lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Carcase si surse
Connect with Facebook

Carcase si surse Nu le ignorati, sunt importante


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-12-2015, 11:31   #21
nightgay
Junior Member
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Single rail, 8 sata, Zero RPM Fan Mode, control automat ventilator. Posibil sli. De regulă carcasa și sursa le cumpăr pentru a face upgrade cât mai târziu posibil 5-7 ani.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
nightgay is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2015, 18:57   #22
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
war4peace ma citez: toate alea ieftine sunt de toata jena. Acum vine si intrebarea fireasca, de ce nu ti-ai luat un Super Flower SF-550K12XP v2 550W? Te costa 1/3 din cat ai dat pe a ta, este semimodulara si iti tinea sistemul.
1. Vroiam full modulară.
2. O să pun SLI în curând.
3. Venea la pachet cu un power bank bonus, 2.1A, baterie de 13500 - a fost ofertă la PCGarage la vremea aia. Power Bank-ul ăla era (cică) 180 RON separat.
4. Zero RPM sub 60 de grade.
5. Am primit-o ca recomandare de la forumişti.

Defineşte "ieftine". De la 200 de RON în jos cam orice sursă "taie colţurile" la calitate
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2015, 20:23   #23
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hai sa sar si eu pe tine @Jocker, ca doar am Super F si eu, si cam mare pentru sistemul meu :P Glumesc!

Dar chestiunea spusa de tine:

Quote:
Originally Posted by Jocker
Sau de ce as cumpara un Super Flower Leadex Gold 750W in loc de EVGA SuperNova 750 G2? Pretul este acelasi, dar EVGA imi ofera 10 ani garantie comparativ cu 5 ani Super Flower, in rest nu este nicio diferenta intre ele deoarece au aceeasi platforma Leadex (inauntru sunt identice, la postul anterior ai ultima poza cu varianta EVGA si aici tot ultima poza cu Super Flower).
...mie imi spune ca, cei de la EVGA, recunosc calitatea Super Flower! Stim bine ca EVGA mereu au avut produse solide, bine facute si cu garantii mari. Nu cred ca sunt nebuni sa dea acei 10 ani garantie pe ochi frumosi cum se spune!

Am avut si surse Corsair, surse gold bune care nu m-au dezamagit mai putin una singura!

Super Flower s-au comportat la fel de bine! Mi-au trecut prin maini mai multe variante de Super Flower: Leadex, Golden King, Golden Green si chiar mai ieftine, vreo 9 daca nu gresesc. Desi e oarecum irelevant, niciuna nu a avut pana in acest moment vreo problema!

Ca una are o electronica mai ordonata in interior e mai putin important din punctul meu de vedere! Pe mine ma intereseaza: calitatea electronicii, calitatea tensiunilor livrate(diferentele de variatie sunt infime si sunt fix frectie la picior de lemn, sau savarina pentru pitici), durata de viata si sa nu aiba coil moise ca am urechi fine. Mi-a trecut prin manute un Seasonic X660 pe care nu am putut sa il suport.

Pur opinia mea pe baza experientei mele. Acum fiecare alege si cumpara ce doreste!

In final, eu sunt convins ca @war4peace a facut o alegere foarte buna si cred ca este multumit, nu se simte pacalit de opiniile colegilor! Si la fel pot spune despre alegerea colegului cu RMi 650 de la Corsair, o alegere foarte buna! Sunt surse de calitate, indiferent ce ordine are in cazul fiecaruia Super Flower sau Corsair!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 18-12-2015 at 21:27.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 19-12-2015, 06:41   #24
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ok, pe mine initial m-a deranjat atitudinea asta de Super Flower sunt mama surselor cum bine a spus kretzu77 la misto, ceea ce nu este adevarat deoarece vand si surse slabe, si am vrut sa va arat ca exista optiuni mai bune in aceeasi bani. De exemplu Zalman vinde surse single rail de la cea mai ieftina pana la cea mai scumpa, din punctul de vedere al unui utilizator ar trebui sa fie un mare plus in fata celorlalti producatori care vand si surse multi rail. Aratati-mi o sursa mai buna ca Zalman ZM400-LX, 400W sub 200 lei.
Pana si la Zalman am o optiune la fel de buna ca acel Super Flower de 750 W, anume Zalman ZM850-GVM, 850W (Modulara), diferentele fiind ca asta este certificata Bronz (nu Gold), dar are 100 W in plus.

Ca sa intelegeti ca nu sunt batut in cap sau am ceva personal cu Super Flower vedeti ca este o reducere la Super Flower Leadex Gold 1000W (Full Modulara) la 700 lei, chiar este o afacere, nu gasesti alta sursa de 1000W la banii aia la fel de buna. Iar ideea finala ar fi ca puteti cumpara linistiti si orice sursa EVGA din seria SuperNova G2/T2 sau P2 deoarece sunt identice cu Super Flower, asta bineninteles daca preferati aceasta platforma, eu personal am alte gusturi, consider mult mai util in gadget ca Corsair link oferit in aceeasi bani, macar stiu cat consuma sistemul meu in realitate, pot vedea un grafic cu consumul sistemului in timp ce ma joc, sau prefer o sursa care sa aibe un circuit de compesare a tensiunii la iesire decat una la care pe masura ce trag din ea mai mult vad doar cum scade tensiunea.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 19-12-2015 at 08:29.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 16:49   #25
whispers
Senior Member
 
whispers's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bacau
Posts: 351
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to whispers
Default

Se pare ca sursa mea chieftec CFT-700-14CS (700 w) care m-a tinut 8 ani de zile isi anunta sfarsitul. Va rog sa ma ajutati cu o aproximatie de consum pentru cfg de mai jos pentru a ma orienta catre o noua sursa.

QuadCore Intel Core i7-920, rev. c0 2.66 (Stock)
Gigabyte GA-EX58-DS4
Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX x 2 (8GB)
Radeon HD 5870 (1 GB)
Noctua NH-D14
Samsung SSD 850 EVO 250GB
WDC WD1001FALS-00J7B1
HL-DT-ST DVDRAM GH22NS40
Antec 1200 (6 vent-uri)
whispers is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 17:08   #26
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

350w sau mai putin
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 17:25   #27
whispers
Senior Member
 
whispers's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bacau
Posts: 351
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to whispers
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
350w sau mai putin
si cu oc la 4ghz?
whispers is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 17:29   #28
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu cred ca treci de 400w, orice ai face. Si aia 350 e cam tras de coada, probabil ca o sa iasa mai repede pe la 300.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2016, 06:08   #29
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

whispers rAm avut configuratia ta + inca 2 hdd pe un sirtec-500w fara probleme ,a tinut si 2600k-ul la OC masiv 4.5 -5ghz in teste cu hd5770 si 5 hdd-ri si 2 ssd ,carcasa e la specs + alte 6 ventilatoare.
Deci o sursa de 500w tine fara probleme.
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
sfat sursa Sursa Inter-Tech Energon 750W sau Sursa Zalman ZM500-GS 500W Sursa Zalman hepper User test & review 7 11-06-2012 16:53
coil noise la sursa Rasurbo Silent&Power 430 parere sursa energon 750W sh hepper User test & review 4 05-03-2012 19:15

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,136
Total Online: 3437

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.