lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Stiri
Connect with Facebook

Stiri La curent cu ce se intampla in IT


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-05-2012, 10:29   #21
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Chipicao View Post
Adica un vent in partea de sus a carcasei si inca unul pe panoul lateral?
Nu. Nu este vorba de asa ceva. Nu este nimic clasic cunoscut pe piata. Cînd am timp am sa deschid un alt topic pe tema asta.

În ceea ce priveste arhitectura de baza a carcasei asta ar trebui de asa natura conceputa, încît sa poata fi demontata asa cum trebuie si nu nituita pt. a putea schimba pozitionarea componentelor dupa bunul plac, pt. a putea demonta suportii componentelor ce nu se folosesc sau pt. a putea adauga extensii.

De regula, la ceea ce este acum pe piata, ai pîna la 5 posibilitati de fixare a mecanismeor optice. O aberatie daca stai sa te gîndesti si spatiul asta ar putea fi folosit pt. alt ceva. Nu cred ca cineva îsi monteaza 5 mecanisme optice sau chiar mai multe (Vezi carcasa Xigmatek Utgard). Suporturile HDD de 3,5" ar trebuie sa fie reglabile în latime pt a putea HDd de 2,5" fara enspe feluri de adaptoare ce trag numai la cîntar. etc.

La un proiect din asta de carcasa nu este numai placa de baza care necesita atentie ci multe altele.

Last edited by CyberCSX; 11-05-2012 at 10:53.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 11:23   #22
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

De acord cu numarul de suporturi ODD, insa asta de mai jos mi se pare o mare aberatie:
Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Suporturile HDD de 3,5" ar trebuie sa fie reglabile în latime pt a putea HDd de 2,5" fara enspe feluri de adaptoare ce trag numai la cîntar. etc.
In primul rand, daca le faci reglabile vei fi limitat fie la 3.5" fie la 2.5". In primul caz macar poti pune un adaptor, in al doilea ce faci ca sa montezi un HDD obisnuit?

In al doilea rand, majoritatea carcaselor oricum au suporti/sertare pentru HDD, care pot foarte simplu sa poarte rol si de adaptor - o solutie mult mai eleganta.


Am impresia ca tu te gandesti la un design mini-ITX, insa discutia este pentru carcase ATX, cumparate de majoritatea utilizatorilor.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 11:33   #23
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Nu. Nu ITX ci ATX si µATX. Problema ITX e pe piata de mult rezolvata.
Marea problema sînt ATX unde în managementul pozitionarii subansamblelor de hard nu s-a schimbat mai nimic de aprox. 20 de ani si aici trebuie concentratia maxima pt. a schimba ceva.

La ceea ce exista actualmente pe piata, nu sînt în stare nici macar sa elimine suportul dischetei floppy ce a murit de mult. Darmite sa faca niste concepter flexibile pt. largul public.
Nu e suficient numai de a întoarce hardurile cu 90°, de a muta sursa de sus, jos si de a transforma carcasa în plasa de tîntari cu mesh excesiv în numele racirii.

Last edited by CyberCSX; 11-05-2012 at 11:36.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 11:38   #24
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Carcasa mea nu are floppy .
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 14:05   #25
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Carcasa mea are floppy dar nu mai am conector pe placa de bază :sadface:

Bine că am un ZIP Drive pe USB 1.1


Acum ontopic - mie îmi pare bine că mai există oameni care să inoveze și să-și împingă creativitatea la maxim. Bravo lui pentru brevet, acum dacă nu apare un investitor, wtf, pui mâna și le faci manuales. Dacă faci de exemplu 5 carcase și ajung la pasionați care sunt sătui de ce-i în comerț, cu atât mai bine. Poate se pot adapta în dimensiuni pentru sisteme SFF (că tot sunt la modă mai nou).

Dar da, evident, nu-i mare lucru, roata s-a inventat deja, de ce am mai da patente pentru jante de aliaj? Asta apropos de concepțiile lui Cyber, care probabil consideră mai "de efect" îndesarea de PCuri în mașinuțe cu telecomandă, dar o carcasă de concepție nouă nu este nimic deosebit.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 11-05-2012 at 14:08.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 18:42   #26
criso
Senior Member
 
criso's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 317
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Suportul floppy a ramas mai mult cu numele, a devenit mai mult suport card reader, sau fan controller. Probabil ca nu va disparea pana cand acestea vor fi integrate in toate carcasele.
criso is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2012, 01:07   #27
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Da. Locul "Floppy" e luat de C.R. dar asta-i alta treaba. Aici s-a adaptat ceva de a utiliza locasul disponibil. Eu ma refer la desfiintarea lui de catre producatorii carcaselor. Cu toate ca acest asa zis floppy a disparut de ani de zile de pe piata, constructorii de carcase se încapatineaza sa construiasca (puna la dispozitie) în continuare acest locas inutil risipind astfel material si spatiu.

Acelasi lucru e valabil si pt. acele locasuri inutile de mecanisme optice. Majoritatea carcaselor au cel putin 3 locasuri de mecanism optic. De regula se foloseste decî unul si asta din an în paste pt. instalarea de soft în rest sta acolo ca deco.

Si aceste locasuri inutile ar putea fi desfiintate, lasînd cel mult doua pt. un eventual fan controler economisind astfel material si spatiu.

Ca exemplu, poti folosi un singur locas de mecanism optic pt un DVD SLIM + HDD de 2,5" daca montezi un Silverstone SST-TS03S Silent Combo Drive Bay, asta cu conditia sa folosesti un singur HDD. Astfel economistesti o groaza de spatiu dar îl ai blocat cu o groaza de tablarii.

Nici de Mainboard Tray n-ai avea nevoie daca ai face doua sine culisabile pe verticala în profil "U" care sa tina unul de sus si unul de jos. Folosesti în loc de ATX de ex µATX, modifici pozitia sinei de jos la marimea Mainboardului. Astfel economisesti material, greutate, costuri si ai o racire mai buna deoarece Mainboardul nu este închis în partea din spate si nici de 6 suruburi de fixarte n-ai nevoie. Venturi CPU montate independent (OVERHEAD FAN) am testat cu succes deja în 4 Proiecte. 2 Automods si 2 în carcase standard cu Mainboard ATX si µATX.

@ Neo

Stai linistit ca nu sînt numai masini. Sînt si carcase standard pe care le modific pt. alte suporturi de venturi si multe altele.

momentan am "pe masa de operatie" un Xigmatec Midgard pe care am degînd sa-l modific dupa ideile scrise mai sus.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2012, 18:24   #28
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post

Dar da, evident, nu-i mare lucru, roata s-a inventat deja, de ce am mai da patente pentru jante de aliaj? Asta apropos de concepțiile lui Cyber, care probabil consideră mai "de efect" îndesarea de PCuri în mașinuțe cu telecomandă, dar o carcasă de concepție nouă nu este nimic deosebit.
Daca ai gîndi numai 50% cît gîndesc eu, poate nu ai scrie asemenea tîmpenii. Tu te-ai gîndit putin si la mediu cînd ai scris si te-ai legat de masinutele mele PC?
Eu cel putin fac ceva pt. mediul în care traiesc.
Tu ce faci (în afara de a bate apa-n piua) ?

Eu decît sa arunc masinutele compuse din materiale greu reciclabile si sa dau banii pe o carcasa noua care si ea la rîndul ei consuma energie în productie cît nu face, (si mai si, subventionez standardul de trai chinezesc), prefer s-a reciclez o astfel de masinuta si s-o transform în carcasa de computer.

Astfel am ceva deosebit, mi-am pastrat banii în buzunar si am si facut ceva pt. mediul în care traiesc.

THE GREEN PC !
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2012, 18:28   #29
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Stai linistit ca reciclatul tau si a tuturor de pe planeta pentru urmatoarea mie de ani e in zadar prin prisma accidentului de la Fukushima.Just saying...
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2012, 19:54   #30
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

FUCKusima e într-adevar shitt la patrat ce s-a întîmplat acolo dar noi nu vorbim de radioactivitate emanata (care nu-i asa de grava ca Cernobil 1986) ci de gunoiul din fata usii care arata cam astfel la capitolul PC:

.

Decît sa dau banii pe o carcasa de PC care dupa doi - trei ani cînd ma satur de ea aterizeaza într-o haldina ca ceea din imagine, mai bine iau o jucarie de a lui fiu-meu sau ceasul cu cuc a lui bunica-mea îl transform în carcasa PC si-s mai bine "servit" din toate punctele de vedere deoarece materialele necesare modificarii, nu ma costa nici 30% din pretul unei carcase noi de PC de calitate medie, unde am spatiu de montare a unor echipamente hardware ce nu le folosesc în veci sau care nici nu mai exista pe piata, create în proectul carcasei doar din simplu moft sau lene de a scoate ceva nou.

Asa ca ex., o bara de 1 metru de cornier de aluminiu 10 x 10 x 1,5 mm ma costa 1,65 EURO. Ca sa transform un ceas cu cuc în HTPC am nevoie de 2 bari de cornier din astea si de o bucata de tabla de aluminiu de 300 x 300 x 1,5 mm care ma costa 4 EURO cel mult. Deci, am chieltuit 8 EURO pe Astea. Mai punem 4 EURO pt. 2 cutii cu suruburi M 3 x 10 (fiecare cutie contine 10 suruburi cu piulite) si asa am chieltuit 12 EURO si mi-am facut o carcasa unica din ceasul cu cuc a lui bunica-mea.

Hai sa vad acuma, ce shop de accesorii si carcase PC îm ofera o carcasa de calitate medie gen Lian Li pt. 12 EURO si sa mai fie si unicat?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2012, 20:52   #31
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,457
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post

Tu te-ai gîndit putin si la mediu .....cand mergeai cu v8-u in loc de bicileta / autobuz / autoturism de cilindree mica

THE GREEN PC !
daca ar veni de la oricine altcineva as inghite galusca asta dar asa.....
pishky is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2012, 21:41   #32
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

@ pishky

Da bineînteles ca ma gîndesc. Ma gîndesc tot timpul. Asta este si motivul DE CE merg cu V8 si nu alt ceva. Lamuririle necesare le gasesti în topicul MUSCLE CARS în sectorul Off topic. Trebuie însa sa cam sapi dupa el ca-i cam....."scufundat". Nu s-a mai scris de mult pe acolo.
Poate daca citesti acolo anumite chiestii si mai lasi naiba PREJUDECATILE ÎNVECHITE, ai sa întelegi si scopul acelui V8, calculat pe termen lung.

N-are rost sa reiau aici toata povestea care ..."o cînt" de ani de zile acelora plini de prejudecati asa ca tine, ca pur si simplu m-am plictisit de ja.

Totusi, asa pe scurt, putere luata din volum si nu din turatie, îti spune ceva?
La puterea luata din volum cu turatie redusa = uzura mecanica redusa cu aprox. 40% comparativ cu restul unde se ia puterea din turatie, = Durata mai lunga de viata a subansamblelor ce duce implicit la diminuarea costurilor de productie la capitolul piese de schimb = costuri de întretinere reduse, toate astea la un consum de carburant aproape identic comparativ cu motoarele de aceasi cilinderie dar care iau puterea din turatie.

Toate astea sînt însa IGNORATE de marea masa (care cred ca daca îi dau unui motor benzina cu pipeta si-l tureaza de-l ia dracu fac economie) datorita prejudecatilor învechite unde se sustine sus si tare ca o americana consuma 25 litri / 100 km. Da. Asta a fost dar în anii 60 / 70. noi însa sîntem în 2012 iar masinile SUA cu V8 au aproape consum european de pe la mijlocul anilor 80 chit ca au motoare V8 de 5,7 litri..

Acum, în anul 2012 un Camaro SS (Bumblebee - Transformers) cu motor V8 de 6,6 litri si peste 500 CP consuma cît mult iubitele voastre BMW-uri nemtesti, URSULETI SI PISICUTE din productiile actuale.

Si cu asta, sper sa revenim la carcase si sa lasam masinile.

Last edited by CyberCSX; 16-05-2012 at 21:45.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2012, 03:28   #33
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu te mai consuma aiurea... ai idei bune, o sa reusesti
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2012, 09:18   #34
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Cred ca daca asi veni în RO si a-si deschide o firma spunînd:

- Transform vechiul dvs. magnetofon, radio pe lampi, casetofon deck, videorecorder etc. în carcasa PC / HTPC design unicat !

....asi avea de lucru de a-si încarunti si acolo unde n-am par
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2012, 09:37   #35
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

gresit
trebuia sa faci chestia asta pana sa apara programul rabla pentru electrice/electronice/electrocasnice
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2012, 14:46   #36
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Stai linistit ca daca-ti merge mintea, pîna atunci ai facut milionu.

PS:

La faza asta mi-am adus aminte de vechiile magnetofoane.
în anul 2008 cînd a fost acel val retro cînd se vindeau pe ebay magnetofoanele la preturi exorbitante, ma apucasem sa restaurez vechituri din astea. Faceam Într-e 2800 si 3500 EURO lunar cu vîndutul de mag-uri pe ebay

Un jeg de Tesla B 116 Deck de la cehi, mergea pîna cu 350 EURO, un Unitra M 2405 S / Unitra ZK 246 de la polaci ajungea la 150 pîna la 250 EURO. Un Akai GX 747 pîna la 1400 EURO, un cancer de Tesla B 90, alea mono cu role dispuse în diagonala, pîna la 100 EURO, un Maiac 203 / 205 scotea si el 150 EURO. Benzile de magnetofon ORWO mergeau ca pîinea calda.
Toate astea de recula mergeau la tomberonul reciclabil si nu la ebay

Totul depinde de ideea potrivita, la momentul potrivit.
Restul e ....... filozofie.

Last edited by CyberCSX; 17-05-2012 at 14:53.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2012, 04:13   #37
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe ebay da, aici la noi in ro nu o sa vezi asa ceva...
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2012, 08:10   #38
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Da. De asta sînt constient.
Oricum. Problema la carcase este ca într-e timp sîntem în era miniaturizarilor, toata lumea e înebunita de tablet PC si smart phones cu care intra pe net. La capitolul PC-uri se fac însa carcase ce seamana mai de graba cu soba pe ulei a lui bunica-mea de pin 1970 si nu cred ca se va schimba ceva asa de curînd.
Clientela este prea încapatinata si are mentalitati prea învechite ca sa accepte ceva nou.
Da-i clientului "soba pe ulei a lui bunica" cu geam lateral si venturi pe led-uri frumos luminate, si l-ai facut fericit
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2012, 16:14   #39
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai uitat un lucru... care sa arate si putin SF cu ledurile alea si mai ales sa fie mare... prietenii stiu de ce )
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2012, 20:06   #40
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Ai uitat un lucru... care sa arate si putin SF cu ledurile alea si mai ales sa fie mare... prietenii stiu de ce )


îti mai aduci aminte de GHETOBLASTER-ele de prin anii 90, idioteniile alea valiza pline de LED-uri împrejurul difuzoarelor numite..... DISCOLIGHT?

Hai sa facem HTPC din ele si sa vezi cum trag manelisti la ele ca mustele la c***t.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Carcasa noua dracu' gol Carcase si surse 2 06-03-2011 11:08
Sandy Bridge - o noua arhitectura Intel - Partea I Micutzu Articole 25 05-01-2011 13:46

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,109
Total Online: 4161

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.