lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-02-2018, 01:25   #941
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Ce ați recomanda pentru un dual loop? Blocks, pompe, furtune, etc.

Partea pentru CPU trebuie să înlocuiască un NH-D14 cu succes (deci mă aștept la scăderi considerabile, momentan CPU stă în 50ish*C stock), iar GPU un Titan X Maxwell.

Danke
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2018, 18:33   #942
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

de ce dual loop?
Dual loop e strict pentru show, adaugă complexitate nenecesară și nu crește performanța sistemului de răcire.

Ce carcasă? e important de știut, pentru radiator support.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2018, 18:57   #943
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Lian-Li PC-A7010. Dual loop pentru că este spațiu și pentru redundanță și pentru că și GPU și CPU sunt foarte fierbinți (50ish idle, 80-90 load), le prefer pe fiecare pe circuitul ei.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2018, 20:03   #944
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

CPU e hot ca e pastila mica, in schimb caldura absorbita de la el in sistemul de racire e insignifianta in comparatie cu GPU de exemplu. Pentru 1, max 2C mai putin n-as face dual loop.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2018, 20:20   #945
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Putem trece peste "de ce vreau dual loop" la niște recomandări directe? Mulțumesc
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 00:35   #946
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu, nu putem trece.
E ca şi cum vine un bolnav la tine şi zice "mă doare burta, fă-mi morfină" şi tu îi zici "poate ai apendicită" şi ăla zice "putem să trecem peste treaba cu apendicita şi să-mi faci morfină?".

Dacă ceri nişte sfaturi, trebuie să fii pregătit să le şi accepţi. Pot să-ţi dau enşpe motive pentru care dual-loop nu merită făcut în afară de show PC şi chiar şi în cazul ăla merită doar dacă vrei loops cu culori diferite.

Deci.

Dual-loop înseamnă că ai un radiator strict pentru PC şi un radiator strict pentru GPU.
Avantaje: dacă vrei să ai două culori de lichid în carcasă, e singura soluţie.
Dezavantaje: orice altceva la care te poţi gândi:
- mentenanţă dublă.
- risc dublu să-ţi crape pompa (ai două, nu una)
- capacitatea de cooling e înjumătăţită pentru ficare componentă. Adică dacă forjezi doar procesorul, va fi răcit de un singur radiator în loc de două. La fel şi placa video. Dacă le forjezi în acelaşi timp pe amândouă, nu vei avea niciun avantaj faţă de single loop.
- Zgomotul va fi mult mai mic dacă forjezi o singură componentă în cazul single loop, fiindcă răcind-o cu întreaga capacitate a radiatoarelor, vei putea ţine ventilatoarele la viteze mult mai mici. Spre exemplu cu 2x 360mm radiators vei putea să ţii 6 ventilatoare la 700 RPM în loc de 3 la 500 RPM şi 3 la 1500 RPM. Care variantă crezi că e mai bună?
- Nu ştiu ce înţelegi tu prin redundanţă, dar pe aia o obţii la single loop, nu la dual-loop. Single loop cu două pompe în serie: dacă pică una, va funcţiona cealaltă. La dual loop te-ai ars... la propriu uneori.
- Monitorizarea unui single loop e mai simplă decât în cazul dual-loop. Ai nevoie (dacă te interesează) de un singur flow meter, un singur senzor de temperatură pentru lichid, un singur header PWM pentru pompă (sau pompe, dacă le legi în serie). Senzorul de temperatură pentru lichid e obligatoriu, în funcţie de el setezi viteza ventilatoarelor, nu în funcţie de cât de fierbinţi sunt CPU şi GPU.

Acum că am lămurit acest aspect... în Lian-Li PC-A7010 nu am idee unde poţi monta radiatoare fiindcă o fi ea mare dar nu e făcută pentru water cooling, deloc. M-am tot uitat pe poze cu ea şi văd loc de un 240 în faţă şi un 120 în spate, cam atât. Cu modding (decupaj and stuff) poţi monta un 360 în tavan, cred.

Anyway, lăsând limitările carcasei la o parte, pentru full cooling recomand minim două radiatoare de 360mm (45mm sau 60mm grosime) sau orice mai mare (2x 480mm, 2x 420mm, 2x 560mm). Personal am fost mulţumit de EKWB, am avut pe mână XE360 şi XE480, contrar așteptărilor nu ai nevoie de static pressure mare, cu niște Noctua NF-F12 la 800-1000 RPM merge de n-ai treabă. CE420 sunt de asemenea bune dacă vrei cu ventilatoare de 140mm.

Pompă... ori dual-pump în serie, ori una singură. Personal recomand dual-pump.
Opţiunile sunt:

- Single pump, 5.25" Bay.
- Dual-DDC, 5.25", serie.
- Dual-D5, serie (pe astea le am eu).

Waterblocks, pentru placa video am nevoie de modelul exact. La EK nu cred că mai găseşti, dar există la Aquacomputer. Pentru procesor, ar trebui să ştiu modelul exact dar oricum geme lumea de ele, găseşti peste tot, în ce culori şi forme vrei. Personal am testat XSPC, EK şi Watercool. Lasă modelul exact de CPU şi placă de bază, poate există monoblock pentru placa de bază.

Tubing and fittings, recomand soft tubing pentru început, 16/10, cu fittings de la EK. DuraClear dacă vrei să vezi cum curge zeama înăuntru, ZMT dacă nu vrei. Am şi unul, şi altul acasă. ZMT e un pic mai flexibil şi se spune că e mai durabil în timp, în sensul că DuraClear se mai opacizează etc.

Accesorii: obligatoriu un Aquaero 6, obligatoriu doi senzori de temperatură pentru lichid, obligatoriu un ball valve pentru bleeding la nevoie. Opţional un Flow Sensor, Pressure Sensor, filtru pentru impurităţi etc.

De ce Aquaero? Vezi în poza ataşată. Personal nu mai concep un sistem de răcire pe apă fără el.

Ar mai fi multe de zis, dar ce am scris până acum e un bun început.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 01:18   #947
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Rampage IV Extreme, 4930k, Gigabyte Titan X (Maxwell).

Carcasa e ok, are loc pentru scos furtunele (și tot radiatorul, de altfel) afară din carcasă. Ceea ce înseamnă că efectiv pot monta tot într-o cutie custom în afara carcasei și în carcasă intră un furtun (tur) și iese din ea celălalt furtun (retur). Asta cu un singur loop.

Dual loop nu este doar de show, pentru mine, cel puțin. Există posibilitatea să fie nevoie să înlocuiesc placa video (temporar), caz în care dezactivez loop-ul de video. Nu mă deranjează dual pump pe fiecare circuit.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 01:37   #948
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

4930k cu 1.2Vcore ajunge pe la 50-60*C in load pe radiator de 360 45mm grosime cu 3 ventilatoare la 1200rpm. La placa video cred ca-ti ajunge un radiator de 240/280.

Daca nu montezi bloc pe placa de baza, va trebui sa pui un ventilator sa sufle pe partea de vrm. Spor.
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 01:39   #949
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Pentru scos placa video and stuff există QDC-uri.
Pentru Rampage IV Extreme a existat monoblock dar e EOL. Poate pe Ebay, ceva...
Dar se găsesc waterblocks universale, deci nu e o problemă.

În cazul unui radiator extern, MoRa 420 (black sau white) şi nimic altceva. Mai trebuie un bracket pentru ventilatoare mari şi opţional un cover anti-degete (alb sau negru). Şi picioare, evident.
Rezultatul o să arate ca în ataşament.

În poză nu erau încă picioarele montate. De asemenea am vrut eu ventilatoare albe, alea sunt nişte BitFenix Spectre Pro 230mm (BFF-SPRO-23030WW-RP).
Specs:
Code:
Dimensions (mm)	230x200x30mm
Current (A)	0.38A ±10%
Speed (RPM)	900 RPM ±10%
Air Flow (CFM)	156.27 CFM ±10%
Air Pressure	1.81 mmH2O
Noise (dB-A)	25.6 dB(A)
Dar dacă nu te interesează culoarea, poţi lua nişte Noctua NF-A20 PWM. Sunt mai bune şi au RPM minim mai mic.

Ca idee, radiatorul ăla, cu ventilatoarele la 500 RPM şi viteza de circulaţie a lichidului de 3.6l/m, are heat dissipation de 770W acum, când minez cu ambele plăci video şi temperatura ambientală e de 26 de grade Celsius.
Vezi ataşament.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20180116_053136.jpg
Views:	291
Size:	672.8 KB
ID:	61682   Click image for larger version

Name:	AquaSuite Now.PNG
Views:	284
Size:	48.3 KB
ID:	61683  
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 11:13   #950
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asta e varianta: let's go big.

Eu am reusit sa asamblez sistemul water 2.0 doar cu procesorul fara placa video (si acolo am descoperit alte probleme)

Ryzen 1600 3.75Ghz 1.23V pe 240 + 360 se duce in 55 grade C pe core-uri cu 4 ventilatoare puse la 450rpm (2 pe 240 si 2 pe 360) si alte 3 ventiatoare la 715rpm puse pe 360. In prime 95.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 12:14   #951
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

E normal să ai temperaturile respective la procesor.
Cu Aquaero ai posibilitatea de a seta o temperatură-țintă pentru lichid și astfel vei avea temperaturi stabile la procesor și placa video pe tot parcursul sesiunii. Pentru procesor se ia în general în considerare Delta T față de temperatura ambientală atunci când se testează performanța waterblock-ului.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 13:22   #952
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Mulțumesc pentru sugestii. Nu mă încântă ideea de deconectat furtune odată ce instalația este plină. Astea mai noi știu să facă aerisire singure? Cum este cu vasul de expansiune?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 13:37   #953
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Nu mă încântă ideea de deconectat furtune odată ce instalația este plină.
De ce?

Vai, sunt ani de zile de când n-am mai auzit termenul „vas de expansiune”
Acum se numește rezervor și în general verific presiunea prin deșurubarea ușoară a capacului. Cei de la Barrows aveau de vânzare o valvă G1/4 dar se găsește greu și nu m-am mai agitat după ce mi-am dat seama că la diferențe de temperatură a lichidului de maxim 8 grade între minim și maxim nu se creează suprapresiune în loop. Cel puțin n-am întâmpinat problema asta ever.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 13:54   #954
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Deoarece apa curge?

Când mă jucam eu cu apa, bulele de aer erau o problemă, la fel și apa care curgea când desfăceai fittings. Acum io știu că legile fizicii nu s-au schimbat, dar mno.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 17:03   #955
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Sistemul watercool 2.0.
To do: multe.
1. Schimbat sursa - obligatoriu
2. Pus saibe la GPU block - posibil (sta foarte bine)
3. Schimbat ventilatorul negru cu unul portocaliu pentru feng shui (trebuie cumparat) - posibil. O sa vad daca se vede prin geamul de plexiglas al carcasei.
4. Schimbat suruburile de la radiatorul de sus cu unele cu cap philips (Dedeman) - posibil
Revin cu detalii.
1. Am schimbat sursa. Si pentru ca sursa noua era si ea galagioasa am purces la schimbarea ventilatoarelor din 2 surse ( mai bagam la inca 2 surse dar venise noaptea )) ). Poza 1.
2. nerezolvat
3. rezolvat
4. Nu am gasit nimic pe piata. Raman suruburile simple. Asta e.

Si am continuat cu instalarea. Probleme:

1. Cand sa instalez furtunul primochill am observat ca nu prea merge indoit cat voriam si se gatuia. Noroc ca mi-au venit saptamana trecuta coturile la 90 grade din China. Am bagat rapid un cot pe cpu block si am rezolvat problema.

2. Instalarea placii video. Am zis ca nu e normal sa stea cu scrisul in jos sigla EKWB cu placa montata. Am desfacut bucata cu inscrisul de pe block si surpriza: ii lipseau garniturile de etansare cu blocul!!!. Daca o puneam asa faceam inundatie. M-am oprit, a doua zi am sunat baiatu de pe Olx si luni imi ajung garniturile si cele 10 suruburi din kit. El montase 2 placi in SLI si scosese bucata respectiva. Cand vin garniturile montez placa in loop. Pozele 2,3.

Asadar am montat totul fara placa video in loop (folosind un HD5770 de rezerva) si folosind doar 30cm din tubul primochill (buclele scurte) si refolosind tuburile lungi din Dedeman din sistemul water 1.0.

E vreo problema la refolosirea tuburilor daca nu curge nimic?

Observatii:
1. Cu tuburile primochill tot 10/13 nu mai pot strange, la mana, pana la capat fitting-ul de compresie. Raman 1-2mm liberi. Tubul mai gros in carne cu ceva miimi.

2. Pompa a doua din China nu a mai avut caraitul primei pompe din China, desi are capacul de sus ciobit (nu sunt probleme de etansare). Momentan zgomotul ei (acel mic carait de pompa) e cel mai mare din tot sistemul, cel mai pregnant. S-ar putea sa nu fie prea bine decuplata de carcasa prin mecanismul ei de silicon. Trebuie investigat. Sau poate are si ea un carait dar e mult mai mic decat al primei pompe. Hmmmm...

3. Cu Ryzen 5 1600 comparativ cu Xeon-ul E5450 (775) comportamentul e complet diferit: coreurile scad repede in temperatura (dar totusi parca o idee mai putin decat la Xeon) dar IHS-ul scade mult mai greu dupa load. E adevarat ca nici temperaturile nu urca la fel de mult cu Ryzen comparativ cu Xeon-ul si evident sunt aici foarte multe cauze (radiatoare 240 + 360 vs 240, diferente de IHS si marime)

4. Cu Ryzen-ul 5 1600 overclockat la 4Ghz temperatura pe core-uri nu a depasit 65 grade C si 51 grade pe IHS dupa 1 ora si 55 min de Prime95 (trebuie sa mai dau jos din voltaje, a fost doar de test). In idle am 33 grade C pe IHS.

To Do:
1. Sa pun si placa video GTX970 in loop.
2. As putea face un dual loop. Am cu ce.
3. Terminat fata carcasei.

Intrebari:
1. Cat o fi temperatura apei in loop in stess si in idle? (asa e cand nu ai echipamente de masura ii intrebi pe altii cu experienta si echipamente).

Poze: sursele cu ventilatoarele schimbate (mi se par sexxxyyyy ), placa video cu gpu block-ul orfan, poze cu temperaturile, poze cu sistemul asamblat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20180201_191652.jpg
Views:	390
Size:	270.7 KB
ID:	61686   Click image for larger version

Name:	20180201_214022.jpg
Views:	385
Size:	245.6 KB
ID:	61687   Click image for larger version

Name:	20180201_214045.jpg
Views:	384
Size:	208.4 KB
ID:	61688   Click image for larger version

Name:	Ryzen5_1600_4Ghz.jpg
Views:	374
Size:	439.6 KB
ID:	61689   Click image for larger version

Name:	Ryzen5_1600_4Ghz_idle.png
Views:	374
Size:	31.2 KB
ID:	61690   Click image for larger version

Name:	20180201_214421.jpg
Views:	382
Size:	283.0 KB
ID:	61691   Click image for larger version

Name:	20180202_222947.jpg
Views:	382
Size:	215.3 KB
ID:	61692   Click image for larger version

Name:	20180204_123723.jpg
Views:	385
Size:	181.6 KB
ID:	61693   Click image for larger version

Name:	20180202_231523.jpg
Views:	390
Size:	206.7 KB
ID:	61694  
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2018, 17:44   #956
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Deoarece apa curge?

Când mă jucam eu cu apa, bulele de aer erau o problemă, la fel și apa care curgea când desfăceai fittings. Acum io știu că legile fizicii nu s-au schimbat, dar mno.
La Quick Disconnects iti ramane cam o picatura de lichid la imbinare cand le desfaci. Ei spun "0.2 ml", cred ca e mai putin de atat. Cu un minim de atentie si o bucatica de kurpapier pusa sub imbinare cand deconectezi nu ai nicio problema. Intreaba-l pe @SAMBA ca el asa are conectata placa video.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2018, 11:56   #957
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am si eu aceleasi quick disconect-uri ca SAMBA, nu a curs nimic la desfacere momentan, dar putina atentie nu stica.
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2018, 12:03   #958
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
1. Sa pun si placa video GTX970 in loop.
2. As putea face un dual loop. Am cu ce.
Eu personal nu cred ca ai vreun beneficiu la un dual loop in afara de cel estetic.
Daca ai cu ce eu as pune 2 pompe in serie. Ai redundata si maresti durata de viata a pompelor. Din ce am vazut personal rezultatele sunt mai bune cu sigle loop dublu, deoarece cand folosesti aplicatii care nu folosesc gpu intens dar trag de cpu, ai mai multa suprafata de disipare pt cpu. La fel si cand folosesti intens gpu si putin cpu (ex. majoritatea joacelor).
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2018, 13:20   #959
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
2. As putea face un dual loop. Am cu ce.
Asta era pentru @Neo care insista cu dual loop pentru el.

Mai arunc si eu o bombita pe ici pe colo.

Am cu ce, dar oricum ar fi inghesuit si partea cu incarcarea selectiva CPU-GPU care ar profita de toate radiatoarele e adevarata.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2018, 14:17   #960
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Realizezi că tot dual loop o să fac, nu? ^^


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,713
Total Online: 2328

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.