lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-02-2016, 17:31   #1
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default Hitman/DX12/Async Compute

Pentru inceput poate multi va intrebati de ce e necesar un thread separat pentru asa ceva? Este Hitman 2016 asa important, di daca da -de ce?

Eu cred ca da. Hitman e primul joc full DX12 inca de la data aparitiei (si nu promisiuni ca vor urma patch-uri care sa aduca suport pentru DX12 la o data neanuntata inca...)

Si mai e ceva. Hitman e construit cu Async Compute in minte...
Ce este Async Compute? Ei bine cu toti stim sper ce este "NVidia Gameworks"si in ce scop serveste, n-as vrea sa repet asta... Ei bine ganditi-va la Async Compute ca la ceva care este exact opusul Gameworks:
-Daca Gameworks e o suita de aplicatii proprietare la codul carora are acces doar NVidia ( si de care beneficiaza deci placile video cu arhitectura Maxwell, iar placile AMD si placile Nvidia cu arhitectura Kepler nu), Async Compute apartine Microsoft/DX12 si fiecare dintre cei doi producatori de placi grafice e liber sa implementeze ASync Comp. asa cum doreste. AMD a implementat acest lucru in hardware in Fiji, Hawaii si Tonga iar NVidia suporta software ASync Compute (cel putin pentru Maxwell, nu stim in ce masura pentru Kepler)
-Daca Gameworks dinamiteaza framerate-ul (in special pentru placile AMD si Kepler) in schimbul unor imbunatatiri minore pentru IQ (image quality), Async Compute aduce in teorie mai multa performanta pastrand acelasi IQ, un lucru pe care sigur ni-l dorim cu totii! Cum face asta? Prin executia cat mai multor task-uri in paralel (asta e diferenta fundamentala dintre DX11 unde task-urile se executa serial si DX12 unde mai multe taskuri se pot executa in acelasi timp)

In orice caz, nu vreau s-o mai lungesc, despre Async Compute mai multe puteti citi aici:
http://wccftech.com/hitman-feature-i...c-compute-amd/
https://www.reddit.com/r/Amd/comment...usive_feature/
http://segmentnext.com/2016/02/11/am...ad-management/

Sa revenim la Hitman acum... Jocul e momentat in faza beta si are suport numai pentru DX11 insa producatorul a promis suport DX12 full in ziua lansarii (11 Martie anul curent)

Aici aveti un trailer (INTRO) la cea mai buna calitate pe care am putut-o gasi pe net pana acum (ultra settings/4K) :

Pe 11 martie cand vor aparea jocul voi edita aceasta postare cu benchmark-uri, review-uri si grafice...

Pana atunci va rog tineti threadul curat - NO TROLLS ALLOWED(!)- si sa mentineti un ton civilizat in discutie.

Regards and feel free to comment....
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 23-02-2016 at 19:40.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 17:54   #2
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Cu permisiunea lui Lucian (sper ) un benchmark pentru jocul in faza beta (lucrurile se mai pot schimba pana la aparitia jocului, nu luati asta deci ca pe ceva definitiv):
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 23-02-2016 at 17:59.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 18:32   #3
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

in loc sa evolueze tehnologic marile corporati se c>c> la propriu pe clienti si boicoteaza prin software treaba. clientu se imbata cu apa rece ca placa lui e mai buna si creste inima in el cand are mai multe fps-uri ca prietenu lui fan boy amd sau nvidia . concurenta neloiala este peste tot prin bani dati la producatorii de jocuri sa ingenucheze "performantele" unii altora. asta este trendul sa cumparam, sa cumparam, sa cumparam
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 18:42   #4
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

E OK dacă nu îmi pasă?
Eu am început de vreo 2-3 ani să nu mai disting diferenţele de calitate a imaginii între diversele metode, de exemplu într-un joc m-am jucat cu shadow quality de la low la ultra şi dacă la low vedeam ceva diferenţă de calitate în gameplay, de la medium în sus nu mi se părea nimic diferit.
Un alt exemplu vine din Watch Dogs, pusese cineva un screenshot când se uita într-o vitrină şi în ea se reflecta o stradă, dar când te întorceai era un zid. Eu n-aş putea remarca ever o chestiune dintr-asta, decât dacă e esenţială pentru gameplay.

Aşa că, pentru mine, dacă jocul merge la 30-40 FPS sau mai mult cu setări de calitate decente (gen texturi cu fineţe mai bună decât unghia), e OK.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 19:01   #5
planetfun
Member
 
planetfun's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 125
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

poate imi gasesti si mie rage fury un 970 reference , cum folosesc nenii in testul ala . sa nu mai zic ce este un 390 .apropos de corectitudinea unora si cat de biased sunt unele site-uri
planetfun is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 19:17   #6
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
E OK dacă nu îmi pasă?
Eu am început de vreo 2-3 ani să nu mai disting diferenţele de calitate a imaginii între diversele metode, de exemplu într-un joc m-am jucat cu shadow quality de la low la ultra şi dacă la low vedeam ceva diferenţă de calitate în gameplay, de la medium în sus nu mi se părea nimic diferit.
Un alt exemplu vine din Watch Dogs, pusese cineva un screenshot când se uita într-o vitrină şi în ea se reflecta o stradă, dar când te întorceai era un zid. Eu n-aş putea remarca ever o chestiune dintr-asta, decât dacă e esenţială pentru gameplay.

Aşa că, pentru mine, dacă jocul merge la 30-40 FPS sau mai mult cu setări de calitate decente (gen texturi cu fineţe mai bună decât unghia), e OK.
Cred ca sunt doua tipuri mari de jucatori:
primul tip- "the visual guy" care vrea totul sa se vada la ultra/ mega/ extreme si alege in acest scop monitoare cu rezolutie cat mai mare (4K daca se poate)
al doilea tip- "the pro gamer" care prefera o experienta de joc cat mai fluida sacrificand calitatea imaginii daca altfel nu se poate; acesta prefera de obicei monitoarele de 120Hz si un fps cat mai mare

Depinde unde te incadrezi tu (banuiesc ca mai degraba in a doua categorie)... Eum m-am dus spre 4K, deci sunt mai degraba de primul fel ...

... Si nu te lasa descurajat de faptul ca deocamdata 970-ul are fps scazut pe alocuri: vor fi patch-uri si drivere noi care vor imbunatati lucrururile; 970 e o placa mainstream, nu cred ca vor fi probleme in Hitman la 1080p... Pentru cei cu placi video sub 970/390 insa ma tem ca situatia nu va fi prea grozava.Cel mult setari medii. Suntem deja in 2016, si lucrurile incep sa se schimbe: ai vazut cred ca NVidia recomanda un 980 Ti pentru RoTR 1440p ... cu alte cuvinte un 980 nu mai e considerat suficient pentru aceasta rezolutie
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 23-02-2016 at 20:42.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 19:59   #7
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by planetfun View Post
poate imi gasesti si mie rage fury un 970 reference , cum folosesc nenii in testul ala . sa nu mai zic ce este un 390 .apropos de corectitudinea unora si cat de biased sunt unele site-uri
Un alt review pentru Hitman beta:
Planetfun aici ai in test diverse placi video NVidia overclockate (in caz ca esti interesat)...

http://www.pcgameshardware.de/Hitman...hmark-1186919/

PCGH confirma faptul ca jocul e mai bine optimizat pentru AMD deocamdata (cum e si normal, fiind oferit ca bundle pentru cei ce cumpara placi video AMD 390/390X )

Deasemenea in graficele atasate se observa ca un 980 are latente mai mari (=stuttering) decat un 390. E posibil ca acest fapt sa se datoreze cantitatii de memorie video ( sa fie oare 4Gb VRAM insuficienti pentru Hitman?)

Oricum partea cea mai interesanta va fi DX12. Pentru partea de DX12 de fapt am creat acest thread...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	GTX-980-1080p_1-pcgh.png
Views:	611
Size:	30.3 KB
ID:	52455   Click image for larger version

Name:	R9-390-1080p_1-pcgh.png
Views:	603
Size:	27.2 KB
ID:	52456  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 23-02-2016 at 20:56.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 20:18   #8
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Erm, nu o să joc Hitman, nu-mi place seria. Eu discutam la modul general...
Şi legat de ce tip de gamer sunt, cred că puriştii şi-ar smulge perii de pe craniu.
Joc pe monitor IPS, de obicei cu VSync la 60 Hz, 1920x1200 sau 1920x1080, Windowed sau borderless Windowed. Şi cam asta e tot ce cer
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 21:07   #9
parpales
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 729
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu



Default

O parte a descrierii de la categoria pro gamer se potrivește și pt marea majoritate a gamerilor, "experienta de joc cat mai fluida sacrificand calitatea imaginii daca altfel nu se poate" și cu o adăugare din partea mea ...conform posibilităților, pt ca nu toți avem fury sau 980 ti în calculatoare.
__________________
N-am , nu pot , nu vreau , nu stiu !
parpales is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 21:55   #10
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Acuma depinde cat de mult esti dispus sa sacrifici in goana dupa fps-uri...
Pentru orice joc exista probabil niste setari sub care n-ai dori sa cobori ...

Asa ca, de la caz la caz, trebuie gasit un compromis ... ca sa n-ai senzatia ca joci un joc din 1996 pe discheta DOS...


PS:Fiindca eu am creat topicul asta mi-am dat voie mie insumi sa fac off-topic...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 23-02-2016 at 22:05.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 21:58   #11
planetfun
Member
 
planetfun's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 125
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

poate vrei sa spui optimizat doar pentru amd . daca mizeria asta de joc cere mai mult de 4 gb vram no comment , ne meritam soarta . ai gasit un exemplu prost ,duke nukem arata bine la vremea lui .

interesant ca fury cu 4 gb e "imun".

Last edited by planetfun; 23-02-2016 at 22:11.
planetfun is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 22:25   #12
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by planetfun View Post
poate vrei sa spui optimizat doar pentru amd . daca mizeria asta de joc cere mai mult de 4 gb vram no comment , ne meritam soarta . ai gasit un exemplu prost ,duke nukem arata bine la vremea lui .

interesant ca fury cu 4 gb e "imun".
Probabil faptul ca cei 4Gb de la Fury sunt HBM nu GDDR5 ajuta. 980 Ti vad ca n-are nici un fel de probleme cu cei 6 Gb pe care ii are (lucky me)... Evident 4Gb< 6Gb dar se pare ca nici 4Gb GDDR5 nu e egal cu 4Gb HBM ...
Planetfun, n-are sens sa te superi... vine un moment in care placa video pe care o ai, oricat de puternica ar fi fost cand ai cumparat-o si indiferent daca e Nvidia sau AMD incepe sa gafaie... Nu mai suntem in 2014 ci in 2016- un al marilor schimbari pe plan hardware din ce se spune (14/16nm FINFET, HBM2, etc.) si poate si software (DX12/Vulkan) ... 970-ul te-a servit bine pana acum, sunt convins, dar incet-incet incepe sa-si arate limitele... Eu n-o sa uit cat traiesc ce mi-a spus user-ul Neo asta vara cand 780Ti-ul meu overclockat la 1250Hz a inceput sa transpire rau in Witcher 3 (Gameworks ) : "Ce-ai mai vrea de la o vechitura ca 780Ti? Ia-ti alta..."

L.E: Nu cantitatea de memorie e sursa acelor spike-uri- sunt alte cauze:

Asta scrie in articolul PCG (tradus automat din germana de Google translate):
"As we already noticed the high demand for video memory and a partly violent jerking on some 4-GiByte models in Full HD during the benchmarks, we also evaluated some frametimes addition to the benchmarks. Here you can see said Stocker clear, especially handicapped by their segmented memory bus GTX 970 falls again on by performance issues. Here the Stocker are especially strong, much more violent than the big sister GTX 980. The most violent runaway scratch in 1440p on the 200 millisecond mark, take the Stocker as just under 0.2 seconds. The falls itself on insensitive players. Interestingly, the R9 Fury with only 4 GiByte memory Stockern immune from these measurements be brief due to the narrowness of the site and limited offer conclusions about the performance over a longer period. Also striking: The Stocker start at the last part of our benchmarks, we move with the bald assassin through the crowds - not be excluded that there is a connection here, the Geforce GPUs with 4 GiByte or less concerns and with a driver update from the world would create."

Iar aici sunt concluziile unui articol despre necesarul de VRAM in jocurile moderne de pe computerbase.de (tot cu google translate din germana)
http://www.computerbase.de/2016-02/g...leich-4gb-8gb/

"Still enough 4,096 MB, but not for long"

"Who 2,560 × 1,440 plays in the resolution, the need for a new acquisition of a graphics card with 4096 MB of memory to be understood that the memory forces sooner rather than later to cuts. That does not mean that games are unplayable. But the texture details will have to be reduced periodically, although the GPU for this is strong enough. In models with six and especially with eight gigabytes which will take even longer.

A special case is the GeForce GTX 970 with bekanntlicher way of special storage configuration represents. To launch a half years ago, it was still difficult to find scenarios where limited memory . The test results in this article are now speaking another language: In 2,560 × 1,440, the graphics card has repeated problems ranging up to unplayable, the GeForce GTX 980 to stay with full four gigabytes but spared the. Who uses higher resolution than Full HD, not again want to buy a new graphics card in the foreseeable future, should definitely engage in a new acquisition early in 2016 to another model."


Asadar pentru 1080p, 970-ul nu are deocamdata probleme (VRAM insuficient)... de la 1440p in sus apar ...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 24-02-2016 at 11:08.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 23:40   #13
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cand iti spun ca habar nu ai despre ce vorbesti tot nu ma crezi. Nu 4GB sunt problema in cazul lui GTX 970 si 980 in Hitman. In 1080p nu depasesti 3.5 GB memorie video necesara cu toate detaliile pe maxim, frametime o ia razna pentru ca ai gatuit GPU-ul din cauza multitudinii de texturi incarcate, Nvidia are probleme cu asta, ti-am spus asta, dar nu ai bagat la cap, de aceea intarzie la generarea cadrelor. Ar fi trebuit sa iti sugereze asta macar faptul ca nu ai probleme cu FPS-ul minim in 1080p, este 29 in graficul celor de la PCGH, daca nu-ti ajungea memoria aveai 1-2 FPS-uri instantaneu, asta este primul semn ca nu-ti ajunge memoria la o placa video.

Acum urmareste in film cum un 980 Ti, in 1080p, detalii maxime nu are nevoie de mai mult de 3.5 GB memorie video.

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=BFGa6FIIGVo[/yt]

LE: uitate si baga la cap cum abia in 1440p toate placile cu 2 si 3 GB au murit subit, alea cu 4 GB inca merg.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1440p.jpg
Views:	622
Size:	127.1 KB
ID:	52464  
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 23-02-2016 at 23:50.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2016, 23:49   #14
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Imi aduc aminte discutia cu neo)

Pana acum chiar si antica 280X care urmeaza sa o schimb anul acesta nu m-a dezamagit, atata timp cat am 30~45 fps-uri in jocurile non shootere pe max si doar cu FXAA cel mult nu ma plang, in schimb in shootere 60FPS must + detalii taiate indiferent de GPU.

Eram la un mic pas sa iau un 970 nou, bine ca m-am abtinut.

PS: Joker, in raimbow six siege am pus UHD pack si setat in game, imi arata ca jocul are nevoie de 3.8GB memorie all max out, placa mea are 3GB, rulat bench , un singur drop la 25fps cand schimba scena in rest peste minim 44, max 100+ avr 65. sa inteleg ca am frametime mai mare ? cu ce masor ?

Last edited by agarici cu pedale; 23-02-2016 at 23:54.
agarici cu pedale is online now   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 00:03   #15
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ala nu s-ar fi numit upgrade oricum ai lua-o, decat poate la consum, de regula iti trebuie minim 20% spor de performanta ca sa simti ceva, eu recomand de obicei vreo 40%. Si hai sa fim putin seriosi, Hitman este o panarama de joc, o sa caut maine un filmulet si il postez daca-l mai gasesc, am ras de n-am mai putut.
Iar Hitman este un caz special in privinta graficii, nu cred ca mai avem vreun joc cu atatea texturi, nici macar sporul in DirectX 12 nu o sa fie relevant si pentru restul jocurilor.

Frametime-ul il poti masura si cu Fraps, nu-ti genereaza tabel, dar te poti uita in fisierul salvat, si iti trebuie o versiune cu licenta sau crack-uita bine, nu cea free. Iar consumul de memorie raportat de joc este o chestie de marketing, trebuie sa-l masori in joc efectiv pentru a vedea exact cat ai nevoie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fraps.jpg
Views:	592
Size:	78.3 KB
ID:	52466  
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 24-02-2016 at 00:31.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 00:56   #16
planetfun
Member
 
planetfun's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 125
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
Probabil faptul ca cei 4Gb de la Fury sunt HBM nu GDDR5 ajuta. 980 Ti vad ca n-are nici un fel de probleme cu cei 6 Gb pe care ii are (lucky me)... Evident 4Gb< 6Gb dar se pare ca nici 4Gb GDDR5 nu e egal cu 4Gb HBM ...
Planetfun, n-are sens sa te superi... vine un moment in care placa video pe care o ai, oricat de puternica ar fi fost cand ai cumparat-o si indiferent daca e Nvidia sau AMD incepe sa gafaie... Nu mai suntem in 2014 ci in 2016- un al marilor schimbari pe plan hardware din ce se spune (14/16nm FINFET, HBM2, etc.) si poate si software (DX12/Vulkan) ... 970-ul te-a servit bine pana acum, sunt convins, dar incet-incet incepe sa-si arate limitele... Eu n-o sa uit cat traiesc ce mi-a spus user-ul Neo asta vara cand 780Ti-ul meu overclockat la 1250Hz a inceput sa transpire rau in Witcher 3 (Gameworks ) : "Ce-ai mai vrea de la o vechitura ca 780Ti? Ia-ti alta..."

Tocmai asta e ,ca placa mea nu gafaie deloc , dar poate asa iti place tie sa vorbesti aiurea ! amd vad ca marseaza pe aceeasi tampenie cu memoria , eu nu am reusit sa creez aceleasi manifestari cu care bagati frica in posesorii de 970- cea mai de succes placa video .

agarici cu pedale - te minti singur , nu ma mira , cam toti amd-istii sunt in negare si asteapt un viitor mai bun .

Last edited by planetfun; 24-02-2016 at 00:59.
planetfun is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 01:58   #17
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Joker ti-am spus ca nu doresc o discutie directa cu tine- nu ma intereseaza ce spui (m-am lamurit atat in privinta in privinta cunostintelor tale cat si a obiectivitatii de care dai dovada). Poti sa-ti dai cu parerea parerea despre orice atata timp cat o faci civilizat dar nu mi te adresa mie fiindca eu o sa-ti ignor postarile... Daca am gresit cu ceva o sa vada maine- am postat la repezeala

Planetfun hai sa n-o dam pe cine ce placa video are te rog frumos..... Si n-am spus ca placa ta nu face fata acum ....Nici macar nu m-am referit la 970 in particular, am vorbit la modul general. O fac acum daca tii neaparat: o sa vina un moment cand 970-ul n-o sa mai faca fata foarte bine (incepand chiar de anul asta). In orice caz nu cu totul pe high pana acum - va trebui sa mai bagi si setari medii printre alea high... Am atasat pentru tine un grafic cu rezultatele in RoTR pentru placi NVidia de pe Geforce.com ... GTX 970 obtine o medie de 40fps la 1080p (cu setari maxime) - nu cred ca ruleaza fluent cu totul la maxim pe sistemul tau (vei avea minime sub 30fps ) ... Fi sigur ca vor aparea jocuri cu cerinte mai mari decat RoTR. Nu uita de Oculus Rift, HTC-Vive - 970-ul indeplineste doar cerintele minime pentru VR asa ca incet incet va intra intr-un con de umbra ... Si nu spun asta ca sa bag frica in nimeni- e o prostie - nu stiu de unde ti-a venit idee asta traznita. Inteleg ca iti iubesti foarte mult hardware-ul- sa fii sanatos. Despre cat de buna sau de rea e un 970 fiecare are dreptul la opinie insa si opinia mea difera de a ta, asta e clar (pentru ce voiam eu a fost prea slaba ca s-o iau in calcul ca potential upgrade chiar si in 2014 cand a aparut, ca sa fiu cat se poate de explicit)...

Am facut acest thread in asteptarea benchmarkurilor cu DX12 (avem doar Dx11 deocamdata) dar deja vad ca am deviat, asa ca incercati sa ramaneti on-topic pe cat posibil va rog; Subiectul este Hitman tin sa va amintesc, si nu cine ce placa video are...

L.E: M-am conformat si am dat si sursa ( e un articol destul de lung)...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rise-of-the-tomb-raider-nvidia-geforce-gtx-900-series-performance.png
Views:	622
Size:	190.9 KB
ID:	52467  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 24-02-2016 at 10:29.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 03:52   #18
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Daca tot postezi grafice asa "de pe net" (ma refer la cea de mai sus) incearca totusi sa postezi si sursa de unde le-ai luat, mi se pare ca ce e in graficul de mai sus SLI nu scaleaza corect si ar fi fost interesant sa poata fi verificata versiunea de joc folosita.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 05:35   #19
planetfun
Member
 
planetfun's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 125
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

pai asta ai vrut sa spui - ca o placa mai devreme sau mai tarziu "imbatraneste" ? oricine realizeaza asta .
planetfun is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2016, 09:46   #20
luciancerbu87
Member
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 109
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by planetfun View Post
pai asta ai vrut sa spui - ca o placa mai devreme sau mai tarziu "imbatraneste" ? oricine realizeaza asta .

cred ca rage furry a vrut sa spuna, cat de repede imbatraneste, sau poate, cat de repede nvidia isi bate joc de banii tai cheltuiti pe o solutie grafica proprie, sau daca ducem lucrurile la extrem, isi bate joc de tine, ca doar traim in Romania o placa video ca 970 nu inseamna un 15-20%% din salar sa nu iti pese.

oricum bataia asta de joc de la nvidia a ajuns la asa un nivel la care oamenii care isi cumpara inca produse marca nvidia bineinteles, nici macar nu isi dau seama ca au fost dusi de nas, si uite asa dupa o vreme aici intervine timpul de imbatranire apare urmatoarea problema( bineinteles depinde foarte mult de caracterul omului ) : "dar placa mea 970 e mai noua decat a ta care mananca ca o uzina 290" tot asta aud.


si astea fiind scrise, eu anul asta, daca hitman se dovedeste a fii asa un gamechanger pt amd/dx12 o sa mai adaug un 290 vapor-x doar asa pt ca vreau 2 uzine .
@rage furry : topic f bun, chiar era nevoie pt dx12.
luciancerbu87 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Review Intel Compute Stick LAB501 Articole 14 07-07-2015 18:31
PRETURI Ro. 25/VII/2014: Anachronox, Hitman, Hitman 2, Mini Ninjas si Thief ? Toate l LAB501 Nivelul2 0 25-07-2014 11:30
Hitman 6 PSS Gaming 4 18-01-2014 23:13
IDF 2011 - Compute Continuum Micutzu Stiri 0 14-09-2011 18:30

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4620

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.