lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-06-2017, 16:06   #541
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Same Day ? Sunt niste tampiti si ei si emagul cand vine vorba de logistica Pe comanda de urgenta cu 2 ore la 4 produse mi-au venit in 4 ore 2 produse fiindca s-au gandit ei ca tre sa sparga comanda in 2 si celalat a doua zi pentru ca "cica nu m-au gasit acasa" si apoi le-au parcat in depozit pe motive de eroare de logistica iar eu sunam in disperare dupa ei, nervi si alte chestii... pentru ca aveam deja comanda platita si produsele nelivrate in totalitate.

Last edited by agarici cu pedale; 20-06-2017 at 16:08.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2017, 16:24   #542
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 532 Post(s)

PC-ul meu

E posibil sa fi avut livrare din alta parte la cele doua produse.
Gen "comercializat de ...."
Old 20-06-2017, 17:13   #543
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

dude, stop saying this shit all over again, nu sunt idiot si nici tu nu esti papagal ca sa repeti acelasi lucru, erau absolut toate produsele vandute de emag toate pe stoc cand s-a intamplat buba.

acum ca tot deschidem cutia pandorei e vorba de o problema care a durat o saptamana jumate sau chiar mai mult, am bagat o comanda intr-o zi de joi,joi au ajuns in depozit, vineri/dambata, luni statusul comenzii era la fel ca joi, produse sunt in drum spre emag (de la dezpositul din afara buc) sun la ei si zic ca da, e o problema cu sistemul , imi face omul alta comanda si ii zic te rog sa o anulezi tu pe actuala ca eu nu mai pot, nu a anulat-o nici in ziua de azi si erroare e inca in sistem , pana nu i-am zis curierului sa refuze orice comanda in valoare de 204,24RON care vine pe numele meu, o saptamana intreaga m-a sunat curierul zilnic ca are colet pt mine, deja sunt prieten cu el.

aventura nu se opreste aici, dupa cum am zis, a refacut comanda, comanda care si aia s-a buguit cumva si nu stiu de ce aveam 4 awb-uri pentru produse care erau deja in stoc (da in stoc la ei, nu in depozitul lor),a doua zi am raportat asta la ei si faptul ca comanda anterioara inca nu e anulata chiar daca am cerut in mod repetat anularea ei, mi-au zis ca cererea e in curs bla bla (vrajeala)... imi reface omul comanda, de data asta un tip oke care si-a facut treaba si mi-a bagat in cos cu mi de scuze la bord transportul de 2 ore prin SAMEDAY cu care am avut probleme fiindca mi-au spart comanda in 2 awb-uri, una a venit in aceeasi zi la 4 ore si ceva si a trebuit sa o achit integra vs 2 ore cu care se lauda iar cealalta parte s-a pierdut, a trebuit sa sunt de x ori la emag ca sa afle ce e cu comanda pentru ca emag-ul si-au incasat banii integral si i-a durut fix in **** ca eu nu am comanda full primita (chiar daca aveam plangere deschisa la ei si la SAMEDAY) , erau chiar mirati "VAI DAR CUM NU AVETI TOATA COMANDA ? LA NOI FIGUREAZA CA A FOST LIVRATA CU SUCCES" pana la urma l-am ***** la melodie pe curieru de la sameday care m-a asigurat in prima faza ca-mi aduce comanda complet fiindca e la un coleg de al lui si bla bla, a treia zi a trimis 2 pusti sa mi-o aduca.

vai de plm iar ma enervat, fuck this shit dar pe bune stop ca nu sunt retardat.
LE: acum vad, figurez cu o comanda anulata si 3 livrate, platite si facturate, am garantie pe 4 produse identice de 3 ori si sunt in posesia a doar 4 produse
pot sa jur ca daca nu sunam deloc nu erau atatea probleme.

Last edited by agarici cu pedale; 20-06-2017 at 17:36.
Old 20-06-2017, 17:57   #544
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Man, aveau un rahat de "glitch" in sistem prin care, daca nu mai aveau ei pe stoc si un partener de-al lor aveau la un pret aproximativ (mai mic adica), redirectionau comanda direct la ala. Si te trezeai cu doua colete pentru doua produse. From emag with love, desigur.
Old 20-06-2017, 18:30   #545
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Pai una e discutia comercializat de altii si alta e de emag, iau de la emag doar daca e vandut de ei altfel nu are absolut nici un rost sa cumpar un produs cu adaos de 30% cat iau ei doar ca sa-l listeze ca garantia si restul oricum nu se face prin ei ci prin comercializant. Asa pot simplu sa intru pe price.ro compari.ro si sa iau la cel mai mic pret.

Ideea de baza e ca suportul lor call center nu-si face treaba cum trebuie iar comunicarea cu curierii e imposibila fiindca nu0ti ofra optiunea asta iar la firma de curierat sub nici o forma nu-ti dau absolut nici o informatie in plus vs ce ai in awb, abia a treia persoana angajata de la emag m-a rezolvat si si-a dat intereseul, restul au fost cu durere in spatula.

Glich-ul ca glich-ul, eu nu am fost afectat de el, te asigur sau cel putin asa cred. Daca nu sunam ca disperatul, ma alegeam cu 2 produse din 4 si pe retul ii dureau in banana pentru ca anumite lucruri nu sunt automatizate cum trebuie sau si mai rau, nu ar trebui automatizate.
Oricum ai lua-o e stupid sa primesti comanda de la mai multi curieri cu awburi diferite, una e sa-ti imparta comanda si sa-ti aduca un singur curier totul vs comanda impartita si adusa de x curieri, e stupid din orice pun de vedere fiindca nu se combina cu sistemul lor automat iar costurile sunt mai mari pentru toti.

Last edited by agarici cu pedale; 20-06-2017 at 18:35.
Old 21-06-2017, 00:18   #546
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Vrei sa-ti povestesc eu cum am avut acelasi awb pentru 4 jante si m-am trezit ca doua sunt intrnun depozit si doua in altul? Sa vezi acolo conflict: nu-mi livrau ca sunt doar doua, dar nici nu s-au gandit sa le aduca pe toate intr-un depozit sau sa faca doua awb-uri.
Old 21-06-2017, 02:36   #547
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

pai e same shit doar ca invers.... problema e sistemul automat si managementul inside de logistica... oh well.
Old 21-06-2017, 02:42   #548
mirciusx
Senior Member

Mentioned: 282 Post(s)

PC-ul meu

Și la ăștia umblă câte doi, unul sa scrie și unul sa citească?
Old 21-06-2017, 02:45   #549
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

pai de asta am ramas uimit, ca la ultimul colet erau 2 pusti pentru o cutie mica de de boxa bt un wd40...

da am verificat, wd-ul era sigilat )

Last edited by agarici cu pedale; 21-06-2017 at 02:49.
Old 21-06-2017, 19:21   #550
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Nici acum nu au trimis produsul. Produs aflat "in stoc", nu "in stoc furizor"

LE: au mai trecut 2 zile si inca nu au trimis-o. Ba chiar i-am si sunat ieri, operatoru' a zis ca verifica ce s-a intamplat si ma suna. N-a facut-o :|

Last edited by Selky; 23-06-2017 at 18:55.
Selky is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2017, 15:20   #551
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

PC-ul meu

Azi s-au facut 13 zile de cand am dat comanda.
M-am logat in contul de client emag si vad "livrare anulata". Nu am primit niciun telefon/e-mail/sms, nimic. Ieri statusul comenzii era "plata acceptata".
Old 01-07-2017, 14:31   #552
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

PC-ul meu

Am primit mail de la emag la 16 zile de la lansarea comenzii.
Cica nu il pot livra "din motive de logistica, produsul este lipsa fizic in depozit eMAG".
Old 03-07-2017, 11:52   #553
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 489 Post(s)

PC-ul meu

https://www.emag.ro/adeziv-termocond.../pd/E97ZMBBBM/

Ce preț o fi ăsta nu înțeleg... cumpăr de la alții, mai pun 15 lei transport, și tot ies mai ieftin decât la emag.
Old 13-09-2017, 20:34   #554
SHELLman_baz
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Selky View Post
Nici acum nu au trimis produsul. Produs aflat "in stoc", nu "in stoc furizor"

LE: au mai trecut 2 zile si inca nu au trimis-o. Ba chiar i-am si sunat ieri, operatoru' a zis ca verifica ce s-a intamplat si ma suna. N-a facut-o :|
Asa am patit si eu...dau comanda pt o placa de baza pe 31.08 cu plata online, placa fiind in stoc furnizor, estimare livrare 9-11.09
- pe 4 primesc mesaj de la emag ca s-au pus in miscare (marsarier)
- intre timp plata s-a procesat dar pana pe 9 septembrie nu s-a miscat nimic in contul client (placa in stoc furnizor) am mai avut aceeasi problema cu o comanda anterioara si s-a rezolvat fara sa sun...proasta miscare
- pe 9 si 10 sept au avut nu stiu ce [email protected]@k happy reduceri plm, placa apare in stoc magazin...m-am mai calmat si ma vedeam cum montam procul de la iubitel...nici o miscare la livrare produs.
- luni pe 11, ultima zi de livrare, ii sun...raspunde o domnita si imi spune ca placa e in stoc furnizor...mi-a cazut fata...ii explic ca a fost in stoc magazin pe perioada reducerilor la care ea : probabil s-a vandut la un alt client...pai cum mm o vinzi altuia daca eu o platisem cu o saptamana inainte si de aici scandal
prin urmare EMAG SUCKS BALLS !!! la fel si VEXIO de la care am comandat o memorie ram care a avut aceeasi poveste ca cea de la emag si de la care inca astept sa imi returneze banii, comanda fiind anulata.
facut comanda la pcgarage, alta viata, transparenta totala...sper sa nu fiu dezamagit si de ei.
Old 13-09-2017, 22:14   #555
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

cu vexion nu am avut probleme, absolut la orice comanda m-au sunat sa-mi confirme comanda si sa-mi zica statusul ei.

garaj o mizerie, emag o alta mizerie de cand lucreaza cu same fuking day.
Old 13-09-2017, 23:27   #556
SHELLman_baz
Member

Mentioned: 0 Post(s)

vexio mi-au lasat impresia ca nu vor sa faca bani. m-au sunat a2-a zi sa imi spuna ca livrarea se face in 4-5 zile lucratoare si atat...nu tu anuntat ca au intampinat probleme sau nu stiu ce...adica la urma urmei comanda era platita deja, nu imi dadeau un produs pe gratis.
ce ma enerveaza e ca scuza lor principala este : "s-a produs o eroare in sistem" ...pai eu te sun si te fac atent ca ai de trimis o comanda si tu ma iei ca pe luni-marti dupa craciun...iesi acas'
Old 13-09-2017, 23:40   #557
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Fratilor, NU mai platiti in avans pe internet cu cardul sau din cont, platiti la curier, cind vine sa va aduca produsul.

Sa vedeti ce repede se misca!

Toate plingerile si neplacerile citite pe aici, le vad la cei care achita marfa in avans...
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,330V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8 Gb [email protected] CL15-1,36V||Samsung NVMe 1TB+512GB + 2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Corsair RMX850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case, Win 10.
DjLeco is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2017, 23:48   #558
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
emag o alta mizerie de cand lucreaza cu same fuking day.
De cand au cumparat same fücking day vrei sa zici.
Old 14-09-2017, 00:20   #559
war4peace
VIP

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
garaj o mizerie, emag o alta mizerie de cand lucreaza cu same fuking day.
Quote:
Originally Posted by SHELLman_baz View Post
facut comanda la pcgarage, alta viata, transparenta totala...sper sa nu fiu dezamagit si de ei.
Toţi sunt acum aceeaşi firmă

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2017, 20:31   #560
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 202 Post(s)

PC-ul meu

La ora 16:11 am luat de la Fan Courier o masina de tocat Zelmer. Cutia vizibila afectata, chiar rupta intr-un colt. Fara sigiliu, deci clar desigilata. La ora 16:30-35 am dat mail la emag cu poze si ce s-a intamplat. Acum circa 5 minute, 19:30, am fost sunat sa merg maine la showroomul Titan sa aduc masina de tocat cu probleme si pe loc primesc alta noua, sigilata, schimb pe schimb. 10 pentru emag la servicii, promptitudine. 10+ daca primeam din start masina noua. Dar de apreciat serviciile. Nu ma asteptam in 3 ore sa mi se ofere rezolvare. Nu ma asteptam sa rezolv totul dintr-un mail de 6 randuri scrise si 5 poze plus un telefon 3 minute.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules