema asta si nu exista o rezolvare clara.

O posibila solutie ar fi VoLTE, problema este ca ai nevoie e Orange parca (nu e disponibil serviciul pe Vodafone sau nu mai e sau nu era, nu e foarte clar) si un telefon compatibil din cele cateva. Deci din parti compatibilitate generala.

Ma rog, nu ma mira ca optiunea default este sa tratezi chestiile astea superficial "merge ma, ce vrei, nu faci tu ceva bine" in loc sa testezi in mai multe scenarii si sa vezi ce si cum. Poate ai tu Orange cu Galaxy S8 ala care era VoLTE compatibil dar nu poti aplica o exceptie pe o regula.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2021, 23:53   #1086
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

folosesc des telefonul pe post de router de acces la internet, dar îl conectez prin cablu USB, așa că se și încarcă în același timp.
În București dacă ești în apel poți folosi acces la internet, vocea intră pe 2G, iar banda de date mobile rămâne pentru date. La RDS mă refer.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2021, 23:56   #1087
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da, pacat ca se descarca laptopul. Si tocmai ai un cablu in plus in toata discutia asta. Adica inca ceva sa se incalceasca sau sa traga ceva pe jos.

PS: eu o sa fiu Gica contra oricum pentru simplul fapt ca pot fi argumente si in cealalta directie

Avantaje share net de pe telefon: ai un singur abonament, o singura grija, un singur cost.
Dezavantaje: problema cu congestionarea spectrului de 2.4 Ghz daca dai share pe wifi, un cablu in plus daca dai share prin cablu, problema cu intreruperile.

Dar prezint alte varianta
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 21-01-2021 at 00:02.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2021, 00:00   #1088
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deja exagerăm... există organizatoare de cablu, nu e chiar așa mare deranj de un cablu USB, iar laptopul oricum e alimentat... mda, fiecare cum consideră, pe mine nu m-a convins achiziția unui modem intern de 3G sau chiar 4G pe laptop, am folosit de puține ori internetul de excepție, să zic așa, în rest pe fir sau wi-fi disponibil în zonă.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2021, 00:03   #1089
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu ziceam cand folosesti laptopul ca laptop, nu cand folosesti laptopul ca desktop. Cand sta acasa daca tot e conectat la priza poate sta si conectat la retea cu fir daca tot, nu?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2021, 00:30   #1090
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Problema este si fiindca operatorii iti storc lamaia in nas cum ca trebuie sa iei telefon de la ei ca sa fie certificat Volte. Le e greu sa faca compatibilitate pe mai multe telefoane.
Despre semnal este asa cum zice mbc, si poti pierde instantaneu atat conexiunea de voce cat si conexiunea de date. Sau ai semnal LTE pe telefon si tu nu poti face trafic deloc.
Vineri m-am dus de 2 ori la RDS sa schimb o cartela bulita si am asteptat in 2 randuri cate 2 ore. Am primit cartela 5G pe o adresa din orasul Caracal, unde in apartament nici macar nu pot vorbi pe 4 telefoane diferite, ce sa mai vorbesc de 4G...
Dar marketingul e marketing, Dinerov sufera ...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2021, 10:47   #1091
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Avantaje share net de pe telefon: ai un singur abonament, o singura grija, un singur cost.
Dezavantaje: problema cu congestionarea spectrului de 2.4 Ghz daca dai share pe wifi, un cablu in plus daca dai share prin cablu, problema cu intreruperile.

Dar prezint alte varianta
Asta chiar e bullshit ce zici tu, daca iti congestioneaza spectrul 2.4 foloseste una din retelele alea

Si da, mie mi-a mers si pe vodafone si acum pe orange/yoxo date si voce in acelasi timp. Dupa logica ta, la mine e problema sau la tine? Probabil ca la mine, la maestru e totul setat cum trebuie
Dupa cat de pretentios esti la alegerea device-urilor tocmai tu ti-ai ales telefon care nu suporta date si voce in acelasi timp?

Si ti-am zis opinia mea, 1200 e enorm pt o mizerie de placuta cu care sa te conectezi la 4G. Macar de era 5G sa isi justifice pretul... ai telefoane 5G la banii aia.
allexb is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2021, 11:11   #1092
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lasati mai piticii omului in pace. Are un feature la laptop si vrea sa-l foloseasca.
Si eu am lte pe laptop. La mine a fost alt motiv. Plecam cu tel de langa laptop si ramanea fara net. Da-i si reconecteaza vpn, reintra in soft, reia un download poate.
Fuck it.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2021, 12:17   #1093
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Kretzu stie what's all about. Ce ramane de vazut este daca o sa tin Vodafone-ul sau Digi-ul. Digi e 10 lei pe luna, Vf e 29 lei pe 28 de zile. Videm noi.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 17:35   #1094
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Digi are servicii mai proaste decat restul, atat ca arie de acoperire cat si ca viteza obtinuta acolo unde este acoperire. Orange si VF sunt in top.
Sunt detalii pe aplicatia nPerf de pe Android (setari->Coverage&Speed maps).
Au si pagina de internet: https://www.nperf.com/en/map/RO/-/-/...g=24.97&zoom=6
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 22:30   #1095
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si rezultatul pentru Orange. Mi-am luat o cartela Orange si am activat optiune cu net. Merge foarte bine unde este semnal bun si nu e aglomeratie. unde e aglomeratie scade rau, dar este utilizabil in continuare, nu ca Digi.
238Mbps down / 47 up.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2021, 12:28   #1096
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vezi ce simplă e viața când marci banu?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 18:49   #1097
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Question

Sautare baieti, urmaresc threadul de ceva vreme, dar fara sa ma bag in seama aiurea .
As avea nevoie de parerea voastra in urmatoarea speță:

Vreau sa imi iau un ThinkPad (neaparat pe 14") second hand, strict pentru programare (nivel de hobby / entry level) si web surfing.
Ideea ar fi sa pun linux pe el ca sa ma familiarizez si mai mult cu sistemul de operare in cauza. In cazul in care nu reusesc sa ma adaptez la programare sub linux o sa instalez W10.
Bugetul: ideal ar fi 6-700 lei, dar la nevoie platesc pana la 1000lei.
Nu vreau sa faceti research-ul pe olx pt mine, vreau doar sa imi dati niste modele/configuratii care ar fi cele mai ok avand in vedere cele enuntate mai sus (eventual de ce un 440p in loc de 440 simplu, sau chestii de genul, nu cunosc toate semnificatiile din denumirea lor).

De asemena, daca aveti ceva la vanzare care sa respecte cele de mai sus, astept un semn de la voi .

Va multumesc anticipat !
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !

Last edited by marius_mym; 12-02-2021 at 18:52.
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 18:51   #1098
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

La 700 lei, poate ceva T410 sau T420 slab configurat. Ca sa iei un Thinkpad bun, trebuie sa platesti un pic mai mult. Un T480 probabil ca ar fi cel mai ieftin bun, incep pe la 2500 lei bunicele.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 18:53   #1099
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

Multumesc pentru raspunsul foarte promt ! (nici nu am apucat sa fac edit la primul post)
Dar la 1000 lei?
Ma intereseaza strict programare si web. Mai am un Legion Y530 pt alte dracii...
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 18:56   #1100
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai la 1000 lei gasesti un T430 sau un T420 mai bun. T440 este pe la 1500 lei bun.

Un Thinkpad nou de 14 inch echipat pentru un programator este 8400 lei.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3693

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.