lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-06-2019, 21:01   #1381
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Pai nu stiu, poate ai tu probleme, esti prea puternic sau ceva, eu sa rup butonul nu am reusit, si am de 20 de ani doar Razer, sau ma rog, de cand naiba exista DeathAdder ca model, ca inainte erau alea dubioase, am si acum unul in sertar, dar uit cum ii zice, Boomslang, asa.
Nu mi s-a întâmplat personal, dar s-a întâmplat. Din poze era clar obosit plasticul, nimic altceva.

Edit: Synapse este o mizerie oribilă, că este v2 sau v3 tot aia este. Perifericele mai "vechi" nu sunt recunoscute de Synapse 3, nu poți importa profiluri din 2 în 3, una peste alta Razer sunt mizerabili și habar nu au ce fac. Dar asta este valabil pentru majoritatea producătorilor de periferice. Steelseries au luat-o și ei pe ulei nasol.

Dpmdv, la șoareci Zowie FK2 este ultimul mouse de care voi avea vreodată nevoie. Așa, cu fir și nașpa cum mi-a spus un prieten că este. La tastaturi, să nu mai aud niciodată de ceva de "gaming". Mizerii plăsticoase cu luminițe să se excite puradeii.


@Boggy - do you want to talk about our lords and saviours, the Ctrl and Alt keys and their offspring, the Hyper and Meh keys?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 28-06-2019 at 21:07.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2019, 11:02   #1382
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Cand gasesc un RAT S8+ sau S6+ la pret acceptabil. Da, senzorul dual-laser din seria mea(prima) e cam de cacao, dar gamingul meu profi inseamna tras de clipuri in Premiere. In Photoshop am tableta care e sfanta. Deci e relativ ok.

Daaar... Ce pot acum sa fac cu dejtul mare cu thumb wheel + alea doua butoane prin Premiere e mana cereasca si nu-mi permit sa ma despart de el.
Salut Boggy!
Juniorul m-a pus în temă că vrea o tabletă și sunt praf.
Îmi poți recomanda una cu un raport preț calitate cât mai bun?
Mulțumesc anticipat.
Scuze de off
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 29-06-2019, 15:58   #1383
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Salut Boggy!
Juniorul m-a pus în temă că vrea o tabletă și sunt praf.
Îmi poți recomanda una cu un raport preț calitate cât mai bun?
Mulțumesc anticipat.
Scuze de off
Huion New 1060 Plus. Are 8192 nivele de presiune, stilou reincarcabil si suprafata super mare. Imi vine greu sa cred ca gasesti ceva mai bun dpdv al raportului calitate/pret.

Inainte de ea am avut Huion 580 si DWH69 (asta ultima e si wireless). In comparatie cu astea doua, singura chichiță ar fi ca pentru a ajunge cu presiunea la maxim ai nevoie de mai multa forta aplicata pe stilou. But then again, e de obisnuinta.

Uite aici cu 63$ si free shipping din Spania (pretul e beton, eu am dat vreo 85$ cand am luat-o).

https://www.aliexpress.com/item/3282...8-699723f5f838
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2019, 17:32   #1384
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Eu nu aș lua decât cu stylus fără baterie, sincer. Sunt Wacom ieftine cu 8192 pressure levels și ai garanție local - fiind juniorul presupun că se va strica
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2019, 17:45   #1385
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Il incarc 1-2h la +2 luni. Nu e tocmai problema de pe lume. Tine 800h de utilizare bateria si cand il lasi culcat pe o parte intra in sleep.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2019, 18:06   #1386
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Logitech Performance MX 2S merita 60E SH?
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2019, 18:58   #1387
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Huion New 1060 Plus. Are 8192 nivele de presiune, stilou reincarcabil si suprafata super mare. Imi vine greu sa cred ca gasesti ceva mai bun dpdv al raportului calitate/pret.

Inainte de ea am avut Huion 580 si DWH69 (asta ultima e si wireless). In comparatie cu astea doua, singura chichiță ar fi ca pentru a ajunge cu presiunea la maxim ai nevoie de mai multa forta aplicata pe stilou. But then again, e de obisnuinta.

Uite aici cu 63$ si free shipping din Spania (pretul e beton, eu am dat vreo 85$ cand am luat-o).

https://www.aliexpress.com/item/3282...8-699723f5f838
Mulțumesc frumos pentru ajutor Boggy.
O să îl comand după jumătatea lui Iulie, după ce mă întorc din vacanță.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 13:14   #1388
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Logitech Performance MX 2S merita 60E SH?
Depinde pentru ce îl vrei. BT/Unifying sunt muci deoarece conexiunea BT are un polling rate oribil și cursorul ăla se simte parcă-i handicapat. Merge ok pe unifying, dar uneori nu vrei să ocupi un port USB.

Având în vedere că este 79.99$, ar fi bine să fie ireproșabil la 60EUR și cu garanția aproape întreagă.

@Boggy - problema apare în timp. Orice cu baterie încapsulată va suferi de baterie umflată în timp și când este într-un stylus nu vrei să-ți zboare degetele. Atâta timp cât se găsesc fără baterie, de ce ai vrea așa ceva? Dar mno, tu nu vrei să renunți la RAT pentru că ești legat de scroll lateral
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 15:33   #1389
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Mulțumesc frumos pentru ajutor Boggy.

O să îl comand după jumătatea lui Iulie, după ce mă întorc din vacanță.


Aș fi tentat să scap eu de tableta mea. Dacă ești interesat îmi spui și lucrăm la preț astfel încât să ieși considerabil mai ieftin.

În plus ți-o pot expedia (contra cost) și să o testezi să vezi dacă este ceea ce tu sau juniorul vă doriți...




Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 15:37   #1390
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

PM me cu toate detaliile.
Mulțumesc
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 16:22   #1391
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post


@Boggy - problema apare în timp. Orice cu baterie încapsulată va suferi de baterie umflată în timp și când este într-un stylus nu vrei să-ți zboare degetele. Atâta timp cât se găsesc fără baterie, de ce ai vrea așa ceva? Dar mno, tu nu vrei să renunți la RAT pentru că ești legat de scroll lateral
You sound Amish. Batteriez r evil, repent or get exploded!

P.S. Chiar am desfacut stiloul de la DWH69 (care e identic cu asta nou) si are un li-ion foarte mic. Deci nu LiPo. Deci nu umflare. Deci nu ajuns cu proteza si fața arsa pe jumatate dupa ce-ai vrut sa le arati prietenilor ce frumos ies penisurile desenate acum in Photoshop in comparatie cu mouse-ul.

In alta ordine de idei, cam tot are baterii in ziua de azi. De la smart bracelets/watches, la casti bluetooth, sa nu mai zic de telefoane. Iar alea primele chiar au lipo.

Si ca sa raspund la întrebare, "Atâta timp cât se găsesc fără baterie, de ce ai vrea așa ceva?"
Pentru ca sunt safe.
Pentru ca nu gasesti tableta mai buna si la fel de mare cu aia pusa de mine in banii aia. Ba chiar as zice ca nici in dublul sumei probabil. Si cand gasesti, upgrade-ul e ceva insignifiant sau de nisa, gen stylus cu tilt.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 16:51   #1392
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
You sound Amish. Batteriez r evil, repent or get exploded!

P.S. Chiar am desfacut stiloul de la DWH69 (care e identic cu asta nou) si are un li-ion foarte mic. Deci nu LiPo. Deci nu umflare. Deci nu ajuns cu proteza si fața arsa pe jumatate dupa ce-ai vrut sa le arati prietenilor ce frumos ies penisurile desenate acum in Photoshop in comparatie cu mouse-ul.

In alta ordine de idei, cam tot are baterii in ziua de azi. De la smart bracelets/watches, la casti bluetooth, sa nu mai zic de telefoane. Iar alea primele chiar au lipo.

Si ca sa raspund la întrebare, "Atâta timp cât se găsesc fără baterie, de ce ai vrea așa ceva?"
Pentru ca sunt safe.
Pentru ca nu gasesti tableta mai buna si la fel de mare cu aia pusa de mine in banii aia. Ba chiar as zice ca nici in dublul sumei probabil. Si cand gasesti, upgrade-ul e ceva insignifiant sau de nisa, gen stylus cu tilt.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Bruh. Am exact 13 mousi în casă. Mă fot în ele de baterii. De aia am PC, dă curent prin USB. Nu trebuie să încarc nenumărate jeguri.

Știu că tot are baterii în ziua de azi. Oribil de non standard. Când o să ajungi la un număr infernal de rahaturi care fiecare are modelul lui de baterie mai discutăm. Mooie Apple pentru magic mouse mk2, btw. Primul mergea cu AA. Foarte bine. Al doilea e cu lipo, sealed, succes să găsești înlocuitor.

Bateria de la Mamba 2012 s-a umflat. Li-ion. Am găsit o dubioșenie etichetată "Manba" pe amazon. Da, merge, dar wtf. Argumentele tale mă lasă mască, dar mna, fiecare cu părerea lui. Copilul ăla nu are nevoie de best of the best, ci de o tabletă grafică. Zic eu că fără baterie > cu baterie în cazul ăsta. Tu nu, că aia îi cea mai bună mmm.

Edit: ajustat numărul de mouși după ce i-am numărat

Edit 2: unul din motivele pentru care nu am publicat articolul despre mouși este pentru că într-un final depinde strict de preferințele personale și românul nu va putea niciodată să înțeleagă asta. Până acolo mai sunt multe chestii obiective cum ar fi calitatea plasticelor, construcției, simțul de răspundere la proiectare, calitatea vieții utilizatorului (e.g. baterie standard, înlocuibilă, i.e. AA/AAA nu alte rahaturi) șamd. În rest, preferințe personale.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 30-06-2019 at 17:06.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2019, 17:38   #1393
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu are cum să bubuie bateria dintr-un stylus, dă-o în bendixu mă-sii. Și dacă este să bubuie, întâi de toate se încinge, nu mai poți să ții mâna pe stylus, nu ai cum să nu observi așa ceva.
Iar bateriile din ele nu prea explodează, nu sunt baterii puternice, de regulă se umflă și fac un fâs și gata, nici un foc, despre ce vorbim aici?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 04:15   #1394
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Exagerăm ca să salvăm planeta©
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 10:29   #1395
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Mie mi s-a stricat G403-ul. Swichul de la left click mai da dublu click din cand in cand si imi pierde chestia pe care fac drag drop. E trist pentru ca vechiul G402 si G400 inca merg bine.
Nu pot sa caut acum dar daca foloseste aceleasi switchuri ca si vechiul G700 (prima varianta) iti pot trimite eu 2. Ii tin degeaba.

Iar daca nu vrei sa te chinui sa-i schimbi, se poate desface switchul care e deja montat si se poate indoi un pic tablita aia sa fie iar in tensiune. E chestie de 5 min si un pic de dexteritate.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2019, 20:16   #1396
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am schimbat cablul de 2metri de la Mionix Naos 7000 cu un cablu Hama flexibil de 75cm.
Mă pregăteam de soldering, dar surpriză, în el are conector de tip PH. Așa că am resertizat cablul Hama.

Am făcut și video, poate o să îl urc...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 19:18   #1397
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
La Rat7 imi face figuri middle click-ul. Din pacate nu e microswitch normal, ci "subminiature switch" pe care abia l-am gasit(9.5-10mm lungime vs 12.5 normal). Si doar la pack de 10 bucati @37Ron. Nu stiu ce firma sunt, de la Omron n-am gasit dimensiunea asta.

Bine, o sa mai am de schimb, dar speram sa rezolv mai ieftinache. Trebuie sa vina curand, poate fac poze la schimbare.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
N-am facut clip/poze, ca a fost lucrare de 3AM + 2 beri, dar ca idee switch-ul functioneaza foarte bine, dar e foarte zgomotos. Fludorul original a fost foarte greu de dat jos cu tresa (punct de topire foarte ridicat), dar dupa schimb + curatare generala (soo... much... dead... skin... all... over...) mouse-ul se comporta impecabil. Il mai tin niste ani asadar.

Cost de schimb, 3.5Ron (35ron x pachet de 10 switch-uri).

https://www.ebay.com/itm/10x-Micro-S...72.m2749.l2649
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 22:02   #1398
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am făcut clip/poze, dar nu mă pricep în Premiere.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2019, 11:50   #1399
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Eu am trecut de la MX518/G400/G400S la Zowie EC2-A foarte usor, si il simt muult mai precis
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2019, 21:12   #1400
carnatu
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 404
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mionix avior sk, inlocuit de 2 ori in garantie, garantie expirata, scroll click defect.

O placere.
carnatu is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
mouse, news

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3815 Yesterday 23:37
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3371

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.