lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-12-2017, 20:46   #1
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default Recomandare TV

Salut.
As opta intre Sony KD-55XE8096B IPS si KD-55XE8577 VA.
10 bit'8 bit+FRC / 10 bit
Nu ma intereseaza asa mult input lag-ul.
Ma intereseaza calitatea imaginii.
VA-ul pare mai superior in anumite privinte. In special cand vine vorba de contrast/culoarea neagra.
Poate ceva de la LG 55UJ634V / UJ701V, dar parca as ocoli LG-ul pentru "UHD" 2880 RGB +960 W.
Samsung? ... Posibil.
Pe partea de video file format/codecs, Samsung le suporta pe cele mai multe, dupa urmeaza LG, iar dupa Sony..
Aparent Sony nu suporta VP9/VP8. Dar nu ar fi o mare problema.
Nu gasesc un review mai de doamne ajuta pentru 55XE8096B.
Nu am avut pana acum un televizor Sony, doar LG/Samsung.
Dar am vazut ca este laudata calibrarea din fabrica.
Iar preturile se mentin.
Folosinta TV-ului? Filme/PS4.

https://www.displayspecifications.com/en/model/fcaecdb Sony
https://www.displayspecifications.com/en/model/dfd9a4f Sony
https://www.displayspecifications.com/en/model/80beb4c LG
__________________
SPOILER:
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 19-12-2017, 14:40   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cine ti-a zis ca samsungul e peste la suport file format ?
Sony cu android e la ani lumina distanta, pot sa redau bluray iso sau non iso direct din LAN cu KODI, pot sa redau si 3D.ISO format tot cu KODI.
Mai nou acum este compresia HEVC H265 si-mi povestea un prieten ca pe un Samsung model ceva mai noi nu putea deda HEVC H265 ceea ce mi se pare penibil fiindca pe un LG din 2012 IPS de buget pot reda HEVC fara nici o problema, ba chiar mai mult fiindca e HEVC imi permite sa setez si nivelul de black.

DPMDV ANDROID TV-ul e peste tot, apoi LG si restul lumii... Android poti pune pe un TV si via HDMI (xiaomi , shield , odroid, kodi box etc)
Normal un TV cu toate rahaturile active se misca nasol, in momentul in care dezactivezi lucruri incepe sa straluceasca (vezi LG)

Detin
https://www.displayspecifications.com/en/model/fca2147

Negrul se vede destul de beton pe zi si tin luminozitatea la 60% si toate enhance-urile pe off, calitatea culorilor dupa o mica reglare ochiometrica e geniala, sper sa fac rost de un spider sa o reglez si mai bine. Noaptea cand e totul bezna si e activ senzorul de luminozitate pe fudal negru total se vede un negru usor aprins dar nu cu efect de glow ca la IPS.

Nu stiu de ce dar IPS-ul imi placea mai mult inainte acum parca imi place asta, dar fugi in magazin si vezi cum se vad televizoarele altfel n-are rost sa vorbim din punga cu pufuleti, nici eu nu stiu cum sunt ca nu sunt fan 4K inca, abia peste cativa ani buni o sa-mi iau ceva de genul.

Singurul lucru nasol la sony pe care-l am intalnit e pe partea de pairing BT, poti face decat cu produse tot SONY dar nu ma deranjeaza rau.
Android TV-ul e mai la inceput sa zic asa si e putin limitat pe partea de APK-uri dar poti oricand instala apk-urile de telefon, singurul inconvenient e ca iti trebuie un mouse, ideal ceva airmouse.


LG_urile in general imi plac mai mult decat samsungurile din mai multe motive dar principalul este pretul platit vs samsung, calitatea e acolo si am vazut ca pe 3D pasiv stau chiar bine oamenii. Am vazut destule Samsunguri care au culorile aiurea si m-am linistit, nu spun ca sunt proaste sau ceva dar nu sunt pe gustul meu.

Panasonic stiu ca mai aveau panel-uri misto rau dar nu stiu sa-ti zic ce si cum.

Last edited by agarici cu pedale; 19-12-2017 at 14:45.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2017, 03:15   #3
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Panasonic sunt faine la panel, dar praf la formate.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2017, 15:15   #4
Kimi
Ancient friend
 
Kimi's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4,513
Mentioned: 131 Post(s)


Default

Ca sa nu mai deschid alt topic, ce parere aveti despre horizoane? Pe partea de smart nu am mari asteptari, cred ca orice as lua in 2 ani e depasit asa ca s-ar putea sa iau si un chromecast. Mai mult TV si stream wifi de pe laptop ma intereseaza.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2017, 00:48   #5
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

@agarici cu pedale / probabil raman pe Sony kd 55XEB8577, am fost sa il vad si deasupra lui era chiar celalalt model cu IPS, totusi tipul de acolo nu a vrut sa ma ajute cu o sincronizare de imagini "vin cu demourile lor" - lel, use a damn stick. O sa merg mai odata cu un stick.
Doar ca am nevoie de 1-2 videouri cu imagini pure UHD, unul de preferat noaptea iar unul pe zi.
@kretzu77 Firefox OS/Panasonic Experience ori cum o fi numit acum? Noile lor modele de top, se lauda cu, calibrare de "cinema".
@Kimi Au mai multe denumiri televizoarele Horizon, in general vin cu panouri LG/Samsung.
Nu sunt wow, doar ok.
__________________
SPOILER:
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2017, 13:56   #6
PSS
Ancient friend
 
PSS's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 3,107
Mentioned: 54 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS
Default

eu am sony KD-43XD8305 https://www.displayspecifications.com/en/model/813d634 care se vede si se aude demential
upscalingul il face cel mai bine dintre toate iar negrul/contrastul se apropie de OLED... cred ca asta spune tot
PSS is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2017, 15:45   #7
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

inchide becul in camera si nu se mai apropie nimic de oled.
__________________
495 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2017, 19:39   #8
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 925
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Posesorii de Sony..ati avut curiozitatea de a apasa usor pe ecran in partea de jos-middle? De ce se duce usor in spate? Mă nene măă..
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2017, 20:10   #9
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2017, 22:23   #10
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 925
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Nu e prinsa rama crestineste de ecran..si nu-mi spune ca nu doare ficatul pt. asta! Eu personal intr-o anumita suma cheltuita am pretentii. Si da..e issue valabil si la modele mai scumpe.
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2018, 01:27   #11
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

Quote:
Originally Posted by Secttor View Post
Nu e prinsa rama crestineste de ecran..si nu-mi spune ca nu doare ficatul pt. asta! Eu personal intr-o anumita suma cheltuita am pretentii. Si da..e issue valabil si la modele mai scumpe.
Asta pot confirma pentru telefoanele lor, un Xperia XZ. [duh, e de top..ma rog, a fost.. pentru ca baietii lanseaza un high end odata la 6-8 luni uneori chiar 3 luni]
Bine.. a avut interventie de service pentru inlocuire display, pentru ca avea o pata galbena pe ecran. (Problema clasica telefoane Sony.. am inteles si ca, chestia cu dezlipirea e ceva clasic, asa isi lasa ei amprenta.. Japonezii astia)
Cum ecranul este putin distantat fata de carcasa, cand sunt intr-o convorbire, senzorul de proximitate nu mai functioneaza, doar daca apas pe display pentru apropiere..
Telefonul il voi trimite inapoi, si ma astept sa primesc unul nou, la cerere.. pentru competenta "expertilor" din service.
__________________
SPOILER:
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2018, 00:09   #12
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Secttor View Post
Posesorii de Sony..ati avut curiozitatea de a apasa usor pe ecran in partea de jos-middle? De ce se duce usor in spate? Mă nene măă..
Problema descrisa de tine e mai pe la toti producatorii mari, deh societate de consum; iti luam banii nu e cum iti doresti, e cum nimeresti. Stiu, e trist dar astea sunt vremurile si e foarte naspa ca acceptam compromisuri de genul.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2018, 03:20   #13
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu am asa ceva la Panasonic
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2018, 03:27   #14
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acum mai e o treaba, daca il pui pe perete esti sigur ca sta teapan si nu-ti mai faci griji.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2018, 14:08   #15
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 925
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Thumbs down

Quote:
Originally Posted by Bennedict View Post
Problema descrisa de tine e mai pe la toti producatorii mari, deh societate de consum; iti luam banii nu e cum iti doresti, e cum nimeresti. Stiu, e trist dar astea sunt vremurile si e foarte naspa ca acceptam compromisuri de genul.
Eu traiesc cu impresia ca e un dublu standard si la capitolul acesta..si e marfa buna de comercializat pentru gîndaci-de-est. La monitoare nu mai zic..s-a ajuns mult prea departe.
Nici eu la Samsung n-am avut probleme similare..dar nu asta vreau sa subliniez ci trend-ul vremurilor aspre'.
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2018, 14:29   #16
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Secttor View Post
Posesorii de Sony..ati avut curiozitatea de a apasa usor pe ecran in partea de jos-middle? De ce se duce usor in spate? Mă nene măă..
La mine nu face si nu am dat pe el o tona de bani, under 30mil, KDL-43W808C

Last edited by agarici cu pedale; 05-01-2018 at 14:34.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2018, 21:21   #17
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 925
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Tare curios as fi ce ai editat matale acolo dar da..sunt si exceptii, putine..ca tine.
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 07-01-2018, 13:12   #18
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

typo la model, fac multe greseli de fel, ai sa vezi daca te uiti in toate posturile mele.
vad unde bati dar hai pe bune sa nu ajungem la teoria conspiratiei.

te duci in altex,mediagalaxy si impingi cu degetelul la toate TV-urile posibile, la mine e prins absolut perfect peste tot, am apasat cu degetul peste tot si nu se misca nici macar 1mm.

acum una peste alta, iti garantez ca nu afecteaza cu absolut nimic functionalitatea normala si imaginea tv-ului daca e prins corect in colturi, din cate stiu prinderile in general genereaza bleed pe IPS_uri, la monitorul meu LG cand l-am luat acu 4-5 ani aveam bleed pronuntat in dreapta sus fiindca apasa rama de fier pe panel, am dat drumul la surub fix 2 curse si totul arata perfect dupa.

TV-ul e facut sa stea intr-un loc nu sa-l apesi cu degetul sau sa-l multi zilnic de 10 ori, ca e un inconvenient sau un flaw in productie si nu poti dormi noaptea fiindca iti da piticul cu lingurita in cap e alta discutie dar asta nu-l face un TV prost sau un brand Prost. (PS: asa sunt si eu)
Quote:
Originally Posted by PSS View Post
eu am sony KD-43XD8305 https://www.displayspecifications.com/en/model/813d634 care se vede si se aude demential
upscalingul il face cel mai bine dintre toate iar negrul/contrastul se apropie de OLED... cred ca asta spune tot
Nu e vorba ca se apropie de OLED ci de faptul ca reda negrul bine iar noaptea cu optiunea de senzor activa face dimming aproape perfect incat sa nu te doara ochii (lucru foarte important la un TV) si incat negrul sa fie negru cu lumina stinsa, singura data cand vei vedea ca negrul e putin de tot luminat e cand apare ecranul negru complet fara alte culori aprinse.

Astept sa dea drumu la update-ul cu android 7 si pe TV-urile din 2016

Last edited by agarici cu pedale; 07-01-2018 at 13:33.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2018, 14:43   #19
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

@agarici cu pedale
Am mers pe 55XE8577 VA, primul meu TV cu panou VA. Marginea din aluminiu, am mers pe varianta argintie.
Oh.. Iar sunetul, am rămas plăcut surprins și aici. Claritate și zgomot.
Telecomanda mare si cu butoane bine proportionate. Nici prea apropiate dar nici prea bagate in interior.
La inceput agata putin meniul/interfata Android, dar dupa ultimul update v6.2671, merge mai fluent.
Am reusit sa ii blochez aplicatia Video, pentru ca tot umblam prin setarile lui, pentru o mica calibrare.
Nu are prea multe setari de imagine/avansate, este mai minimalist.
Eram obisnuit cu LG si Samsung, care au o droaie de setari pentru imagine.
Iar senzorul de lumina își face treaba bine.
Modurile Auto isi fac treaba cum trebuie, chiar am ramas placut impresionat de cum stie sa gestioneze automat modurile/setarile. Totusi cand intra in modul Joc, culorile devin prea reci/sterse, aici trebuie umblat cam de fiecare data.

Uneori HLG>HDR10 ori HLG<HDR10. Aici intervine modul Auto.
La inceput nu prea a vrut sa se lege la router, acum este in regula.
Nu a vrut sa isi faca IP/Static. Pana la a 3-a insistare.
Doar ca nu ma pot folosi de "Diagnosticari server/Verificati serverele si vizualizati starea acestora" Aparent "Serverele nu au fost gasite. Verificati conexiunile serverlui si setarile de retea.Daca se utilizeaza un PC ca si server, verificati setarile firewall-ului" ...
Pana si interfata setarilor TV-ului are Material UI.
Nu am scapat de bleeding, in cateva zone, care se pot observa cel mai mult noaptea, daca esti axat pe zona aia si aproape de el. Clar superior vs LG IPS-ul al unui prieten.
Nu cred ca ii necesar retur pentru asa ceva.
Mai exact 4 puncte de bleed. (Chiar daca in poze par mai multe)
https://imgur.com/QTAea9Y
https://imgur.com/gLpGCtb
O imagine cu un ISO mai ridicat, pentru accentuarea zonelor de bleeding.
https://imgur.com/XbNiqxm

Mulțumit de el.
__________________
SPOILER:

Last edited by DeMons; 15-01-2018 at 00:56.
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2018, 01:39   #20
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DeMons View Post
ar sunetul, am rămas plăcut surprins și aici. Claritate și zgomot.


Referitor la bleeding, depinde de pretentii. Mi se pare foarte greu sa NU gasesti un panou IPS/VA/TN cu ceva bleeding. La unele penibil de exagerat, la unele abia vizibil, dar totusi... vizibil. E evident noaptea cand e bezna si n-ai imagini luminoase pe ecran. Mi se pare ca nu e un motiv bun de a returna sau de a descalifica un panou, decat in conditiile in care e chiar deranjant. Am vazut bleeding pe panouri de la 500 > 6000 RON si nu am observat o corelare bleeding vs pret. Ba chiar la unele panouri de +3000 RON am vazut ca nivelul de negru absolut al ecranului, noaptea, intr-o scena complet intunecata e enervant de luminos.

In marea majoritate a cazurilor, bleeding-ul se poate corecta mai mult sau mai putin prin tensionarea ramei.

Ca sa mergi la sigur anti-bleeding iei OLED.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 15-01-2018 at 01:42.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2190

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.