lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-01-2018, 19:35   #33481
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Neah, nu ma bag peste taraba omului. Oamenii au "biznisuri" și strici afaceri. Câinii latră, ursul merge.
Îmi era dor de o discuție despre mașini, atât, in rest e ok.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2018, 19:57   #33482
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 262 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
@augustus
Termostatul si senzorul de temperatura apa nu sunt montate sa te tina o viata. Ele se schimba la 3-5 ani maxim, indiferent de km facuti (antigelul, la fel). Stiai ca termostatul foloseste acelasi principiu de functionare ca si acum 100 ani?
Nu te costa o avere, schimba-le pe ambele pentru ca daca unul din cele doua se defecteaza, motorul nu mai merge in parametri optimi si risti sa afumi/ucizi lambda second bank plus ca iti creste consumul.

Nu astepta pana la vara, daca a ramas pe deschis foarte usor se poate inchide, fierbi motorul si atunci sa vezi ce fain e cand trebuie sa schimbi garnitura de chiulasa, faci si distributia mai repede (ca deh dai chiulasa jos) si o mai duci si la planat.
O sa te injuri singur pentru ca o sa ai cost mai mare. Cu răcirea si ungerea nu te joci niciodata.

PS: Salut băieți
Nu am cand pana in vara. O sa stau cate 1-2 luni in Bucuresti, iar acasa 1-2 zile in weekend, cu un drum pana la tara de vreo 80 de km dus-intors. Daca nu a fiert de 2-3 ani, nu fierbe in 3 drumuri pana ajung sa stau mai mult in Craiova.
Antigelul l-am schimbat deja de 2 ori, cam la 3 ani, probabil il voi schimba cand fac distributia.

L.E. Daca am timp, probabil voi face service-ul la masina in vacanta de Paste, dar trebuie sa vad cum stau cu banii. Sper sa nu treaca de 8-900 de lei piesele.

Last edited by augustus; 19-01-2018 at 20:00.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2018, 20:13   #33483
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Stii cum e... o data e suficient. Daca nu stii, nu cred ca ti-ai dori sa afli
Toata treaba costa putin si se rezolva repede.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2018, 20:20   #33484
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Nu am cand pana in vara. O sa stau cate 1-2 luni in Bucuresti, iar acasa 1-2 zile in weekend, cu un drum pana la tara de vreo 80 de km dus-intors. Daca nu a fiert de 2-3 ani, nu fierbe in 3 drumuri pana ajung sa stau mai mult in Craiova.
Antigelul l-am schimbat deja de 2 ori, cam la 3 ani, probabil il voi schimba cand fac distributia.

L.E. Daca am timp, probabil voi face service-ul la masina in vacanta de Paste, dar trebuie sa vad cum stau cu banii. Sper sa nu treaca de 8-900 de lei piesele.
Am o nedumerire, ce mecanic ai tu de a schimbat antigelul si nu ți-a cerut sa schimbi si termostatul? Schimbă service...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Old 19-01-2018, 22:14   #33485
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 262 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

La service Dacia... Nu mi-a zis nimeni nimic de termostat.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2018, 22:19   #33486
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Quote:
Am o nedumerire, ce mecanic ai tu de a schimbat antigelul si nu ți-a cerut sa schimbi si termostatul? Schimbă service...

Stai bre ca m-am uitat acum in manual la logan si nu zice nimic de termostat. Zice de antigel la 90K benzina / 100k diesel sau 3 ani. Ca mai curge pe acolo la 1.4 mpi e alta discutie.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2018, 22:44   #33487
s1lviu
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to s1lviu

Quote:

Cand aveti de schimbat antigelul, schimbati tot prin ce a curs acel antigel. Adica termostatul, radiatorul, blocul motor, chiulasa, ce sa mai, schimbati tot motorul
s1lviu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2018, 22:50   #33488
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Kimi View Post
Stai bre ca m-am uitat acum in manual la logan si nu zice nimic de termostat. Zice de antigel la 90K benzina / 100k diesel sau 3 ani. Ca mai curge pe acolo la 1.4 mpi e alta discutie.
Da, si uleiul in cutie e pe viață, furtunele la fel. Scrie in carte cumva când trebuie înlocuite furtunele?

In mod normal, dacă ții la mașina ta și nu vrei sa te trezești că îți fierbe pe autostradă in concediu sau cand urci pe munte la Cucuieți, schimbi termostatul atunci când schimbi și antigelul, adică pe la 5 ani (cca 50-70k km) pentru că e mai ieftin să previi decât să tratezi. Termostatul lucrează incontinuu, el închide si deschide de sute de ori într-o zi in care tu mergi cu mașina, iar la baza principiului de funcționare stă o capsula cu ceară...
Quote:
The secret of the thermostat lies in the small cylinder located on the engine-side of the device. This cylinder is filled with a wax that begins to melt at perhaps 180 degrees F (different thermostats open at different temperatures, but 180 F/82 C is a common temperature). A rod connected to the valve presses into this wax. When the wax melts, it expands significantly and pushes the rod out of the cylinder, opening the valve.
Quote:
there's no general rule of thumb (or even guessing) for thermostat life, citing:

(a) construction quality: cheeper aftermarket ones (or for some domestic brands, their OEM quality works out to no better than aftermarkets). I've been having consistent high quality with Japanese factory OEM units (most of them last over 8+yrs and still functional when I swap them out during scheduled maintenance.

(b) frequency of termalcycling. Certain engine designs (e.g. Suzuki all aluminum engines is one of them) tend to cycle more frequently, and as a result: they tend to last much shorter than, say, a typical Honda 2.4L Accord engine block type.

Bottomline: since thermostat is so cheap to replace, yet plays such a vital role in properly maintaining engine's health (if it runs cold, you get carbon build up inside your engine, serious fuel dilution to motor oil (due to richened F/A ratio during open loop running), etc.
I would treat thermostat replacement as part of the routine maintenance (every 5 to 8yrs or 70-100k km), full cooling system flush, because this is the right thing to do to your car if you want to run for a long time without repairs.
LE:
Quote:
Originally Posted by s1lviu View Post
Cand aveti de schimbat antigelul, schimbati tot prin ce a curs acel antigel. Adica termostatul, radiatorul, blocul motor, chiulasa, ce sa mai, schimbati tot motorul
Imi era dor de discutiile astea LOW IQ ...

Fiecare face cum vrea, dar sa nu veniti sa va plangeti ca v-a picat una alta. Daca te uiti prin cartile tehnice ale masinilor pre 2004 (1984-1996 in general), vei găsi interval schimb ulei cutie/diferential, recomandare schimb lichid frana/hidraulic si coolant flush/thermostat change.
De ce? Pentru ca acestea nu intrau in "garantia" masinii si erau platite de client iar fabrica recomanda aceste lucruri pentru a avea un automobil perfect functional chiar si dupa 10 ani.
Dupa ce au intrat in costul intretinerii pe timpul garantiei, brusc au aparut uleiurile long life, uleiuri de cutie pe viata, nu se mai face schimbul de termostat si coolant decat atunci cand se strica, samd...

Last edited by Enz0; 19-01-2018 at 23:08.
Old 19-01-2018, 23:39   #33489
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

E ok, schimbă motorul cu totul
Old 20-01-2018, 02:33   #33490
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

O scurtă ieșeală astă seară pe frig (zero grade cu real feel -3), ud pe jos, zapada, fleoșcăială, pe alocuri gheață de la vânt. Di tăti...
Setat Bucovina in Playlist, dezactivate setările de siguranță și dat bice. Scuzați cartoful, era deja intuneric și am uitat sa o pun pe low light (Apeman A80 20mp action cam).
Dați și voi un like/dislike dacă v-a plăcut (sau enervat), vor urma mai multe ieșeli mai ales când se mai încălzește. In plan o re-vizitare a Ralf Schumacher KartBahn (e superb acolo) unde e expusă și o mașină de F1, Hamburg Prototyp Museum, Münster Tank museum șamd.

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=ZWB5eIzanfc[/yt]

Last edited by Enz0; 20-01-2018 at 02:38.
Old 20-01-2018, 11:50   #33491
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 574 Post(s)

PC-ul meu

De ce ai dezactiva setarile de siguranta si ai da bice pe o asemena vreme pe drum public? Nu ca sunt pentru asa ceva, dar pe drum public?
Old 20-01-2018, 12:05   #33492
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Pentru că șofer de BMW?
Old 20-01-2018, 12:21   #33493
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Pentru că șofer de BMW?
Pentru ca știu ce fac și pentru că nu e 3-ar. E39 a fost ultima mașină cu grip mecanic si feedback excelent pe seria 5, spre deosebire de seria 3 e cu aproape 300kg mai grea, goală si e perfect 50-50 weight distribution split. O simți, îți da indicii când da sa plece si o corectezi. Repet, mașina a avut grip tot timpul, singurul moment in care am avut foot planted a fost in intersecție, am plecat încet și apoi am băgat piciorul in podea. Rezultatul se aude pe video.

E diferența mare între maimuțe și șoferi la volanul unei mașini RWD. Un cunoscător aude pe materialul video dacă mașina a fost vreodată la limită sau nu.
Hint, 4800rpm max used, 7000 red line, max torque from 3800rpm.

Old 20-01-2018, 12:22   #33494
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 267 Post(s)

Unde-s drifturile
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 12:33   #33495
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Unde-s drifturile
Doar un nebun face asta pe drumuri publice. E vorba de " enjoying the drive", nu de a ucide pe cineva.
Nu e de glumit cu așa ceva. Dacă Giorgi Tevzadze e un idol pentru cineva, acel om trebuie sa caute ajutor la psiholog.
Kimi poate spune mai ușor ce înseamnă să pierzi mașina pe ud și tracțiune spate. Bine, Compactul e foarte dificil de redresat dar...

Old 20-01-2018, 13:51   #33496
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Adrenalina ...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 13:59   #33497
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 574 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Pentru ca știu ce fac și pentru că nu e 3-ar. E39 a fost ultima mașină cu grip mecanic si feedback excelent pe seria 5, spre deosebire de seria 3 e cu aproape 300kg mai grea, goală si e perfect 50-50 weight distribution split.
Amice, e drum public. PUBLIC.
Nu conteaza ce stii tu si masina ta pe system bo$$.
Vine unul care nu stie sau se sperie sau nu cedeaza sau plm si muriti toti ca prostii. Tu pentru ca viteza, el pentru ca prost. Si tu pentru ca prost, pentru ca viteza si figuri pe drum public.
Sau un catel pierdut de stapan. Sau si astia trec pe la trecerea de pieton si apasa cu botul butonul de la semafor?
De prostie/animale nu te scapa nici mama skill-ului si nici mama E39-ului cu gryp mekanik si feebak belea manca-ti-as.

Daca tot e E39-ouăle ala cel mai pizdä din parcare si din cate a avut bemveul, du-te cu el pe un circuit si gata. Noi aici barem suntem in lumea a 3-a si nu avem, dar tu .. slava domnului.

PS: bine ai revenit

Last edited by kretzu77; 20-01-2018 at 14:03.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 14:05   #33498
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Amice, e drum public. PUBLIC.
Nu conteaza ce stii tu si masina ta pe system bo$$.
Vine unul care nu stie sau se sperie sau nu cedeaza sau plm si muriti toti ca prostii. Tu pentru ca viteza, el pentru ca prost. Si tu pentru ca prost, pentru ca viteza si figuri pe drum public.
Sau un catel pierdut de stapan. Sau si astia trec pe la trecerea de pieton si apasa cu botul butonul de la semafor?
De prostie/animale nu te scapa nici mama skill-ului si nici mama E39-ului cu gryp mekanik si feebak belea manca-ti-as.
Da, ai dreptate, dar asta nu e România. Asta uiți tu. Am venit in 2016 cu mașina in Romania și mi-a tremurat pla pe ultimii 120km de la granița, am ieșit de 5x pe iarbă din cauza cretinilor care depășesc in curbe fără vizibilitate sau pe linie dubla continuă. Știi de câte ori am depășit pe national de cand suntem aici? De 2x...

Câini vagabonzi? Nope, de 4 ani suntem aici și nu am văzut nici unul. Pe stradă dacă mergi fără lesă și fără semnalizare luminoasă pe câini sau pisici după apusul soarelui, ai belit sfânta Plă, amenda de te caci pe tine.
Ai văzut tu vreo mașină care să stea să cedeze? Ai văzut tu vreun semafor ? Ai văzut tu să accelerez când aveam mașină lângă mine? Singurul loc unde am accelerat cu mașini aproape a fost sub pod, si aia in treapta 2, adică de la 30 la 70.
Despre d vorbim la urma urmei? Despre scenariu posibil sau despre ce am văzut in video? Nu de alta dar atât am prins liber, in rest traversat sate și am avut trafic, deci mers frumos la 70kmh max afară si 30-40 in localitate.

Asta a fost o replica de cocalar, " pe sistem de bo$$". Nu am văzut-o venind de la tine, deh omul se schimba. Dacă tu ai Logan nu te fac sărăntoc, faptul că am optat pentru BMW sau Opel nu mă face prost sau cocalar.

Last edited by Enz0; 20-01-2018 at 14:18.
Old 20-01-2018, 14:47   #33499
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Bine ai revenit, Enz0
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 15:16   #33500
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by fullrespect View Post
Bine ai revenit, Enz0
Salut domnule [emoji4], mulțumesc. Am zis să intru să vă salut și poate mai discutăm despre mașini, probleme cu ele, rezolvări/feedback și îmbunătățiri. Mai învăț și eu câte ceva că mă plafonez [emoji23]
Văd ca a rămas același "hate" nefondat aruncat asupra oricărui posesor de bimmer. Good to be back...

Last edited by Enz0; 20-01-2018 at 15:19.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules