lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-10-2017, 23:25   #1181
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Next week: The box!

InnoVIPWILL

Extra: 7600GS test.

Va fi un episod destul de mare cu un final...veti trage voi o concluzie avand in vedere ca sunteti parte a unei audiente avizate

L.E. - Sambata am avut o mica presimtire. M-am dus la piata sa iau paine cu cartofi si la intoarcere pe o vreme umeda am calcat intr-un rahat mare de caine chiar pe trotuar langa masina mea. Se pare a stapanii sunt mai rau crescuti ca patrupedele din lesa Am simtit ca ceva era in neregula cand era sa ma urc la volan si m-am uitat la talpa. YEP ITS SHIT ALRIGHT! Noroc ca aveam o talpa cu rizuri mici si am putut sa curat repede ghetele. Uite asa ma puteai vedea cautand baltile, petecele de iarba si crengute din gard viu. IS THAT MAN SUFFERING OR SOMETHING? Unde vreau sa ajung cu aceasta introducere? Nu sunt superstitios sau sa cred in basme de genul but I felt that something was afoot. Peste weekend am avut doua contacte pentru o placa VooDoo 5 5500 AGP. Sadly nici una nu s-a concretizat intr-o tranzactie. Se pare ca voi mai avea de asteptat insa trebuie sa marturisesc ca am ajuns intr-un punct in care nu mai sunt dispus sa iau orice imi iese in cale. VooDoo or ortherwise. Stay tuned for the next episode! NEXT WEEK!

Last edited by Robert B; 31-10-2017 at 11:16.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2017, 18:34   #1182
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Itchy trigger finger Must resist until NEXT WEEK!

The Green Children - Dreamers (Embody Remix)

I'm hyped chiar daca rezultatul nu a fost cel scontat.

I'm giving it my 100% ALL THE TIME!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Inno3D-6600GT-007.jpg
Views:	37
Size:	228.9 KB
ID:	60808   Click image for larger version

Name:	TST-008.jpg
Views:	35
Size:	212.3 KB
ID:	60809   Click image for larger version

Name:	UNKNOWN-MB-009.jpg
Views:	36
Size:	321.8 KB
ID:	60810  

Last edited by Robert B; 02-11-2017 at 19:02.
Old 04-11-2017, 15:08   #1183
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

VL/I-486SV2G (GX4) REV 2.0 - BLISS! - SO DELICIOUS mother(of all)board(s)

Wicked board. I'll save the best for last...inca nu stiu daca este OK sau nu...but who cares...

gallery: https://postimg.org/gallery/3bttyp9kc/

L.E. - Se pare ca placa VL/I-486SV2G (GX4) rev 2.0 nu merge cu procesoare de 3V - Pentru teste o sa imi trebuiasca alt procesor ca sa verific versiunea de BIOS si daca este ok bag un AMD 586-133MHz. Cred ca va trebui sa folosesc un Intel SX 80486 4x86 - SX679 - 25 MHz!!! de 5V pentru ca nu am setari pentru voltaje mai mici de 3.3V....damn...Intelul de 25MHz e procesorul pe care l-am salvat in povestea The story of the BENT CPU PIN(ssssssssss) adica lots of CPU Pins din 2016...go figure

The story of the BENT CPU PIN(ssssssssss) adica lots of CPU Pins - http://forum.lab501.ro/showthread.php?p=430049

Last edited by Robert B; 04-11-2017 at 15:59.
Old 05-11-2017, 05:25   #1184
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 51 Post(s)

Default Good old Days

Hai uite sa nu spuna lumea ca doar Robert munceste pe thread ...

Am cumparat o jucarica

... sa fie oare inceputul sfarsitului ?

*specs

Last edited by rodarkone; 05-11-2017 at 05:27.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2017, 08:44   #1185
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

The END is just ANOTHER beginning bro'

Uuhhh chocolate, finger licking good! Although in the end this one will prove to be bitter chocolate not the sweet creamy heavenly milk chocolate...damn it!

Last edited by Robert B; 05-11-2017 at 08:56.
Old 05-11-2017, 16:50   #1186
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Ladies and Gentlemen, in mod necaracteristic azi am avut cateva ore disponibile si am scris inainte de termen povestea cutiei. A first, de cand am inceput sa postez in 2015

A iesit ceva destul de ok.

Maine, spre seara FULL STORY!

Last edited by Robert B; 05-11-2017 at 16:54.
Old 06-11-2017, 18:28   #1187
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

CUTIA aka THE BOX

In acest episode va voi prezenta continutul cutiei primite de la RaverX.

Acum cateva luni de zile RaverX mi-a propus sa-mi trimita o cutie cu ceva folositor pe la casa entuziastului retro. Stiind cine este am zis: HELL YEAH! L-am intrebat ce va contine insa nu stia exact ce dorea sa-mi trimita. Tot ce am primit ca raspuns la aceasta intrebare a fost ca va fi un pachet kinder surprise. Hmmmm...ok.

A trecut ceva vreme de cand am vorbit si in cele din urma am primit pachetul. Transportul a fost platit de RaverX chiar daca am sugerat ca voi acoperi eu acest cost.

Cine stie, poate RaverX s-a impiedicat de vreun V5 5500 prin casa si a zis sa-l puna in cutie (just kidding).

Am luat pachetul de la Posta si spre surprinderea mea, am rezistat tentatiei si l-am deschis abia a doua zi.

Componentele erau foarte bine ambalate iar cand am facut recensamantul aveam pe masa urmatoarele:

1. Procesor Intel Pentium 4 1.7GHz - Willamette, S423, SL57W
2. Placa video 6600GT Inno3D - 128MB AGP
3. Placa de baza socket 3 VIP REV:A - 3 PCI / 3 VLB / 2 ISA - SIMM 30 PIN /SIMM 72 PIN, chipset OPTi 82C822/82C895

gallery: https://postimg.org/gallery/34k2q1rek/

Last edited by Robert B; 06-11-2017 at 18:46.
Old 06-11-2017, 18:29   #1188
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Procesor Intel Pentium 4 1.7GHz - Willamette, S423, SL57W

Cand am scos din cutie heatsink-ul de aluminiu cu procesorul lipit de el am zis: WHAT THE ….?!?

Nu mai vazusem in carne si oase un P4 Willamette asa ca ma intrebam ce naiba e chestia asta?

Dupa o inspectie rapida am depistat un sticker cu un cod de bare si cateva numere si am reusit sa aflu ca am in mana un P4 Willamette fara insa a stii exact modelul. Codul de pe processor a returnat o componenta dintr-un sistem DELL.

Procedura prin care am despartit procesorul de heatsink a fost prezentata anterior dar o voi pune din nou ca povestea cutiei sa fie completa.

“Procesorul P4 era lipit bine de tot de heatsink. Initial am incercat sa incalzesc heatsink-ul cu un uscator de par si apoi sa misc putin procesorul, dar fara succes. Am bagat apoi cu o seringa, alcool izopropilic 99% intre heatsink si procesor si l-am lasat asa cam o ora, completand cu alcool dupa ce acesta se evapora. Pasta termica s-a inmuiat insa tot nu am putut sa separ procesorul. In cele din urma am prins heatsink-ul in menghina si cu ata dentara si rabdare am reusit sa desprind procesorul. Restul de pasta termica de pe heatspreader-ul procesorului l-am indepartat cu acetona si un betigas cu vata. Am polisat putin cu pasta abraziva heatspreaderul. Am avut grija sa nu intre acetona in gaura din heatspreader iar cantitatea de acetone folosita la un moment dat a fost extrem de mica.Chestia asta e destul de potenta.”

gallery: https://postimg.org/gallery/2exwymulo/

Dupa aceasta premiera pentru mine, prin care am separat in acest fel un procesor de heatsink-ul sau, am ramas cu o componenta pe care deocamdata nu am la ce sa o folosesc. Nu se stie insa in viitor daca voi avea nevoie de ea. Heatsink-ul atipic si cu un sistem de prindere proprietar a ajuns la cutia cu chestii de aruncat sau folosit in alte scopuri.
Old 06-11-2017, 18:31   #1189
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Placa video Inno3D 6600GT – 6600GT-AGP W/128MB DVI TV DDR3 – I-A6600GT F5F3

Placa asta mi-a placut de cum am dat ochii de ea. Negrul PCB-ului m-a facut sa vreau sa ma duc sa cumpar cea mai fina ciocolata elvetiana cu lapte si sa o manac pe nerasuflate.

Am intors-o pe toate partile si am luat-o la purecat. Sure enough am gasit cateva probleme insa in acel moment nu le-am bagat in seama.

Rapid am facut placa bucati.

Bracketul a fost curatat si polisat.

A urmat curatarea heatsink-urilor si a ventilatorului. Ambele heatsink-uri erau asa de lipite de pastila de siliciu ca a trebuit sa folosesc uscatorul de par ca sa inmoi mizeria aia roz si in cele din urma sa reusesc sa le dau jos.YEP NASTY STUFF!

Cu ventilatorul a fost easy. Regular design in need of OIL.

Pasta de pe heatsink-uri a fost curatata cu acetona si apoi alcool izopropilic 99%, urmate de o spalare cu apa fierbine si detergent.

Ambele au iesit sparkling.

Mi-au trebuit 45 de minute si multa rabdare sa curat pasta termica de pe chipul grafic si chipul bridge AGP. A trebuit sa inmoi de cateva ori TIM-ul cu alcool izopropilic 99% si apoi cu un betigas de bambus sa curat cu migala tot ce era acolo.

In runda finala am luat un ac fin si am curatat si un condensator ceramic minuscul care era acoperit de TIM-ul intarit. A fost putin nerve-racking dar a meritat. In final totul era curat asa cum doream.

Stage 1

Stage 2

Stage 3

Stage 4

Old 06-11-2017, 18:32   #1190
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Dupa acestea am trecut la curatarea PCB-ului. Acum am acordat o mai mare atentie “problemelor” pe care placa le avea. O lovitura buna pe spate si lipsa unui condensator ceramic din apropierea conectorului AGP. Al doilea condensator abia se tinea for dear life.

Zona de pe spatele placii unde se vedea urma unei lovituri a trebuit sa fie curatata cu o sula bine ascutita pentru ca cele trei pad-uri de cositor implicate, pareau a fi in contact una cu cealalta si nu doream sa faca vreun scurt. In cele din urma am reusit sa obtin rezultatele scontate.

Am transplantat un condensator ceramic de pe o placa donatoare. Lipitura nu mi-a iesit exact cum as fi dorit insa era suficient pentru un test.Trebuie sa-mi iau o statie cu aer cald si letcon cu termostat.

Am luat din nou la bani marunti placa, ca sa vad daca mai gasesc ceva in neregula. In scurt timp am primit o noua veste proasta. Stiam ca placa era putin deformata, fapt devenit evident imediat ce am luat-o in mana, insa nu ma asteptam sa aiba o forma ca de spirala. Spun spirala in sensul larg al cuvantului aka twisted. Sagging-ul normal ca urmare a functionarii si deformarea ca urmare a loviturii de pe spate, despre care va vorbeam mai sus.

Clean as a whistle.

Placa asta a fost curatata imediat dupa placa PNY 4600Ti si deja my gut feeling imi spunea ca nici placa asta nu are sanse prea mari de supravietuire.Si 4600Ti-ul avea o forma ciudata a PCB-ului. Eu speram insa sa ma insel…
Old 06-11-2017, 18:32   #1191
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

A urmat asamblarea cu ARTIC MX-4 si am facut pozele glamour cu placa curatata.

Am fost foarte multumit de rezultate insa vocea care imi soptea: “she’s DEAD you can’t do nothing about it!” nu imi dadea pace…

A venit si momentul testului.

… …. ….. ……………… ………………………!

Care test? NO IMAGE TEST! Yep DEAD! Oh well…lets move on to better things. I guess. At the very least she’s a stunner. Placa nu a dat semnal indiferent ce am incercat.

Am testat placa pe o platforma AGP 8X EPOX EP-8RDA3i + Athlon XP 2500+ si pentru ca aceasta mi-a facut ceva probleme cu fel de fel de erori si RAM nedetectat care in cele din urma au fost rezolvate, am testat-o si pe my trusty work horse: AGP 4X ECS K7VTA3 3.1 + Athlon XP 1900+, insa degeaba.

GONE with the WIND.

gallery: https://postimg.org/gallery/2kpk7rip8/
Old 06-11-2017, 18:36   #1192
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Placa de baza socket 3 VIP REV:A - 3 PCI / 3 VLB / 2 ISA - SIMM 30 PIN /SIMM 72 PIN, chipset OPTi 82C822/82C895

Pe fundul cutiei primite de la RaverX se afla si o placa de baza. Spun O placa de baza pentru ca nici acum nu am reusit sa identific cu exactitate modelul. Pe ea am gasit scris criptic VIP REV:A

kobro mi-a sugerat ca este vorba de o placa FIC pentru ca si el are ceva asemanator insa chiar si asa nu am gasit nimic despre placa asta.

Placa de baza are lipsa chipul BIOS asa ca ma aflu in situatia in care o pot incadra doar la categoria donatori de organe. NO model NO BIOS Nothing to do…

Placa nu are decat mici urme de coroziune de la baterie. Am folosit otet ca sa inlatur o buna parte din aceste urme.

Lipsa jumperilor si a chipurilor CACHE nu reprezinta o problema deosebita.

Condensatorul de langa socket-ul procesorului era si el slabit si a trebuit sa fie lipit.

Placa are un layout dezirabil. Socketul procesorului este in partea superioara. Conector de POWER bine plasat. Sloturi PCI/ISA/VLB. Sloturi de memorie SIMM 72 si 30 de pini.

Am curatat-o cum se cuvine si am decis sa nu imi mai bat capul cu ea.

gallery: https://postimg.org/gallery/zxt73xbg/

As fi vrut ca povestea cutiei sa fie una ceva mai pozitiva insa din pacate nu a fost cazul. In calitate de “povestitor” trebuie sa fiu impartial si obiectiv asa ca am prezentat situatia exact cum este. I didnt sugar coat the story insa a trebuit sa show a little bit of restrain when I presented the facts.

In cel mai rau caz eu am avut de lucru si mi-am satisfacut demonii iar voi ati avut ce lectura. At least from this perspective this story is a WIN.

Last edited by Robert B; 06-11-2017 at 22:09.
Old 06-11-2017, 18:37   #1193
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

EXTRA: Leadtek WinFast A7600 GS TDH 256MB 128bit AGP TEST

http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=5630&page=52

Placa Leadtek 7600GS a fost cumparata acum mai bine de trei luni de zile, din talcioc pentru o suma modica: 10 lei. A fost curatata si apoi pusa in cutie. Abia acum putin timp am reusit sa o testez si THANK GOD nu m-a dezamgit. She’s firing on all its cylinders! WIN! WIN! WIN!

Testing session over the course of 7 hours.

1.EPOX EP-8RDA3I / ATHLON XP 2500+ / 2x1 GB DDR 400 KINGMAX / WDC 800 JB / ENERMAX EG365AX-VE(G) 353W / DVD-RW LG GSA-4163B
2.ECS K7VTA3 3.1 / ATHLON XP 1900+ / 2x1 GB DDR 400 KINGMAX / WDC 800 JB / ENERMAX EG365AX-VE(G) 353W / DVD-RW LG GSA-4163B

Cu aceasta ocazie am testat tot RAM-ul DDR400 KingMax 3x512MB si 2x1GB pe care l-am cumparat anul acesta. Din nou am avut parte de o satisfactie pentru ca nu am inregistrat nici o eroare in MEMTEST. Pana si placuta 1GB DDR400 care are lipsa un pad de la conector, spre surprinderea mea, a functionat OK. Sa vezi si sa nu crezi...

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=994

Leadtek 7600GS

Inno3D 6600GT

gallery: https://postimg.org/gallery/1x6ksdy0c/

More to come:

1.A Pentium II CPU rises from its ashes
2.Housekeeping aka heastinks, RAM and some FUN
3.Minebea to the rescue!
4.Almost, VLB Heaven…

Last edited by Robert B; 06-11-2017 at 22:18.
Old 06-11-2017, 22:21   #1194
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Sneak peek from the: Almost, VLB Heaven… story

Old 12-11-2017, 09:37   #1195
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

NEXT WEEK: I tear up a PII, THE SECOND me sorts it out and THE OTHER ME pats himself on its back for a JOB well DONE.

On that BOMBSHELL...I leave you hanging (The Grand Tour S2 is less than a month away )

Old 13-11-2017, 20:04   #1196
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

"...Let's come together
Right now, oh yeah
In sweet harmony..."

A Pentium II CPU rises from its ashes

In timp ce ascult melodia de mai sus incerc sa imi aduc aminte etapele pe care le-am parcurs acum saptamani bune, pentru a face PII-ul asta sa fie cel mai tare din colectia mea. Un fapt de altfel easy to do pentru ca este singurul Pentium II 450MHz pe care il am. The Winner at the PII-450 category is none other than the PII-450!!!

De ceva vreme cautam un PII la 450MHz - varf de gama pentru the GooD Ol' Pentium II. Am in colectie unul la 333MHz/66 pe care il pot duce la 500MHz/100, cateva la 350MHz si la 400MHz, insa nu e tot una cu un 450MHz de la mama lui.

Am gasit 450-ul meu, asezat pe o folie la talcioc. A fost cumparat impreuna cu placa PNY GF4 4600Ti si m-a costat 10 lei. 'eftin dom'le 'eftin.

Era asezat cu ventilatoarele in sus si initial am crezut ca este vorba de un Athlon pe slot insa dupa ce am pus mana pe el am vazut ca am de a face cu un Pentium II. Am ridicat clema cromata de la sistemul de retentie al heatsinkului si m-am uitat la hieroglifele de pe cartus. Instantaneu am vazut cifra magica 450!!! SWEET!!! IT'S A KEEPER!!! si al meu a fost.

De cumparat l-am cumparat, insa ma stiti bine, asa ca nu era sa il bag intr-o cutie si gata treaba...far from it.

Pentium II 450MHz - SL2U7

Arrival State

PII-ul a sosit as zice intr-o stare medie Prafuit, usor zgariat insa complet. O ureche de la una din clemele de retentie in slot(cele de la capetele cartusului SECC) era rupta insa chestia asta nu m-a deranjat deloc. Am cautat in cutiile mele una de schimb insa nu am gasit asa ca procesorul a ramas intr-o ureche

gallery: https://postimg.org/gallery/282uj2s6u/

Cleaning

Curatarea a fost o chestiune straight forward. BAM! - cartus desfacut. BAM! - baie cu clabuci si detergent. BAM! - alcool izopropilic 99%. BAM! - atentie la detaliu si rabdare. Easy as 3.14

Pasta termica era bye bye demult si mereu ma minunez cum unii dau o cheie la procesoare ce au varsta de mai bine de 20 de ani si nici nu se gandesc la chestia asta. YO GUYZ check my sizzlinng PII with V2 SLI aham sizzling la propriu...Sa desfaci un procesor SECC nu e chiar greu dar nici usor. Nimeni nu se naste gata invatat, inceputul este mai greu.

Aspectul PCB-ului m-a dus imediat cu gandul la un Pentium III si daca nu stiam ca e un Pentium II as fi putut sa fiu indus in eroare la o prima vedere.

All nice and clean. Looking good you SEXY piece of HW pr0n!

Last edited by Robert B; 13-11-2017 at 20:42.
Old 13-11-2017, 20:05   #1197
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Curatarea ventilatoarelor a fost usor de facut. Tear-down / Cleaning / Final Assembly. Am curatat bine etichetele de pe spatele ventilatoarelor.

Pentru mine este foarte important sa pastrez componentele in starea lor originala.

Din nou am fost foarte multumit de rezultate.

Nice! Nice!! Nice!!! - Smooth sailing.

gallery: https://postimg.org/gallery/3fh8unz92/
Old 13-11-2017, 20:10   #1198
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Small repairs

Desfacerea cartusului SECC s-a lasat si cu ceva damage. Uneori, separarea cover-ului de plastic, de heatplate-ul procesorului, duce la retezarea unui element de plastic care este si cel mai greu de desfacut. Asa cum va spuneam mai demult, elementul asta are rol de masura anti-tampering si nu ai ce sa faci. Ori se rupe ori ramane intact - luck of the draw.

In cazul PII-450, elementul de retentie din plastic s-a rupt si a fost lipit la loc chiar daca mi-a fost greu sa fac acest lucru. Am facut apoi probe ca sa vad daca se impaca bine cu heatplate-ul si a trebuit sa mai largesc gaura cu o pila rotunda.

Procedura de desfacere a unui cartus SECC a mai dus la mici zgarieturi pe heatplate, chiar daca am invelit sculele folosite in banda izolatoare.

All in all doar cateva zgaibe pe langa cele pe care procesorul le avea deja. Acestea nu sunt vizibile cand procesorul este complet. Doar ca stiu EU de ele...

In pofida acestor mici "probleme" as face din nou aceasta operatie. No question about it.

Dupa ce am terminat treaba cu cover-ul de plastic, am luat la bani marunti o alta problema si anume cea a contactului chip-urilor CACHE cu heatplate-ul. Mereu cand desfac procesoare pe slot vreau sa restabilesc acest contact.

Asa cum puteti observa in stare normala nu este vorba de nici un contact intre elementele de mai sus. GG! Intel.

Am defacut destule procesoare pe SLOT 1 si SLOT A si am observat o variatie mare a distantei dintre chip-urile CACHE si heatplate. Spatiul ramas, este in general gol si doar la procesoarele pe SLOT A am gasit putina pasta pentru transfer termic si aia pusa ca naiba. Cred ca back in the day, se lucra cu tolerante mari si nu statea nimeni sa puna pad-uri termice de diferite dimensiuni sau altceva intre chip-urile CACHE si heatplate mai ales ca procesoarele mergeau bine mersi si asa. Curios insa este faptul ca in fiecare heatplate pe care l-am intalnit este prevazuta o zona de contact cu chip-urile CACHE...

Am cumparat special pasta termica Arctic MX-4 20g si pad termic Arctic Thermal Pad de 1 mm.

Folosesc paste termice Arctic de mai bine de zece ani si recent am cumparat Noctua NT H1 insa nu mi-a placut cum arata si nici faptul ca are o durata de viata de circa 3 ani("Recommended usage time (on the CPU) up to 3 years"...), MX-4 minim 8 ani FTW!!! In final, peste inca 20 de ani sigur si MX-4 se va usca...In cazul meu MX-4 fits the bill si nu vreau sa intru in discutii legate de performanta pastelor termice.

Va aduceti aminte de variatia distantei dintre chip-urile CACHE si heatplate? Thermal pad-ul de 1mm era prea gros....daca luam de 0.5mm sigur era prea subtire. Padul Arctic este moale si numai bun la ce aveam nevoie asa ca am trecut la crearea unor pad-uri "custom"al fel ca la procesoarele slot A.

Cu rabdare, am bagat o bucata de pad intr-o folie de plastic transparent si am aplatizat-o de cateva ori cu un cilindru de metal/lemn/manerul unei surubelnite. Dupa fiecare aplatizare, a urmat si un test de contact ca sa vad daca totul este ok si nu am parte de stres asupra PCB-ului.

Treaba migaloasa...

Stage 1

Stage 2

Stage 3

...Stage X PERFECT!!!

Contactul dintre chip-urile CACHE si heatplate nu este mereu spot on, in sensul ca zona de contact de pe heatplate poate sa fie putin offset sau sa fie mai mica ca suprafata chip-urilor CACHE... variatie in procesul de fabricatie...etc

Un alt efect secundar al desfacerii cartusului SECC este largirea gaurilor de fixare a cover-ului de plastic pe heatplate. A trebuit sa pun doua bucati mici de banda adeziva auto, rezistenta la temperatura, pentru a obtine o asamblare optima a cartusului fara a avea parte de rattle. NO PAIN NO GAIN!!!

Am avut in vedere si contactul zonei de pe heatplate legata de chip-urile CACHE si care transfera caldura catre heatsink. Din pacate zona asta este sub forma unei adancituri si ca totul sa fie nu prea ok nici zona de contact cu heatsink-ul nu este perfect plata, aceasta avand o "treapta" ce a facut ca zona efectiva de contact sa fie mai mica. In trecut am avut parte de situatii in care am folosit doar pasta termica insa in acest caz am folosit un pad moale de silicon. Pentru zona de contact CPU-heatplate/heatsink am folosit MX-4 right in the middle. Clemele de prindere ale heatsink-ului ar fi fost bine sa fie ceva mai strong...

gallery: https://postimg.org/gallery/1hcx92vxy/

Daca va intrebati de ce am facut toate acestea va pot spune ca: low temps means a happy CPU

Last edited by Robert B; 13-11-2017 at 21:55.
Old 13-11-2017, 20:10   #1199
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Final Results

Almost good as new!

gallery: https://postimg.org/gallery/1b648lovq/

Nu am testat procesorul, insa nu am dubii legate de starea de functionare. I have yet to find a damaged Pentium II. These things are bulletproof.

Cu prima ocazie ii dau o cheie doar ca sa vad string-ul de la BOOT: Intel Pentium II 450MHz!

More, NEXT WEEK!

Last edited by Robert B; 14-11-2017 at 18:34.
Old 14-11-2017, 18:33   #1200
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

GUT feeling or NOT, azi am facut un test rapid and sure enough 450-ul s-a trezit la viata...bulletproof I tell you!

I'm starting to love Slot 1 CPUs and I dont know if it is a bad thing or not din astea mai imi lipseau....

Am dat o cheie si la un PII 350MHz si la un Celeron 366A cum am avut back in the day si din nou BULLETPROOF!!! All working.

Zau ca imi plac componentele de dinainte de 2000, heavy duty!

Enjoy!

Bobby Darin - Dream Lover

Rock The Joint - Bill Haley

gallery: https://postimg.org/gallery/1ui0fpssc/

P.S. 3Dmark99 a fost rulat doar pe procesorul PII-450MHz.

Last edited by Robert B; 14-11-2017 at 18:37.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules