lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-09-2019, 12:39   #37841
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

În principui doresc să păstrez mașina cât mai mulți ani, actuala mașină are aproape 11 ani, un Logan cumpărat de nou.
Am primit o ofertă pentru Elantra Highway din stoc cu culoare perlată (roșu sau albastru), preșuri aftermarket la 15.700 euro. RCA mă costă 454 lei (Allianz) și Casco 470 lei/rata (în 4 rate). Mai trebuie cauciucuri de iarnă 205/55/16 (cam 1100 lei). Următoarea tranșă de mașini va fi în decembrie am înțeles.
Miercuri o să merg la alt dealer Hyundai... să văd ce oferă acesta.

Fiecare cu stolul lui!

LE:
Ce preț aș putea obține pe Loganul actual?
Logan 1.6 16V, gri met, 76.000 km, an fabricație 2008 (înscrisă în circulație ian. 2009), un singur eveniment ușor - am instrat într-un cui de remorcă și a fost schimbată traversa față și radiatorul AC pe CASCO, la service TiriacAuto. În rest revizii făcute la an, distribuția schimbată la 4 ani, pompa de apă schimbată la 8 ani, bujiile schimbate anul trecut - la 66.000 km, în 2016 am schimbat discurile de frână față cu ATE/idem plăcuțe. Anul acesta am făcut circa 8.000 km prin Europa. Bateria schimbată anul trecut, un Rombat pentru Dacia de 70Ah.

Mă gândeam că iau 2000 euro?!

Last edited by Bugsy004; 09-09-2019 at 13:21.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 12:57   #37842
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 724 Post(s)

PC-ul meu

Si eu sunt de acord ca primesti mult mai multa masina pentru aceiasi bani daca o iei SH. Cand am luat eu Megane-ul in 2012 avea 5 ani. Ma rog, 4 mai degraba ca e fabricata in Noiembrie 2007. Pretul ei de noua pe contractul initial pe care mi l-a dat omul de la care am cumparat-o e de 21700 eur. Eu am luat-o cu 6800eur si avea 76.000km.

Investitii majore n-au fost inafara de consumabile, cu exceptia momentului cand mi-a picat turbina acum 2 ani, dar in 90% din cazuri se rezolva perfect ok cu reconditionare. Eu am facut parte din aia 10% carora le-au reconditionat-o prost, dar asta e. Dar raportat la anii si kilometri de cand o am, chiar si-asa investitia e minora.

Last edited by Boggy; 09-09-2019 at 13:01.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 13:05   #37843
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 140 Post(s)

PC-ul meu

@Boggy - tu ai pierdut mult mai putini bani decat cel ce a cumparat-o , puteai sa ii schimbi si tot motorul, kit tuning si facelift si tot erai mai castigat decat cel ce a platit initial .

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 13:10   #37844
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Problema este sa nu o iei busita, lipsa airbag si sa mori ca prostu cu capu in volan... atunci sa faci comparatia daca mertia 16k noua vs 4 scanduri sau o trauma craniana pe viata... fiecare alege cum doreste in viata.
Old 09-09-2019, 13:13   #37845
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

La mine nu e busita si are toate 10 airbag-urile. Evident, astea au fost verificate inainte in service pe rampa + test electronica complet. 150 sau 200 ron parca am dat. A cumpara SH nu inseamna a cumpara prima masina care-ti iese in fata fara verificari amanuntite.

L.E. Trebuie sa refac RCA-ul, merita sa dau 470Ron vs 370Ron pentru Decontare Directa?

Last edited by Boggy; 09-09-2019 at 13:26.
Old 09-09-2019, 13:36   #37846
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Am avut 3 incidente în 6 luni. Totul s-a reglat ok. Nu știu cu ce mă avantaja sa plătesc decontare directa.
Tu plătești mai mult de 25% față de valoarea normală. Dacă ai avut experiența neplăcută cu vreo decontare tu știi mai bine daca merită acest efort
kobro is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 13:49   #37847
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Păi RCA-ul este pentru celălalt participant... Prefer RCA și Casco la același asigurator, așa acoperă polița Casco și pentru evenimente în Europa (UE).

LE:
La Logan am asigurare Casco și RCA de la Alianz de când am cumpărat-o, fiind valabile ambele până la anul.

Last edited by Bugsy004; 09-09-2019 at 15:07.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 14:18   #37848
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

N-am avut niciun incident pana acum, nu stiu ce implica toata nebunia de dupa, de-aia ma intrebam daca e mai ok sa dau 100Ron in plus pe an daca mi-e mai usor sa rezolv prin propriul asigurator dupa. Casco la a mea nu merita.
Old 09-09-2019, 14:49   #37849
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1173 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Daca masina e folosita pentru lucrul de zi cu zi, acei 100 de lei merit cu varf si indesat. Am patit cu Euroins ca si-o batut aia joc de noi, ne-au programat peste o luna la constatare cand ne-au lovit masina cu care noi transportam flori.

Daca masina o folosesti sa te duci la lucru si nu ai alternativa, din nou eu zic ca da.

Daca masina o folosesti ocazional sau te poti lipsi de ea in caz de accident, atunci nu.

Eu pe Logan nu am decontare directa dar pe Octavia am decontare directa, din motivele mentionate mai sus.
Old 09-09-2019, 15:45   #37850
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 558 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
La mine nu e busita si are toate 10 airbag-urile. Evident, astea au fost verificate inainte in service pe rampa + test electronica complet. 150 sau 200 ron parca am dat. A cumpara SH nu inseamna a cumpara prima masina care-ti iese in fata fara verificari amanuntite.

L.E. Trebuie sa refac RCA-ul, merita sa dau 470Ron vs 370Ron pentru Decontare Directa?

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Cand se vor strica, atat a mea cat si cele luate prin prieteni , te voi anunta.
Sincer, la ce îmi folosește asemenea informație. Nici nu știu despre ce mașină de 90k e vorba. Apoi, dacă ai avea probleme, de ce ții musai să mă anunți pe mine?

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
intre timp sfatuieste ruda ta sa isi ia noua cu garantie 7 ani, pare sa aiba nevoie daca e asa ghinionist.
L-am sfătuit să o repare. Iese mai ieftin (cred eu) decât să caute alta SH. E și una nouă o opțiune, dar nu cred că există buget să ajungă la dotări apropiate de ce are acum.

Quote:
N-am avut niciun incident pana acum, nu stiu ce implica toata nebunia de dupa, de-aia ma intrebam daca e mai ok sa dau 100Ron in plus pe an daca mi-e mai usor sa rezolv prin propriul asigurator dupa. Casco la a mea nu merita.
Nu e interesul tău să aibă ăla decontare directă. Ce kkt de manevră e asta?
Nu cred că e posibil să faci CASCO la mașina ta. Casco se face la mașini de maxim 8 ani gen și la alea doar în condiții speciale.

Quote:
Si eu sunt de acord ca primesti mult mai multa masina pentru aceiasi bani daca o iei SH.
Așa este, problema este că primești și un risc mare despre care nimeni nu prea vrea să vorbească, doar pentru că ei nu au pățit-o, sau dacă o pățesc preferă să nu vorbească.

Variantele sunt simple... dacă ai timp de meșterit și umblat prin service-uri, ești băiat descurcăreț, te tocmești, negociezi, rezolvi cumva problema, atunci mergi pe SH.
Altfel, dacă nu vrei bătăi de cap te duci pe varianta nouă cu garanție de 7 ani din bară în bară, whatever steluțe înseamnă asta.
Inclusiv la leasing sau la credit auto ești forțat să faci CASCO, obligatoriu rămâi cu ea 4-5 ani deci stai liniștit.

Prin urmare depinde ce categorie de om ești, sau ce categorie sunt cei ce te sfătuiesc și îți influențează alegerea.

Să iei în calcul și că mașinile noi sunt mult mai complexe, un rahat de senzori și sisteme, deci mai complicat de reparat. Lipsă specialiști.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 09-09-2019, 15:58   #37851
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

Fratilor in primul rand masina sh , a naiba mama ei de masina nu o iei din Romania. Nu iei sh din Romania si pace, nu numai ca suntem un neam de ticalosi dar chiar si asa, a fost rulata in Romania care e o hazna de tara, de ce dracu noi facem revizii la 15K si aia in vest la 30K... ?

Iei sh din afara, cu istoric la zi, verificata, rulata in afara, totul ok. Castigi din toate punctele de vedere.

Fiecare face cum stie, pana la urma masina nu e o investitie ci o gaura in buget, ideea e sa iei ce iti place si sa pierzi cat mai putini bani si cat mai putin timp prin service.
Old 09-09-2019, 16:01   #37852
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 140 Post(s)

PC-ul meu

Taci ma, nu mai da din casa )).
Toate sh sunt panarame, alea noi is varful.

Asa am patit si eu in 2006 cand am luat Logan nou, rugineste prin curte acum.

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 16:05   #37853
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Corect, riscul exista, insa vorbim aici de diferente foarte mari de bani care in 90% din cazuri fac riscul ala sa merite. Si aici vorbesc de cumparat masina dupa verificari tehnice serioase. Ca iti poti da seama dupa verificare daca motorul e in stare buna (pierderi ulei, presiunea in cilindri, presiune ulei, scoate sau nu fum, etc, etc). Ca nu poti de exemplu preconiza ca ai pierderi de freon pe instalatie decat la 1 luna dupa ce-ai luat-o, sau ca n-o sa mai mearga compresorul de AC, e alta treaba.

Cam asta inseamna risc cand vorbim de masini SH. In cazul asta "riscul" inseamna 150-1500 Ron cost in functie de care era problema. But still, diferenta de bani e uriasa si-ti permite lejer sa repari chestiile astea.

Ca daca-ti iei masina SH si-i zboara pistonul prin capota in prima saptamana, imi pare rau, dar asta inseamna ca nu ai verificat-o cum trebuie, si babuta aia din Germania facea drifturi cu ea in weekend in drum spre piata.

In cazul meu cu 6800 in perioada aia imi luam un Logan semi-chel. Nu tu motor 1.5 de 106 cai, nu tu senzori de ploaie/lumini automate, nu tu confortul asta, nu tu portbagajul asta, nu tu 10 airbaguri, nu tu inchidere toate 4x geamuri din telecomanda, etc, etc.

Dar DA, depinde de om, pentru mine o masina SH e raspunsul. Cel putin momentan. Visez la un Model3, dar abia cand vor deveni viabile in Romania, iar bugetul va permite ceva de genul ala.
Old 09-09-2019, 16:11   #37854
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

PC-ul meu

Hai ca vad ca discutia nu duce spre a afla ce masina de 90.000 EUR era vorba.

Asa ca vin cu o intrebare practica: Laguna 3 masina cumparata SH rulata doar in DE cu istoric. Acum nu mai are istoric.

Am o vibratie in caroserie nasoala intre 1500-1700rpm cu maxim in 1600 rpm, atat la ralanti cat si in sarcina, indiferent de treapta.
Context:
- ciptuning -> patinat ambreiajul -> schimbat doar kit-ul fara volanta cu masa dubla
- schimbat toate tampoanele motor
- schimbat kit-ul de accesorii inclusiv fulia de la arborele cotit.
- toata manifestarea a aparut dupa schimbul de ambreiaj

Pot banui volanta decalita (arculetele) la patinarea ambreiajului? Cum pot verifica sigur ca e asta?
Nu tremura la plecarea de pe loc si nici in sarcina, e doar vibratia aia nenorocita transmisa in toata caroseria.

Kit-ul complet (volanta, ambreiaj, placa presiune, rulment hidraulic) costa 3000 lei, vreo 4000 lei cu manopera si lichid de frana si de cutie de viteze.

Dar cum verific inainte de schimbare ca e de la volanta?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 16:12   #37855
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

E mai usor sa o iei din Romania, ca doar nu toata lumea vrea sa stea dupa RAR, sa mearga sa o aduca sau sa aiba de a face cu samserica.
Old 09-09-2019, 16:15   #37856
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Da,e mai usor...doar ca daca compari putin preturile de pe 3-4 site-uri mari de masini gen mobile vs olx/autovit o sa vezi ca ceva da cu virgula...si de obicei virgula aia = teapa.Pna la urma nu iti cumperi cuptor cu microunde sau sosete sa iti cumperi lunar sau sa nu fie o gaura asa mare in buget in caz de teapa.Samserica e din Ro in mare parte.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 16:31   #37857
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Si eu m-am gandit sa imi fac un traseu din asta - sa imi caut 2-3 masini ok, sa am una principala si 2 de backup si sa ma duc sa o iau, probabil ar fi amuzant. Problema este ca nici nu vorbesc germana, nici nu stiu sa verific o masina, nimic. A doua varianta ar fi sa ma duc cu unul care aduce masini, dar atunci evident ca costurile cresc. Eu as face chestia asta pentru masinile care nu se vand in Romania. De exemplu, eu mi-as dori un i20 cu motor turbo benzina 100 sau 120cp, cutie manuala si Android Auto, scaune incalzite, ceea ce nu gasesti in Romania. Ori gasesti i20 cu motor turbo dar cutie auto, ori cutie manuala dar motor aspirat natural, ori Android auto pe i30 de 18000 euro. Si ok... pentru o masina care e fix pe gustul meu, parca as plati un pic in plus doar sa fie exact cu mi-o doresc.
Old 09-09-2019, 16:35   #37858
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
- schimbat toate tampoanele motor
Inclusiv hidrolagarul? Si eu am o vibratie in pedale intre 2200-2400 rpm in mers(nu se simte in masina, doar in pedalier). O sa schimb luna asta kitul ambreiaj(cu tot cu volanta) si revin.

Last edited by Boggy; 09-09-2019 at 16:45.
Old 09-09-2019, 16:50   #37859
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

PC-ul meu

Cand am zis toate, inseamna toate, inclusiv hidroelasticul.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2019, 18:16   #37860
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 558 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Si aici vorbesc de cumparat masina dupa verificari tehnice serioase. Ca iti poti da seama dupa verificare daca motorul e in stare buna (pierderi ulei, presiunea in cilindri, presiune ulei, scoate sau nu fum, etc, etc).

Nu prea ai ce să verifici în multe cazuri, îți dau eu mașina mea să o verifici și să îmi spui ce probleme are.
Înainte să ne întâlnim îi șterg repede eroarea de martor check engine aprins, îi faci ce vrei, martorul ăla nu apare decât după alimentare în mod uzual. Eu ca vânzător nu o să accept să o alimentăm, o să te refuz dacă îmi ceri asta, oricum nu o să îmi ceri.
Pierde mașina ulei? Sigur, are mereu o picătură de stă să cadă, toate VAG-urile au așa ceva, unele mai mult altele mai puțin. O să o urci pe rampă, dar înainte să mergem o să am și eu grijă să șterg picătura aia, ce zici, apare până o verifici tu pe rampă la service? Chiat dacă apare picătura aia, știi cât de greu se observă? Trebuie să o faci foarte-foarte atent inspecția cu lampa pe sub mașină, sunt șanse maxime să treacă neobservată.

P.S. Am rezolvat între timp cu troncăneala, inițial am schimbat rulmentul pe stânga cu unul nou, făcea la fel. Apoi am găsit un “inginer” pe la un service și ăla și-a dat seama că e de fapt rulmentul pe dreapta, dar știa el că din cauza cutiei cumva zgomotul se propagă exact în partea cealaltă. Prin urmare am pus rulmentul vechi de pe stânga (nu l-am aruncat) pe dreapta și acum mașinuța cântă pe șosea. Deci problema a fost de la rulmentul pe dreapta.

Deci o să vrei să cumperi o mașină care se va prezenta ireproșabil dar cu câteva probleme ascunse. Cam asta era ideea...
O mașină SH dacă nu e praf să îți dai seama singur de cum i-ai dat prima cheie nu înseamnă că nu îți poate aduce bătăi de cap mai târziu.

Quote:
Corect, riscul exista, insa vorbim aici de diferente foarte mari de bani care in 90% din cazuri fac riscul ala sa merite.
Riscul e ceva relativ de la om la om, repet, când vorbim de garanție de 5, 6 sau 7 ani, nu discutăm de riscuri.

Reparații free, rapid, programare, direct la reprezentanță, nu te duci la mecanic sau șeful de service cu “baws, ai timp să te uiți ce îmi troncăne și mie pe stânga la 2000 de ture?”.

P.S. E un proverb: “Ferice de cine nu a cunoscut bogăția, pentru că nici nu îi va duce dorul”.

Later edit: Am uitat să menționez, mașina nu prea trece ITP-ul pe noxe decât trasă de păr. Acum nu știu dacă este musai o problemă, multe mașini au problema asta, oricum cred că va mai merge chinuit ITP-ul ceva ani, dar ca idee. Tu când verifici o mașină, ceri și un test de noxe? Dacă aș vinde-o probabil i-aș face o decarbonizare să iasă totul bine, să meargă motorul mai "rotund" și aia va fi. Ar trebui să fac chestia asta în ideea că voi găsi un guvid să o ia?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by Arise; 09-09-2019 at 19:08.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules