lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-12-2016, 14:33   #1
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default MSI gtx560ti twin froz 2 /OC cold slow bios

Salut

nu stiu daca este threadul potrivit , daca nu este rog un admin sa-l mute la sectiunea potrivita
apelez la cei mai priceputi dintre voi in privinta editarii unui bios de MSI gtx560ti twin froz 2 /OC.

este vorba de GF 114 fermi rev2 , pentru a rula cu gpu-ul racit la temperaturi mai joase de -60*C avem nevoie de un bios special( thermal protection disable) pe care numai vendorul il poate modifica cu tooluri speciale care sunt tinute strict sub NDA .
acest bios rezolva problema bine cunoscuta in limbajul overlockerilor extremi : "cold slow" , cold slow-ul se manifesta la temp de aprox ~-60 -70 ,gpu-ul citeste aceasta temperatura ca fiind pozitiva si automat din motive de siguranta impinge frecv gpu in 2D si avem caderi de frame /sacadari!

problema mea nu o reprezinta biosu-ul de CS pe care il am , insa acest bios a fost conceput pentru TF2-uri cu memorii samsung , iar eu am placa cu memorii Hynix!. dupa flash-uire am linii verticale pe monitor cand placa trece din 2D in 3D , ceea ce ma duce cu gandul ca timming-urile memoriilor nu corespund si este nevoie de un edit!
am incercat editarea bios-ului cu nibitor sau fermi bios editor , chiar si cu un soft cumparat SVET VBIOS tuner, nici unul din aceste softuri nu-mi permite deschiderea tabului timming!
teoretic daca copiez timmingurile de la biosul original la biosul de CS si apoi salvez ar trebui sa functioneze

am uploadat biosii(original + CS)
http://www.fileshare.ro/e3172406175
poparamiro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Actiune! Saptamâna 40 – Slow Week LAB501 Nivelul2 0 07-10-2014 19:20
Problema cold boot mihaim1980 Procesoare si chipseturi 2 16-08-2014 10:02
Slow motion video! tiribomba Foto/Video 0 15-06-2012 22:52

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,891
Total Online: 1446

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.