lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-03-2020, 16:18   #1761
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
In general oamenii se duc la biserică pentru ca au făcut kkturi... vezi Gigi Becali și alți bombardiere care dau pe la biserica sa ii apere cel mare. Din greșeală am ajuns la mănăstirea din Cernica sa iau pe cineva și popa ala mare a văzut ca pe masina scria ceva cu IT... intra in vorba cu mine ca are și el nevoie de niște licențe de Windows dar nu dalea pirat...zic pai eu nu câștig cât face o licenta bossule vrei sa fur pentru tine?? Răspunsul a fost te descurci TU fiule )

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Eu nu ma refer la mers la biserica, ma refer la traditii si credinta. In zilele noastre au prea putine in comun cu mersul la biserica

Sincer, cu exceptia noptii de inviere, cand mergeam la slujba tinuta afara pentru ca imi placea atmosfera aia de comunitate (la Predeal sau la tara ma refer, nu la Bucuresti), nu am mai ajuns la biserici in Romania in ultimii 20 de ani decat pentru inmormantari, casatorii si botezuri.

Eu, personal, nu m-am casatorit in biserica, slujba religioasa a fost oficiata pe terasa restaurantului, in dreptul muntilor, si am tinut la ea pentru ca era emotionanta pentru parinti, bunici, etc, pentru mine si nevasta-mea fiind doar o distractie. Si cand zic distractie nu glumesc - nevasta a fugit cand a venit preotul pentru ca avea emotii... la stomac, preotul a intarziat jumatate de ora si era beat, dupa ce a plecat si-a rupt piciorul pe scari, chestii de genul.
Old 22-03-2020, 16:27   #1762
DanutzuAC
Senior Member

Mentioned: 1 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Cred că ei nu mai cred în divinitate, ci în puterea banului!
Tocmai de asta am scris ce am scris...

Tudor ai avut o nunta cu adevarat memorabila!
DanutzuAC is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2020, 16:29   #1763
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 137 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Si cand zic distractie nu glumesc - nevasta a fugit cand a venit preotul pentru ca avea emotii... la stomac, preotul a intarziat jumatate de ora si era beat, dupa ce a plecat si-a rupt piciorul pe scari, chestii de genul.
^ LoL WTF
Old 22-03-2020, 16:34   #1764
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Ba...nu pot sa povestesc asa in public, da mie chiar mi-a fugit mireasa de la altar... si nu de frica =)))))))))))))))))
Old 22-03-2020, 16:45   #1765
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Dimineață la 8:00, la Penny, la marginea Bucureștilor, era coadă și se intra în grup de 10 oameni. Cei cu două sau mai multe cărucioare (da, erau și din ăia) erau mustrati, nu mi-a fost clar motivul invocat de pază . Magazinul era aprovizionat cu cele necesare, însă tot nu găsesc dettol sau similare pentru rufe.

Credința, tradițiile fac parte din psihologia umană, nu trebuie inhibate. Instituția bisericească (de orice religie) trebuie complet separată de stat și reglementată corespunzător. Din punctul meu de vedere, biserica ortodoxă română trebuie să se reorganizeze și să se descentralizeze. Cunosc suficienți preoți ce predică ceea ce ei cred și simt, adunând comunitatea și oferind sprijin și ghidare. Un om este cu adevărat puternic când își ajută semenii, nu când îi lovește când sunt jos.
doru is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2020, 16:57   #1766
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Eu am fost la Carrefour Vulcan si Kaufland, am vazut cozi afara si am fugit la Lidl unde era ok si am putut sa intram, ideea este sa te duci cu masina in zona unde ai access la cat mai multe magazine mari si treci pe rand pe la toate pana il gasesti pe ala liber, works for me.

Nu am nimic cu credinta, dar majoritatea credinciosilor aia care se bat cu pumnul in piept pentru credinta sunt oameni langa care nu vrei sa fii in situatii nasoale pentru ca au o gandire limitata, daca esti un om bun nu ai nevoie sa mergi la biserica si popa ca nu ai ce sa-i marturisesti, sanse mari el sa aibe mai multe de marturisit tie.

Last edited by axxel4you; 22-03-2020 at 17:00.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2020, 17:02   #1767
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 202 Post(s)

http://m.ziare.com/europa/globalizar...omania-1602566

Bun articol, bun bun.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 22-03-2020, 17:03   #1768
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 651 Post(s)

PC-ul meu

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 22-03-2020, 17:08   #1769
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Vezi ce se intampla daca postezi pe forum cand conduci masina?
Old 22-03-2020, 17:09   #1770
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Damn...

Old 22-03-2020, 17:22   #1771
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Quote:
Gandesti gresit... nu trebuie sa scapam de biserica.

Credinta si pastrarea traditiilor legate de aceasta definesc o parte din noi ca popor. Nu e nimic gresit nici sa incerci sa fi mai bun, sa te comporti intr-un anumit fel sau sa respecti anumite traditii, ba chiar mi se pare frumos ca avem traditii de Craciun sau de Paste si mi se par importante pentru transmiterea culturii proprii catre viitoarele generatii.

Ce vrei tu sa spui este ca biserica trebuie impozitata ca orice alte societate, oamenii trebuie sa inteleaga diferenta intre credinta / traditii si institutia bisericii, iar relatia preot / comunitate trebuie schimbata complet. Asta da. Dar nu vad de ce am renunta la traditii sau de ce credinciosii nu ar trebui sa aibe dreptul la practicarea credintei lor.
Eu am vrut sa zic ca trebuie sa scapam de biserica in felul in care este ea astazi. Adica o institutia de tip mafiot care primeste foloase necuvenite, care manipuleaza si ia taxe in numele religiei.

Nu am zis ca trebuie sa scapam de religie, fiecare poate sa creada in ce vrea, divinitate, reptilieni, pokemoni, etc.
Old 22-03-2020, 17:24   #1772
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 619 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Ba...nu pot sa povestesc asa in public, da mie chiar mi-a fugit mireasa de la altar... si nu de frica =)))))))))))))))))
La mine avea 39 temperatura si pe DJ l-a luat salvarea.
Old 22-03-2020, 17:59   #1773
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Eu am vrut sa zic ca trebuie sa scapam de biserica in felul in care este ea astazi. Adica o institutia de tip mafiot care primeste foloase necuvenite, care manipuleaza si ia taxe in numele religiei.

Nu am zis ca trebuie sa scapam de religie, fiecare poate sa creada in ce vrea, divinitate, reptilieni, pokemoni, etc.
Shh...nu zice ma de reptilieni, ca ne aud si ne inchid forumul
Old 22-03-2020, 18:05   #1774
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Old 22-03-2020, 18:13   #1775
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Cativa dintre forumisti am ajuns prin Taiwan si am gasit astazi o postare despre experienta unui australian aflat in izolare in Taiwan:

@@

Personal experience under Taiwanese 2019-SARS-CoV-2 quarantine program. I knew this is the most effective and impressive human quarantine program in the world so far. But it was mind blowing impressive when I actually being quarantined by them.

The level of this is way above imagination in comparison to what I experienced in Australia. Read on if you interested.

Prior departure from BNE airport, the day before, Australia was included in Level 3 travel warning list of Taiwanese government. Meaning all arrivals need to be put under 14 days quarantine program. I was notified and went to online website by Taiwan CDC to provide my address in Taiwan, contact number, and passport number, and arrival flight No. Also my recent travel history and clinical symptoms and make a declaration.

The website told me within 3 mins of flight arrival in Taiwan, a message will be sent to my Taiwan mobile using the number I provided to direct me to airport quarantine officer.

It did happen after I swapped my mobile SIM card immediately on arrival....

I then passed infrared temperatures screen gate and proceeded to a queue to meet quarantine officer who confirmed my detail and give me a page for record of body temperature and health status.

I was told someone will be in contact with me the next day and asked whether anyone is picking me up from the airport.

The airport-to-home rules are,
- Subjects to be quarantined are only allowed to be taken home by family private vehicle, special mean taxis which applies strict disinfection measures between each passenger, or special bus for taking these passengers only to limited spot.

- Those travelled in the quarantine bus and taxi need to wear mask at all time.

- Quarantined personnel need to arrange private pick up or appropriate taxi service from bus stop drop off to home.

- No public transport of any type is allowed for quarantined personnel.

As my address is about 200km from the airport, the transport service available to me is the quarantine bus. Hence I went.

The bus runs 30min schedule, cost is partially subsidized by government so only cost me about $20AUD. As far as I know, quarantine taxi service is the same so actually cost passengers less than usual, but taxi driver received more than usual fare. Talking about helping transport workers, this seem excellent idea during difficult time.

On the bus, all people wear masks except 6 Caucasian passengers. I questioned them and staff in English and demand them to put their masks on during the trip (the journey will be roughly 4 hours). They were made to compliant by staff as they will otherwise be kicked off the bus if they don’t, I was so happy as I can never re-enforce this measure in Australia.
Meeting or gathering In confined close space without facial mask on is both hygienic and politically incorrect in Taiwan since the Coronavirus outbreak started.
Unfortunately, this will probably never happen in Australia.
( the 6 Caucasian looking passengers speaks good Mandarin, so they obviously knows the rule here.....)

After 4 hours of long bus trip, we arrived at the drop off station. My relative picked me up and drove me home. Is that it??? I thought they going to track me with GPS and give me a mobile device..... what if I breach the quarantine rule?
I was too tired, head home and slept......

8:30am the next day, I was woken up by early morning call. It was from the local government council to confirm where I am, I am who I am, and check my travel history and current health issues and symptoms. She asked me if I know what precautionary measures I needed to take when interacting with my family member, social distancing and re-enforce me to wear mask at home unless I am by myself in my room. She was very nice to talk to and provided information of personal hygiene and home quarantine rules precisely.

“Please do not leave home as it subjects you severe fine, you know......”. She said at the end of conversation.

“Ok, I got it.” ( I knew the only rule is no going out, that will subject me to currently maximum penalty about $55000 AUD, plus 3 years jail term for deliberate and bad offenders.)

(So it’s the local government council that is doing quarantine monitor after all. How did they track me? How do they get enough man power? I was a bit confused after the conversation.....)

14:30 Afternoon, another random call came from local council checking me. “Standard random checking Mr. Chen. Local officer will do an initial home visit to your place at 15:00. You felt well?” She asked.

“I am fine, so you do random calls to ensure us stay home?” I asked.

“Yes, we do, 2-3 times per day. Please do not leave your address and take necessary precautions to protect your family. If you leave home, I am afraid the police will be on their way soon. You don’t want to get into trouble....”. She said it in a very nice way.

“But how do you know people leave home? I was not GPS tracked as I have not

@

Amenda de 50.000 AUD aproximativ 33.000 de dolari americani daca parasesti adresa. Scannere in aeroport plus inca un control medical. Transport aeroport-locatie facilitat de guvern cu masurile aferente. 50$ pe zi din partea statului ca un semn de apreciere pentru faptul ca nu raspandesti virusul si altora. Monitorizarea locatiei prin intermediul telefonului mobil.

Cam la cati ani lumina suntem in urma lor?.....
Old 22-03-2020, 18:15   #1776
coroianu67
Senior Member

coroianu67's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Ca tot se vorbeste de biserica...
Asa ar trebui sa se reactioneze si la noi.
https://www.g4media.ro/un-mitropolit...virusului.html
Amenda de 50.000 AUD aproximativ 33.000 de dolari americani daca parasesti adresa hmmm.. aici in Germania e mai ieftin,25.000 Euro.
coroianu67 is online now   Reply With Quote
Old 22-03-2020, 18:17   #1777
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 261 Post(s)

E greu sa ii ti in casa ...
https://www.dailymail.co.uk/news/art...19-spread.html

uk
11 noi morti total 244
5038 infectati
Old 22-03-2020, 18:23   #1778
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Quote:
Originally Posted by coroianu67 View Post
Ca tot se vorbeste de biserica...
Asa ar trebui sa se reactioneze si la noi.
https://www.g4media.ro/un-mitropolit...virusului.html
Amenda de 50.000 AUD aproximativ 33.000 de dolari americani daca parasesti adresa hmmm.. aici in Germania e mai ieftin,25.000 Euro.
Cum ar fi fost ca si la noi amenda sa fie 10.000 euro si sa iti dea 20 euro pe zi daca stai acasa. Era ceva greu de realizat?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 22-03-2020, 18:25   #1779
coroianu67
Senior Member

coroianu67's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Ha..cata ipocrizie , penticostalii amendati.Dar na..astia nu aduc atatea voturi ca ortodocsii.
https://www.g4media.ro/amenda-pentru...de-oameni.html
coroianu67 is online now   Reply With Quote
Old 22-03-2020, 18:36   #1780
Strelok-
Banned

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

cat adevar.....lumea s-a oprit in loc,acum toti suntem izolati .omenirea a uitat sa zambeasca,sa empatizeze sa iubeasca....Cu toata izolarea asta s-a terminat si cu goana dupa bani.

Last edited by Strelok-; 22-03-2020 at 18:41.
Strelok- is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules