lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-03-2013, 23:24   #21
jok3r4u
Senior Member
 
jok3r4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Timisoara.
Posts: 969
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to jok3r4u
Default

lol
__________________
eat. lift. misc. sleep. repeat
jok3r4u is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2013, 23:27   #22
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

cornel strikes again...

Sent from my S500 using Tapatalk 2
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2013, 23:38   #23
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cornele...te mananca?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 00:57   #24
zizou
Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Eastern Europe
Posts: 71
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to zizou
Default

Quote:
Toata ziua de ieri produsul a aparut ca fiind IN STOC si asa aparea si astazi de dimineata.
Macar cand minti , fa-o cum trebuie ! Ieri in intervalul 18:00 - 22:00 nu am observat-o pe site ... iar tu imi spui ca si ASTAZI aparea ?
Nu esti singurul care a dorit sa comande .
PS : Mai usor cu vocabularul ... se poate explica si altfel .
zizou is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 01:30   #25
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by cornel501 View Post
Da ca nu ai chef sa umbli pri tot bucurestiul pentru o tastatura la ce dracu ai mai comandat-o. Sau alegeai un magazin de profil. Dar cand esti taune esti taune.

La altex o puteai rezerve in cel mai apropiat magazin de tine si cand plecai de la servici treceai pe acolo spuneai ca ai rezervare o achitai la casa si terminai poveste...asa se pare ca tie nu iti trebuia o tastatura musai si vroiai sa te dai mare ca ai comandat si tu ceva online. Felicitari!
Sa o luam cu inceputul:
1) Spuneai unui membru intr-un topic anterior sa mai treaca pe la scoala. Tu nu ai trecut de clasa a 2-a, asa-i? Am boldat greselile gramaticale pe care le-am observat la prima vedere. Sa mai mentionez virgule s.a.?

2) Esti cumva papagalul (da, imi permit sa-l numesc oricum din moment ce mi-a inchis telefonul in nas de 5 ori) cu care am discutat la telefon?

3) Comand de unde vrea buzunarul meu.

4) Am mentionat ca NU aveam timp si chef de umblat pe strazi. De asta s-au inventat livrarile la domiciliu. Stii ce frumos a fost sa plec la ora 7 de la Stefan cel Mare, sa iau metrou' pan' la Dristor, sa merg perpedes pe Calea Dudesti pan' la Mall Vitan si apoi iarasi perpedes pana la Alba Iulia? Si toate astea dupa 10 ore de munca.

5) Pe DeDeRa il trec cu vederea (ia-o ca pe o gluma) ca e baiat bun, da sfaturi bune, doar ca proteinele te fac mai irascibil (am sa povestesc maine pe topicul cu bancuri, daca am timp, de unde vine povestea asta. Pentru trolli, cuvinte cheie: coleg de clasa, proteine, sala, mincinos, ochi vineti, lentile de contact).

@zizou: Astazi de dimineata cand vorbeam cu papagalul la telefon, ma uitam pe site si tastatura aparea ca fiind in stoc. Posibil sa fi avut eu pagina cache-uita (aveam bookmark). Frumos e ca acum pagina da eroare 404 (link: http://www.altex.ro/tastatura-cu-fir...r-x6-usb-negru), iar alte produse care nu sunt pe stoc au pagina la locul lor (exemplu: http://www.altex.ro/memorie-desktop-...00mhz-9-9-9-24). Nu este singurul caz: multe produse la care ieri au fost promotii, astazi nu mai apar pe site.

Cat despre limbaj: nu am adresat decat trei injurii:
- titlul (pe care l-am schimbat, ca fapt divers) pe care l-am pus din nervii creati de papagal
- "site cretin" - este un site codat cu picioarele (printre altele: http://www.arhiblog.ro/altex-concediat-programatorii/ - sa folosesti short tags in 2013 este de-a dreptul jenant)
- "papagal" - apelativ pentru angajat. Pentru asta nu imi voi cere scuze).

Mentionez ca in apelurile telefonice am folosit un ton civilizat si nu am adresat injurii.

Recapitulam ca ne abatem de la esenta topicului:
- relatii cu clientii - de toata jena (sa vorbesti la pertu (nu stiu cum se scrie: pertu, per tu, per-tu) cu un client, sa ii inchizi clientului telefonul in nas, sa spui unui client "va sunam in 5 minute" si sa nu se intample nici dupa 2 ore etc.)
- situatia creata - de toata jena (daca vindeau aparate cardio-respiratorii ce faceau? Murea omu' ca s-au impotmolit ei? Ce faceam daca dadeam comanda de-un iMac (a patit un fost coleg de munca o situatie asemanatoare cu produsul asta)? Stateam cu 6000RON blocati intre banca si Altex?
- rezolvarea situatiei - acceptabila (sunt multumit de oferta facuta)

Per total: nu voi mai comanda nimic online de la Altex / MediaGalaxy. Cel mult voi face rezervare (putin probabil sa se intample - vezi punctul 4).

LE: se pare ca titlul topicului nu s-a schimbat, ci doar titlul primului mesaj. Monstru, poti face o modificare a titlului topicului?

Last edited by s3r0t0n1n; 13-03-2013 at 01:58.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 11:17   #26
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Ma amuza zecile de topicuri in care cineva injura un magazin si alti 100 de insi nu au nici o problema.
Te amuza cand cineva injura alte magazine decat injuri tu vrei sa zici.

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Eu injur pentru preturi aberante. Cu ochii, mainile si creierul meu am configurat zeci de PC-uri si am vazut cum la un sistem de ~3300 lei la mediadot sau chiar mai ieftin combinand 2-3 magazine, era cu cel putin 300 lei mai scump la pipigarbage.
Si care e problema ta ca noi suntem de parere ca Mediadot este un magazin de c@cat, pe car ne pisam de sus cu bolta?
Noi nu te-am acuzat niciodata ca este retard (sinomic cu "problema este undeva intre scaun si PC") daca injuri emag/pcgarage si ii pupi in cur pe astia de la mediadot.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 13-03-2013 at 11:20.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 12:02   #27
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu ai inteles. Eu recomand de ce obicei ce e mai ieftin. Vezi la configuratii, ca strecor edigital si cyberport mereu, caci combinandu-le, cumulat cu transportul, iesi cu sute de lei mai ieftin decat in alte locuri.
Nu tin cu mediadot, departamentu' de service de plin de tampiti, sunt incapabili sa fie amabili cu clientii si gresesc frecvent in solutionari.
Si am ajuns sa ma autocitez: "eu muncesc pe bani, nu imi cresc in copac si muncesc cu transpiratie... Din banii mei nu voi lua niciodata de la pipigarbage sau emag, pur si simplu.
Daca tie iti place sa-si bata joc unii si altii de tine, e ok. Slava Domnului, nu sunt banii mei."
LE: Toate magazinele au probleme si mai ales service-ul le strica... Call Center de asemenea.

Last edited by DeDeRa; 13-03-2013 at 12:10.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 18:41   #28
John7up
Senior Member
 
John7up's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Location: Brasov
Posts: 796
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Seroton, eu aceeasi problema am avut-o... i-am contactat prin telefon, prin mail, am facut rezervare in magazin (nu mergea comanda), si intr-un final cica au dat-o si pe aia din magazin si cica au mai ramas cu un jeg ce personal i-a dat nota 6-7 la aspect... si uite asa 2 zile m-am chinuit sa obtin o amarata de tastatura si nimic...
John7up is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 19:24   #29
cornel501
Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 23
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Te amuza cand cineva injura alte magazine decat injuri tu vrei sa zici.


Si care e problema ta ca noi suntem de parere ca Mediadot este un magazin de c@cat, pe car ne pisam de sus cu bolta?
Noi nu te-am acuzat niciodata ca este retard (sinomic cu "problema este undeva intre scaun si PC") daca injuri emag/pcgarage si ii pupi in cur pe astia de la mediadot.


Dar care e mah cel mai bun magazin *****u de evomag cu preturi de 3 ori mai mari fata de pipigarbage??????

Mai lasa-ma cu basinile astea ca au servicii evomag...da au servicii de *****.

Daca tu vrei sa cumperi de la evomag componente cu preturi umflate n-ai decat...
De ce nu as cumpara de la o firma cu preturi muuuuult sub *****ii de evomag sau pipigarbage acelasi produs???? Poate ca sa isi plateasca chiria de la unirii pe bani mei??????
Fiacare cumpara de unde vrea....
cornel501 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 19:41   #30
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Asta e mai hater ca mine =))
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 20:06   #31
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

cornel cu cat deschide gura mai mult cu atat creste nivelul de rahat din lume.

Hai sa povestesc care era si chestia cu proteinele: aveam un coleg de liceu care facea sala. Bai frate si om care sa minta mai ceva ca asta nu am intalnit nici pana in ziua de azi. Bun, si intr-o zi vine el cu ochii vineti si umflati la liceu si il intrebam toti ce-a patit: "bai sa vedeti ca eu merg la sala. Si cand merg la sala iau proteine. Si cand iau proteine ma infierbant asa, ma agit, devin foarte irascibil si puternic. Cand am plecat de la sala s-au luat doi de mine si ne-am luat la bataie. Eu i-am batut dar au reusit sa imi dea si ei vreo 2 pumni si de asta am ochii vineti.

Meanwhile trec vreo 2 ore si il ia un alt coleg intr-o parte:
- bah zi ce-ai patit ca daca e vin eu cu cutarica si cutarescu si mergem si-i cautam p-aia.
- a, nu mah. Mi-am luat lentile de contact si n-am stiut sa mi le pun si mi s-au imflamat ochii.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 20:10   #32
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asa se intampla cand esti un analfabet dobitoc care nu stii ce inseamna proteina.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 20:19   #33
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Referindu-te la mine sau la respectivul?

Ca fapt divers: nu, nu l-a crezut nici dracu' cand ne-a povestit. De asta s-a si dus respectivul coleg la el sa-l intrebe. Pe principiul:
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 20:28   #34
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Hai cornelus, inca una si ne lasi
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2013, 22:27   #35
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by cornel501 View Post
Dar care e mah cel mai bun magazin *****u de evomag cu preturi de 3 ori mai mari fata de pipigarbage??????

Mai lasa-ma cu basinile astea ca au servicii evomag...da au servicii de *****.

Daca tu vrei sa cumperi de la evomag componente cu preturi umflate n-ai decat...
De ce nu as cumpara de la o firma cu preturi muuuuult sub *****ii de evomag sau pipigarbage acelasi produs???? Poate ca sa isi plateasca chiria de la unirii pe bani mei??????
Fiacare cumpara de unde vrea....
WTF?
Unde PLM am zis eu ca e mai bune evomag sau pcgarage sau whatever?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2013, 09:41   #36
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt nesimtiti, m-am lamurit si eu ieri dupa-amiaza.

Am facut rezervare la Battlefield 3 Premium Edition la cel mai apropiat MG de mine, in Mall Vitan si m-am dus dupa ce-am scapat de la serviciu. Nu m-a sunat nimeni de la 9 dimineata cand am comandat si pana la ora 5. Nici macar un mail, nimic. Ajung acolo, ma duc la sectiunea de jocuri, il intreb pe un tip unde trebuie sa ma duc pentru a ridica si achita un joc rezervat online, la care omu' a ramas blocat, mut cateva secunde, a facut o fata ca de Shrek asa, tare nedumerit, si zice: "AAA, nu stiu, intrebati la casa...". Zic "Bine, multumesc. (pentru nimic)" si fac stanga-imprejur sa ma duc spre casa. M-am gandit insa, intai de toate, sa caut jocul pe rafturi, parca anticipand ce urma sa aflu. Norocul meu, l-am gasit, era ultima bucata. Bun, ajuns la casa, acolo stau si astept sa-mi vina randul, pentru ca din 3 case instalate doar 1 functiona iar restul de personal statea la taifas cu cafeaua in mana si iata-ma fata in fata cu o cucoana.

Angajat ciufut: - Urmatoarea persoana.
Eu: - Buna ziua. Am facut si eu o rezervare de dimineata la un produs, mai exact acest joc si n-am primit nici o confirmare. Puteti verifica, va rog, daca s-a rezervat 1 bucata si sa o anulati, il voi lua pe acesta (jocul il aveam in mana, luat de pe raft).
Angajat ciufut: - Da, nici o problema. Dati-mi-l sa-l scanez.
Eu: - Pai nu anulati rezervarea inainte?
Angajat ciufut: - Pai nu este nici o rezervare, nu mai rezervam ca sunt foarte multe comenzi si nu putem sa tinem produsele blocate. Se va sterge automat comanda dvs.
Eu (ramas putin blocat, cam ca Shrek mai devreme): - Pai bun, atunci de ce mai oferiti optiunea pe site daca nu se ia in considerare? (nu stiu ce mi-a venit de am intrebat, mi-am dat seama de fapt ca n-am cu cine vorbi astfel de lucruri dupa primele 2 secunde)
Angajat ciufut: - Nu stiu eu de nici un site, daca aveti nelamuriri sau sugestii sau reclamatii, va puteti adresa managerului. (moment in care mi-a luat jocul din mana si l-a scanat). Achitati cash sau card? (deja se facuse coada in spatele meu si, evident, celelalte 2 case erau in continuare 'indisponibile')
Eu: - Da, multumesc. Unde gasesc biroul managerului? (de curiozitate, nu aveam de gand sa ma duc si sa mai pierd timpul, ma bucuram ca am mai gasit jocul)
Angajat ciufut: - Nu este momentan aici.
Eu: - ...O zi buna!

Cam asta a fost aventura mea de ieri la MG, sub deviza Altex. Nu-i vad sa o mai duca mult in felul asta, lipsa totala de respect si indiferenta a celor care iau astfel de decizii si nu in ultimul rand, selectarea angajatilor care n-au nici o treaba in legatura ce ceea ce fac acolo si iti mai vorbesc si "intepat".

In fine, m-am invatat cu ei si cu "rezervarile", de acum inainte, in afara de cabluri de conectica, nu vad ce-as mai putea lua de la ei, poate hartie, un mouse pad, chestii dastea, nu de alta dar mi-e groaza de ce-o fi la departamentul lor de service dupa experienta asta.
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.

Last edited by Snowbawls; 14-03-2013 at 10:01.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2013, 09:57   #37
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bai dar altex nu sunt acum sub acelasi acoperis cu emag? Eu asa am inteles la un moment dat.

Sent from my GT-I8160 using Tapatalk 2
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2013, 10:03   #38
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu n-am auzit asa ceva, dar m-ai facut curios...

http://www.adplayers.ro/articol/Opin...ici--4163.html
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2013, 11:54   #39
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by Bogzilla View Post
Bai dar altex nu sunt acum sub acelasi acoperis cu emag? Eu asa am inteles la un moment dat.

Sent from my GT-I8160 using Tapatalk 2

Flanco e cu Emag.

Last edited by ithanium2; 14-03-2013 at 11:56.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2013, 11:59   #40
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Emag, Altex si Flanco tin de aceeasi companie.

Cu rezervarea la Altex cam asa sta treaba, practic rezervarea figureaza doar pe site, fizic produsul sta pe raft.

Eu am facut comanda din Altex pentru GW2 si am achitat cu cardul, sperand sa prin livrarea in aceeasi zi. Cand am vazut ca era programata peste 2 zile, am sunat la ei sa ii intreb daca pot ridica jocul din magazin. Mi s-a zis ca da, bineinteles, ma asteapta acolo. Ajung acolo, nimeni nu stia nimic, iau alta copie de pe raft, hotarat sa o mai achit odata si sa imi faca storno la cealalta. La casa, debandada, incep sa se sune unii pe altii, de fapt factura era emisa deja, nu mai gaseau factura, aduce intr-un final factura si cam aia este.

Din ce am inteles, cica ei nu au baza de date deci nici nu pot tine minte un client vechi si nici nu pot procesa comenzile si rezervarile intr-un mod mai "elegant".
codpin is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
probleme gpu-z MadMaxXx Placi video 3 17-07-2012 15:17
Probleme UPS mirciusx Periferice 2 11-06-2012 05:48
Probleme hdd simple Memorii & stocare 11 24-07-2010 15:11
Probleme in 3D Bebe Cutia de sub birou 5 22-12-2009 00:40
Probleme HDD EUgen Memorii & stocare 4 17-12-2009 21:45

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3335

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.