lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-08-2016, 02:33   #8021
globula_neagra
Senior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: UK
Posts: 461
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
3DCenter a publicat un studiu facut pe baza rezultatelor catorva site-uri cu sporul de performanta obtinut in ultimii doi ani a catorva placi video. Dupa cum se vede ambele tabere au avut cam acelasi spor de performanta obtinut si oricum la nivel global s-au obtinut intre 5-6.5% in cel mai fericit caz. Deci care driveri sunt mai buni?
In 2017 o sa mai creasca la amd tot cu 5/6 % pe cand nvidia e la stagiu 2015 cu o arhitectura curenta. Ca suport in timp e clar care sunt mai buni. Cand tu dai phase out la o arhitectura care o folosesti curent e mai mult decat penibil. E trist in special pentru cei cu 980ti.
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 02:55   #8022
Dreamcatcher
Senior Member
 
Dreamcatcher's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 501
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bad post!

Last edited by Dreamcatcher; 01-08-2016 at 02:59.
Dreamcatcher is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 02:57   #8023
Dreamcatcher
Senior Member
 
Dreamcatcher's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 501
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
3DCenter a publicat un studiu facut pe baza rezultatelor catorva site-uri cu sporul de performanta obtinut in ultimii doi ani a catorva placi video. Dupa cum se vede ambele tabere au avut cam acelasi spor de performanta obtinut si oricum la nivel global s-au obtinut intre 5-6.5% in cel mai fericit caz. Deci care driveri sunt mai buni?
Cam naiv testul,daca voiau sa faca un studiu calumea luau 2 placi frumos,una AMD alta nVidia lansate in aceeasi perioada si concurente directe,suficient de vechi,astfel vedeai diferentele.Nu aiureli,placi de acum 3 ani cu rebrand-urile aferente amestecate cu placi de la nVidia care n-au nici 2 ani(290X cu Titan/780Ti spre exemplu,7870GE vs 680 sau orice Kepler cu echivalentul lansat atunci de AMD,pe astea a batut intreaga comunitate moneda pe toate forumurile).

Si sa fim seriosi,s-au asternut doar cateva luni peste Maxwell,n-aveau cum sa-l imbatraneasca asa rapid.Vor sa demonstreze ca o anumita chestie evidenta este un mit!Se astepta cineva sa existe diferente notabile luand ultimii 2 ani(unde AMD isi cam dusese driverii la maturitate si niste placi Maxwell abia scoase din productie,cu suport software recent)?!Nici eu...

Last edited by Dreamcatcher; 01-08-2016 at 03:19.
Dreamcatcher is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 08:33   #8024
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Entuziast cred ca inseamna altceva decat iti imaginezi tu Plus ca din cate stiu Jocker are GTX 1070 acum..so....

Nu, cel mai mare defect al lui Radeon RX 480 este ca are acelasi pret cu GTX 1060. Iar asta este inadmisibil.
Cu tot respectul Tudor, iti dau dreptate dar numai pe jumatate, pentru ca fara rx 480, preturile seriei 900 ramaneau "inadmisibile"!

Ma repet! Stiu ca sunt numai 5 titluri acum(acum cateva saptamani, aveam doar 2), construite pe DirectX12 sau Vulkan, dar cam asta e directia, si RX480 se simte bine in acestea!

Totusi pretul lui rx480 ar trebuie sa fie undeva la 1250-1300 max.. dar daca nu ar fi asa lacomi importatorii nostri...

@ dreamcatcher : Nu zici rau deloc.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 01-08-2016 at 08:45.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 09:26   #8025
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Entuziast cred ca inseamna altceva decat iti imaginezi tu Plus ca din cate stiu Jocker are GTX 1070 acum..so....

Nu, cel mai mare defect al lui Radeon RX 480 este ca are acelasi pret cu GTX 1060. Iar asta este inadmisibil.
Tudor, crede-ma ca nu-mi imaginez ca un entuziast e acela care isi ia placi video scumpe, crede-ma! Poate ca nu am fost suficient de explicit: am vrut sa spun ca nici Joker nu e cunoscut pe forum drept un "enthuziast" ci un "NVidia enthuziast" -deci opiniile lui despre Polaris nu trebuie luate foarte in serios, era altceva daca vorbea despre Pascal.. Si evident ca stiu ca are acum un 1070, ai uitat ca ne-am masurat-o aici pe forum?

Referitor la 1080 ai 480, da-mi voie sa nu fiu de acord cu faptul ca 480 la acelasi pret cu 1060 e o afacere proasta, si pot argumenta...
Uite, aici :
https://www.reddit.com/r/hardware/co...verview_1080p/
s-a facut un sumar de performanta pentru cele doua placi folosind 8 review-uri - nu mai fac print-screen fiindca tabelul e destul de explicit...
Se observa ca, desi 1060 e peste 480 per total, aceasta din urma o intrece in DX12! De ce e important asta? Fiindca, desi nu sunt foarte multe jocuri DX12 in acest moment (lucru reflectat si in suita de benchmarkuri alese), in mod clar lucrurile evolueaza in favoarea AMD. Numai in toamana asta sunt de asteptat sa apara: Battlefield 1, Forza Horizons, Deus Ex MD, Watch Dogs 2, Halo, Gears of Wars 4, Sniper Elite 4 and so on((toate jocuri DX12, primele 4 prinse in programul AMD Gaming Evolved)...

Stiu ca tu ai facut fotografia momentului si in fotografie 1060 e deasupra lui 480 si i-o da, dar lucrurile trebuie privite in perspectiva fiindca cine isi ia o placa video acum si-o ia pentru un an cel putin daca nu doi! Iar la anul majoritatea jocurilor vor fi DX12 sau Vulkan, nu DX11.

Ca sa descriu mai bine situatia, mi-as permite o metafora daca nu e cu suparare (stiu ca limbajul "strong" e tolerat pe lab501, nu sunt sigur daca si metaforele ) :

GTX1060 e ca o bere buna care te racoreste in vara asta, dar Radeon480 e precum vinul, devine tot mai bun cu trecerea timpului...

I know you drink beer but suppose...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 01-08-2016 at 10:26.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 10:49   #8026
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se tot vorbeste de arhitectura amd (DX 12 & vulkan friendly). Eu vin cu o intrebare: de ce
Fury X (cam aceasi arhitectura cu Polaris dar cu power mai mare) si-o fura de la GTX 1080 (cam acelasi lucru in termeni de FLOP's cu Fury X) in DOOM vulkan? Cat despre 1060 vs 480 e clar ca 1060 o data si o data isi va atinge limitele (si asta mai repede decat 480).
andreea is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 12:25   #8027
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

FuryX e cu o generatie mai veche, 28nm, are 4GB ram, normal ca si-o fura. Ce ma deranjeaza la RX480 e ca si-a depasit specificatiile despre consum si nu au stocuri. Momentan se face specula cu placa asta, se vinde la supra pret. Chiar daca vulkan / dx12 favorizeaza amd, diferenta e prea mare in favoarea GTX1080 pentru a recupera doar prin DX12 si vulkan. Plus ca depinde unde te uiti: in unele teste doom/vulkan, fury X a depasit 1080, in altele nu. Nu am doom asa ca intrebarea mea: jocul are benchmark ceva sau testele sunt facute practic jucandu-te ?

Last edited by adrian3; 01-08-2016 at 12:30.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 12:29   #8028
SpeeDy^X2^
Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 64
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Care o fi cauza de intarzie atat de mult stocurile la rx 480?
SpeeDy^X2^ is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 12:35   #8029
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by andreea View Post
Se tot vorbeste de arhitectura amd (DX 12 & vulkan friendly). Eu vin cu o intrebare: de ce
Fury X (cam aceasi arhitectura cu Polaris dar cu power mai mare) si-o fura de la GTX 1080 (cam acelasi lucru in termeni de FLOP's cu Fury X) in DOOM vulkan? Cat despre 1060 vs 480 e clar ca 1060 o data si o data isi va atinge limitele (si asta mai repede decat 480).
Deoarece chip-urile cu arhitectura GCN sunt utilizate, in general, sub capacitatea maxima intr-un model software secvential cum e DX 11. Pentru a paraleliza sarcinile e nevoie de o noua interfata software ce permite impartirea muncii cat mai granular. Aceasta interfata poarta numele de DX 12, Vulkan, Mantle etc.

Eu n-as echivala Fury X cu Polaris. Sunt implementari diferite de GCN. Ai putea spune ca sunt verisori
doru is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 12:40   #8030
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
In 2017 o sa mai creasca la amd tot cu 5/6 % pe cand nvidia e la stagiu 2015 cu o arhitectura curenta. Ca suport in timp e clar care sunt mai buni. Cand tu dai phase out la o arhitectura care o folosesti curent e mai mult decat penibil. E trist in special pentru cei cu 980ti.
Quote:
Cam naiv testul,daca voiau sa faca un studiu calumea luau 2 placi frumos,una AMD alta nVidia lansate in aceeasi perioada si concurente directe,suficient de vechi,astfel vedeai diferentele.Nu aiureli,placi de acum 3 ani cu rebrand-urile aferente amestecate cu placi de la nVidia care n-au nici 2 ani(290X cu Titan/780Ti spre exemplu,7870GE vs 680 sau orice Kepler cu echivalentul lansat atunci de AMD,pe astea a batut intreaga comunitate moneda pe toate forumurile).

Si sa fim seriosi,s-au asternut doar cateva luni peste Maxwell,n-aveau cum sa-l imbatraneasca asa rapid.Vor sa demonstreze ca o anumita chestie evidenta este un mit!Se astepta cineva sa existe diferente notabile luand ultimii 2 ani(unde AMD isi cam dusese driverii la maturitate si niste placi Maxwell abia scoase din productie,cu suport software recent)?!Nici eu...
Ma...voi ganditi ce spuneti? Seria 9xx are doi ani. Faptul ca AMD nu au scos mai nimic nou in acesti doi ani nu e vina celor de la Nvidia. De ce ar testa cineva GTX 780 acum? Aici am comparat placile care conteaza acum, in momentul asta. Alea sunt rezultatele, asa stam acum, in 2016.

In 2017 o sa mai creasca la AMD cu 5-6 %?? Ce? Performanta placilor lansate acum 4 ani? Sau RX 480?

Maxwell e phase out. Ok, voi chiar stiti ce insemana asta sau doar presupuneti pentru ca orice face Nvidia e rau? Ce e atat de trist? Ca oameni care si-au cumparat placile acum 1-2 ani s-au bucurat de cele mai performante placi video de pe piata si o sa se bucure in continuare pana vor sa le schimbe? Ce credeti voi ca o sa se intample cu GTX 980 sau GTX 980Ti???


Ma inebuniti de cap. Ma uit pe pagina asta si nu vad decat fani hard-core AMD care incearca in orice mod sa gaseasca un argument pro AMD sau pro greselilor pe care acestia le fac. Hai sa ne intelegem:

- seria 9xx a fost exceptionala, oricine si-a cumparat asa ceva a iesit castigat si poate sa mai stea linistit cu placa cel putin un an in sistem
- chestia cu 3.5GB RAM la GTX 970 chiar nu are nici un fel de importanta in practica iar placa aia a fost cu adevarat reusita, motiv pentru care au si cumparat-o atat de multi oameni
- nu, placile video AMD nu imabatranesc ca vinul, pur si simplu unele dintre ele au avut driveri de rahat la lansare, motiv pentru care performanta s-a ameliorat in timp. Pana la o limita.
- RX 480 este unul dintre cele mai groaznice exemple de ineficienta - sa scoti dupa doi ani de zile o placa al carei consum este similar cu GTX 970 cu performante similare mi se pare jenant. Sa o si pui la acelasi pret cu GTX 1060 care nici nu sta la discutii cu ea mi se pare si mai jenant
- Nu, nu conteaza consumul in sensul ca vai doamne platesti la curent. Conteaza la capitolul temperaturi si nivel de zgomot si cel mai mult conteaza la capitolul " de ce o sa vedem dual GPU de la AMD in toamna"...
- DX 12, DX 12, DX 12.... de parca cineva se asteapta ca Nvidia sa stea cu mainile in buzunar...de parca au facut-o vreodata... Hai sa lasam testele tehnologice de acum (ca altfel nu am cum sa denumesc Hitman sau Ashes of moloz) si sa vedem cum se vor comporta placile in jocuri DX12 construite de la zero.


In final... nu mai fiti fanatici pentru numele lui Dumnezeu... nu lasati ura pentru o companie sa va intunece judecata in momentul in care trebuie sa analizam obiectiv ce fac ceilalti. Asa s-a intamplat si pe partea de procesoare, unde AMD au pierdut lupta irevocabil, asa se va intampla si pe partea de placi video daca va incapatanati sa sustineti orice greseala si orice prostie facuta de o companie disperata, unde deciziile se iau cu bursa in fata nu cu beneficiile clientilor in minte.

Va intreb doar atat... daca AMD sunt atat de buni si merita aparati cu toata puterea... De ce pe referinta de RX 480 nu am vazut un PCB cu 2 conectori PCI-E si un sistem de racire decent? De ce RX 480 nu costa nicaieri cat ar trebui sa coste si are pret similar cu GTX 1060? Cat de fanboy poti sa fii sa gasesti tot felul de teorii prin care sa nu realizezi adevarul din teren - GTX 1060 este dintr-o alta clasa fata de RX 480, nu au ce cauta in aceeasi propozitie si totusi RX 480 are cel putin acelasi pret.

Daca voua asta vi se pare normal eu ma rezum la scris review-uri si nu mai am ce sa comentez aici.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 12:53   #8031
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca sa dam un verdict la "de ce rx480 costa cat 1060" trebuie intai sa asteptam sa se umple stocurile magazinelor pentru a pune intr-un final punct speculei care in momentul asta se face. Daca pretul nu va scadea, gen, sa gasim RX480 4G custom de la 1050+, 8G 1250+, atunci o sa putem spune ca placa e scumpa. Cine o cumpara cand nu sunt stocuri si magazinele fac specula isi face rau singur, in cazul in care poate folosi si nvidia.
Cat despre DX12 si vulkan, as zice ca RX480 este varianta ideala daca se intentioneaza a fi folosita pentru mai mult de o generatie, 2-3 ani, momentan fiind putin sub gtx 1060 iar DX12 si vulkan au aratat ca ajuta mult mai mult AMD decat nvidia. Si evident doar daca pretul pentru custom va fi sub GTX 1060.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:02   #8032
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Tudor, nimeni nu contesta situatia de acum. Dar in 6 luni (pe masura ce DX12 si Vulkan isi intra in paine) 480-ul va recupera distanta ce o desparte de 1060 si intr-un an de acum incolo va fi peste - dau o lada de bere daca nu va fi asa. Sa se consemneze!
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 01-08-2016 at 13:05.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:05   #8033
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

adrian - GTX 1060 s-a lansat dupa, deci specula este in floare. Inca un motiv de nervi

rage - o...pai peste un an tot August o sa fie, tot cald, o sa intre la fix
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:06   #8034
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
adrian - GTX 1060 s-a lansat dupa, deci specula este in floare. Inca un motiv de nervi

rage - o...pai peste un an tot August o sa fie, tot cald, o sa intre la fix
Deal! E 1 August- pune un X cu rosu in calendar...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:09   #8035
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

X marks the spot..
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:19   #8036
luciancerbu87
Member
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 109
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

@andreea e foarte ciudat sa compari fury cu 1080, in primul rand e diferenta foarte mare de litografie, dar de nu o compari cu 980ti/titan x, si sa facem lucrurile mai interesante, de ce sa nu comparam placile la frecvente stock? benchmark-uri facute acum un an si benchmark-uri actuale?
oare acum un an care ar fii cea mai buna afacere fury x sau 980ti ?

totusi sa incercam sa comparam chestii din aceeasi liga.
luciancerbu87 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:33   #8037
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Adevarat maestru - cand rezolvi lada de bere rece cu un an inainte ))
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:33   #8038
aditdili
Moderator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 780
Mentioned: 17 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
adrian - GTX 1060 s-a lansat dupa, deci specula este in floare. Inca un motiv de nervi

rage - o...pai peste un an tot August o sa fie, tot cald, o sa intre la fix
Sa ne chemi si pe noi la butoul ala...
aditdili is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:46   #8039
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by luciancerbu87 View Post
@andreea e foarte ciudat sa compari fury cu 1080, in primul rand e diferenta foarte mare de litografie, dar de nu o compari cu 980ti/titan x, si sa facem lucrurile mai interesante, de ce sa nu comparam placile la frecvente stock? benchmark-uri facute acum un an si benchmark-uri actuale?
oare acum un an care ar fii cea mai buna afacere fury x sau 980ti ?

totusi sa incercam sa comparam chestii din aceeasi liga.
Pai comparam arhitecturile celor de la AMD (CGN, 1.1, 1.4, 4, same shit) cu cea de la nvidia. Ce vina am eu daca doar Fury X se poate compara cu GTX 1080? Litografia nu are nicio treaba cu performanta, un ipotetic fury x pe 0.14 cu aleceasi frecvente ca cel de 0.28 ar avea exact aceeasi performanta cu un consum redus, ce-i drept.
andreea is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2016, 13:50   #8040
luciancerbu87
Member
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 109
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Odata cu reducerea litografiei se pare ca se poate ridica frecventa, sa vad eu un fury x la 1500Mhz pe 14nm si hbm pe el sa vezi acolo performanta bruta, suna a vega dar ramane sa vedem

dar sa revenim, amd nu are concurent in momentul de fata pt 1080
luciancerbu87 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3327

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.