lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-08-2019, 00:10   #1
LAB501
News bringer
 
Join Date: May 2012
Posts: 4,489
Mentioned: 4 Post(s)


Default 2019 Thermaltake CaseMOD Invitational Balkan ? Romania ? TT20

TT20   Putine cuvinte pot descrie starea de oboseala cauzata de continua lupa contra-cronometru pe care am dus-o in ultimele zile, in care diverse activitati editoriale s-au imbinat cu finisarea proiectului inscris in concursul 2019 Thermaltake CaseMOD Invitational Balkan. Vedeti voi, imi face o reala placere sa construiesc PC-uri iesite din comun, mai ales daca […]

More...
LAB501 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2019, 11:24   #2
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

În primul rând apreciez foarte mult pasiunea și munca depusă. Felicitări!

Pentru că toată lumea a zis că arată bestial etc. eu o să fiu mai cârcotaș .

Sincer, am fost mai impresionat de procesul de "fabricație" decât de rezultatul final. Am analizat cu atenție fiecare poză

În arhitectură se spune că ideal trebuie să nu folosești mai mult de trei materiale diferite. Asta este valabil și la tonurile de culoare.

La design am o singură observație la rezultatul final, panoul lateral l-aș fi pus cu bucățile de lemn aliniate vertical, la fel cu panoul frontal. Ține de perspectivă arhitecturală și de "asortare". Dacă ai costum cu dungi verticale nu-ți pui o cămașă cu dungi orizontale, îți iei ori cămașă cu dungi verticale ori uni, altfel se strică armonia.

Rezultatul vizual dă senzația de pestriț atât la culori cât și la materiale.
Aveți cupru-roșcat, lemn - diferite culori calde, de la bej la roșcat. Plus accentul dată de rășina roșcată portocalie. Până aici este totul bine.
În schimb negrul care a mai rămas pe carcasă și în exterior și în interior nu se potrivește deloc cu căldura curpului și lemnului. Apoi mai intervine și plasticul inerent din interior.
Deci avem lemn diferite culori, cupru, oțel (negru), plastic negru, plastic transparent. De aici senzația de "pestriț".

Eu aș fi mers la extrem. Aș fi vopsit în culoare cupru aboslut tot ce e negru (inclusiv cabluri, radiatoare, chiar placa de bază și placa video dacă aș fi știut că vopseaua nu atacă componentele). L-aș fi făcut cupru+lemn. Iar la lumini aș fi ales o singură culoare: ambră/chihlimbar. Lichidul de răcire l-aș fi lăsat clar.

Deci ar fi fost cupru + lemn + lumină chihlimbar/ portocaliu roșcat.

Văzând cât de bine au ieșit piesele vopsite cupru și ce senzație dau, parcă mi-aș dori să văd un mod cu temă steam punk, unde totul să fie numai cupru real sau efect de vopsea, inclusiv țevile de răcire și ventilatoarele
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2019, 14:17   #3
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ai perfecta dreptate, laterala trebuia sa aibe dungile verticale. Am observat asta de-abia cand am vazut pozele )

Cat despre lumini, setarea mea e ambra. Am tras ai cateva cadre cu culori turbate sa se masturbeze chinezii.


Dar la negrull carcasei... nu sunt de acord. Mie personal imi place contrastul asta
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2019, 15:34   #4
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, arată bine și cu negru, mai ales în interior, unde, așa cum zici, este un contrast interesant.

În interiorul carcasei, în colțul din stânga jos (pozele de la pag. 10) este mai mult negru și parcă strică puțin echilibrul, mai ales la placa grafică, care parcă stă ascunsă.

Văzând pozele, m-am întrebat ce aș mai fi adăugat ca să scot placa grafică în evidență.

Dacă s-ar fi putut aș fi dat rama de plastic jos și aș fi făcut o mască/ramă dintr-o placă subțire (2-3 mm) din lemnul ăla laminat și aș fi bricolat în ea și niște zone/fante în care aș fi pus rășină de aia translucidă, să treacă lumina de la ledurile de pe placă.

Era mult de muncă, bricolaj, dar cred că ar fi fost de efect. Placă video cu ramă de lemn, asortată cu carcasa . Placa video sărea în ochi, chiar dacă nu avea răcire pe apă.

Asta e, după ce muncești de n-ai aer, vin alții să zică "acolo e mai strâmb c-un milimetru, aia se potrivea mai bine etc.", cârcotași, na.
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"

Last edited by Dacus; 14-08-2019 at 15:41.
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2019, 15:47   #5
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Inchipuie-ti daca nu era concurs si puneam si placa video pe lichid ai foloseam piesele astea https://www.ekwb.com/news/ek-lignum-...logy-combined/ ... ehehe....
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2019, 16:33   #6
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pfuai cum arată alea. Și ce fain arată duo-tone cu negru. Nici n-am știut că există așa ceva. Da' și prețul...
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2019, 17:01   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Da... dar cum ar fi aratat...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2019, 20:12   #8
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Inchipuie-ti daca nu era concurs si puneam si placa video pe lichid ai foloseam piesele astea https://www.ekwb.com/news/ek-lignum-...logy-combined/ ... ehehe....
Wow. Cum pot arata chestiile alea. Presupun ca ai avut ceva restrictii de tu ai folosit ceva de genul.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2019, 20:42   #9
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,457
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

daca mi se permite, adica nu e aroganta sau K-K-turi, desi sunt outsider si alea (n-am facut modding, nu prea am dreptul sa comentez), cel mai fain mi se pare al vostru (am eu un fetish cu lemnul, mi se pare un material nobil, organic, placut, versatil etc etc) si ala cu cernobil.
mi se par singurele care sunt... "altfel"
pishky is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2019, 22:55   #10
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Multumim pishky!

Kretzu - nu sunt decat firma concurenta cu astia care au organizat concursul
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
2019 Thermaltake CaseMOD Invitational Balkan LAB501 Articole 127 27-08-2019 15:26
Computex 2019 ? XPG LAB501 Stiri 0 09-06-2019 17:30
Computex 2019 ? Thermaltake LAB501 Stiri 0 04-06-2019 15:00
Turneul de CS:GO HTC 1v1 Invitational by PGL vine la Bucuresti LAB501 Nivelul2 0 09-04-2016 11:30

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4140

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.