lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-09-2018, 01:46   #2361
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Super, deci nu-mi bag unghia in gat peste 3 luni. Am dat comanda de Mi8 6gb/128gb, marti cica ajunge. Pacat ca n-am gasit Explorer edition la noi ca ar fi fost tare fain.
Ce curaj pe tine, acuma cand sunt in apus de Soare, dupa mine o iau urat pe aratura si astia ...720h deblocare bootloader, politica de ***** antirolback , pi's si pe astia cu bolta! )Pacat... Apropo de under l-ai luat si cu cat? Ca idee de poze pentru IMX 363 cu AI active, doar tape....

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Last edited by reflavius; 13-09-2018 at 01:55.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 02:04   #2362
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by reflavius View Post
Ce curaj pe tine, acuma cand sunt in apus de Soare, dupa mine o iau urat pe aratura si astia ...720h deblocare bootloader, politica de ***** antirolback , pi's si pe astia cu bolta! )Pacat... Apropo de under l-ai luat si cu cat?
N-am incercat pana acum unlock bootloader, cu toate ca am downloadat app-ul. Nu ar trebui sa fie instant? Din cate vad s-au sucit si nu trebuie sa mai astepti.

"Recently, Xiaomi revamped its unlocking procedure. Now, with a tool, you can easily have your Xiaomi Mi 8’s bootloader unlocked. The previous method required a wait of multiple days for a code that once sent would allow for unlocking. Now, with the steps ahead, you can immediately implement it without any sort of extended wait. As previously detailed, there are a lot of benefits once you do unlock bootloader on your Xiaomi Mi 8."

Cred ca zilele astea ii fac unlock + twrp + root si apoi scot toate jegurile (cleaner, si ce app-uri mai are bagate in system) + bagat ad aware.

Momentan totul merge brici pe el, am reusit sa trag foto RAW cu OpenCamera si e o placere sa editezi pe dng. Also, am reusit sa trag 4K 30fps @ 120mbps bitrate cu flat profile, o sa mearga la fix pe stabilizator pentru niste cadre.

Sper ca MIUI 10 sa bage 4k/60fps + 1080p 240fps pentru ca si camera si chipsetul sunt compatibile cu asa ceva.

P.S. GPS-ul dual e foarte tare, cu S5 prindeam 7-11 sateliti din 24 in masina, cu asta prind 31 din 31. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 02:07   #2363
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

There’s still no easy way to simultaneously charge and listen on Android phones without headphone jacks

Exista totusi o solutie aici? Si va rog fara prostii de genul "wireless". Nu se pot folosi casti wireless.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 02:25   #2364
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
N-am incercat pana acum unlock bootloader, cu toate ca am downloadat app-ul. Nu ar trebui sa fie instant? Din cate vad s-au sucit si nu trebuie sa mai astepti.

"Recently, Xiaomi revamped its unlocking procedure. Now, with a tool, you can easily have your Xiaomi Mi 8’s bootloader unlocked. The previous method required a wait of multiple days for a code that once sent would allow for unlocking. Now, with the steps ahead, you can immediately implement it without any sort of extended wait. As previously detailed, there are a lot of benefits once you do unlock bootloader on your Xiaomi Mi 8."

Cred ca zilele astea ii fac unlock + twrp + root si apoi scot toate jegurile (cleaner, si ce app-uri mai are bagate in system) + bagat ad aware.

Momentan totul merge brici pe el, am reusit sa trag foto RAW cu OpenCamera si e o placere sa editezi pe dng. Also, am reusit sa trag 4K 30fps @ 120mbps bitrate cu flat profile, o sa mearga la fix pe stabilizator pentru niste cadre.

Sper ca MIUI 10 sa bage 4k/60fps + 1080p 240fps pentru ca si camera si chipsetul sunt compatibile cu asa ceva.

P.S. GPS-ul dual e foarte tare, cu S5 prindeam 7-11 sateliti din 24 in masina, cu asta prind 31 din 31. )
procedura e aceasi, partea naspa, ca si daca esti vip tot 720h astepti!
da hardware-ul e la fel de potent si pe mi mix2s si pe mi8 , ultimul are super gps si unlock face irda, dar tot anemica procedura de unlock..bine ca mai e, la Huawei e deja pa...tot nu.mi-ai zis cat a fost halatul si de unde e...al meu din RPC direct eftin, adica ~1680 lei

Sent from my MI Mix 2s using Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 03:25   #2365
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

PcGarage, 2199 Ron. Cred ca e ok.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 07:41   #2366
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Desigur, avand in vedere ca are si TVA si garantie loco, e ok, oricum e un device aproape bun ( lipsa IRDA) , sa-ti asigniezi contul de Miui pe el si cerere unlock, il pui apoi in fastboot si cu miui unlock , daca ai permisiune se face unlock ( atentie sa-ti salvezi ce ai pe el, ca face decriptare si rade tot, revine ca din "fabrica") , pui foarte usor apoi TWRP , sa nu treci de la versiune de CN la Globala ca se brick-ieste, sa faci treceri de la global la developer si viceversa developer la global, bine cand e cu twrp e mai maleabil, sa ai grija ca daca pui custom xiaomi eu , nu mai poti reveni la oficial, e permisa doar prin edl cu miflash , dar sa eviti neplaceri
Din cate stiu eu cele Globale nu au prea mult bloatware, cateva aplicatii pe acolo, care se pot bloca si fara root.
Sa-l folosesti cu bine !
Pui te rog o poza raw - link .
multumesc
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 08:25   #2367
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

garantie loco unde?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 08:25   #2368
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
There’s still no easy way to simultaneously charge and listen on Android phones without headphone jacks

Exista totusi o solutie aici? Si va rog fara prostii de genul "wireless". Nu se pot folosi casti wireless.

Nu ai variante din pacate, fie cabluri ca aici :
https://www.ebay.com/p/2-in-1-USB-C-...ger/2170649471

https://www.banggood.com/Bakeey-2-in...-p-1186682.htm

Sau ce nu iti convine BT 5.0 multipoint conexiune ( LDAC si aptx HD, mult mai ok decat sarma , dupa umila mea parere) !

La naiba!
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 09:49   #2369
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca trebuie incarcate, ca consuma mai multa baterie din telefon, ca BT mai face figuri cand il apuca, ca sunt scumpe. O gramada. Pur si simplu se ia o solutie simpla cum e jackul de 3.5 care foloseste casti ieftine, care nu au nevoie de curent, care pur si simplu functioneaza si se transforma intr-o chestie complicata.

PS: eu sunt la Nokia 6.1 Plus in momentul respectiv ca si alegere pentru nevasta. Singura problema este ca nu are Radio FM, dar se pare ca ar fi ceva requirement pentru Android One? Ce mojicie din partea Google... Nokia 6.1 avea Radio FM, nu era Android One.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 11:53   #2370
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Nu cred ca-i vina lu' Google, crez ca un project manager de la Nokia a zis ceva de genu meh scoate partea de FM ca-i mai ieftin. La o adica poti avea hardware instalat si-ti pui software 3rd party.

Banuiesc ca-n Finlanda sunt abonamentele de tel cu ceva Gb trafic inclus iar lumea foloseste spotify nu radio fm
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 18:05   #2371
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Nu are Nokia nici o treata cu Finlanda, e pur sange Made by RPC|
HmD Group, au ceva manager de la Nokia de inainte de a fi preluati de Microsoft, fiasco au fost, asta cu cateva produse in Android One au au mai scos putin capul in lume, ramn de trend 2/3
Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Last edited by reflavius; 13-09-2018 at 18:08.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2018, 19:55   #2372
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Nu cred ca-i vina lu' Google, crez ca un project manager de la Nokia a zis ceva de genu meh scoate partea de FM ca-i mai ieftin. La o adica poti avea hardware instalat si-ti pui software 3rd party.

Banuiesc ca-n Finlanda sunt abonamentele de tel cu ceva Gb trafic inclus iar lumea foloseste spotify nu radio fm
Ce cauta Finlanda in ecuatia asta?
Asa cum e xiaomi si huawei, asa e si nokia.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 13-09-2018 at 20:39.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 14-09-2018, 08:38   #2373
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Stiu ca-i facut la ai mici cu ochii oblici, dar capul rautatilor tot in tara blonzilor tre' sa fie. Ca doar n-o zice da-mi un telefon de 200$, tre' sa aiba si el niste specificatii.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2018, 08:41   #2374
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Finlandezii au pierdut Nokia de mult, cand au ajuns in pragul falimentului din cauza incapatanarii de a se agata cu sintii de Symbian-ul vietii.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 14-09-2018, 09:01   #2375
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Luna viitoare îmi iau Samsung Note 9. Prin Digi, 149 RON pe lună rata fără dobândă pe 2 ani. Din specs şi poze e bestial, n-am avut ocazia să manipulez unul, dar nu văd ce m-ar putea deranja la el.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2018, 09:06   #2376
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

bloatware-ul cu care vine si pe care nu-l poti da jos (multe samsuge apps nici nu le poti da disable macar).
Daca ai telefon pe care il incarci zilnic pentru ajungi la20% pana seara, asta nu o sa fie deranjant nici la Note 9
Il iei pe firma?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 14-09-2018 at 09:09.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 14-09-2018, 09:09   #2377
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

@kretzu77 - zic si eu ce zic si altii pe net, ca n-am fost in finlanda sa verific.

HMD Global is a mobile phone company based at the same building as Nokia's headquarters in Espoo, Finland. The Nokia brand has been licensed by former Nokia employees who founded HMD Global and introduced Nokia-branded Android-based devices to the market in 2017.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2018, 12:06   #2378
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Îmi recomadați un service GSM bun pentru înlocuirea sticlei față și spate pentru telefonul puștiului, un Samsung Galaxy S6 Edge negru?

Nu ESD ROM, acolo mă costă 1027 lei fără manoperă (85 lei).

Mulțumesc anticipat.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2018, 12:15   #2379
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vinerea au manopera gratuita.

Recomandarea mea este ESD.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2018, 12:37   #2380
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

ESD sunt seriosi. Daca vrei ieftin, mai bine un telefon fara ecran curbat si butoane touch.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Intrebari OS Android [Wanted] Telefoane mobile si alte gadgeturi 124 06-04-2015 18:50
Aplicatii Android Boggy Telefoane mobile si alte gadgeturi 76 16-10-2013 21:09
Probleme android mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 23 19-05-2012 00:05
Android Benching ala rheu Overclocking & benchmarking 3 04-10-2010 21:55

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,719
Total Online: 2326

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.