lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-08-2009, 17:42   #1
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default Comportamentul procesoarelor in jocuri

Phenom II vs Core i7: Gaming Value Comparison
Phenom 2 965 beats core i7 920 in gaming
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	crysis.png
Views:	922
Size:	20.2 KB
ID:	973   Click image for larger version

Name:	phenomvsi7_warhead.jpg
Views:	957
Size:	107.6 KB
ID:	974  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 17:56   #2
Lambda_Dryver
Senior Member
 
Lambda_Dryver's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 776
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Lambda_Dryver
Default

Din chart-urile postate trag concluzia ca Intel-ul bate sau sunt egale...Nu mi se pare o comparatie corecta si relevanta intre un P2 965 overclock-at si un Core i920 stock. In plus e un fapt demult stiut ca in jocuri i7-ele este comparativ cu C2Q, si nu aduce imbunatatiri majore, dar in alte domenii sterge pe jos cu competitia.

Revenind, nu mi se pare o comparatie corecta intre un procesor overclock-at si unul la frecvente stock...

Edit: parerea mea este strict personala si bazata numai pe chart-urile postate mai sus deoarece link-urile imi dau erori (habar n-am de ce...)
__________________
Daca bani nu e...Nimic nu e!
Lambda_Dryver is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 20:06   #3
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Ba, e corecta. Si stii de ce? Pentru ca pretul platformei AMD e mai mic. Deci, iti cumperi un sistem mai ieftin, ii faci overclock si ai performante in jocuri peste i7 920.

Totul depinde de utilizarea sistemului. Din punctul meu de vedere, care nu fac programari, randari si proiectari, deci doar jocuri, m-ar avantaja mai mult o platforma AMD.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 20:17   #4
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bate cu 2 FPS-uri ? Diferenta aceea poate sa fie din cauza unui proces de background din punctul meu de vedere.Graficele de mai sus nu-mi spun nimic concludent referitor la cine bate pe care.Cat despre comparatia procesoarelor in jocuri mi se pare o prostie sincer.Nu este izolata componenta testata spre a fi analizate datele.Sunt mult mai multe elemente implicate in test cat si multe variabile ; motiv pt care prefer testele sintetice pt comparatii head 2 head.
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 20:21   #5
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Pe tine te-ar avantaja mai mult un E8400 OC pe la 4200-4400MHz pentru jocuri !
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 20:43   #6
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

@ Triplu_Z: daca componentele cu care se testeaza sunt aceleasi, exceptand evident procesorul si placa de baza, atunci tocmai acele variabile de care ziceai sunt eliminate. Oricum, e stiut faptul ca i7 nu se merita pentru gaming mainstream, pentru ca nu scaleaza foarte bine datorita lipsei de optimizare pentru 4/8 nuclee. Singura situatie in care se merita i7 e cand joci la rezolutii de 1920x1080 sau mai sus.

@ matose: stiu Acela va fi procesorul care-l voi cumpara mai incolo, dupa ce imi iau o placa video si un cooler potent (cel mai probabil MGH) sau water-cooling. Intentionez sa raman inca mult timp pe P45, cel putin pana la anul pe vremea aceasta. Evident, cu cateva actualizari (procesorul fiind primul). Urmatoarele investitii le voi face in stocare (am doar un hdd de 200GB) si intr-un monitor de 22". Pana la anul, este timp ca P55 sa se stabilizeze, sa apara componente mai bune si mai dotate, si sa se aseze si preturile. Plus ca sunt curios de noile placi DX11
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 20:46   #7
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Placa de baza si memoriile -setarile acestora conteaza mai mult decat iti dai seama in afirmatiile de mai sus
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 23:07   #8
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

AMD Phenom II X4 965 Black Edition review

Low Quality Gaming
High Quality Gaming
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	GamingHigh_01.png
Views:	685
Size:	37.1 KB
ID:	979   Click image for larger version

Name:	GamingHigh_02.png
Views:	716
Size:	37.2 KB
ID:	980   Click image for larger version

Name:	GamingHigh_03.png
Views:	666
Size:	36.9 KB
ID:	981   Click image for larger version

Name:	GamingLow_01.png
Views:	724
Size:	39.2 KB
ID:	982   Click image for larger version

Name:	GamingLow_02.png
Views:	654
Size:	37.3 KB
ID:	983   Click image for larger version

Name:	GamingLow_03.png
Views:	683
Size:	37.2 KB
ID:	984  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2009, 10:23   #9
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Review autohton la Phenom II x4 965 BE vs i7 si qx9650 aici .

Last edited by Vladutz20; 14-08-2009 at 10:31.
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2009, 16:15   #10
IraqI_Freedom
Senior Member
 
IraqI_Freedom's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 929
Mentioned: 4 Post(s)




Send a message via MSN to IraqI_Freedom Send a message via Yahoo to IraqI_Freedom Send a message via Skype™ to IraqI_Freedom
Default

@expander : man si eu ma joc pe un i7 965, dar o fac profesional.
EX: 1 joc online cu cerinte grafice nu exagerate.
4 masini virtuale in care ruleaza acelasi joc automatizat de un script compilat de mine
si pe host eu ma joc acelasi joc ascult muzica, tin messengere si browsere deschise si mai am si un client de torente.
Acum spune si tu mie ce proc(nu intel) poate realiza asta la ora actuala. Cu conditia sa si fie accesibil end user.

Nu tin partea Intel acum, mentionez ca prima iubire a fost Athlon XP T 1700+ de pe vremea cand intel se prabusea cu architectura netburst. Acesta si un E4300 au fost procesoarele pe care le-am folosit mai multe de 8 luni.
AXP 1700+ perioada 2003-2004 pe un GA7N400U(cred ca asa se numea) @ 3200+ penmod
E4300 perioada 2007-2009 pe un Abit AWD9-MAX @ 3000Mhz
si asta cu daily use

Last edited by IraqI_Freedom; 04-09-2009 at 16:22.
IraqI_Freedom is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2009, 16:19   #11
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

De cand pana cand este i7 965 XE - accesibil ?
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2009, 16:53   #12
IraqI_Freedom
Senior Member
 
IraqI_Freedom's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 929
Mentioned: 4 Post(s)




Send a message via MSN to IraqI_Freedom Send a message via Yahoo to IraqI_Freedom Send a message via Skype™ to IraqI_Freedom
Default

pai... pentru mine si pentru altii ca mine este accesibil
cu asta fac bani, ma joc si jucariile astea sunt vitale.
fa si tu calculul... nu am testat pana acum cum mere un x4 965 BE si cate vm-uri imi duce cu jocuri in ele.
pentru mine ma ajuta super mult treaba cu vm si ma scuteste foarte mult de consum energetic.
Quote:
Originally Posted by Triplu_Z View Post
De cand pana cand este i7 965 XE - accesibil ?
si daca esti indeajuns de ingenios poti face si tu banii astia.
Toata lumea plange ..... "ooooo e scump dom'le", dar faceti ceva ca sa vi le permiteti?

Last edited by IraqI_Freedom; 04-09-2009 at 16:58.
IraqI_Freedom is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2009, 16:58   #13
razvy_10
Senior Member
 
razvy_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 820
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Insa, pentru celelalte 2 milioane de useri ai calculatoarelor acel preocesor ca si altele sunt total inaccesibile si raman doar vise
Cand afirmi ca ceva a fii accesibil, inseamna ca si-l poate permite cel putin 50%+1 dintre useri, nu 10% ...

Zi tu ce sa facem ca sa ni le permitemi ? ce sanse am eu la 17 ani sa cumpar acel procesor inafara de a sparge o banca, a fura de la batrandi, a vinde obiecte din casa si mai stiu eu ?
Sau sa nu ma raportez la mine, ce poate face un student in anul 2 care are un loc de munca prost platit datorita birocratiei ? Poate daca castiga la 6/49...

Last edited by razvy_10; 04-09-2009 at 17:03.
razvy_10 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2009, 17:04   #14
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by IraqI_Freedom View Post
pai... pentru mine si pentru altii ca mine este accesibil
cu asta fac bani, ma joc si jucariile astea sunt vitale.
fa si tu calculul... nu am testat pana acum cum mere un x4 965 BE si cate vm-uri imi duce cu jocuri in ele.
pentru mine ma ajuta super mult treaba cu vm si ma scuteste foarte mult de consum energetic.

si daca esti indeajuns de ingenios poti face si tu banii astia.
Toata lumea plange ..... "ooooo e scump dom'le", dar faceti ceva ca sa vi le permiteti?
Am spus cumva undeva ca nu mi-l permit ?
Te-am intrebat doar de cand pana cand este acel procesor accesibil.Daca nu sti sa raspunzi stai jos , nu fa referiri personale
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2009, 17:32   #15
IraqI_Freedom
Senior Member
 
IraqI_Freedom's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 929
Mentioned: 4 Post(s)




Send a message via MSN to IraqI_Freedom Send a message via Yahoo to IraqI_Freedom Send a message via Skype™ to IraqI_Freedom
Default

Quote:
Originally Posted by razvy_10 View Post
Insa, pentru celelalte 2 milioane de useri ai calculatoarelor acel preocesor ca si altele sunt total inaccesibile si raman doar vise
Cand afirmi ca ceva a fii accesibil, inseamna ca si-l poate permite cel putin 50%+1 dintre useri, nu 10% ...

Zi tu ce sa facem ca sa ni le permitemi ? ce sanse am eu la 17 ani sa cumpar acel procesor inafara de a sparge o banca, a fura de la batrandi, a vinde obiecte din casa si mai stiu eu ?
Sau sa nu ma raportez la mine, ce poate face un student in anul 2 care are un loc de munca prost platit datorita birocratiei ? Poate daca castiga la 6/49...
pai poti face bani jucandu-te toata ziua cum banuiesc ca faci deja(eu asta faceam la 17 ani).
dar in loc sa te joci condition zero si alte 3d-uri poti sa te apuci de un free mmo si poate cine stie, cu multa atentie si dedicatie gasesti o metoda de a produce moneda virtuala in acel joc.
daca reusesti sa faci asta iti dau eu contacte si tot ce trebuie sa transformi aceea moneda virtuala in moneda europeana
hai ma ca puteti... daca mai aveam eu 17 ani acum... ohooo ce le mai rupeam pe astea.

BAFTA, eu unu imi doresc ca toti pustii de 17 ani din romania sa isi permita cate unul... dar sa nu uitati si de football... este nevoie si de exercitiu fizic.
IraqI_Freedom is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2009, 17:41   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Haideti sa nu divagam prea mult va rog, si mai ales sa nu incepem sa debitam tampenii.

Iarqi_Freedom - ia spune domle cum te ajuta pe tine un Phenom II ca si eficienta energetica atunci cand vine vorba de VM-uri, atata timp cat procesorul asta este prastie cand vine vorba de asa ceva, ba si consuma de indoaie. Daca tot ne bagam intr-o discutie hai sa o facem cu cap, nu din imaginatie.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2009, 23:09   #17
nr4
Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 155
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by IraqI_Freedom View Post
Acum spune si tu mie ce proc(nu intel) poate realiza asta la ora actuala. Cu conditia sa si fie accesibil end user.
Iti spun eu ce procesor(nu Intel) "poate realiza aia la ora actuala" si este foarte accesibil end-user-ilor.
Dar mai intai, pentru a nu vorbi aiurea, poti sa-mi transmiti pe pm numele jocului si voi testa in prealabil, pentru ca afirmatiile mele sa fie corecte.
nr4 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2009, 00:36   #18
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Default

eu totusi inclin spre sisteme clasice gen alba-neagra, japca etc decat sa ma faca vreun cyber-gipsy si sa fuga cu cyber-logodelele prin cyber-mall.
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2009, 01:38   #19
the dude
Senior Member
 
the dude's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 718
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by IraqI_Freedom View Post
pai poti face bani jucandu-te toata ziua

Frate, nu te supara, om fi noi pe un forum IT dar asta nu inseamna ca stam toata ziua cu nasul in calculator. Mai avem prieteni, cativa poate avem si prietene (ma rog, fac referire la cei tinerei ca mine ) altii au deja copii. Deci un i7 965 nu o sa fie chiar asa accesibil. Banii nu se duc numai in calculator.
the dude is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2009, 19:33   #20
Bungee
Member
 
Bungee's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Galati City
Posts: 115
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Dupa titlu, zic ca m-am incadrat bine pe threadu' asta.
De curand, mi s-a mai nascut o dilema.Vreau sa-mi fac un PC in viitorul apropiat si noul Athlon X3 435 imi face cu ochiul.La garaj vad ca are un pret de 330lei.
PC-ul va fi folosit in special la gaming.In rest, lucruri usoare, un film, un mess o navigare pe intenet.
Nu voi face OC.
La acelasi pret cu Athlon-ul se afla si X2 545, un dual-core cu cache considerabil mai mare.
Care dintre cele 2 constituie o alegere mai buna, avand in vedere folosirea sistemului?E mai important core-ul in plus oferit de Athlon decat cache-ul mai mare cu care vine X2 545?Stiu ca e greu sa te gandesti la viitor in lumea IT, dar care credeti ca s-ar dovedi o alegere mai buna de lunga durata?
Bungee is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Monitorizarea temperaturii procesoarelor Intel Core i7 si programe pentru testarea st Micutzu Articole 6 05-08-2009 14:06

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,145
Total Online: 4768

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.