lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-03-2020, 00:50   #1341
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Sigur, nu exista... ca au hranit 50 de milioane in Hubei, asta e partea a doua. Daca lucrezi intr-o industrie strategica, bravo tie. In caz de nasoale te vei distra copios in hazmat, cu decontaminare la intrarea in locuinta. Daca te mai lasa in locuinta. Ca aparent medicii de la Gerota au cam fost sechestrati acolo (flagranta incalcare a drepturilor, dar ... ce sa-i facem).

Nu-mi doresc asa ceva. Nu iti doresc asa ceva, de aia pledez pentru moderatie. Daca pentru tine asta pare panica, e problema ta. Nu am spus nimic altceva decat respectati masurile comunicate de autoritati si limitati contactul, in masura in care puteti. Spalati-va pe maini (plm), nu stati cu deshtu' in nas pe strada.

Tu intelegi ce vrei din asta, vad ca iti place sa fi gica contra, e fix problema ta. Parerea mea este fix asta si nu o schimbi nici tu si nici altcineva. Si adevarul este, crede-ma, ca e greu sa incerci sa fi la mijloc. E mult mai usor sa te dai de ceasul mortii, ca vine apocalipsa, sau sa crezi ca totul e o minciuna si nu se poate intampla nimic nimanui (mai ales mie... ca asa functioneaza de obicei gandirea asta).
Old 19-03-2020, 00:54   #1342
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Sa vedem dupa vreo doua trei luni care va fi scorul, probabil ca izolarea cu fortele armate a tuturor care nu inteleg ca trebuie sa stea in case ar fi fost mai eficienta decat 20 - 30% populatie ajunsa la crematoriu.
Old 19-03-2020, 00:55   #1343
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

20-30% ce fumati ? e un jeg de gripa, nu Ebola. Lombardia are vreo 10 milioane de locuitori, daca ar fi adevarat ce zici tu ar fi trebuit sa aiba vreo 2-3 milioane de morti. Asa din pacate, dar si din fericire au vreo 3000, si din astia vreo 80% aveau peste 70 de ani.
@Monstru
Pai e logic ca daca personalul medical e infectat sa ramana in spital, 1. poate sa lucreze pana se agraveaza situatia si 2. poate fi tratat acolo de catre colegii sanatosi.

Sa dai in cap nu e moderat. Altfel nu iti raspundeam. Cand cineva ia legea in mainile sale ghidat de emotii e foarte periculos, mult mai periculos decat un virus chinezesc.

@saamdepus
Glumesti ? masca aia nu filtreaza ce iese din ea. Daca vrei sa-i protejezi, o simpla masca chirurgicala e de ajuns. Una N95 sau de gaze o sa-i infecteze, asta daca Doamne fereste ai luat Wuhanul. Pentru ca ea filtreaza ce intra, nu si ce iese.

Last edited by droopy_ro; 19-03-2020 at 01:09.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2020, 01:02   #1344
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Nu era infectat... s-au infectat intre ei ulterior, pentru ca au stat acolo. Dar ce-ti mai place sa emiti opinii. Fac pariu ca pentru aia sanatosi (la inceput) nu a fost logic deloc.

Quote:
Daca imi dau in cap infunda puscaria, poate suntem colegi de celula eu pentru ca am fugit din izolare si ei pentru tentativa de omor

Statul in izolare se aplica doar celor care au intrat in contact cu persoane infectate, nu populatiei. Si asta se stabileste dupa o ancheta sau e voluntara daca exista suspiciuni.
Eu vorbesc despre un caz concret, nu stiu ce teorie faci tu acolo. Daca pe tine cu picioare rupte si capul spart te incanta ca aluia i-au facut dosar penal, ma bucur pentru tine. Sunt convins ca pe ala din Valcea pe care l-au calcat in picioare nu l-a incantat prea mult.
Old 19-03-2020, 01:04   #1345
saamdepus
Member

Mentioned: 9 Post(s)

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Glumesti ? masca aia nu filtreaza ce iese din ea. Daca vrei sa-i protejezi, o simpla masca chirurgicala e de ajuns. Una N95 sau de gaze o sa-i infecteze, asta daca Doamne fereste ai luat Wuhanul. Pentru ca ea filtreaza ce intra, nu si ce iese.
Nu te inteleg.
Filtreaza ce intra inseamna ca ce iese: filtrat iese.
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2020, 01:04   #1346
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Ah... si apropo... cand conationalii aia cu drepturi de la granita o sa iti dea in cap pe strada, tie, nevestei, copiilor sau parintilor, pentru ca na... au pierdut obiectul muncii in afara si acum trebuie sa recupereze aici, te rog sa le explici ca sunt pasibili de dosar penal si chiar si puscarie pentru asta. Sunt convins ca vor fi intelegatori si rationali. Sa ma scuzi daca in cazuri din astea eu personal prefer sa ma protejez altfel, nu sa stau sa le explic ce drepturi au
Old 19-03-2020, 01:13   #1347
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by saamdepus View Post
Nu te inteleg.
Nu man, nu filtreaza ce iese, doar ce intra, tu cand dai afara, aerul tau nu e filtrat, iese printr-o valva si daca esti contagios ii infectezi pe altii !
Plus ca trebuie sa iti dezinfectezi/decontaminezi filtrul si masca in asa fel incat sa nu te contaminezi. Cu ce ai de gand si cum ai de gand sa faci asta ? O masca obisnuita o arunci la gunoi(preferabil deseuri medicale) nu o refolosesti.
Si inca o intrebare, ce fel de particule filtreaza masca aia ? ca virusii sunt mai mici decat bacteriile sau picaturile chimice.
Fuck !
www.youtube.com/watch?v=85Iu9vRQawQ

O masca "chirurgicala" e suficienta ca sa nu dai boala in majoritatea situatilor de contact apropiat, adica sub 2 metri.

In conditii de razboi NBC, sunt unitati speciale pentru decontaminare, nu o poti face singur uite un articol excelent despre asta:
https://www.thedrive.com/the-war-zon...emical-weapons - linkul asta e de pus sitkcy pe topicul asta.
Quote:
Originally Posted by billytwinner View Post
e grele baieti :P
Poti sa stai cu masca 24 din 24?
E necesar sa atingi ceva si te-ai fript
Se transmite prin aer in principal. Prin suprafete si picaturi/lichide se transmit alte minunatii precum Ebola.

Last edited by droopy_ro; 19-03-2020 at 01:29.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2020, 01:15   #1348
antiqque
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Nu te inteleg.
Are valva, cand inspiri e filtrat iar cand expiri nu e. Priceput?
Pe scurt daca ai virusul il dai linistit cu masca de tipul ala.
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2020, 01:25   #1349
billytwinner
Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

e grele baieti :P
Poti sa stai cu masca 24 din 24?
E necesar sa atingi ceva si te-ai fript
billytwinner is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2020, 01:28   #1350
antiqque
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

N-auzi ca vrea sa faca dus cu masca pe fata? Clar vrea 24 din 24 )
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2020, 01:29   #1351
billytwinner
Member

PC-ul meu

stai cu masca 2 saptamani fara sa o scoti sa vedem ce se intampla )
Old 19-03-2020, 01:31   #1352
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 620 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Ce fac cu ele? Incerc sa fiu sigur ca nu duc moartea batranilor (si ca raman sanatos sa ii pot aproviziona)
Man, tu te-ai interesat inainte sa cumperi?
Draciile alea filtreaza chimic la intrare. Nu ce iese din plamanii tai.
Old 19-03-2020, 01:50   #1353
saamdepus
Member

Quote:
Originally Posted by antiqque View Post
Are valva, cand inspiri e filtrat iar cand expiri nu e. Priceput?
Pe scurt daca ai virusul il dai linistit cu masca de tipul ala.
In mod absolut daca am virusul il dau cand expir pentru ca expiratia este eliminata in mediu.

Faza este ca vreau sa o port atunci cand EU ma preumblu in medii cu risc de contaminare. Sa nu ma imbolnavesc si sa imi pot aproviziona batranii.

Planul cu imbaiatul cu ea pe cap este pentru cazurile cand trebuie sa intru la varstnicii mei in locuinta (ca uneori trebuie)
Inca croiesc scenarii de intrare in care ma decontaminez cat de bine pot.

Gen: ajung la ei cu masca. Intru in garaj, ma dezechipez DAR masca trebuie sa o iau cand ies de la ei (ideal am o rezerva la mine dar pot aparea cazuri cand nu a trecut termenul autoimpus de 4 saptamani, ori alte motive ca defectiuni care imi reduc numarul de masti, si trebuie sa folosesc masca cu care am venit: in acest caz ma gandeam ca stropesc masca cu hipoclorit apoi ma spal cu ea pe mufa fara sa risc contaminarea mea sau sa bag hipoclorit in masca daca incerc decontaminarea cu ea data jos...etc.

Inca incerc sa incropesc metode.
Old 19-03-2020, 01:51   #1354
billytwinner
Member

PC-ul meu

cati ani ai?asa de curiozitate?
Old 19-03-2020, 01:59   #1355
saamdepus
Member

Quote:
Si inca o intrebare, ce fel de particule filtreaza masca aia ? ca virusii sunt mai mici decat bacteriile sau picaturile chimice.
...
In conditii de razboi NBC, sunt unitati speciale pentru decontaminare, nu o poti face singur uite un articol excelent despre asta:
https://www.thedrive.com/the-war-zon...emical-weapons - linkul asta e de pus sitkcy pe topicul asta.
Filtreaza inclusiv gaze de lupta iar astea sunt coplesitor mai mici decat virusii.
In general mastile militare sunt locul 2 pe podium primul loc sunt mastile cu butelii in spinare si/sau presiune pozitiva in combinezon.

A, sigur decontaminarea postata de tine este treaba grea DAR e vorba de decontaminare fata de substante de lupta adica chestii care nu dispar cu sapun si hipoclorit. Intelegi sigur.

@billytwinner: prea multi ani pentru gustul meu.

Last edited by saamdepus; 19-03-2020 at 02:02.
Old 19-03-2020, 02:15   #1356
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

In alta ordine de idei, dupa ce baietii lucreaza la vaccin deja, se pare ca exista si un medicament eficient pentru tratare - Avigan.
Old 19-03-2020, 02:49   #1357
gogusrl
Senior Member

gogusrl's Avatar

Mentioned: 144 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl

Mi s-a topit creierul dupa ultimele 3-4 pagini de discutii. I'm fucking done.
@Monstru, sterge-mi contul te rog (100% serios).
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2020, 02:52   #1358
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 34 Post(s)

Quote:
Doamne fereste, ati intrat in panica rau de tot.
Calmati-va, nu de alta dar o sa radeti cand o sa citit paginile astea peste cateva luni.

Exista reguli, constitutie, legi atat pentru civili cat si pentru militari, nu exista sa omori cand si ce vrei tu, nici macar la razboi. Cu atat mai putin sa baricadezi in case populatia ca "asa consider eu necesar" suntem stat UE si democratic, nu dictatura.
Deaia au murit oameni la Revolutie ca noi sa le avem pe astea.
Tu nu intelegi niste chestii, nu e vorba de o panica "Vai! Murim!" Aici se pune problema altfel, de numarul de paturi din spitale. Daca se ajunge si la noi ca la italieni, o sa intelegi ca de fapt, problema e la oamenii deja bolnavi carora viata le este pusa in pericol. Cum ar fi sa nu mai ai cum sa duci un bolnav cu afectiuni neurologice, sau pulmonare, sau de imunitate, sau cei ce sufera o infectie mai grava sau cei ce au nevoie de o "operatie" pentru ca daca iau virusul i-ai condamda la moarte sigura? Aici e problema, numarul de paturi din spitale si cazurile comune care se trateaza. Tinerii si cei cu sistemul de imunate bun nu au probleme de la rahatul asta de corona.

Cat despre starea de urgenta, momentan se ocupa MAI, dar, daca situatia o cere, poate participa si armata cu personal fara probleme. Ca tu ai o problema ca o sa ai militari pe strada, e strict problema ta. Si ca idee, starea de urgenta implica si asimileaza starea de necesitate din codul penal, si daca unul, care sa presupunem ca imprastie virusul intr-un azil de batrani, nu se supune indicatiilor politistilor sau a militarilor, da, poate fi impuscat ca un caine si nimeni din punct de vedere legal, nu va pati nimic, chiar daca iti deranjeaza sufletul tau puternic atins de corectitudine politica. Panselutele de obicei se ofilesc primele la conditii vitrege, sau se caca pe ele la inghesuiala.

Si Garda Nationala la americani, e culmea, tot militarizata, si, daca nu face fata, ghici ce, cere interventia corpului armelor. Adicalea in prima faza iti intra pe rol Politia Militara din corpurile fiecarei componente a armatei americane, dupa care, in functie de gravitate, se desfasoara armata in toata splendoarea ei. MP-ul de la americani, face si riot control ca parte a pregatirii. Hai sa lasam ce viseaza unii boemi sau ce vedem prin filme. Situatia e nasoala si trebuie rezolvata cat mai repede, nu lasata la voia majoritatii, care de fel nu prea intelege pe ce lume traieste. Ma repet, virusul nu e mortal pentru oamenii sanatosi, dar oamenii sanatosi pot fi vectori de imprastiere a virusului catre oamenii bolnavi, si daca tot o ardem in drepturi, cum explici ca tu, sanatos, condami la moarte poate 3-4 persoane? Drepturile lor unde sunt?
Old 19-03-2020, 03:27   #1359
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

=))
Old 19-03-2020, 03:33   #1360
billytwinner
Member

PC-ul meu