lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

View Poll Results: Ce studii aţi urmat?
Şcoală generală 4 2.34%
Arte şi meserii 3 1.75%
Liceul 34 19.88%
Facultatea 100 58.48%
Masterat/Doctorat 30 17.54%
Voters: 171. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-09-2015, 10:55   #121
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 605 Post(s)

PC-ul meu

Epic man. Epic. =)))))))))))))))))
Old 26-09-2015, 19:36   #122
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Am bifat Scoala generala pentru ca nu exista optiunea Fara scoala.
Old 26-09-2015, 19:45   #123
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 270 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Am bifat Scoala generala pentru ca nu exista optiunea Fara scoala.
Școala vieții ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2015, 20:01   #124
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
Școala vieții ?
Nici macar.

Dar as fi bifat Fara scoala pentru ca, privind in urma, nu cred ca as fi fost mai rau decat sunt, sau mai bun decat sunt, cu mai putina sau mai multa scoala. Ar fi multe de zis pe tema asta si o multime de exemple de dat, insa thread-ul asta nu e decat un banc sec si o autoironie fina (involuntara), pur si simplu nu cred ca scoala te face, spre exemplu, xenofob si bigot (precum e DDR zilele astea) si nici lipsa ei nu te face grijuliu, empatic, iubitor si protector precum au fost mai toti bunicii nostri, cei fara scoala.
Old 26-09-2015, 20:44   #125
parpales
Senior Member

PC-ul meu

Fara scoala crezi ca ai fi fost neafectat in bine sau rau din ce punct de vedere , intelectual , material ,empatic etc ?
Te intreb pentru ca eu sunt convins ca la primele variante ai fi fost afectat fara discutie in rau , chiar daca ti-e greu sa recunosti ...
Old 26-09-2015, 20:59   #126
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 270 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
nici lipsa ei nu te face grijuliu, empatic, iubitor si protector precum au fost mai toti bunicii nostri, cei fara scoala.
o pereche de bunici au avut faculta
lipsa culturii si a conexiunilor logice (pe care incepi sa le acumulezi din familie si scoala, apoi pe cont propriu) te face mai prost, cu cat esti mai prost esti mai fericit
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2015, 21:01   #127
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
cu cat te doare in pulla mai mult esti mai fericit
*
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2015, 21:46   #128
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Quote:
Originally Posted by parpales View Post
Fara scoala crezi ca ai fi fost neafectat in bine sau rau din ce punct de vedere , intelectual , material ,empatic etc ?
Te intreb pentru ca eu sunt convins ca la primele variante ai fi fost afectat fara discutie in rau , chiar daca ti-e greu sa recunosti ...
Mmda, poate ar fi trebuit sa elaborez. Pot fi de acord cu tine si nu imi e deloc greu sa recunosc, desi zicerea ta nu poate fi absolut adevarata (situatia materiala si intelectuala a cuiva depinde in cuantum destul de mic de scoala, in ciuda platitudinilor pe care la auzim zi de zi, avem ochi sa privim in jur si cap sa intelegem cam cum stau lucrurile).
Eu am asociat, gresit poate, thread-ul asta cu alte discutii purtate recent pe forum (precum cea cu emigrantii), si am citit mesajul in cheia respectiva. Fireste, nu sunt absurd, scoala e foarte importanta pentru pregatirea si slefuirea ta intr-un domeniu X, trebuie sa stii bio-chimie pentru medicina, trebuie sa stii mate-fizica pentru inginerie de orice fel, etc. Insa scoala e cvasinula pentru educatia individului. E o distinctie importanta aici, educatie-scolarizare. Scolarizarea te pregateste pentru orice carare profesionala ai alege tu, educatia te slefuieste ca om, iar educatia nu se face cu si/sau dupa manual, ci doar prin exemplu. Scoala nu te va face empatic, nu te va face elegant, placut sau rezonabil. Asta vine doar din interactiuna ta cu oamenii si cu lumea in mare, iar uneori scoala are treaba cu asta, pentru ca scoala (in particular in universitati, dar nu numai) aduna oameni misto, oameni inzestrati intelectual si cultivati, ce te pot contesta fara sa te umileasca, ce te pot potenta fara ca tu sa iti dai seama, ce te pot schimba radical. Astea sunt intersectiile fericite ale vietii, in urma carora devi mai bun, cresti, te schimbi. Insa intersectiile astea se petrec in mai toate contextele sociale, nu doar in universitati si alte zone spatii de stiinta si cultura. Scoala are ca unic imperitav scolarizarea (prezentata sub eufemismul educatie), scoala face rotite pentru angrenaj, scoala face roboti pentru sistem, nu oameni.... oamenii fac oameni.

Ca sa fiu cat de explicit pot, nivelul intelectual al cuiva sau parcursul lui scolar nu reprezinta niciodata o garantie a calitatii lui umane. Un exemplu extrem de elocvent ar fi CVTudor ce a crapat recent, un tip extrem de scolit si citit, un vierme.
Martin Heidegger e un alt exemplu elocvent, parintele Fenomenologie (alaturi de Husserl), unul dintre cei mai importanti ganditori ai tuturor timpurilor si unul dintre cei mai importanti trei filozofi ai secolului 20, a fost Ministru al Culturii in Cel de-al 3-lea Reich si (evident) nazist. Sensibilitatea si geniul lui Puccini nu l-au impiedicat sa ii ofere sustinere lui Benito Mussolini. Nae Ionescu, cel mai important logician roman si profesorul (parintele intelectual al) generatiei de aur (Emil Cioran, Mircea Vulcanescu, Noica, Steihardt, etc) a fost fascist si membru al Garzii de Fier.

Ce am incercat sa spun mai sus e ca scoala nu garanteaza nimic, dar nimic, privitor la caracterul celui scolarizat. Scoala nu face educatie, in fapt, sistemul nu te vrea educat.
Old 26-09-2015, 21:53   #129
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Corect. Dar daca nu inveti pentru admitere intri la un liceu plin de handicapati "de cartier" din care slabe sanse sa ajungi om. Cel putin in tara asta invatatul in momentele "esentiale" te poate face pana la urma mai calitativ dpdv uman. Indirect.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2015, 21:55   #130
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

Pai cum sa te vrea educat? Atunci pe cine ar mai maniPULA?
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2015, 22:22   #131
parpales
Senior Member

PC-ul meu

Scoala iti ofera posibilitatea sa te instruesti, si este o parte din educatie , restul depinde de caracterul individului .
Acum legat de ce spuneai despre anumite personalitati imi permit sa am si eu o parere ,cred ca acei oameni care au ajuns la acel nivel atat de rarefiat de inteligenta sau putere de decizie nu se deosebesc cu nimic de omologii lor actuali care intr-un fel sau altul tot acelasi lucru vor , distrugerea unor sisteme ,populatii , credinte ,frontiere etc, doar ca au facut-o mai pe fata.
Old 23-11-2015, 22:06   #132
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

Peste cativa ani o mai fi thread-ul...
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2015, 17:12   #133
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar