lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-10-2017, 07:34   #1481
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Și va bucurați la 15 lei pe zi? Omorâți o placa video de 4k lei pentru 15 lei?
Ca niște zilieri... Chiar asa sa ajuns frate la noi?
Sa nu credeți ca zic ceva cu intentie sau arunc vreo săgeată spre cineva, însă mi se pare dampulea sa iti permiți pc de 10k lei și sa te căci pe tn pt 15 lei făcuți pe zi.... Nu are logica asa... Dacă tot vrei sa faci bani nu mai bine investească banii aia în altceva?
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 07:45   #1482
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Relax dude, hardware-ul meu în load are temperaturi mai mici decât hardware-ul tău în idle. Apoi, componentele sunt în garanţie. Apoi, ăia 15 lei de azi se transformă în 50 sau mai mult în câteva luni.
La 1 ianuarie 1BTC era 1000 de dolari, acum e 6000. Dacă minai 30 de zile la 3 dolari pe zi, aveai 90 de dolari la 1 februarie... o mizerie, nu? Dar dacă te opreai atunci şi îi vindeai acum, aveai 540 de dolari. Parcă nu mai e aşa rău, nu?
Dacă ai mentalitate de "tunar" (să fac bani repede, ACUM), da, nu merită. Mai bine stai şi nu faci nimic Asta aşa, ca idee.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 08:31   #1483
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Lol,de parca minatul ar fi vreo munca? Auzi mai bine stai si nu faci nimic ) Iar tu acolo ai facut un calcul groso modo. Cursul e extrem de volatil, nu e stabil asa cum e real life la euro/dolar. Urca si scade la ordinea zilei, dificultatea creste.
Iar pentru 3 dolari pe zi sa tin o placa in load, o sursa in load 24/24 mai bine ma lipsesc si ma duc si dau cu matura in fata blocului sau iau la ocazie 2 oameni in drum spre job. Si tot fac mai multi bani.
Daca o iei asa sti cati bani poti face din alte activitati? Cu masina, cu scule electrice, etc etc? Dar sa iti inchiriezi pc-ul pentru 3 dolari pe zi vad ca e la moda... Ma intreb care va fi primul bogat in romanica din minat.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 08:39   #1484
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Realizez că am scris de pomană
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 09:03   #1485
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Șocant pentru unii, dar minatul chiar este o muncă.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 10:09   #1486
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tovarăș prim secretar, toți avem skill-uri. Unii mai mult alții mai puțin, dar la o justă apreciere personală (fiecare în numele său), fiecare crede că are "suficient" skill pentru a face o anumită activitate, că doar nu o să recunoască nimeni că el este cel mai prost din curtea școlii.

Deci cu skill-ul am lămurit-o. Problema este că dacă ai doar skill poți să ți-l bagi în dos, rămâi doar cu skill-ul, dacă nu investești și timp. Pentru că ai nevoie de timp pentru babysitting la rig-ul de minat (poate că ai mai multe?!?), ai nevoie de timp să studiezi evoluțiile de curs, ai nevoie de timp să faci conversia dintr-o monedă în alta, ai nevoie de timp să studiezi. Tot acest timp de care ai nevoie înseamnă că este exact o muncă, deci nu un skill.

Știu, toți suntem niște mici speculatori super inteligenți, doar că nu vrem să investim timp în așa ceva. Deci refuzăm în bula noastră personală izolați să credem și să acceptăm că alții chiar muncesc când ni se pare că nu e nimic deosebit acolo, doar oleacă de skill.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 10:20   #1487
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

True that.
Când a început omul să dea din el despre profitabilitate, conversii, speculații, algoritmi... mă simțeam ca plugarul la un curs de depanat combine.
Dar aparent nu e muncă. E ceva ce aparent poate face oricine dar nu vor, că sunt bani nemunciți
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 11:05   #1488
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

Orice noob dupa ce se informeaza 2 ore pe goagal vede care e treaba cu asta. Prea o faceti rocket science dracu. Cand asta e doar umplerea timpului liber pentru cei mai multi...
Pana si sa faci trade-uri pe steam marketplace e mai greu decat prostia asta cu minatul si in primul rand mai profitabil.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 11:11   #1489
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asteptam sa ne dovedeasca celmaicorupt cum face si el 1BTC daca tot prostul dupa 2 ore reuseste. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 11:22   #1490
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

=)) și de ce ar trebui sa iti dovedesc ție? Sau tuturor ca vad ca aici vorbiți unul în numele a mai mulți. Are dreptate și @DjLeco când afirma ca se troleaza maxim pe aici.
Eu am spus ca orice prost după 2 ore de informare învață cu ce se mănâncă minatul. Ma rog bazele lui. De fapt îți trebuie 5 min dracu sa dai drumu la treaba.
Nu am spus ca în 2 ore mine minezi 1btc. Dar de, la troli trebuie sa despica firu în 4. Sa faci treaba interesanta.
Ma gândesc când cum faceți când băgați aspiratoru/matura prin casa. Tot asa rocket science o ardeți? De genul ai nevoie de skill sa tragi tot prafu și când vine unu și zice ceva, apare celalalt care ii sare în apărare și zice "așteptăm" (direct la plural) sa ne arăți tu cum dai cu matura și aduni tot prafu în 2 ore.
Lăsați-o dracu de treaba. Bucurați-vă de ploaie și relaxați-vă ca sunteți prea încordați unii dintre voi. Ma retrag ca nu are rost.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 16:14   #1491
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Am zis și eu că suntem pe lângă.
Dar îmi place cum unul care punea mai ieri întrebări puerile pe topicul dedicat și habar nu avea cum se transferă cripto în bani sau ce e ăla un wallet se dă acum rotund.
Vorba aia... Dacă nu-i fudul...
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 16:39   #1492
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vin minerii!!!!
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 17:13   #1493
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bai oameni buni...e normal sa existe pareri contradictorii legate de minat... dar nu trebuie sa va certati. E atat de simplu sa va vedeti la o bere si sa va ciondaniti acolo...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 17:30   #1494
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Oricând. Dar cine convinge... inculpații?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 17:35   #1495
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Bai oameni buni...e normal sa existe pareri contradictorii legate de minat... dar nu trebuie sa va certati. E atat de simplu sa va vedeti la o bere si sa va ciondaniti acolo...
Asta ziceam si eu? Pe cand workshop
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 17:43   #1496
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Soon...sper
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 17:44   #1497
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Bai oameni buni...e normal sa existe pareri contradictorii legate de minat... dar nu trebuie sa va certati. E atat de simplu sa va vedeti la o bere si sa va ciondaniti acolo...
Eu aduc topoarele.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 20:03   #1498
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Am zis și eu că suntem pe lângă.
Dar îmi place cum unul care punea mai ieri întrebări puerile pe topicul dedicat și habar nu avea cum se transferă cripto în bani sau ce e ăla un wallet se dă acum rotund.
Vorba aia... Dacă nu-i fudul...
Colegu,' nu ma dau deloc rotund, nu am de ce, dar intre timp am invatat cite ceva.
Insa porcaria cu amicul tau care cu 3 placi video face 1BTC in decurs de 6 luni, imi pare "nemaipomenita".

Eu macar am recunoscut ca am fost noob, (citeva posturi mai sus), tu macar recunosti ca ai zis (scris) o bazaconie mai mare decit WW1 (apropos de nickname-ul tau), cind ai spus de 1BTC cu 3 placi??


Uite cum te contrazici singur, prima oara scrii asta:

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Euro. Şi nu e chiar aşa.
Un coleg de-al meu (şi forumist pe-aici, pe modul silent) are acum peste 1 BTC şi prin aprilie sau mai nu auzise de mining. Şi face mining cu 3 plăci.
Si apoi o dai la intors cind ai realizat "minunatia" scrisa:

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Ba da, dar nu neapărat doar din minatul lui
Pai ori cu 3 placi ori nu neaparat din minatul lui, are peste 1BTC, hotaraste-te!

Be fair-play si recunoaste gogoasa...

Nu se supara nimeni si nu cade rangul nimanui.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Bai oameni buni...e normal sa existe pareri contradictorii legate de minat... dar nu trebuie sa va certati. E atat de simplu sa va vedeti la o bere si sa va ciondaniti acolo...

Total de acord!

Doar ca la bere nu stam de ciondaneala, stam de halbe (asa cum e si normal)!

I'm in, oricind!

Ultima intilnire serioasa am facut-o cu colegii de pe aici (crazy pc pe atunci) cind X2900XT era the best la rosii.

Cu Iubitel, Matose, si alti colegi pe care i-am uitat la nickname (scuze)...

Unul dintre ei mi-a adus o a doua X2900XT sa fac un crossfire (eu aveam una).

Am "comis-o asa de tare", incit dimineata am plecat fara placile video (le lasasem la pupitru impreuna cu mapa de CD-uri)...

Dar niciunul dintre noi nu s-a sesizat ca "nu estem placile video" la purtator, cind am plecat si era soare afara...

Praf toti, dar si distractie serioasa!

Si la propriu si la figurat.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 28-10-2017 at 20:38.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 20:34   #1499
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Remarc că nici româneşte nu înţelegi foarte bine.
Dar îţi voi explica.
Să zicem că omul minează VertCoin, când e foarte ieftin şi deci foarte uşor de minat (vertCoin are algoritm dinamic, dacă preţul creşte, creşte şi dificultatea). Şi strânge 50 de VertCoin la 50 de cenţi bucata. Apoi preţul "sare" la 2.5 dolari, omul vinde contra ETH fiindcă întâmplător ETH e scăzut la momentul respectiv. Apoi ETH creşte şi VertCoin scade din nou, între timp omul minează Monero, transformă ETH în VertCoin şi Monero în Dash, apoi toate în DogeCoin sau mai ştiu eu ce.
Fast-forward 5 luni, are peste 1 BTC şi un sfert din suma totală sunt lichidităţi pe care le schimbă de colo-colo cu profit, practic nu a băgat bani cash (gen dolari, euro, lire plm) deloc.
Se cheamă că şi-a înmulţit criptomonedele doar din "fructul dragostei" dintre curentul electric şi plăcile lui video.

Deci da, din minatul lui, dar făcând şi Market PvP. Asta e diferit de "am dat drumul la PC şi am stat cu mâinile în sân", dar nu înseamnă nici "am băgat 1000 de dolari cash în criptomonede".

Dar "e grele" astea pentru tine. De-aia ziceam că tu şi cu mine minăm primitiv, ca plugarii... colegul meu foloseşte excavator şi e "dăştept". Dar după cum zicea şi @Celmaicorupt, "pentru 3 lei pe zi să stric eu hardware-ul mâncaţ-aş!", de asemenea "nu e muncă".
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2017, 20:54   #1500
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Man, hai nu o mai da la intors, devi penibil.

Nu ai scris nicaieri de schimburi de monede, urmariri de cursuri si speculari de piata si monede, minat una si schimbat pe alta...

Adica in luna Mai nu stia de minat si acum deja e expert in tranzactii si alte alea si a si facut 1BTC...



Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Euro. Şi nu e chiar aşa.
Un coleg de-al meu (şi forumist pe-aici, pe modul silent) are acum peste 1 BTC şi prin aprilie sau mai nu auzise de mining. Şi face mining cu 3 plăci.
Se intelege CLAR, negru/alb, ca ai scris ca are minim 1BTC facut cu 3 placi video.

Nu sint singurul care a inteles ca a facut 1BTC cu 3 placi video, a mai scris cineva ca NU avea cum, prin minat/orice moneda.

Ia sa intre el sa spuna ce placi video are (de curiozitate doar), sau spune tu.


Recunoaste ca ai scris/exprimat eronat si asta e, nu moare nimeni.

Banuiesc ca nu ai 16 ani sa iti fie rusine sa recunosti o eroare, ce naiba.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 16-10-2019 at 02:31.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,098
Total Online: 3470

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.