lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-04-2019, 18:23   #41
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mica, prea mica.
Fa-i delid la proc, il tii la 5000MHz all cores si aia e.
Poate peste x timp, cind cei ce fac jocuri vor scrie algoritmul care sa foloseasca toate cele 8 cores fizice si 16 fire de executie, vor fi vizibile diferente.
Dar, atunci vor fi deja alte procesoare "la moda" cu 10, 16 sau mai multe cores native...

Stai linistit pe 8700K.
Am facut eu parca pe la metro exodus pe topic benchmark-ul cu numar diferit de cores si frecvente, incercind sa echivalez 9900K la 5000MHz "simulind un versus" cu proace mai slabe cu frecvente mai mici si cores mai putine, diferentele de scor au fost mici.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 30-04-2019 at 18:30.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 18:31   #42
Circle_of_life
Member
 
Circle_of_life's Avatar
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 70
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

In primul RAND nu il SCHIMB.. In al 2 lea rand e a 2 a oara cand 'ataci' ....Te rog frumos vezi de treaba ta GOGU.
Circle_of_life is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 18:35   #43
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Asa se face

https://www.youtube.com/watch?v=RidUqaWqx_Y

Daca nu te pricepi (desi riscul e foarte mic) roaga pe cineva sa te ajute. e vorba sa ai rabdare cu intregul proces, ai nevoie de:

1. tool - rokit88
2. banda adeziva
3. liquid metal - thermal paste (sunt mai multe variante)
4. niste silicon (nu e 100 % obligatoriu)

Mare atentie - acest proces iti va invalida garantia
Well, nu chiar, de fapt nu e corect 100% nimic din ceea ce ai scris.
Iar asta e varianta cea mai buna, ca in general oamenii cred ca e mult mai complicat si cine stie ce grozavie.
Oricum, decat grobianismul ala facut de HardOCP, mai bine deloc. Acela, si toate incercarile celor de la HardOCP de altfel, sunt facute din topor maxim.
Pentru varianta corecta, orice tool e OK, exceptie facand alea printate 3D si chinezariile ieftine, de banda adeziva nu ai nevoie (poate doar banda de izolare la vopsit, daca vrei sa fii artist), insa ai nevoie de multe altele, siliconul e obligatoriu, iar pasta termica as folosi exclusiv Conductonaut, din cele usor de gasit.
Cat despre garantie, iarasi, gresit, vizual nu e nicio diferenta daca delid/relid sunt executate bine, plus ca la testul practic stiu destui care au schimbat pe garantie, chiar si la Intel, procesoare cu delid, si ala facut nu super clean

@Circle_of_life, cauta un dictionar, poate te invata ala ce inseamna a ataca, ca aparent esti total pe linga subiect.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 18:43   #44
Circle_of_life
Member
 
Circle_of_life's Avatar
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 70
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Awsome...
Report!
Circle_of_life is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 18:46   #45
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Corect este "awesome", ai nevoie de dictionar in limba romana, cat si de unul in limba engleza
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 19:04   #46
Circle_of_life
Member
 
Circle_of_life's Avatar
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 70
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Esti stresat omule...Mai da si tu !
Circle_of_life is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 19:25   #47
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Nelipsitul cliseu, cu gluma legata de sex, cu tenta evidenta de insulta.
Pai cum as putea fi eu stresat cand pot intra aici sa ma amuz ?
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 20:00   #48
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Well, nu chiar, de fapt nu e corect 100% nimic din ceea ce ai scris.
Iar asta e varianta cea mai buna, ca in general oamenii cred ca e mult mai complicat si cine stie ce grozavie.
Oricum, decat grobianismul ala facut de HardOCP, mai bine deloc. Acela, si toate incercarile celor de la HardOCP de altfel, sunt facute din topor maxim.
Pentru varianta corecta, orice tool e OK, exceptie facand alea printate 3D si chinezariile ieftine, de banda adeziva nu ai nevoie (poate doar banda de izolare la vopsit, daca vrei sa fii artist), insa ai nevoie de multe altele, siliconul e obligatoriu, iar pasta termica as folosi exclusiv Conductonaut, din cele usor de gasit.
Cat despre garantie, iarasi, gresit, vizual nu e nicio diferenta daca delid/relid sunt executate bine, plus ca la testul practic stiu destui care au schimbat pe garantie, chiar si la Intel, procesoare cu delid, si ala facut nu super clean

@Circle_of_life, cauta un dictionar, poate te invata ala ce inseamna a ataca, ca aparent esti total pe linga subiect.
Gogu - asa e
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 19:44   #49
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Baiatul a fost cu procul la mine, (a venit cu toata unitatea) il avea setat la 4400MHz all cores cu 1,29Vcore, racire pe apa la 240mm si temps destul de mari:



M-am bagat pe treaba, s-a desfacut instant (foarte usor), pasta infecta (chit), curatat frumos cu unghia si scobitoare + cottoneta si alcool izopropilic si pusa pasta termica pe care am primit-o la placa video Aorus Extreme WB.

https://www.gigabyte.com/Graphics-Ca...USX-WB-11GD#kf

Mi-a placut ca dupa 1 an jumate de cind am avut-o pe prima placa, temperaturile erau ca in prima zi si cind am desfacut-o sa ii schimb pasta (mai mult din/de curiozitate), pasta originala era impecabila, deci am concluzionat ca e o pasta de calitate.

Am pus pasta si pe DIE si un straf f fin si pe interiorul IHS, nu l-am mai lipit, doar l-am pus inapoi pe socket si l-am centrat bine cind am pus levierul la loc la socket, omul spunindu-mi clar ca nu mai umbla la cpu, am decis amindoi ca nu-l lipesc, oricum nu mai aveam silicon (s-a uscat)...





















Acum i l-am setat la 4700MHz cu 1,23Vcore, l-am testat cu prime cu AVX, este stabil la sub 85 grade per core.

Apoi am dat AVX 2 ca sa nu sara mai sus de 4500 cu AVX (sa stea mai rece) si il tine in 4700MHz la temps pe care le vedeti.

Mergea si cu voltaj mai mic cu AVX 2, CPU setat initial la 4700MHz (multi 47) dar nu a mai avut timp sa stea de bibileli si a hotarit instant "lasa-l asa, e perfect pt mine".

Procum merge si 5GHz cam cu 1,35-1,37Vcore dar sarea de 90 grade dupa delid si oricum am decis ca 4700MHz cu temperaturi bune este cistigul lui pe ziua de astazi.

Spor la joaca!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 01-05-2019 at 21:41.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 20:01   #50
Circle_of_life
Member
 
Circle_of_life's Avatar
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 70
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc Domnului Leco pt modul in care pur si simplu mi a pus calculatorul pe picioare cum de altfel trebuia sa fie...Pe aceasta ocazie recomand ca acest delid sa fie facut de o persoana care stie ce face!!!
Pt mine e ocazie buna de a vedea inca persoane de calitate in cadrul acestui forum !
Pt mine e ok acest 4.7ghz si sincer pt daily use ...
Circle_of_life is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 20:22   #51
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Well, din ce vad eu, temperaturile sunt meh, nici garantie nu mai e.
De aia scriam mai sus care sunt chestiile obligatorii, Conductonaut si silicon.
La garantie sau revanzare cum e cu IHS nelipit ? Ce faci, cauti atunci sa il relipesti ?
Nu zic cu rea vointa, dar pina acum, nici macar pe YouTube nu am vazut delid/relid facut cum trebuie decat de putini oameni, iar aceia o fac contra cost, la modul profesionist.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 20:52   #52
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai Gogule, nu ma cunosti si nu te cunosc, dar acum hai sa fim straight:

La tine cam toate si toti sint meh, nu ti se pare?!?

Si se pare ca nu sint singurul de pe LAB care are parerea asta...

1-) Omul vrea sa isi tina unitatea minim 2-3 ani, deci il doare in carici de vinzarea CPU si in caz de nevoie, vine pina la mine, il trimit pina jos la magazin, ia un tub de silicon negru, i-l lipesc ca de magazin si se trimite la Intel, direct, daca vrea garantie.

Avantajul nelipirii, poate da jos waterblock-ul, ridica IHS-ul cind doreste si-i trage ca interfata termica liquid metal, sau alta pasta termica "uluitoare"; cistiga citeva grade, (no fucking big deal) poate, sau poate nu le cistiga, poate sistemul liquid cooling al lui este mai prost, am uitat sa specific ca pe talpa coolerului se simteau "la unghie" striatiile in forma de spirala de la frezare...

2-) Omul nu sta toata ziua sa-l foota, pune CPU, scoate CPU, ba chiar mi-a spus ca NU mai umbla acolo, nu are de ce.

3-) In toata "cunostinta" asta acumulata de tine in decursul anilor, (am inteles ca esti un tip oldschoool), stii bine ca de ex de la 50 grade la 80 grade, procesorul lucreaza la fel, nu face throttling face acelasi numar de operatii pe secunda, etc.
A, daca era vorba de benchmark-uri la subzero, nebunii ca pe vremuri pe vechiul crazypc, da, atunci contau IMENS 2-5 grade mai jos la CPU core temperature, acea diferenta (infima in cazul de fata) putea face diferenta intre un WR si un loc 2-3 sau mai jos in Superpi 1M.

4-) Omul este FOARTE multumit asa, crezi ca i se scoala de mai multe ori pe zi daca vedea 2-5 grade mai jos la CPU?

5-) Eu consider ca orice scadere de temperatura sub ce avea inainte, este un beneficiu pentru el, mai ales ca i-am cistigat si 300MHz in plus si i-am scazut minim 10-12 grade per core, cistigam si mai mult si mai scadeam 2-3-5 grade, dar omul nu a avut timp sa mai stam de bibileala, cind sotia il astepta acasa cu un puiuc de 5 luni...

6-) Gata, cred ca ajunge.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 01-05-2019 at 21:11.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 21:09   #53
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Ma rog, te contrazici singur, dar am invatat deja ca logica nu este prezenta in arsenalul tau si prefer sa nu imi creez singur dureri de cap, asa ca felicitari, lucratura de maestru, nu se putea mai bine.

Pentru ceilalti, dap, la mine tot ce e meh este meh, si voi spune clar ca e meh.
Restul de scapari logice le puteti observa singuri, omul vrea sa tina 2-3 ani desi ieri intreba de 9900K, iar intre "Aorus nu stiu ce, a venit in pachet cu o placa video" si Conductonaut, diferentele sunt mari, nu 2-5 grade, I should know, iar una dintre ele nu vine cu recomandarea de a fi verificata sau inlocuita la 1 an
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2019, 21:18   #54
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da mai, tu esti bun, noi ceilalti sintem meh stim asta, ne-ai demonstrat-o fiecaruia in parte, iar noi cu ochii in pamint am plecat sa facem pipi la boschete.

Happy now?

Una este ce voia ieri si alta este ce a decis astazi, dupa delid si nitica bibileala, dar tu nefiind la fata locului nu ai de unde sa stii asta.

Lasa-l pe el sa aleaga ce vrea sa faca mai departe, nu crezi ca asa e corect?!?

Omul nu este cunoscator inrait, stie cite ceva dar strict sa se descurce cit de cit, a vrut si el mai bine de atit, stiind ca are un CPU deblocat, dar temperaturile de dinainte de delid nu-i permiteau mai mult cu toata racirea lui "pe apa".

Iar pentru el, 12 grade in minus in ideea in care acum are CPU la 4700MHz in loc de 4400MHz, (discut de all cores) si 1,23Vcore in loc de 1,29Vcore (altfel, orice sub 1,28 Vcore ii crapa in teste hard) este un WOW.

Daca pentru tine astea sint meh, arata-ne ceva WOW facut de tine, al tau sau al altcuiva, ce zici!

L-am luminat astazi, explicindu-i ca pentru o MSI 1080Ti Trio pe care o are in acel PC, procul lui "six pack" la 4700MHz all cores 24/7 use este suficient, nu are sens sa dea banii pe 9900K, doar pentru a vedea 8 cores in loc de 6 la CPU-Z si nici nu are sens sa il duc in 5GHz all cores cu 1,35Vcore, in care asa "meh facut" era stabil cu AVX si prime 29.6.

Gata, hai sa o lasam asa si sa lasam omul sa se bucure ce de ceea cistigat astazi.

Tu esti cel mai bun, noi sintem meh-ii, omul a cistigat 300MHz, a pierdut 60mV si 12 grade si all people are happy!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 02-05-2019 at 10:33.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 13:02   #55
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default 8700k

Atentie mare la montare in socket, daca nu e prins cu silicon.
Din cauza presiunii aplicate, colturile se pot indoi/stramba in timp, asta daca nu a fost centrat la montarea in socket sau a fost deplasat putin la inchidere.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________

Last edited by suzuki; 02-05-2019 at 13:52.
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 13:33   #56
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

I l-am montat eu, cum trebuie, cunosc procedura, e centrat ca la carte.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 15:50   #57
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Atentie mare la montare in socket, daca nu e prins cu silicon.
Din cauza presiunii aplicate, colturile se pot indoi/stramba in timp, asta daca nu a fost centrat la montarea in socket sau a fost deplasat putin la inchidere.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Nu se stramba, sunt strambe din fabrica acele IHS si culmea, chiar si pe buza aia care vine in contact cu PCB-ul.
Bine, e normal sa fie putin strambe dat fiind procesul tehnic de fabricatie.
Insa de strambat ulterior nu cred ca se vor stramba, pentru ca ar insemna sa nu stea corect pe PCB, sa se sprijine pe die, ceea ce nu e cazul, in majoritatea cazurilor pe care le-am vazut, chiar e invers, nu e contactul cu die perfect si trebuie luat din buza aia care vine pe PCB.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 15:56   #58
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu vorbesc de pcb, ala se “stramba”.
O montare defectuoasa a ihs-ului duce la pcb stramb.

Exemplu in foto atasat.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 16:33   #59
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Hmm, ciudat e stramb acel PCB, nu cumva era si presiunea de montare foarte mare ? Adica un WB strans excesiv, ceva ? Ca in mod normal, cu sistemul de prindere clasic, de fabrica, nu permite presiunea atit de mare, adica atinge in sistemul de montare cooler/WB inainte sa forteze PCB-ul procesorului.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 17:02   #60
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

A fost pe watercooling custom ,insa sunt si coolere ce pot strange la fel de tare.
7700k/6700k au pcb mai gros, slabe sanse sa se intample asa ceva, la CFL trebuie sa fiti un pic mai atenti altfel se poate intampla oricui asta.

Dupa ce am vazut poza de mai sus , am facut redelid la cpu doar ca sa fiu sigur ca al meu e centrat bine si nu se poate intampla asa ceva .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
I7-7700k vs I7-8700k Sorinel93 Procesoare si chipseturi 22 20-08-2019 09:53

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,723
Total Online: 2230

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.