lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-11-2018, 23:00   #41
cerulliber
Senior Member
 
cerulliber's Avatar
 
Join Date: Aug 2018
Location: Bucharest, Romania
Posts: 444
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default


@Dj

ce zici de clipul acesta ?
cerulliber is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2018, 00:09   #42
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu il suport pe Buldozer ala, pentru el nici o placa nu e buna, culmea toate functioneaza. Pana si mult hulita Hero XI si oamenii au 5 Ghz si pe Hero X.

Problema la 9900k nu este vrm la placa de baza ci caldura degajata la peste 1.32v.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2018, 03:23   #43
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by cerulliber View Post
https://www.youtube.com/watch?v=anCraAHxJFk

@Dj

ce zici de clipul acesta ?
Asta zic:

https://wccftech.com/review/intel-co...mate-review-2/
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 18:10   #44
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Ares View Post
Eu nu il suport pe Buldozer ala, pentru el nici o placa nu e buna, culmea toate functioneaza. Pana si mult hulita Hero XI si oamenii au 5 Ghz si pe Hero X.

Problema la 9900k nu este vrm la placa de baza ci caldura degajata la peste 1.32v.
M-ai facut sa rad la cat intelegi tu din electronica. Bine asa, keep it up, eventual da si sfaturi pe tema asta

Z390 Taichi e OK, nu e cea mai buna, dar departe de a fi slaba. Buildzoid oricum a zis ulterior ca suna mai critic decat trebuie acel video.

Last edited by Gogu; 11-11-2018 at 18:12.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 18:59   #45
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
M-ai facut sa rad la cat intelegi tu din electronica. Bine asa, keep it up, eventual da si sfaturi pe tema asta

Z390 Taichi e OK, nu e cea mai buna, dar departe de a fi slaba. Buildzoid oricum a zis ulterior ca suna mai critic decat trebuie acel video.
Cine a zis ca Z390 Taichi e proasta ? Eu ? Ce legetura are replica ta cu ce am scris eu si cunostintele mele de electronica ? Ma vezi sa dau sfaturi la acel capitol ? Ai fumat ceva ?

Am spus ca pur si simplu ma dispera maimutoiul acela, la fiecare placa gaseste probleme dar in practica cam toate isi fac treaba ? Ai dori sa iti si traduc in alta limba ?

Problema pe care o vad eu este ca 9900k se incalzeste tare odata cu cresterea Vcore, restul de detalii tehnice, vrm and shit ma lasa rece, te las pe tine, marele expert in electronica sa tragi concluziile.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 19:48   #46
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Nu ma refeream la asta, ci la ceea ce ai spus legat de VRM vs. temperatura procesor, plus superficiala concluzie ca toate merg, placile de baza gen.
Normal ca toate functioneaza, ar fi culmea sa vanda produse ne-functionale, insa nu toate functioneaza optim, sau acel optim nu e vazut la fel de toti producatorii, unii vad optim sa fie placa cat mai ieftin ca si pret de productie, dar sa o marketeze cat mai bine sa o poata vinde cat mai scump, pentru ei e optim sa aiba profit cat mai mare.
Pentru altii e optim sa aiba o doza de bun simt si sa vanda cat de cat un produs cinstit.
Si aici vin astia gen buildzoid si altii care diseca acele placi si iti spun ce si cum si unde s-au facut rabaturi, daca s-au facut.
Cand tu spui ca toate isi fac treaba, e cea mai simplista si lenesa concluzie ever, adica ori suntem aici sa ne sfatuim si sa ne ajutam sa facem o alegere buna si informata, ori sa ne batem joc si sa zicem "ia bre' orice, toate functioneaza, nu mai conteaza".
Iar pe de alta parte, pe alt topic, te plangi ca vezi domne, partea audio la Gigabyte Z390 nu are izolatie buna, iar uneori al doilea SuperIO se pierde si ce e conectat la el o ia razna.
Mie imi pare e parazitism comportamentul asta, gen cand e vorba sa iei informatie de-a gata, iei cu ambele maini, si ce ti se aplica, si ce nu, cand e vorba sa oferi si tu ceva, dai truisme, concluzii lenese, etc.
Aici si problema mea, de aia iti ziceam ca e bine ca dai sfaturi, super.

Apoi, problema pe care o vezi tu e fizica 101, gen...bezna mintii din punctul meu de vedere ca ti se pare a fi o problema, vara e cald pentru tine pare a fi o alta problema, nu ?
Puterea (disipata, sau de orice alt fel) creste odata cu voltajul, wow, pe bune ?
P=U*I, se invata in clasa a 5-a sau a 6-a, adica sunt chestiuni de BAZA, nu cine stie ce avansate, level 1, te bati cu sobolanii si lootezi rags.
Impedanta creste si ea odata cu temperatura, si tot asa.
Ce spui tu suna "noaptea vine dupa zi si noaptea e intuneric".

Daca iau in ridicol chestiile astea este pentru ca, pe bune, sunt putin ridicole, iar faptul ca il numesti maimutoi pe buildzoid, care nu doar ca pe domeniul electronica si OC e parseci inaintea ta, dar si in tot ce ofera, informatie, e tot ani lumina inaintea ta, iar tu te folosesti de informatia oferita de el dar apoi il iei in bascalie, mi se pare nesimtire si daca te deranjeaza ca iti bat obrazul, vezi ca nu cumva sa am dreptate

PS. Da stiu, chestiile tehnice te lasa rece, tu esti deasupra trivialitatilor de genul, exceptie face atunci cand ai nevoie de ele.
See my point ?
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 20:23   #47
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Gogule , spune te rog ce doresti ?

Toata discutia asta o ia razna din cauza la maimuta de pe youtube ...
Ares is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 22:28   #48
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Citesc 3 topicuri diferite si pe toate sint impunsaturi.

WTF, sumthin' in the air?

Hai sa va spun de ce am ales eu AsRock Z390 Taichi Ultimate.

Am mai avut inca 2-3 placi AsRock, niciuna nu m-a dezamagit ca stabilitate, anduranta, calitate si rezistenta post garantie.

Asus, 3 placi au murit imediat dupa garantie, una a mea si 2 ale lui var-miu, maxim o luna dupa expirarea celor 36, de zici ca au implementat time bomb countered, in bios.

Sa nu mai aud de Asus.
Fanii ma pot injura, imi asum pararea si ce am scris.
Asrock e mai slaba la clockat memoriile, da, este adevarat; doar OC formula era mai tapanoasa la Z77 si Z87, le-am avut pe ambele.
Memoriile, ca le tin la 3200 CL14 sau 3600 CL16, poate doar la superpi sa se simta diferenta, in daily use si gaming, nu simti nimic, niente, nada, la 4000MHz sau 4200 cu CL19-CL21, doar niste bandwidth in plus, in gaming 1-2% probabil.
La fel de bine te poti juca si cu memorii de 3000MHz si cu memorii de 4000MHz.

Apropos de electronica, fac asta de f'o 35 ani, in ultima perioada m-am ocupat cu sursele in comutatie.

Am ales ASRock pentru ca mi-a placut dual mosfets cu rezistenta interna f mica, 1,2mOhm parca am citit.

Basca partea digitala de comanda PWM.

Si sincer desi la inceput am fost sceptic acum peste 6 ani cind am luat intiia oara AsRock, acum am incredere.

Cit timp placa e in garantie, nu ma doare capul.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 11-11-2018 at 22:36.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 23:00   #49
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

@DjLeco nu te stresa, maimutoiul de pe youtube gaseste probleme la orice placa de baza, stau si ma intreb de ce nu e tipul sef la R&D la o firma de renume...
Ares is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2018, 23:47   #50
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu ma stresez deloc, ma bazez intotdeauna pe experienta personala si pe LAB501 reviews.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 12-11-2018 at 11:00.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 04:50   #51
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Ares View Post
Gogule , spune te rog ce doresti ?

Toata discutia asta o ia razna din cauza la maimuta de pe youtube ...
Nimic, ca in mod clar n-am cu cine.
In mod normal, o urma de bun simt si recunostiinta era OK, am fost exhaustiv in a explica in postul anterior, dar clar nu exista apa in piatra seaca.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 13:45   #52
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Gogu ar fi util pe viitor sa ignori posturile mele. Am vrut sa scriu mai multe dar deja s-a intins treaba prea mult. Sa nu uiti sa stergi de praf poza cu maimuta...
Ares is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 13:49   #53
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Nu am nicio poza cu tine, relax.
Iar de ignorat, din pacate nesimtirea e greu de ignorat.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 13:51   #54
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lmao

Sent from my LG-H930 using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 17:29   #55
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

@DjLeco - merge bine placa cu procesorul sau mai durează până ajunge?

Nu te recunosc Ares. Ți s-a pus pata pe buildzoid? Lasa-l pe buildzoid în lumea lui. Ce aduc bun astfel de afirmații pe acest topic?
doru is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 17:37   #56
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

@doru, vezi ca pe undeva pe aici a pus deja teste DjLeco, deci merge, iti dai seama.
E foarte onest Taichi ala, pacat ca tot ce design si cable management e PRAF, imho, adica imho la design, cu rotitele vietii, ca la CM e clar praf, nu mai e vorba de parere, are mufe ventilatoare puse de zici ca au fost scapate aleator pe placa, si putine.
Daca nu era acest ultim aspect, clar Taichi luam, nici nu ma gandeam la Gigabyte. BIOS-ul ala de la Gigabyte ma sperie
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 18:14   #57
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Gogule, cum naiba cable management e praf la placa asta, mufele de ventilatoare puse prost si putine?

E printre putinele Z390 ce ofera 8 (opt) iesiri pentru ventilatoare, total independente intre ele, dintre care 7 suporta full waterpump si ofera peste 2A curent.

Cit despre wire management, jos ai tot ce tine de conexiuni, pe lateral ai mufa ATX24 pin si USB3.0 iar sus alimentarea pentru procesor.

Nu inteleg ce te deranjeaza rotitele alea, oricum suprafata de racire este mare si sta rece controllerul de sub ea.

Imi pare un pic hatereala ce ai scris, sincer...

__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 12-11-2018 at 18:20.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 18:40   #58
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

8 cu tot cu alea de CPU, meh, e average, toate au asa, daca le aduni.
Si da, sunt puse total aiurea. ma refer la mufele de FAN, ca restul nu prea se pot pozitiona altfel.
http://asrock.pc.cdn.bitgravity.com/...0%20Taichi.pdf
Nu stiu, cineva nu a gandit deloc placa asta in carcasa, cu wire management decent, au pus-o pe o masa parca si ganditul a fost ... tertiar.
In orice carcasa umana, cutouts pentru trecut cablurile NU SUNT unde au pus ASRock mufele alea de FAN, exceptie doar ala din colt de jos, linga butonul de Power. Daca vine carcasa cu PSU shroud, deja trebuie sa faci prelungiri si etc sa iti ajunga cablurile. Am masurat, pentru 2 carcase pe care le ocheam, in ambele era ca dracu placa asta.
Vezi poza.
Iar rotitele alea mi se par estetic asa sub gaina de pe AORUS, lol Chinezarie totala, niciun sens, nicio treaba.
Nu ziceam de racire, oricum chipset-ul ala are un TDP de ... nu stiu, 6-8W cel mult, so e irelevant ce e pus pe el.

Faptul ca are mufele de FAN puse gandit a fost unul din motivele pentru care AORUS Z390 Pro mi s-a parut o alegere buna. Si ca se pot opti vents cand nu e nevoie de ele, dar se poate si la ASRock, din BIOS, si parca si la ASUS, culmea, dar la astia nu stiu daca functioneaza corect.

Nu-i nicio hatereala, eram SETAT ca urmatoarea placa sa fie ASRock, de 2 ani tot zic ca ma enerveaza ASUS cu rabaturile la mai tot si lipsa de optiuni si preturile de jepcareala, de fapt am ramas cu un Z170 care e ultima lor placa buna cu adevarat, din mai toate punctele de vedere, Sabertooth, de aia au si distrus complet seria aia si au facut TUF, ieftineala maxima dar colorata si marketata.
Fix cand sa iau si eu ASRock, au lasat si astia standardele mai jos, ba VRM nu mai e 1 pas inaintea celorlalti, era mai destept ala de pe Z370 Taichi, rog, controller-ul ala de la ISL care e rather smart, iar faza cu mufele de FAN mi-a pus capac. Ah, da, si nu are I/O shield integrat, cum au TOTI restul la generatia asta, sau chiar o generatie in urma, dar asta e un detaliu lipsit de importanta.
Colac peste pupaza, si Taichi normal e ~300 RON peste AORUS Pro.
Mi-am calcat pe suflet si am luat Gigabyte, nu credeam ca va exista clipa asta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ASRock-Z390-Taichi-Ultimate.jpg
Views:	347
Size:	745.6 KB
ID:	64430  
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 18:49   #59
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am carcasa NZXT si nu se vede un fir, decit acolo unde intra in mufe, fiecarte.

In fine, eu mai mult de 3 mufe nu folosesc de la ventilatoare, una din mufele pentru cele 2 din spate alimenteaza cele 4 fanuri de 180mm toate in paralel, una de sus de la CPU alimenteaza 2 fanuri de 140mm (alimentate in paralel cu un Y) de 140mm din tavan care fac exhaust la aerul din carcasa si sint setate pe la 330-350rpm, nu se aud de la 10cm de ureche.

In rest mufele sint libere, nu imi trebuiesc 100 ventilatoare in carcasa sa o umplu de praf.

Fiecare cu piticii lui.

Eu sincer mai mult de 5 iesiri pentru fanuri dintre care una pentru CPU cu suport de WP pina in 30W, nu vad sensul la o MB 2018.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2018, 19:10   #60
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Nu stiu ce sa zic, cand am vazut eu PC-ul tau era iad pentru mine, ca wire management.
Pentru mine conteaza si cum stau cablurile in spatele panoului placii de baza, sa fie trasate frumos si gandit chiar si acolo, daca deja trebuie sa fac rabaturi la partea pe care o vad, adica in compartimentul principal, apoi....ceva nu isi are locul ala.
Ventilatoare au toate cablurile sleeved in Paracord, cablurile SATA de date sunt CableMod modflex, and so on and so forth, chiar si alea de la I/O, buton de power reset si LED-uri sunt sleeved acum, ffs, am luat si prelungitor sleeved pentru front panel USB 3.0, cablul care vin in mod normal e gros, rigid si urit.
Iar asta dictau piticii cand nu avea carcasa cu fereastra, acum ca am luat una cu TG deja am inceput sa cheltui pe 24pin 90 grade adaptor, iar cand o sa ma lase sufletul comand si cabluri custom de la CableMod.

Nu e vorba ca am nevoie de multe mufe de ventilator, insa vreau sa fie puse logic, accesibil, sa nu intind cablurile sau sa le prelungesc inutil, ori prin fata ori prin spate.

PS. Uite, placa gandita bine, multe mufe, sa fie, si puse bine, cu o singura exceptie care e ... meh, pe atunci nu erau cu PSU shroud, vezi poza. Iar cireasa mi se pare cum sunt integrate estetic LED-urile alea de diagnoza rapida pentru CPU, RAM, GPU si BOOT, toate de pe placa fiind albe.
Nu mai zic, ASP1405i in 4 faze dublate de IR3599, real stuff, pentru 7700K cel mult, iar acum la 9900K pun 4 faze chioare cu 2 MOSFETi pe fiecare, like...really ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1382671.jpg
Views:	366
Size:	923.5 KB
ID:	64431  
Gogu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ce parere aveti de Debo ? Otman Magazine IT&C 260 29-04-2014 15:50
Ce parere aveti de: rockeristul Carcase si surse 5 10-07-2013 17:10
Ce trepiede aveti si ce parere aveti despre ele? tiribomba Foto/Video 15 08-08-2011 21:52

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 3938

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.