lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-11-2018, 20:30   #4821
R2Strike
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Normal ca vor sa profite, cu cat pretul producatorului este mai mare, cu atat mai mult o sa fie la comercianti.
Old 04-11-2018, 20:32   #4822
war4peace
VIP

Mentioned: 216 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Problema nu e neaparat de costul mare. Ci de faptul ca acesta nu are nici un fel de acoperire.
Se pare că n-ai auzit de cerere versus ofertă...

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Aberati, nu Intel a marit pretul la 8700K, ci importatorii si magazinele. Vreti sa injurati pe cineva? Astia sunt de injurat.
Da man, dar e trendy să înjuri producătorul

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2018, 20:51   #4823
R2Strike
Senior Member

PC-ul meu

Eu cred ca multi dintre voi a uitat cine e Intel, si cate smecherii au facut, de la cum au ingropat ei AMD-ul sa nu cumpere marile companii CPU-uri de la ei, pana la inselarea si inducerea cumparatorilor in eroare. Astia chiar nu merita injurati, chiar deloc... merita aparati, chiar daca nu le pasa si li se rupe de cumparatori.
Old 04-11-2018, 20:59   #4824
guest13
Ancient friend

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Se pare că n-ai auzit de cerere versus ofertă...

Da man, dar e trendy să înjuri producătorul
Problema aici nu e de cerere/oferta ci de faptul ca pe partea de oferta este un dezechilibru creat artificial. Daca intel producea normal si crestea mult cererea de cpu-uri era alta mancare de peste.
Reversul medaliei e ca produsele alea pot fi privite si ca cerere si ca oferta(daca o luam putin fortat):
Caz1: intel ofera un produs(cpu) la un pret mare si clientul cere produsul.Aici intel/importatori etc intind coarda si influenteaza artificial pretul presupun ca ala cu cererea nu are ce face si accepta oferta.
Caz2: clientul "ofera" banii si o companie ii "cere". Aici din moment ce ala cu oferta e clientul si acesta nu e dispus sa schimbe valoarea(la fel cums-a intamplat si la cazul 1 ) atunci se ajusteaza de la cerere, iar in cazul asta cererea o sa se intalneasca cu oferta in curtea AMD.

Totul e de raportul cerere oferta. Nu de cerere. Si nici de oferta. Raportul ala firar el sa fie. Ca cererea e de cpu-uri nu de produse de lux Poate unii ar trebui sa se uite la ce vand.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2018, 21:00   #4825
axxel4you
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Cred ca problema cu preturile la intel este mai complexa,
Preturile practicate de intel pentru importanti producatori de pc-uri, DELL, HP, Lenovo, Acer, Asus, Apple probabil ca au scazut intre timp din cauza concurentei tot mai mari.
Intel nu-si permite sa piarda piata OEM asa ca pentru piata de retail exista shortage si preturi mai mari pentru ca cineva trebuie sa suporte discounturile oferite catre OEM-uri.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2018, 21:11   #4826
war4peace
VIP

Mentioned: 216 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Problema aici nu e de cerere/oferta ci de faptul ca pe partea de oferta este un dezechilibru creat artificial.
Este pe naiba, ai uitat de AMD?

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2018, 21:32   #4827
Ares
Member

Mentioned: 10 Post(s)

Orice companie urmareste sa isi creasca profitul iar actiunile fac parte din planificarea strategica. Intel este nr1 mondial si va ramane si pe viitor. Suntem prea mici sa intelegem cu adevarat. Piata retail reprezinta pentru ei dor o mica parte din volumul vanzarilor... la final, nimeni nu te obliga sa cumperi marfa lor iar comentariile sunt puerile si lipsite de sens.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2018, 21:34   #4828
guest13
Ancient friend

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Este pe naiba, ai uitat de AMD?
Eu unul sigur nu am uitat. Si probabil ca daca se va adeveri cresterea la Zen2 acest fapt se va concretiza prin schimbarea pc-ului de la blue based la red.
Si dupa cum au fost vanzarile in ultimele luni, si prin exterior multi nu au uitat de amd. Am inteles ca prin tari gen Germania Ryzen a facut o figura foarte frumoasa la vanzari. Iar daca Zen2 va fi ce se zice, probabil ca or sa stearga pe jos cu intel pe multe piete.
Uite cum sta treaba: am intel in pc. Configuratia de dinainte a fost tot intel. Si probabil ca as fi luat tot intel (si da, eram dispus sa dau niste bani in plus fata de AMD dar sa primesc ceva cu adevarat de banii aia).Dar dupa figurile facute cu meltdown/spectre(impreuna si cu vulnerabilitatile mai noi) si acum cu preturile astea aberante o sa iau Zen2 daca are cresterea prognozata chiar daca pe single core o sa fie (inca) cu cateva procente in urma intel. Dar asta este modul meu de gandire, nu imi place de cineva care vrea sa mi-o traga si in plus sa il mai si platesc, eventual sa ii zic saru-mana.
Au facut o greseala din puntul meu de vedere: au creat platforma HEDT. Acum sa mearga inainte cu ea: produsele scumpe sa fie pe HEDT iar pe platforma mainstream sa fie produse normale ca pret. A... ca daca nu baga 9900k pe mainstream raman cu fundul gol in fata amd...asta e alta discutie.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2018, 22:55   #4829
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Eu unul sigur nu am uitat. Si probabil ca daca se va adeveri cresterea la Zen2 acest fapt se va concretiza prin schimbarea pc-ului de la blue based la red.
Si dupa cum au fost vanzarile in ultimele luni, si prin exterior multi nu au uitat de amd. Am inteles ca prin tari gen Germania Ryzen a facut o figura foarte frumoasa la vanzari. Iar daca Zen2 va fi ce se zice, probabil ca or sa stearga pe jos cu intel pe multe piete.
Uite cum sta treaba: am intel in pc. Configuratia de dinainte a fost tot intel. Si probabil ca as fi luat tot intel (si da, eram dispus sa dau niste bani in plus fata de AMD dar sa primesc ceva cu adevarat de banii aia).Dar dupa figurile facute cu meltdown/spectre(impreuna si cu vulnerabilitatile mai noi) si acum cu preturile astea aberante o sa iau Zen2 daca are cresterea prognozata chiar daca pe single core o sa fie (inca) cu cateva procente in urma intel. Dar asta este modul meu de gandire, nu imi place de cineva care vrea sa mi-o traga si in plus sa il mai si platesc, eventual sa ii zic saru-mana.
Au facut o greseala din puntul meu de vedere: au creat platforma HEDT. Acum sa mearga inainte cu ea: produsele scumpe sa fie pe HEDT iar pe platforma mainstream sa fie produse normale ca pret. A... ca daca nu baga 9900k pe mainstream raman cu fundul gol in fata amd...asta e alta discutie.
Din nou sunt total de acord cu tine! Nu stiu exact si concret de unde vin anomaliile astea de pret, desi MSPR-ul pentru i9 9900K nu e mainstream nici un ruptul capului! Pentru situatiile in care am vazut 2300 de lei pentru i7 6700K sau 2500 de lei pentru i7 8700K nu stiu exact... daca e de vina furnizorul sau intel! Totusi, cred ca un raspuns negativ din partea majoritatii consumatorilor ii va trezi nitel din foamea asta acuta!

Cum au mai spus si alti colegi, chiar daca imi permit, asta nu inseamna ca voi plati un pret dublu pe un produs care e cu 15-20% in cele mai bune cazuri peste concurenta!

Eu unul nu ma vad in tabara intel prea curand indiferent ce se va intampla! Weekendul acesta am avut o competitie in compania unde lucrez si am fost binecuvantat cu un 2950X!
Old 04-11-2018, 23:05   #4830
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 85 Post(s)

PC-ul meu

Fugi de-aici, ba... 2950X !
kobro is offline   Reply With Quote
Old 04-11-2018, 23:07   #4831
nikalai
Member

E shortage pe sylake si kaby lake la procesoare Pentium si nu numai si la producatorii OEM.
Noua nu ne-a venit o comanda de vreo 30 de PC-uri office data pe 29 August. Au estimat ca o vom primi prin Decembrie (dar eu nu cred). Cica problema la Intel s-ar rezolva deabia prin Martie / Aprilie. Cerere prea mare pentru 14 nm...
Ne gandim sa trecem pe configuratii pe AMD.

Stau cu o placa de pe socket 1151 v2 de vreo 2 luni pe dulap. Speram sa prin un 8400 / 8500 SH. O sa se astearna si mai mult praf pe cutia placii de baza.
Vad ca e 1000 de lei la Garaj. Avand in vedere ca am dat cam atat pe un 6700k acum vreun an si ceva...

Last edited by nikalai; 04-11-2018 at 23:10.
nikalai is offline   Reply With Quote
Old 05-11-2018, 14:55   #4832
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

PC-ul meu

Ani de zile Intel te obliga prin contract sa vinzi la pretul impus de ei, nu aveai voie sa cresti pretul. Daca lucrurile s-au schimbat acum tot Intel este principalul vinovat, le-a dat liber "samsarilor" si uite ce au facut.
Old 05-11-2018, 16:04   #4833
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Fugi de-aici, ba... 2950X !
Nu stiu ce sa fac cu el! Daca sa il vand sau sa imi fac un sistem nou! De tinut pe mai tarziu parca nu l-as tine! Ma gandesc ca daca pun banii luati pe el la ciorap, peste vreo 2 ani o sa imi iau ceva mult mai fain. Desi, nu stiu la ce naiba o sa il folosesc!
Old 05-11-2018, 16:27   #4834
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 85 Post(s)

PC-ul meu

Si pe mine m-a incurcat o Z97 Classified ... si am ramas cu ea...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 00:20   #4835
R2Strike
Senior Member

PC-ul meu

Old 08-11-2018, 16:23   #4836
Firefox
Ancient friend

Firefox's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Firefox

Intel announces 48-core Cascade Lake-AP processors - Kitguru
Firefox is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2018, 19:59   #4837
Firefox
Ancient friend

Firefox's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Firefox

Firefox is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2018, 09:18   #4838
dahu
Junior Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Do we need to re-review the Core i9-9900K?

Varianta scrisa la ce a postat Firefox: https://www.techspot.com/news/77313-...-i9-9900k.html
dahu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2018, 22:31   #4839
Ares
Member

Am ales sa merg pe Intel dar in lumina ultimelor rahaturi cu consumul imens, problemele la placile de baza Z390, costurile ridicate sa poti raci si overclocka 9900k , pot afirma ca daca ar trebui sa aleg din nou as merge pe 2700x fara absolut nici o retinere.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2018, 22:50   #4840
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Man, nu iti este ok 5GHz all cores 24/7?
GAMING gear™ Kaby Lake i7-7700K/4900Mhz/1,290V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||Gigabyte GTX1080 Gaming Xtreme & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb [email protected] CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, Win 8.1+Win 10.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules