lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-05-2019, 16:50   #36341
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

In alta ordine de idei mi-au facut-o astia la DRPCIV Pipera: sa vin luni sa ridic numerele ...

Si maine voiam sa duc Honda la vopsitor ...
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 18:27   #36342
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Talking

Quote:
Originally Posted by korby View Post
De ce SUV dacă nu 4x4? What's the point?
Aspect - spatiu - subiectivism .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2019, 18:34   #36343
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1196 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

SUV-ul are aspect de neam prost. Daca nu il folosesti ca suv de ce ai aprecia aspectul? Spatiu? Unde? Ca portbagajul e mic, spatiul pasagerilor e acelasi ca la hatch, la motor acelasi, doar sub masina e mai mult spatiu.

Daca iti trebuie spatiu mult, Skoda Octavia Combi nu are rival. Spatiu mult atat la sofer cat si la pasagerii din spate cat si in portbagaj. Bine, are rival in Skoda Superb
Old 02-05-2019, 21:23   #36344
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 578 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Aspect - spatiu - subiectivism .
Spariu unde?
Ca partea de portbagaj e mia praf decat la un break sau o berlina de clasa medie (clasa C).
Daca e mai inalta nu inseamna ca ai mai mult loc la cap. @mbc iti poate confirma.
Old 02-05-2019, 21:27   #36345
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 578 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Daca vorbim de siguranta e nr 1, intotdeauna a fost.
Nu cred ca e cazu sa postez accidente cu Volvo de pe youtube.
Ii sufla Mercedes E Class in ceafa.
Old 02-05-2019, 22:32   #36346
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

SUV-urile au spatiu mic atat doar ca sunt inaltate. Marea majoritate a SUV-urilor sunt niste hatchback-ul inaltate.
Sa luam Kuga de la Ford pentru ca am avut masina vreo 2-3 ani si stiu ce vorbesc. Este facuta pe sasiu de ford focus, portbagaj-ul este cat al unui focus doar ca este mai inalt. Se parcheaza lejer ca un hatch desi de afara arata mai mare.
Acum am berlina, mondeo si nu m-as mai intoarce la Kuga ever. Nu ma intelegeti gresit, am fost foarte multumit de Kuga dar este net superior mondeo.

SUV bun de la Ford este Edge-ul insa este in alta categorie de pret chiar daca si Edge imparte platforma cu mondeo.

Asta cu SUV-ul este mai mult un curent produs de piata si societate in ultimii ani in multe cazuri fara un argument solid in spate.
Old 02-05-2019, 22:47   #36347
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

www.youtube.com/watch?v=U1OgxlhP2lc

Old 02-05-2019, 23:06   #36348
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 262 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
SUV-urile au spatiu mic atat doar ca sunt inaltate. Marea majoritate a SUV-urilor sunt niste hatchback-ul inaltate.
Sa luam Kuga de la Ford pentru ca am avut masina vreo 2-3 ani si stiu ce vorbesc. Este facuta pe sasiu de ford focus, portbagaj-ul este cat al unui focus doar ca este mai inalt. Se parcheaza lejer ca un hatch desi de afara arata mai mare.
Acum am berlina, mondeo si nu m-as mai intoarce la Kuga ever. Nu ma intelegeti gresit, am fost foarte multumit de Kuga dar este net superior mondeo.

SUV bun de la Ford este Edge-ul insa este in alta categorie de pret chiar daca si Edge imparte platforma cu mondeo.

Asta cu SUV-ul este mai mult un curent produs de piata si societate in ultimii ani in multe cazuri fara un argument solid in spate.
Tocmai ce si-a luat o cunostinta un kuga. 39000 de euro. Initial am crezut ca face misto de mine, dar aparent atat e unul ,,full".
Old 02-05-2019, 23:11   #36349
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Tocmai ce si-a luat o cunostinta un kuga. 39000 de euro. Initial am crezut ca face misto de mine, dar aparent atat e unul ,,full".
Cu discount poate. Unul "full" se duce undeva in 43.000 oiro cu TVA pret de lista.
Old 02-05-2019, 23:17   #36350
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Fara trapa, uitai sa zic. Motor 1.5 ecoboost 4x4, c.v. automata, mi-a zis 175cp, dar nu am gasit 1.5 cu 175 cai, doar 182, probabil atat are masina si el nu a stiut prea bine.
Poate sunt eu ,,diferit", dar nu as da 40000 de euro pe un ford, kuga in special, nici batut.
Iar mie interiorul mi se pare incredibil de urat
Old 02-05-2019, 23:19   #36351
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Unhappy

Quote:
Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Cu discount poate. Unul "full" se duce undeva in 43.000 oiro cu TVA pret de lista.
Pai cu oameni de-astia ne mai miram ca s-au dus preturile in sus . Tocmai v-am aratat pe pagina anterioara ce materiale sau pedale folosesc cei de la FORD pe KUGA . Pe langa asta mi se pare ireal ca o masina care costa 18000 la promotie , sa coste si 43000 la pret "cu de toate" . E prostie crasa.

@kretzu77 le si @mbc - asta-mi place si asta-mi doresc. Gusturile nu se discuta ? Ba da, dar ele tot gusturi vor ramane si vor inclina subiectiv balanta. Degeaba am o masina practica , daca nu-mi place . E un sentiment ce nu-l pot explica.

Intre MCV si DUSTER voi alege cu ochii-nchisi DUSTER, intre MEGANE Break si KADJAR as alege KADJAR, si tot asa inainte ati inteles ideea .

Lumea e fan Passat si Octavia, eu am avut masini mici cu care m-am descurcat perfect. Acum vreau sa schimb una mica cu una mare(decent de mare) nu vrem sa depasim gabaritul . Ca sa fie noua si in buget bun, nu va fi nimic premium. Deci sa ne limitam la treaba aia.

Daca ai avea 18 - 22k Eur ce ti-ai lua la ora asta ? Serios .. asta era intrebarea .
Old 02-05-2019, 23:22   #36352
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 198 Post(s)

PC-ul meu

Am mers cu un volvo XC60 motor diesel 190cp, 2 ani vechime si 90k km... masina era o gluma pe roti la calitatea interioriului si insonorizare.
Old 02-05-2019, 23:30   #36353
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Daca ai avea 18 - 22k Eur ce ti-ai lua la ora asta ? Serios .. asta era intrebarea .
Sincer, as incerca sa iau o mazda 3 cu motorul de 2.0 165cai, rosie.
Old 02-05-2019, 23:34   #36354
scutyjunior
Senior Member

Mentioned: 26 Post(s)

Parerea mea e sa iti faci o idee despre ce anume doresti, plecand de la design, care e foarte important si apoi dotari, utilizarea masinii samd.

Eu am ales din oferta reprezentantei Volkswagen auto rulate, deoarece am putut vedea istoricul masinii, ce anume a fost schimbat si sunt foarte multumit de achizitie.

Daca nu eram fortat de imprejurari as fi luat Passat 2014 cu 75000km la 11000E, impecabila ca aspect samd, asa m-am pricopsit cu Touran din acelasi an, dar cu dotari mai spartane, insa mai potrivit necesitatilor mele.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2019, 00:24   #36355
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Pai cu oameni de-astia ne mai miram ca s-au dus preturile in sus . Tocmai v-am aratat pe pagina anterioara ce materiale sau pedale folosesc cei de la FORD pe KUGA . Pe langa asta mi se pare ireal ca o masina care costa 18000 la promotie , sa coste si 43000 la pret "cu de toate" . E prostie crasa.
Nu e prostie, asta este piata.
Old 03-05-2019, 10:38   #36356
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Talking

Quote:
Sincer, as incerca sa iau o mazda 3 cu motorul de 2.0 165cai, rosie.
Am programat pentru saptamana viitoare un test drive, si o vizionare de Mazda3 . Insa ... ma gandesc ca fiind compacta va fi cam mica pentru o masina de familie . arata superb - zici ca e Alfa Romeo .
Am primit de la o reprezentanta din Oradea CX5 cu 23000 2.0 benzina . Culmea e ca nici un dealer din Bucuresti nu-mi poate oferi nimic sub 27000 . ))

Am incercat sa testez si eu un KUGA 1.5 Ecoboost , dar peste tot la testdrive nu exista decat 2.0 TDCi si automata . Bai cum sa vinzi ceva ce nu se cunoaste .

Oricum stand sa ma gandesc nu am banii aia .

Ca design imi plac SUV-urile medii
Ca utilitate (fiind similare cu break-urile) imi plac SUV-urile
tractiune si motor dar si dotari intotdeauna pe masinile din clasa imediat superioara vor fi mai bune si mai cuprinzatoare cele de pe o clasa mai mare.

Adica un Octavia de baza e mai dotat decat Fabia de baza , Superb de baza mai dotat decat Octavia si tot asa .

Daca vreau ieftina , o sa iau noul Ceed . Daca nu, o sa merg mai sus .... vedem ce gasesc .

Last edited by ingerulol; 03-05-2019 at 10:42.
Old 03-05-2019, 10:52   #36357
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1196 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Skoda Octavia e tot compacta Si n-ai ce zice ca e mica.
Old 03-05-2019, 11:48   #36358
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

octavia e ciudata, e un fel de strutocamila, dar le-a iesit celor de la skoda.
E facuta pe platforma de golf si e alungita ca sa fie doar putin mai mica decat o masina din clasa medie (passat, mondeo, mazda 6)
Sincer sugestia lui mbc e f buna, un ceed break vine cu destule chestii standard care se platesc in alte parti. Vezi si hyundai la i30/i40(desi i40 e scumpicel).
Also, stiu ca vrei masina noua, dar vezi daca nu poti lua o masina care a fost masina de showroom(daca vine cu aceeasi garantie evident si are cam 1 an vechime)

nu-ti recomand suv-uri mici: spatiu interior e mai slab decat la o compacta, multe mai nou nici nu vin cu 4x4 by default, deci platesti in plus pentru asa ceva. Practic cumperi o masina care nu sta la fel de bine in curbe, e mai zgomotoasa la viteze mari, pentru cele 2 momente cand ai sa mergi pe iarba.
Daca vrei suv pentru ca 4x4, care sa si poata ceva, uitate la suzuki, subaru(symmetrical AWD). Subaru are un model XV care s-ar putea sa iti intre in pret cu o oferta ceva(modelul e 2.0i cvt, 1.6 cu 114hp e cam inceata), daca nu suzukiurile sunt bune, insa interioarele sunt ... spartane si calitatea plasticelor e slaba(sau era cand am avut eu sx4 si cand m-am mai urcat intr-un swift si noul sx4).

eu recomand sa iei o masina care sa fie cat mai dotata cu prostii gen nav, android/ios auto, blind spot si prostii dintrastea. CC automat e frumos, insa e mai important 20hp la motor zic eu.

Last edited by EXxx; 03-05-2019 at 11:54.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2019, 12:08   #36359
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Am programat pentru saptamana viitoare un test drive, si o vizionare de Mazda3 . Insa ... ma gandesc ca fiind compacta va fi cam mica pentru o masina de familie . arata superb - zici ca e Alfa Romeo .
Am primit de la o reprezentanta din Oradea CX5 cu 23000 2.0 benzina . Culmea e ca nici un dealer din Bucuresti nu-mi poate oferi nimic sub 27000 . ))

Am incercat sa testez si eu un KUGA 1.5 Ecoboost , dar peste tot la testdrive nu exista decat 2.0 TDCi si automata . Bai cum sa vinzi ceva ce nu se cunoaste .

Oricum stand sa ma gandesc nu am banii aia .

Ca design imi plac SUV-urile medii
Ca utilitate (fiind similare cu break-urile) imi plac SUV-urile
tractiune si motor dar si dotari intotdeauna pe masinile din clasa imediat superioara vor fi mai bune si mai cuprinzatoare cele de pe o clasa mai mare.

Adica un Octavia de baza e mai dotat decat Fabia de baza , Superb de baza mai dotat decat Octavia si tot asa .

Daca vreau ieftina , o sa iau noul Ceed . Daca nu, o sa merg mai sus .... vedem ce gasesc .
Am stat intr-o mazda 3 sedan si pot spune ca e cam cat loganul in interior la picioare, mai scunda ce-i drept, dar nimic problematic. Eu cred ca e suficienta pentru o familie normala. Are portbagajul mai mic, iar, cred ca e suficient, dar cel mai bine te duci si o vezi, eventual iei si 3 valize dupa tine.
In schimb, interiorul la kuga de exemplu, ca s-a tot discutat, mi s-a parut foarte inghesuit, as putea spune chiar claustrofobic(nu am probleme, dar asta a fost senzatia). O fi fost si din cauza tapiteriei negre, dar nu mi-a placut deloc. Bordul mi se pare foarte haotic, inghesuit, ca si cum nu mai stiau unde sa puna butoane si forme. Plus ca eu nu vad jumatatea de sus din bord, trebuie sa ma aplec sa vad pe sub volan. Intr-adevar, are finisaje ok, nu scartaie, n'are ,,greierasi", dar nu mi se pare ca merita mai mult de 25000 de euro, hai 30000 pentru un motor de aprox. 180cai si 4x4. Plus ca fiabilitatea ford e cam subreda, mai ales la modele low/middle end.
Testeaza un ceed break, cred ca ar fi fix ce-ti trebuie tie.
Old 03-05-2019, 12:16   #36360
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Ai mei si'au luat un Renault Captur 2015 automata, ca si "upgrade" la Renault fluence 2010 manuala.
Masina e degrade din toate punctele de vedere, mai putin ceva optiuni / tehnologii ce nu erau pe Fluence (cum ar fi bluetooth, navi, display mai mare)

Captur'ul se simte foarte ciudat pe drum, parca simti orice denivelare si gropile le ia destul de rau, imi da senzatia de cheap. Interiorul mi se pare si el foarte ieftin construit, plastic tare peste tot, glossy'ul din jurul ecranului mi se pare uratel. Spatiul nu e nici pe departe asemanator cu Fluence'ul, atat pentru pasageri, cat si locul de bagaje din spate.
Pozitia la volan e absolut deplorabila, stalpii fiind giganti si vizibilitatea in fata mi se pare retardata. (asta poate si pentru ca eu sunt obisnuit cu masini mici, eu avand un clio 3, dar chiar si in Fluence ma asezam mult mai bine la volan)

Ca si stabilitate pe drum la viteze mari, din nou Capturul e dezvantajat, vajaie de numa de la 110 in sus parca, se chinuie sa traga.

Stiu ca e crossover, dar poate te ajuta informatiile
Mie'mi displace maxim driving experience'ul pe care'l ai intr'o masina mai mare,dar nu am testat decat asta, deci nu ma pot pronunta

Last edited by faraverete; 03-05-2019 at 12:19.
faraverete is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules