lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-06-2012, 11:34   #141
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,969
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Atunci dacă joci doar online, treci pe Intel şi-ai terminat povestea. Dai un ban grămadă dar ai 65fps, nu 58, că mai mult nu duce placa video
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 11:34   #142
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

V-sync on.

Ce treaba are procul?

Parca ziceai ca erai in gaming bla bla bla.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 11:36   #143
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Pai la support la bf 3 si alte firme zice ca unele procesoare AMD nu is compatibile pe joc si nu pot stoarce numarul maxim de fps in jocuri, mi se pare absurd, prietenu meu are placa video GTs 450 si atinge 80-90 fps-uri are si procesor Intel I5 2500k. Mi se pare absurd, de asta vreau sa schimb procesorul, am de foarte multe ori freez-uri intermintente in jocuri.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 11:40   #144
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ia da niste detalii despre tot sistemul tau.

Si eu am procesor AMD si ma joc BF3 fara probleme.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 11:52   #145
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,969
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu când am zis că n-are treabă procesorul cu acele freeze-uri ... cât ram ai? Nu există asta cu incompatibilitatea procesoarelor.
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 11:54   #146
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

K, placa de baza Asus M4A88T-M pe Usb 3 pe AMD, procesor quad core Phenom II x4 955, 4 gb ram de 1600 hertzi memorie kingston, Placa video Gtx 460 de 2gb memorie si 256 biti, sursa Rasurbo pe 650 wati, monitor LG L194Wt pe rezolutie de 1440x900. La Harddisk cred ca ii bai-ul pe Windows rating ii cea mai mica nota la Hard disk are 5,9 cand toate celelalte au peste 7.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 12:19   #147
MadMaxXx
Senior Member
 
MadMaxXx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: UK
Posts: 1,201
Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to MadMaxXx Send a message via Skype™ to MadMaxXx
Default

La HDD nu cred ca exista nota mai mare de 5.9, teoretic ai punctaj maxim. Peste 5.9 primesti doar la SSD.
__________________
-- II --

MadMaxXx is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 12:21   #148
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Deci nu Hd ii bai-ul atunci procesorul este problema, dar eu nu pricep care ii treba cu placile de baza? care ii diferenta dintre una scumpa si una ieftina inafara de soclul procesorului care trebuie sa il aiba?
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 12:50   #149
MadMaxXx
Senior Member
 
MadMaxXx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: UK
Posts: 1,201
Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to MadMaxXx Send a message via Skype™ to MadMaxXx
Default

Foarte multe, dotari, daca vrei OC, etc. Citeste si tu topicurile legat de placa de baza de pe lab501, poti invata multe.
__________________
-- II --

MadMaxXx is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 12:57   #150
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Care-i diferenta intre un BMW Seria 3 si un BMW M3? Daca raspunzi la asta, extrapolezi la placi de baza.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 13:09   #151
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,459
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

bad post

Last edited by pishky; 21-06-2012 at 13:13.
pishky is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 14:33   #152
MadMaxXx
Senior Member
 
MadMaxXx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: UK
Posts: 1,201
Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to MadMaxXx Send a message via Skype™ to MadMaxXx
Default

Quote:
Originally Posted by Bogzilla View Post
Care-i diferenta intre un BMW Seria 3 si un BMW M3? Daca raspunzi la asta, extrapolezi la placi de baza.


Care e diferenta ?! Nu sunt car-guru, si nici "fan" BMW
__________________
-- II --

MadMaxXx is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 14:37   #153
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Automobilul BMW M3, este un model sport al automobilului BMW 3 (E30), fabricat în Germania din anul 1986. Este un vehicul conceput de către filiala „BMW M GmbH” și produs de BMW AG. În comparație cu modelul „3” produs în serie, BMW-ul „M3” este o variantă deosebit de puternică.

Hope this helps
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 14:50   #154
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

@MadMaxXx chiar as fi interesat sa invat despre componente sa vad dupa ce trebuie sa ma orientez, mai ales la placile de baza sti cumva vreun thread specific sa il citesc sa nu ma uit dupa cai verzi pe pereti.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 20:04   #155
MadMaxXx
Senior Member
 
MadMaxXx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: UK
Posts: 1,201
Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to MadMaxXx Send a message via Skype™ to MadMaxXx
Default

Poti incepe cu butonul "search".


Nu vreau sa te iau la misto, dar chiar nu stiu. Daca am nevoie de info, caut si daca nu gasesc sau nu sunt lamurit, intreb.
__________________
-- II --

MadMaxXx is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 20:29   #156
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Asta am facut, dar n-am gasit informatii perfecte, review-uri sau cum sau informatii despre placi de baza mai mult exemple despre placi de baza care m-a cam derutat. De asta te intreb cam ce sa caut.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2012, 16:16   #157
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
Pai la support la bf 3 si alte firme zice ca unele procesoare AMD nu is compatibile pe joc si nu pot stoarce numarul maxim de fps in jocuri, mi se pare absurd, prietenu meu are placa video GTs 450 si atinge 80-90 fps-uri are si procesor Intel I5 2500k. Mi se pare absurd, de asta vreau sa schimb procesorul, am de foarte multe ori freez-uri intermintente in jocuri.
1.In jocuri ai doar 60FPS-uri pentru ca ai activat VSYNC-ul... nu stiu de ce te plangi ca la 60+ este insesizabil si sunt perfect jucabile jocurile...daca vei avea sub 25 atunci sa-ti faci probleme... faza asta cu eu am 60 si vecinu are 80 dar la amandoi va merg bine jocurile e ca si cand ai compara rosile cherry cu rosile normale ...tot rosii sunt , arata si au gust diferit dar ambele sunt bune... intotdeauna unele sunt mai bune... la rezolutia ta 955 pentru jocuri iti ajunge...
2Nu stiu cum tu ai probleme in jocurile mentionate de tine fiindca le-am butonat pe toate si nu am avut nici o problema.Eu pe 955 meu stock ma joc lejer BF3 cu 60fps-uri constan (vsync on) cu totul pe medium, cel mai probabil cel cu gts450 il joaca pe setari mai mici sau pe rezolutie mai mica si cu vsyncul dezactivat (oricum mai sunt si altele de luat in caulcul, numarul de jucatori pe plansa, tipul de harta etc)... o fi el intel dar BF3 e dependent de GPU mai mult decat de CPU, iar GPU-ul tau e cu mult peste gtx450... nu mai gasesc linkul exact in care erau testate vre-o 50-100 de procesoare printre care si 955 si diferentele erau infime, pana si FX4100 se misca excelent in BF3 (955 e peste el)... dar am gasit altul ca sa-ti faci o idee
http://www.tomshardware.com/reviews/...e,3063-13.html
2.Freezurile pot fii date de cele mai multe ori de caldura (racire inexistenta pe pc sau foarte slaba) , de OC instabil sau setari aiurea in bios, de rami nesetati cum trebuie, conficte drivere (software) mai rar s.a.m.d... cu putina rabdare ii poti da de cap, iei programe de test/monitorizare pentru fiecare componenta in parte, CPU,GPU,RAMI, HDD... etc... faptul ca suportul de la un joc iti spune ca piesa X din pc-ul tau e devine e extrem de lame...
3. Ce model de rami ai exact? Am avut si eu inainte kingston 2 module de 2 giga la 1333 si aveam bluescreenuri sau freezuri cu sunet repetitiv pentru ca nu setasem voltajul manual si nu se pupau bine ambele placute cu setarile pe auto din bios, le punea pe auto la 1.6v-1.65v si defapt ele mergeau perfect doar pe 1.5 sau 1.55
4. Monitorizeaza temperaturile sitemului o vreme pentru a vedea unde e buba, am avut o incompatibilitate banala intre biosii moboului si GPU in care daca trecea de 75grade luam freeze... dupa un update de bios la GPU si mobo + update driveri la GPU totul ruleaza perfect...
5. Probleme multe mai sunt date si de driverii nvidia... la mine si la multi altii pe 296.10WHQL mi se stingea pc-ul din senin in idle, iar cu alta varianta (nu mai tin minte exact era intre 296 si 301) imi dadea pink screen, bsod-uri si uneori artefacte pe ecran, acum stau pe 301.42WHQL si nu am avut absolut nici cea mai mica problema...

Sunt sigur ca poti face pc-ul sa ruleze fara probleme daca ai putina rabdare, primul lucru pe care sa-l faci e sa intrii in bios, dai voltajul la procesor de la auto pe 1.250v... salvezi si dai prime95 blend test macar jumatate de ora... modificarea asta iti va aduce consum mai putin in full load si temperatura mai mica cu 5-10 grade... pasul 2 in functie de ce model imi zici ca ai la rami (ma intereseaza codul lor exact de e trecut pe factura) iti voi spune voltajul stabil (il gasesti pe siteul lor), in general merg pe 1.50v-1.55v si auto sunt pe 1.6 parca (depinde de mobo), trebuie modificat si voltajul ramilor neaparat... apoi iar test cu prime95 si blend...


Legat de schimbarea pc-ului nu stiu ce sa zic, intelul e peste orice AMD, dar in cazul tau daca ai rabdare sa-l faci nu vei mai avea nevoie de upgrade sau alte investitii majore... 955 asta e decent pentru ceea ce faci tu pe blogul tau si gaming la rezolutia aia, daca vrei upgrade poti lua SH de pe piata un X6... dar nu cred ca e nevoie...

Last edited by agarici cu pedale; 22-06-2012 at 16:38.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2012, 16:44   #158
oltcit
Junior Member
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)


Default controlerele de memorie nu-s chiar la fel de rapide ca la sandy ridge

Sabertooth 990 fx + phenom II X6 + 4 buc de Vengeace

pentru mine este cel mai stabil sistem care l-am avut pine acum.
Merge ca focu, si nu se agata in nici un joc, cum am citit la un coleg.

------
ps. alea care le prezinta JJ merg foarte bine
oltcit is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2012, 18:15   #159
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Nu stiu sigur daca scaderile de cadre is de la joc, dar am observat o chestie interesanta ca mi sa diminuat fps-ul in BF 3 la inceput ajungea pana la 75-80 fps acuma ajunge pana la 60-65, nu stiu de ce mi-au scazut cadrele pe secunda doar am adaptat driverele lunar. Nu prea stiu ce pot modifica in bios la setari sa mearga cat mai bine, nu o fi oare sursa de vina???
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2012, 19:02   #160
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Mi s-a,mai treci la scoala intai.

Ia un HWMONITOR sau OCCT,vezi linia de +12V daca are scaderi mari cand te joci.Asta e orientativ,dar este singura solutie pentru tine,daca pui mana pe un multimetru cine stie ce bubuie.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placi de baza pentru Intel Monstru Placi de baza 3071 18-10-2023 14:43

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,883
Total Online: 1993

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.