lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-07-2019, 14:20   #781
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

Cazul "șpionul" e doar un caz amuzant, atâta tot.

Totuși îmi place cum pe aici e plin de avocați Revolut, care cred că toți sunt tâmpiți și numai Revolut are dreptate.
Sper să nu ajungeți vreodată să discutați cu supportul Revolut, mă tem că o să vă suciți la 180 de grade cu impresiile alea pozitive de le aveți în voi.

Un caz aparte e totuși kretzu, care ca de obicei presupune mai multe chestii decât sunt exprimate public.
Orice martalog știe de limita de 10.000 euro privind tranzacțiile bancare deci să arunci presupunerea asta e penibilă.
Legat de PFA-uri, presupunerea respectivă iar e penibilă, tipul poate oleacă mai mult de atât.
La fintech-uri limita nu este de 10.000 euro, este mult mai mică. De exemplu la Paypal, în urma unor încasări m-am apropiat de echivalentul a 2500 euro, apoi a urmat un refund la un produs defect și a intrat trigger-ul și m-au pus să verific contul. Spun asta pentru că 10.000 euro sunt sume oarecum măricele pentru mulți oameni pe aici, dar 2500 euro nu sunt praguri așa greu de atins.

În altă ordine de idei, pentru mine Revolut e încă "cool" și îl folosesc în continuare în lipsă de alternative (alternative am doar metodele clasice), doar că sunt ceva mai circumspect când vine vorba de primit bani.

Acum 1 an de zile?!? când am scris aici că mi-am făcut cont la ei (cred că am fost primul de pe forumul ăsta, adică primul care am scris despre ei pe topicul ăsta, nu mă laud, oricum sunt convins că erau alții care aveau cont mult mai vechi) pentru că păreau o bancă de vis, eram ceva mai optimist. Îmi aduc aminte atunci că eu eram optimistul și toți pe formatul gică contra, azi sunt eu contra și gică ăia sunt gică pro.
Old 17-07-2019, 14:30   #782
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Scrie undeva ca Revolut e pentru plati la negru, fara hotarare judecatoresca de pensie alimentara sau alte alea?
Daca e baiat destept, se duce la notar si face un act de donatie cu plata periodica.
Dar de ce sa faca asta cand exista revolut, nu?
Sunt curios cand aia nu va recunoaste ca a primit bani, il da in judecata si cere din urma.
Vezi sa nu iti dea Revolut extras de cont in care sa se vada platile lol

Deci e spion de 2 lei si cu putini neuroni sincer. Sau are multi, asr nu prea comunica intre ei (aka nu are sinapse).

Iar tu esti si mai si de bui botul la rahaturile astea de 2 lei.
Gizăs fucking, omule, abia ți-am spus... faci prea multe presupuneri fără să cunoști detaliile.
De ce trebuie hotărâre judecătorească pentru a îi da cuiva pensie alimentară? Din moment ce tu vrei asta benevol, cazi la o înțelegere amiabilă.
De ce trebuie aia sa recunoască că a primit bani? Eu dacă îți trimit bani, tu trebuie să recunoști ceva? De ce trebuie să vezi numai chestii ilegale, de parcă ai lucra pentru ANAF nu ai fi un simplu om care primește bani de la familie?
Tipa poate să îi dea extras de cont la o adică, dar e ciufută și nu vrea să stea la discuții, nu e vorba că face nimic ilegal, pur și simplu e ofticată la culme că ăsta a înșelat-o și nu vrea să mai audă de el, vrea doar să îi facă viața grea presupun.

Șpionelul îmi e bun prieten, m-a sunat să mă întrebe diverse și să îl ajut, de ce presupui tu că omul mă minte și îmi vinde rahaturi de 2 lei? În folosul cui? Omul mi-a spus ce are pe suflet, presupun că pentru astea sunt prietenii, tu când stai de vorbă cu prietenii vechi stai să le livrezi rahaturi?
Old 17-07-2019, 14:41   #783
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Lasa astea: zi ce s-a intamplat cu prietena nevestei si shpionelu'.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 14:54   #784
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 576 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Totuși îmi place cum pe aici e plin de avocați Revolut, care cred că toți sunt tâmpiți și numai Revolut are dreptate.
Sper să nu ajungeți vreodată să discutați cu supportul Revolut, mă tem că o să vă suciți la 180 de grade cu impresiile alea pozitive de le aveți în voi.
Exact. Imi da Revolut de mancare si ai rams tu pe dinafara.
Aia cu 10000 este suma impusa legal. Banca poate seta intern mai putin bine merci.
Iar tranzactie suspecta nu inseamna neaparat 10000EUR. Daca ea suspecteaza ca ai platit de 10 ori intr-o saptmana cate 0.45 eur per tranzactie, ca sa cumperi cate un cartus de AK47, iti cere ce vrea ea, cum vrea ea si iti poate bloca tot contul de meleoane castigate legit pe system bo$$.
Dar cum ti-am spus, umpleti netul cu cäcaturi fara sa cititi normele legale in baza carora se au anumite decizii.
Old 17-07-2019, 14:55   #785
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

E complicată rău treaba, șpionelu’ are pe alta, ele două au revenit la prietenia ințială se pare și au stabilit de comun acord că șpionelul este un nenorocit care le-a înșelat pe amândouă și trebuie distrus.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 17-07-2019, 15:03   #786
war4peace
Senior Member

Mentioned: 285 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
De ce trebuie hotărâre judecătorească pentru a îi da cuiva pensie alimentară? Din moment ce tu vrei asta benevol, cazi la o înțelegere amiabilă.
Păi să ne lămurim, ori e înțelegere amiabilă fără acte, ori e cu acte. Dacă e cu acte, poate șpionelul să trimită la revolut un scan după actul doveditor. Dacă e fără acte, verbală, atunci are valoare zero și poate să-l doară la paișpe fiindcă nu are fosta nevastă ce să îi facă.

Quote:
Tipa poate să îi dea extras de cont la o adică, dar e ciufută și nu vrea să stea la discuții, nu e vorba că face nimic ilegal, pur și simplu e ofticată la culme că ăsta a înșelat-o și nu vrea să mai audă de el, vrea doar să îi facă viața grea presupun.
Aparent reușește. Again, cu ce e Revolut de vină? Ăia au primit un red flag, sunt obligați să facă verificări. Nu le oferi ce au nevoie, nașpa.

Speaking of Revolut și optimism versus pesimism: Mi-am făcut cont și card revolut strict pentru cheltuielile curente și cazurile în care merg în vacanță abroad. Nu țin decât sume mici pe el, momentan am 255 RON acolo pentru cumpărături curente. Când se golește, fac top-up și atât. Nu degeaba am enșpe carduri la bănci. Revolut e un accesoriu, nu înlocuitor al băncii clasice. Dacă am probleme cu contul bancar standard, pun mâna pe telefon și sun banca, sau mă duc la o filială/sucursală să vorbesc cu cineva face-to-face, cu șanse mari să rezolv problema și în caz de nu, există back-up (reclamație, etc). Dacă am probleme cu revolut, sunt conștient că poate dura până la Sfântu'-Așteaptă și am șanse mari să nu-i dau de capăt.

Și mai e o chestie, care pentru mine e importantă: să pun bani pe Revolut e foarte ușor, să-i scot de acolo e foarte greu (e.g. transfer înapoi în contul bancar principal).

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 15:20   #787
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Daca ea suspecteaza ca ai platit de 10 ori intr-o saptmana cate 0.45 eur per tranzactie, ca sa cumperi cate un cartus de AK47, iti cere ce vrea ea, cum vrea ea si iti poate bloca tot contul de meleoane castigate legit pe system bo$$.

Oare pentru a câta oară îți repet, faci presupuneri și extrapolări fără să fie cazul, fără să cunoști prea bine oamenii și împrejurările.

Păi băi kretzule, eu nu plătesc de 10 ori pe săptămână câte 0.45 euro pe tranzacție ca să cumpăr cartușe, pentru un motiv simplu. Sunt un user normal, cu nevoie normale.

Iar dacă banca chiar crede că fac asta atunci e ok când se întâmplă prima oară, dar când devine o chestie repetitivă și se apucă să îmi ceară diploma de bac, certificatul de fată mare a lu bunicămea și autorizația de ras la floci atunci am o problemă, pentru că eu nu cred că pot obține documentele astea, iar dacă mă dau pese cap să le obțin atunci nu sunt relevante privind achizițiile mele pentru cartușe de ak47, și tot așa, vezi ce ușor este să aberăm?

Sunt multe chestii pe care le-am pățit și chestii pe care le pățesc curent, și fac frecvent validări pe diverse site-uri.
Problema e că nu prea ai cu cine să discuți iar când apuci să discuți ți-o taie imediat și cer strict documentul solicitat.

De exemplu unii vor de la mine scan după CI, dar și factura de la gaze. Mă conformez.
După două zile primesc răspuns negativ.
Intru la suport și acolo aflu că adresa din buletin nu corespunde cu adresa locului de consum?
Și de ce e vina mea că aia de la gaze trec strada din fața blocului iar eu sunt domiciliat în acte la strada de pe spatele blocului?
Știi cât de greu este să îi explici unui indian prin vpn cum e o adresă pe google maps să îi arăți că adresele/străzile sunt paralele?
Apoi întrebare nouă, de ce este pe zero factura? Păi dacă nu stau acolo?!? Și nu consum? De ce nu stau acolo?!?
Iar nu e bine, vrem factura de la energie electrică și dovada că am și plătit-o. Păi nu am plătit-o că nu consum acolo și aștept regularizarea.
Iar nu e bine, să le dau de la telefonie.
Kkt, abonamenul de telefon e cel de pe firmă. Firma mea. Să le dau actele să reiasă acționariatul firmei, adresa firmei să fie neapărat tot acolo. Știi ce înseamnă să le trimiți toate actele firmei scanate? Și să aștepți... o săptămână, două, 1 lună, două... timp în care tu te uiți zilnic pe mail doar doar o mișca ăia ceva. Îi mai întrebi din când în când de sănătate, ei zic că încă verifică, îți bagi pwla în ei de 200USD sau cât aveam la ei.

Exact chestiile astea de mai sus cred că se vor întâmpla la Revolut mai devreme sau mai târziu.

Old 17-07-2019, 15:37   #788
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 154 Post(s)

PC-ul meu

ce sa faci , ghinion , lasa ca se sparge el ...
Nu mai plange pe forum , schimba banca si nu mai ai probleme .
Apropo , ai facut economie cu Revolut incat sa compenseze aia 200 sau cat aveai acolo ?.
Acum Revolut nu se gandeste sa o traga la toti , se mai uita si ei la om ....

Pace ....
polter is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 15:43   #789
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

@polter, din fericire, eu nu sunt așa ghinionist ca tine.

Nu am banii blocați în Revolut. De unde ai ajuns la concluzia că am banii blocați în Revolut?!? Cumva citești superficial sau nu ai capacitatea de a înțelege ceea ce citești?

Old 17-07-2019, 16:01   #790
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 154 Post(s)

PC-ul meu

iti dai seama ca citesc superficial , doar cuvinte pe sarite , doar nu iau in serios ce scrii tu .
In general e vorba aia romaneasca cu mi /se/ rupe/ ....
Am vazut oricum asa in mare ca plangi aici pe forum ... acolo cred ca am citit bine.
polter is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 16:08   #791
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Dar eu, eu cu cine banchez?

Nu baws, nu plâng, sunt aproape chiar zen.

Mă pregăteam să fac niște chifteluțe, dar am descoperit că nu mai am făină. Deci nu am cum să fiu chiar zen total.

O să mă duc să cumpăr de la Auchan (mai mult ca să încerc cardul nevestei, cică l-au deblocat în urma discuției telefonice, se pare că era dezactivat de la plata la POS) și apoi o să fiu full zen.

Apropo, tu ce mai zici?

Old 17-07-2019, 16:11   #792
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by polter View Post
iti dai seama ca citesc superficial , doar cuvinte pe sarite , doar nu iau in serios ce scrii tu .
Well said.

@Arise adică la tine în viață e o mare varză din punct de vedere al paperwork-ului și tu tot de alții te plângi. Sort yer shit și gata.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 17-07-2019, 17:09   #793
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Dar eu, eu cu cine banchez?

Viata mea e chiar ok dpdv al paperwork-ului, inclusiv contabilitatea ținută la zi, dar dacă vrei să întinzi coarda și să faci aprecieri din burtă chiar nu văd cum aș putea să te contrazic sau să te opresc din răutăți gratuite.

Pe de altă parte, ca să îți răspund la ideile din postul anterior, nu este ok să ții banii la nu știu câte bănci. Ideal ar fi să mergem pe ceva minimalist 1-2 bănci serioase, pliate pe nevoile noastre și cam atât, când spui de multe bănci deja vorbim de paperwork.

Nimeni nu își face cont la zece bănci decât dacă e forțat de împrejurări, oportunități, etc.

Problema cu toate băncile, site-urile ce lucrează cu bani (platforme de elearning, tutorials, gambling și money transfer) și instituții este strict resursa umană, care este execrabilă, în clipa în care am trimis niște documente se presupune că te și ocupi de ele în mod profesionist, adică ai pe cineva să le înțeleagă și să le rezolve în timp util. Pentru că eu clientul sunt cel care a rămas fără bani și îi arde buza, nu e treaba mea ce reguli ai tu de îndeplinit, ce spune directiva europeană și ce alte motive LEGALE!!! să îmi blochezi contul ai. KYC checks trebuie să se facă într-un termen rezonabil, orice altceva e pură aberație pe subiectul ăsta.

Eu nu prea mă omor cu folosit revolut-ul în afară, cel puțin nu la modul special/dedicat pentru așa ceva. L-am folosit, este avantajos la curs, dar nu m-aș gândi să îl țin doar pentru așa ceva. La urma urmei ține de utilizator, fiecare găsește scenariul optim în care folosește cardul.

Am văzut pe fb oameni care își dau cu părerea că de ce ai premium, că noi nu avem deci ești dubios. Sau că de ce ai cumpărat bitcoini că e ilegal. Sau de ce ai carduri one time only, sigur faci ceva dubios. (Nu e vorba despre mine, doar extrase de pe grupul fb).

Am râs când am citit ce aberează unii... dar văd că unii persistă în idei.

Pentru cine nu a observat detaliile, topicul ăsta nu este despre atacat unii pe ceilalți că de ce revolut, de ce aia, de ce ailaltă, aici este despre cu cine faci banking, chiar așteptam discuții constructive, dar văd că mulți mai mult vor să îți dea în cap.

Și revenind, la BRD, bancă tradițională, am făcut ticket, am sunat după două trei zile de stat cu cardul pe uscat se pare că îl pot folosi iar. E normal așa ceva? Nu știu, depinde pe cine întrebi pe aici.
Dar asta pentru că vorbim de o bancă locală, la care banii se încasează local.

Dar nu toți avem aceleași surse de venit, la ăia de sunt bugetari le intră lunar, pe ceas, pe card la BCR sau la Bancpost (mai sunt ăștia?!?) sau la CEC banii de salariu.
Alții trebuie să alergăm pe diferite platforme, să vedem cum facem să ne câștigăm existența. De asta probăm site-uri și chestii noi, să ne facă viața mai ușoară.

Părerea mea... nu ai treabă cu subiectul, mai bine spui pas și treci mai departe.
Old 17-07-2019, 17:11   #794
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Părerea mea... nu ai treabă cu subiectul, mai bine spui pas și treci mai departe.
Nu repet ce-a zis @polter legat de părerea ta

Quote:
Old 17-07-2019, 17:18   #795
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

La el înțeleg, băiat amărât, lovit de soartă, tot ce atinge este polterizat.

Dar tu ce scuză ai?

Old 17-07-2019, 17:40   #796
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Am creier.

Quote:
Old 17-07-2019, 17:52   #797
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Am creier.

Problema e că și pari convins de asta.

Old 17-07-2019, 18:00   #798
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Tu să fii sănătos

Quote:
Old 17-07-2019, 18:03   #799
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

E firesc să vă inflamați când vă investiți emoțional în ceva... Revolut sau carduri, situații sau legi... și , apoi, uitați de omul din voi. Just my 2c, nebancari, nefiscalizati.
doru is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 18:04   #800
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1195 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Pe asta nu o inteleg. Cum sa te apuci sa faci atac la persoana cand nu ai argumente? Daca nu ai argumente, poate e momentul sa te opresti.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules