lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-03-2020, 00:30   #1
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default FOV neschimbat pe rezolutii mai mari

Nu am sa inteleg de ce intre 2 rezolutii diferite FOV-ul(field of view) este acelasi si ramane neschimbat?De ex. intre 1920*1080 si 3840*2160 eu vad acelasi fov.De ce?Nu ar trebui sa se mareasca automat si fov-ul cu cat maresti rezolutia?De ex rezolutia uhd are de 4 ori mai multi pixeli decat fhd,deci ar trebui sa se simta considerabil fov-ul
FHD=2 mil pixeli iar UhD=8 mil pixeli,dar intre cele 2 rezolutii fov-ul ramane neschimbat,sau cel putin sunt io chior.Nu am sa inteleg ciudatenia asta la ecrane.Imi explica si mie cineva?Mersi.

Last edited by Strelok-; 20-03-2020 at 00:34.
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 00:53   #2
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

In principiu nu, e tot 16:9 aspect ratio si mai e o problema, daca ai un monitor cu rezolutie mare si ai "vedea" mai multe pe ecran ai avea un avantaj in jocurile multiplayer care nu permit ajustarea FOVului.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 01:03   #3
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

si atunci cu ce ma incalzeste ca am monitor care suporta chiar si 8k sa zicem daca vad acelasi fov cu al unui fhd?Nu am sa inteleg niciodata ciudatenia asta din industria pc-urilor.E doar marketing si atat.
Nu stiu dar eu parca tin minte ca pe vremea cand erau monitoarele crt la alea parca se simtea cand schimbai rezolutia,parca se schimba si fov-ul.Adica intre o pocnitoare crt de 15 inch si unul sony cu tub Trinitron de 21 inch care avea 2048*1536 cu 85 hz ,parca se marea fov-ul considerabil de la 1280*1024 la 2048.Am trait timpurile alea si stiu ce vorbesc.....in fine

si mai este o problema.nu trebuie sa pui problema doar din pct-ul de vedere al multiplayerului,ca un display nu-l iei doar pe acest principiu.Nu toata lumea joaca multiplayer,poti juca si campaign,si in afara de jocuri poti face si altceva productiv de ex: autocad,programe de editare video etc,poti sa te uiti la un film unde poate ai nevoie de mai mult FOV si multe alte chestii nu doar jocuri.Parerea mea

Last edited by Strelok-; 20-03-2020 at 01:14.
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 01:14   #4
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Faptul ca poti lua un monitor mare. 1080p arata urat la 32" pe cand 1440p arata ok iar 4K e wow. Cu cat cresti rezolutia cu atat poti sa cresti dimensiunea monitorului sau cantitatea de informatie care incape pe el.
Dar trebuie sa si investesti in placa video. Cu o RX570/580 joci orice joc pe high in 1080p si <60 fps. Acuma daca vrei 1440p in aceleasi conditii, trebuie ceva la nivelul unei RX5700 sau RTX 2060. Costa aproape triplu.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 01:21   #5
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

droopy nu cred ca intelegi ce incerc eu sa spun.Poti sa iei monitor si de 100 inchi.O sa ai acelasi FOV intre un ecran 8k de 100 inch si un amarat de ecran fhd de 32 inch.Aici e marea mea problema pe care nu am sa o inteleg niciodata.......Adica omu da o gramada de bani pe un ecran de 100 inch cu super rezolutia lu peste si vede acelasi camp vizual cu o pocnitoare de 32 inch fhd.Nu prea este corect.
la 8k ai 7680*4320p adica un total de 33 mil de pixeli vs 2 mil amarati cat are un fhd si totusi ai acelasi camp visual.Unde mama naibi dispar cei 31 mil de pixeli??????Pai la rezolutia aia ar trebui sa ai un fov sa zici WOW ce-i asta??Tu esti constient ca la 8 k ai de 16 ori mai multi pixeli ca la un fhd?ar trebui sa fie un fov sa "incapa toata Romania"....
Conform acestei imagini cam asa ar trebui sa fie fov-ul la 8k in comparatie cu fhd de exemplu.dar asta nu ai sa vezi niciodata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fov 8k.jpg
Views:	250
Size:	47.4 KB
ID:	68634  

Last edited by Strelok-; 20-03-2020 at 01:36.
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 01:26   #6
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Te referi la shootere nu ? vorbind strict de jocuri, nu e corect ca tu sa ai 110º FOV pe 100" iar eu pe 23" sa am 60º.
Dar la majoritatea jocurilor de PC poti sa schimbi FOVul. Unora le place efectul ala de fisheye la 110º, mie nu imi place deloc.
Plus ca mai sunt rezolutiile ultrawide, 21:9, monitoare curbate sau multimonitor cu 3 monitoare, desi nu prea mai vad lume sa foloseasca varianta asta din urma.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”

Last edited by droopy_ro; 20-03-2020 at 01:28.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 01:35   #7
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

am scris mai sus.Un display nu-l iei doar pt jocuri.Campu vizual il vezi peste tot nu doar in jocuri...
E doar pacaleala si marketing cu rezolutiile astea, atata vreme cat vad acelasi ecran fie ca ma uit la 32 inch fhd fie ca ma uit la un ecran 8k de 150 inch...ma rog
Chiar o sa semnalez chestia asta si pe forumurile din afara sa vedem strainii ce-mi explica,chiar sunt curios.

Last edited by Strelok-; 20-03-2020 at 01:43.
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 01:41   #8
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

FOV = Field Of View sau camp vizual, in imaginea aia e vorba de cantiatea de informatie data de densitatea de pixeli la rezolutia si aspect ratio respectiv.
Atunci ia un ultrawide curbat, dar personal nu imi place pentru munca, arata aiurea sa te imbratiseze paginile de Word.
https://www.msi.com/Monitor/OPTIX-MAG341CQ
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”

Last edited by droopy_ro; 20-03-2020 at 01:43.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 01:55   #9
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

dar eu nu ma refer la monitoarele ultra-wide.De ce nu se simte diferenta si la cele normale wide?De ce doar la cele ultrawide se simte diferenta pe fov?Si nici la alea nu ai prea mult camp vizual stai linistit,ai oleaca mai mult ca unu de 16:9

Nu, ideea este ca e doar o ciudatenie si un marketing infect.Repet, intrebarea mea ramane in continuare valabila:
- de ce nu vad mai mult FOV pe un ecran de 8k cu aspect 16:9 fata de un amarat de fhd tot de 16:9?Atat vreau sa aflu.Si de ce DOAR pe ecranele ultra wide intr-adevar se mareste fov-ul,dar nu foarte mult?Vreau sa inteleg si eu logica asta ciudata a producatorilor.Nu toata lumea iubeste ecranele ultra wide.

Last edited by Strelok-; 20-03-2020 at 01:57.
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 02:07   #10
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Te referi la shootere nu ? vorbind strict de jocuri, nu e corect ca tu sa ai 110º FOV pe 100" iar eu pe 23" sa am 60º.
.
ba este foarte corect ca poate eu mi-am amanetat casa si masina ca sa-mi cumpar un ecran de 100 inch fata de o pocnitoare de 23 inch care o iei cu 200 lei =)))))
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 02:20   #11
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Uite iti dau un exemplu unde poti schimba fov-ul fara sa fie considerat avantaj sau dezavantaj,hack sau mai stiu eu ce.La Warcraft 3 ai fov by default de-ti vine sa plangi efectiv nu cred ca as mai putea juca si poti mari fov-ul cat vrea inima mea.E problema fiecaruia cat FOV doreste si mi se pare corect sa fie asa.Poate eu vreau FOV cat casa,care-i problema?Atunci la ce naiba mai imi iau monitoare cu ultra rezolutii daca vad acelasi fov .Nu vad rostul sa dau acei bani aiurea daca nu ma bucur de acei extra pixeli in plus care ar trebui sa rezulte intr-un fov mult mai mare.SI cu ecranele astea e ca si cu masinile de capacitate cilindrica mare.Iei motor de 3l si nu te poti bucura deloc de el.platesti impozit mare,drumuri n-ai ca sa alergi,si esti tot timpu pe radarele politiei,un fel de n-ar mai fi.Asa si cu ecranele din ziua de azi,imi iau 8k si vad acelasi FOV ca la un fhd.Nu e corect sincer.Dau un ban lasa-ma sa inteleg de ce dau acei bani,dar cand eu vad acelasi fov ca al oricarui ecran ordinar atunci ma pis pe el scuza-mi exprimarea.Eu ma retrag din discutie ca nu stiu daca ai inteles nedumerirea mea.Si nu stiu sa explci mai bine de atat ca sa fiu inteles.
ia fi atent:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	war3-fov original.jpg
Views:	252
Size:	444.5 KB
ID:	68635   Click image for larger version

Name:	war3-fov marit.jpg
Views:	262
Size:	453.8 KB
ID:	68636  

Last edited by Strelok-; 20-03-2020 at 02:31.
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 02:31   #12
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ala e zoom nu FOV.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 02:40   #13
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

FOV e dat de senzor camera+obiectiv sau de rezolutia ecranului daca creezi ceva pe ecran.

Daca tragi o linie verticala de 1000 de pixeli pe un ecran fullHD va fi aproape cat tot ecranul, daca tragi aceeasi linie pe un ecran 4k va fi jumatate din ecran. La fel, o linie 1900 pixeli orizontala va fi cat un ecran fullHD si va fi jumatate pe un ecran 4k.
Deci un ecran 4k iti permite sa tragi de 2 ori mai multe linii orizontal si de 2 ori mai multe linii vertical, deci iti permite sa ai de 4 ori continut. Nici nu conteaza diagonala display-ului.
Sau mai usor. Incearca sa iei un monitor 4k, setezi rezolutia fullHD si umpli de shortcuturi pe ecran. Apoi treci la 4k. Ce zici, poti sa pui de 4 ori mai multe shortcuturi? Doar ca asta nu stiu daca se poate echivala cu fov.

La ce zici tu, cu jocuri, filme etc. ala e consum de material si acolo ai 16:9, sa zicem. Practic, aia au filmat la un FOV, acel FOV va fi la fel indiferent de rezolutia pe care il vezi.

La camere foto, daca pastrezi un obiectiv de 50mm distanta focala si schimbi intre un senzor crop si unul full-frame, poti spune ca ti se schimba fov-ul. Pentru ca senzorul full frame fiind mai mare, iti permite sa inregristrezi mai mult din acelasi cadru. Sau altfel spus, ca sa incadrezi aceeasi poza, trebuie sa te apropii de subiect daca treci de la crop la full frame.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 04:23   #14
Strelok-
Member
 
Strelok-'s Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 100
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
La ce zici tu, cu jocuri, filme etc. ala e consum de material si acolo ai 16:9, sa zicem. Practic, aia au filmat la un FOV, acel FOV va fi la fel indiferent de rezolutia pe care il vezi.

frame.
nu prea e valabil ce spui tu.Atunci de ce jocurile moderne au in meniu si rezolutia 3840*2160 daca ai acelasi camp vizual cu 1920 *1080?Aici nu inteleg eu si sunt in ceata.Nu ma incalzeste cu nimic faptul ca in meniul jocului selectez 23432423*454353p daca am acelasi camp visual practic pe orice rezolutie....Pe orice rezolutie ai da in orice joc ai sa vezi ca o sa ai cam acelasi camp vizual(nu chiar orice camp dar aproximativ la fel te asigur).Aici e nedumerirea mea.Eu inteleg ca este vorba de densitatea de pixeli dar las-o drak de treaba ca ar trebui sa se simta considerabil si fov-ul de la 1920 la 3840
Mai cu seama ca mai este un aspect intre fhd si uhd si anume faptul ca ochiul uman nu prea mai percepe claritatea, adica acea densitate de pixeli pe un ecran mic ci DOAR pe un ecran MARE atat.
Intr-adevar cum bine spuneai mai sus pe desktop daca dai de la 1920 la 3840 se vede clar diferenta nimic de comentat,dar de ce in jocuri nu se aplica asta,sau pe filme etc?Este exact ce spuneam eu mai sus,imi pune in joc ca pot sa selectez 3840 si vad la fel ca pe 1920.Adica nu e direct proportional ca pe desktop.

Last edited by Strelok-; 20-03-2020 at 04:41.
Strelok- is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 14:32   #15
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Pentru ca asa a gandit-o producatorul de jocuri, asa considera el, ca acel fov e cel mai bun pentru jocul respectiv. La fel cum regizorul alege fov-ul pentru un film, el considera ca acel fov se potriveste cel mai bine pentru filmul/scena/actiunea/plm respectiva.

O rezolutie mai mare are avantaje si dezavantaje, dar nu are treaba cu FOV. Acel FOV nu tine de rezolutie, tine de cel ce creeaza. Poti sa faci o poza ultra wide de 2 megapixeli sau poti sa faci o poza de 50 megapixeli cu un copac.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 15:33   #16
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

ceea ce vrei tu nu e legata de fov,gandeste daca ai un camp vizual mai mare asa cum iti doresti iti trebuie un sli de 2080ti sa faca fata. Apoi cum faci cu miscatul pe harta?tu te-ai vedea foarte mic si ca sa te intorci ar fi foarte greu
Rezolutie mare gen 4k si 8k are de a face doar cu claritatea imaginii, eye candy. Platesti doar pentru vizual, nu platesti ca sa fii tu in avantaj(poate singurul avantaj este ca o sa ai claritate la distanta mare sa poti trage cu un sniper bine). IN E sports ar fi banate aceste monitoare daca ar exista.
Eu am trecut de la 22 la 32 inch si imi este greu sa ma invat cu distanta, pare mai mare dar de fapt nu e. IN League of legends am probleme cu aproximatul distantei. E 32 si 1440p

Last edited by Otorongo; 20-03-2020 at 15:36.
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2020, 16:46   #17
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Rezolutia inalta e pentru calitate, nu cantitate. Sa vezi o imagine cu cat mai multe detalii. Campul vizual e acelasi, doar numarul pixelilor creste.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Temperaturi prea mari pt idle(i7 3770k 4.5) kppus Racire 18 16-01-2016 15:11
Temperaturi mari - cine are dreptate negaterium Racire 10 15-08-2014 16:48
Tensiuni prea mari CyberCSX Carcase si surse 39 17-02-2013 03:24
i7 3770k temperaturi mari ? Fiiilip Procesoare si chipseturi 24 04-05-2012 06:57

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4738

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.