lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-10-2018, 18:08   #481
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

ING nu e banca romaneasca.
Old 20-11-2018, 16:45   #482
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 276 Post(s)

PC-ul meu

S-a facut plata la un shop in UK la niste produse, o parte din produse s-au returant gresisera oamenii ceva. Ok.

Plata s-a facut prin ING. Bineinteles, s-a platit la un curs mai mare decat are ING afisat la cursul valutar al zilei. Daca ING vinde cu 5.30lei/GBP, cursul a fost 5.50 lei/GBP. Nu stiu cat de legal e si treaba asta, sa afisezi o chestie si sa il pui pe om sa cumpere la un curs pe care doar ei il stiu. Cu alte cuvinte, curs surpriza.

Bun. Cand s-a facut returul, bineinteles, oamenii au returnat si suma cuvenita produselor returnate. Bineinteles, ING a facut conversia la curs de cumparare, ceva de genul 5.00lei/GBP.

Am sunat la ei si mi-a zis tipul de la ING ca "nu se poate face corectie la plata facuta cu cardul, daca se facea transfer bancar se putea, insa la plata cu cardul, tu iti asumi cursul calculat pt schimbul valutar"

Ce sa inteleg, ca oamenii astia profita de 2 ori? O data iti dau cursul la ce suma vor ei, curs care NU este afisat pe siteul ING, tu ca si client, efectiv realizezi plata cate un shop din afara tarii la un curs necunoscut. Iar apoi, la retur, cand ar trebui sa iti intre inapoi pe card plata, pe langa ca iti baga cursul ala nesimtit de mare, mai iti dau banii si inapoi la ce curs vor ei?

Pana la discutia, stii, Revolt, mie ceva nu mi se pare chiar legal in ceea ce face ING-ul.
Old 20-11-2018, 16:48   #483
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 480 Post(s)

PC-ul meu

Dacă te simți nedreptățit te poți adresa către ANPC sau ASF.
Old 20-11-2018, 17:11   #484
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Nu vreau sa merg nici pe un dead road. De asta am v-am si intrebat pe voi, aici, pe forum. Ideea e ca plata s-a facut acum un 14 luni la shopul respectiv. La vremea aceea plateam astfel.

Din ce observ, probabil datorita reclamatiilor, se pare ca a aparut un curs alternativ pe ING. Asta nu era aici acum cateva luni, cand eu mai faceam plati cu ING ul in lei. Si diferenta e mica acum, inainte era de 0.2-0.4 banuti la curs, cel putin la euro.

https://www.ing.ro/ing-in-romania/in...e/curs-valutar
(in partea dreapta).
Old 20-11-2018, 17:57   #485
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

Da, si eu mi-am luat refund la o plata de 250ron pe Aliexpress prin ING, iar cand au intrat banii inapoi am primit 230Ron (O saptamana mai tarziu, deci nu a fluctuat cursul atat).

E simpla treaba, cand iti intra valuta o convertesc de cumparare, cand platesti in valuta o convertesc de vanzare.

https://www.banknews.ro/curs_valutar_banci/
Old 20-11-2018, 18:03   #486
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Sa inteleg ca e "legal" ce fac? Din cate imi aduc aminte, s-a discutat ca nu e deloc ok, cateva posturi mai incolo, iar unii dintre colegi erau tare revoltati pe tema asta.

La 20lei probabil nu m-as uita, desi nu ar fi corect nici la 1 banut, ei nu ne iarta, noi de ce am face-o? Doar ca este vreo ~110lei. 20lei de la tine, 5 de la altul, 11 de la altii, 4 de la mine, 17 de la alalalat si uite asa se aduna niste banuti. Putini, dar sunt. Intrebarea face daca e legal ceea ce fac cei de la ING?

Plus ca, pana acum, cumparand pentru forum (altul) si impartind transportul cu colegii respectivi si alti prieteni, un grup restrans, uneori s-au facut retururi, se mai intampla mai ales la chestii sportive. Adunat, de-a lungul ultimului an, sa zicem, e o suma care ajunge din 4 cifre si nu in lei, ci in euro.

Last edited by mirciusx; 20-11-2018 at 18:04. Reason: later edit
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2018, 18:15   #487
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Este imoral, da.
Este legal, da.
Old 20-11-2018, 18:21   #488
war4peace
VIP

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Așteaptă pānă dai de Alpha Bank cu 8% conversion fee

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is online now   Reply With Quote
Old 20-11-2018, 19:10   #489
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Dintre toate bancile la care sa-mi fac cont pentru a primi euro? Vreau sa fie cont in RON iar banca va trebui sa faca conversia din euro automat. Asadar ma intereseaza sa aiba cursul cat mai ok. BT?
Old 20-11-2018, 19:18   #490
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu cred că se poate... īți faci direct cont īn Euro. La revolut de ce nu īți faci?
Old 20-11-2018, 19:20   #491
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Ce sa nu se poata, sa faca banca conversie automata? Cum sa nu? Asa se intampla mereu. Ideea care-i cea mai ok banca, cu curs bun la de-astea. Ca asa Alpha Bank teoretic au cel mai ok curs, dar nu m-as duce la ei nici mort din cauza rahaturilor de genul expuse de war4peace.
Old 20-11-2018, 19:33   #492
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

La BT e foarte OK.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 20-11-2018, 20:18   #493
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Atunci tac si sufar...mml!!

Doream sa fac cont la ING in euro, insa mi-e ca Revolt este o varianta mai buna. Mai putin sigura, intr-adevar, dar mai convenabila. Din ING in Revolt si din Revolt mai departe.
Old 20-11-2018, 20:22   #494
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

@Boggy ca idee, daca ai intentia sa strangi, nu as tine lei pe card. Nu multi, oricum. Sub 1000euro, sa fie, in caz de ceva. Oricum, poti sa ii transferi in lei cand doresti. Iar cea mai buna banca la curs nu e indicata, mergi pe locurile 3-4 la curs...poate e mai safe.
Old 20-11-2018, 21:09   #495
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Eu nu cred că poți primi valută īn contul de lei. Doar zic.

Și de ce ai face chestia asta? Poate fi mai convenabil să scoți direct īn valută și apoi să te duci ca persoană fizică la o casă de schimb și... profit.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 20-11-2018, 21:23   #496
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Poti primi orice valuta dar intra ca RON, convertiti pe loc de banca.
Old 21-11-2018, 01:37   #497
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu nu cred că poți primi valută īn contul de lei. Doar zic.

Și de ce ai face chestia asta? Poate fi mai convenabil să scoți direct īn valută și apoi să te duci ca persoană fizică la o casă de schimb și... profit.
Ba da, iti face conversia banca. Cand primesti refund de pe ali, ce crezi ca se intampla ?
La BT au curs ok, daca ma duceam la casa de schimb valutar din celalalt capat al cartierului economiseam 1-2 lei / 1000 eur schimbati.
Quote:
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Old 21-11-2018, 01:41   #498
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Internet Banking-ul e ok la BT? Comisioane la extrageri de la ATM din cont BT?
Old 21-11-2018, 02:07   #499
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Dpmdv e ok, 1 leu ib, 4 lei aplicatia de mobil de ib. Singura chestie naspa care ma seaca e ca la ib trebuie schimbata parola la 3 luni, diferita fata de celelalte 12 si cu caractere speciale.
La atm BT nu ai comision.
Quote:
Old 21-11-2018, 09:42   #500
war4peace
VIP

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Ce sa nu se poata, sa faca banca conversie automata? Cum sa nu? Asa se intampla mereu. Ideea care-i cea mai ok banca, cu curs bun la de-astea. Ca asa Alpha Bank teoretic au cel mai ok curs, dar nu m-as duce la ei nici mort din cauza rahaturilor de genul expuse de war4peace.
Una este cānd plătești ceva online cu contul de RON și se efectuează conversiile automat, alta e cānd te plătește cineva īn EUR sau īți trimite o sumă īn EUR. De regulă, banca celui care īți trimite suma īi va cere uun cont EUR de destinație, tocmai spre a evita comisioanele suplimentare. Altfel, el īți trimite 100 EUR (plus taxa băncii sale, pe care o plătește īn plus la depunere, dacă există) și ție īți ajung (īn lei) 97.5 EUR echivalent, fiindcă nu-ș ce rată de schimb acolo, nu-ș ce comision intermediar dincolo.

Se poate ajunge la probleme dacă vorbim de transferuri de bani oficiale, īn urma unor contracte, adică nu chestii gen mi-a trimis mama din Italia. E nasol să emiți factură de 1000 EUR și să primești 984, īn RON.

Mie BT-ul mi-a creat automat cont īn EUR cu ani īn urmă, cānd mi-a trimis soră-mea niște bani din Italia, cadou de ziua mea. E gratis, nu mă costă nimic. De fapt am mai creat unul din online banking, de savings. Mi-a luat 30 de secunde, cāt am dat click-urile.

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Internet Banking-ul e ok la BT? Comisioane la extrageri de la ATM din cont BT?
Nu există. Internet Banking-ul e moca, te costă un leu pe lună per card serviciul de SMS (să te anunțe prin SMS la efectuarea oricărei tranzacții), ai BT Pay (plata cu telefonul mobil cu NFC), nu am instalat aplicația de Mobile Banking deși mă f.t ăștia la cap de ani de zile. Foarte rapizi ca răspuns la eventualele probleme, spre exemplu īn iulie am uitat să fac rulajul minim pentru cardul de credit (de fapt am făcut rulaj dar nu destul) și mi s-a blocat automat respectivul card. Cānd mi-am dat seama, am trabsferat bani pe el și am sunat la hotline-ul lor, am așteptat sub un minut, am vorbit cu o doamnă care mi-a deblocat cardul respectiv manual, pe loc. Īn mod normal e un batch script care rulează peste noapte.

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Dpmdv e ok, 1 leu ib, 4 lei aplicatia de mobil de ib. Singura chestie naspa care ma seaca e ca la ib trebuie schimbata parola la 3 luni, diferita fata de celelalte 12 si cu caractere speciale.
La atm BT nu ai comision.
Confirm, īnsă faza cu parola e ușor de rezolvat, alegi o parolă unică mai lungă și la fiecare trei luni iei primul caracter al parolei și īl muți la coadă. Sau invers, iei ultimul caracter și īl pui īn față. Trebuie doar să ții minte īn ce punct al rotației ești.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules