lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-09-2010, 16:56   #1
delta99
Member
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 186
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default dc-shop

In 2008 am cumparat un mose Logitech G9 de la ei. Anul acesta s-a stricat si l-am trimis in service. Dupa aprox 45 zile, dupa ce am vazut ca nu ma mai suna nimeni am sunat eu. Dupa 2 sapt de discutii la telefon (mi s-a spus, de fiecare data, ca nu se mai poate repara si sa astept sa ma sune ei cand gasesc o solutie).
Nerezolvand nimic cu telefonul am trimis un e-mail la dep. sesizari si in sfarsit ma suna o d-soara cu o solutie fantastica!!! Sa-mi returneze banii. OK. Aaa, dar nu toti ci vreo 70% ca asa au calculat sefii inflatia. Ce tare, nu stiam ca leul s-a apreciat din 2008 pana acum. Cat mai e euro dupa inflatia lor, 3 ron/euro???
Oricum, atunci am dat 210 pe mouse, acum e 359 in acelasi magazin. Cu 160 cat voiau ei sa-mi dea luam aproape o jumate de mouse.
Dupa ce nu am acceptat targul si m-am hotarat sa sun la OPC (le-am comunicat acest lucru), ma suna din nou si zic ca-mi dau toti banii pana la urma. In avantajul meu nu e dar macar nu e hotie.
Ce se poate face in aceste cazuri? Toti se plang ca romanii nu au incredere in comertul on-line si ca nu e acolo unde ar trebui acest comert, iata si motivul! Nu te vezi cu omul la fata, profita de tine si fiecare procedeaza cum crede. E ceva de genul "nu-ti convine, PA!".
Experientele mele cu service-urile magazinelor fizice au fost bune, intotdeauna am rezolvat problema rapid si in mod corect. Cele on-line lasa de dorit (am dat exemplul dc-shop fiindca a fost cea mai proasta experienta si cea mai recenta, dar nici cu altele nu ma laud).
Inclusiv dc-shop cand avea magazin fizic era altceva, am avut cu cine discuta si am rezolvat problema.
delta99 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2010, 16:58   #2
All24
Senior Member
 
All24's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 871
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu am si acum in buzau dc magazin fizic,dar sunt de tot rasul. Au cea mai mica si cea mai scumpa gama de produse posibila...
__________________
Same song and dance
All24 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2010, 17:19   #3
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Preturile magazinelor offline sunt de tot rasul,tin minte acu 2 ani cand de 300$ castigati la concursul de OC de la ultrapro nu am reusit sa-mi cumpar un E8200,a mai trebuit sa aduc 100 ron de acasa ca sa achizitionez maretul procesor
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2010, 15:12   #4
bogdanell_gsm
Member
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Pfu, sa nu aud de asa zisii dc-shop, trimisesem in Decembrie pe un prieten pana la magazinul dc-shop in alt oras sa cumpere o placa de baza pe 775 cat mai ieftina, dar sa o aiba pe stoc, bune, vine cu placa, factura de 280ron, era o Gigabyte EP31-DS3L, iar pe site o aveau la 205ron...niste nesimtiti in viziunea mea.
bogdanell_gsm is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2010, 16:06   #5
whispers
Senior Member
 
whispers's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bacau
Posts: 351
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to whispers
Default

Acum 2 ani cand aparuse seria HD4000 am achizitionat un HD4870 de la Palit, un model cu racire custom pe cu 2 venturi de la un magazin online 24PC (acum in faliment) care la vremea aia avea preturi foarte bune in comparatie cu multe magazine mari,atunci cand cautai un produs pe price.ro si dadeai filtru pe pret,produsul era afisat in primele 3 pozitii. Am avut un prieten care comanda la ei mai mereu, primea marfa a doua zi, rapid si ieftin (pe vremea aia imi luam componente de la garaj si emag).Dupa ce pcgarage-ul mi-au spus ca nu o au pe stoc, emagu-l nu o aveau deloc, am zis sa incerc la 24pc. Mi-a ajuns placa a doua zi, ieftin si rapid (am luato cu 848 de ron si la garaj era 920). O pun in sistem instalez driverul, restart asteptam sa incarce OS-ul si admiram placa in toate splendoarea ei (nu aveam capacul lateral pus) si deodata vad o componenta de pe spatele pcb-ul cum se inroseste si ia foc, dar pc-ul incarca in continuare , sa cad jos. Am zi sa-i fac un 3d marck si deodata o alta componente de langa ea, identica ia foc din nou si pc-ul face restart, incarca windowsul si intru la ei pe site sa caut un numar de suport si deodata apare cireasa de pe tort, ia foc si a treia componenta, restart si placa nu mai booteaza. I-am contactat le-am povestit problema, mi-au zis sa le o trimit ca nu este nici o problema. Pe 15 dec am trimis-o si mi-au zis sa astept telefonul lor. Am zis sa fiu om civilizat si sa nu-i sun de craciun sau de anul nou. Se face 4 ianuarie, sun si nu raspunde nimeni, intru la ei pe site si vad un banner mare pe prima pagina a site-ului, revenim pe 6 ianuarie.Ok, sun pe 6 nu rasp nimeni, dau sa intru pe site, site-ul nu mai mergea. Dau pe google si descoper ca firma ar fi fost falimentata chiar de patroni, care au practicat preturi de dumping au vandut cat au putut, au tras teapa la furnizori si s-au facut disparuti. Am facut vreo 3 reclamatii online la OPC ca sa fiu bagat in seama si mi-au trimisun mail sa vin in Bucuresti la nu stiu ce sectie de politie competenta din zona in care era sediul 24PC. Imediat pe nu stiu ce forum aparuse un thread cu "24pc trage teapa" sau cam asa ceva,am urmarit cum se umple threadul cu plangeri asemanatoare, cum altii au facut reclamatii la politie si nu s-a intamplat nimic , nu ia despagubit nimeni, pt ca nu avea cine si mi-am dat seama ca luasem o teapa mare de 850 de ron.Macar de nu o trimiteam si rezolvam cumva cu garantia la furnizor, dar nu aveam de unde sa stiu. Asa ca sfatul meu este sa nu va bucurati pentru 10-20 de lei la produs si sa le luati de pe nu stiu ce pocnitoare de site pt ca nu se merita.

Last edited by whispers; 11-09-2010 at 16:12.
whispers is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2010, 16:55   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Indiferent ca iti faci cumparaturile pe Emag sau CocoselPC.ro, ei nu sunt decat o interfata intre tine si importator/distribuitor. In mod normal, importatorii/distribuitorii acopera garantiile si in cazul in care CocoselPC.ro da faliment, mai nasol e cand da faliment si le lasa astora o gaura mare. Chiar si atunci, bagi si tu un RMA form la producator si tot se poate face ceva.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2010, 17:25   #7
whispers
Senior Member
 
whispers's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bacau
Posts: 351
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to whispers
Default

Aline Distribution in 2008 era unic importator de Palit in Romania, am sunat la ei le-am dat seria de pe placa care mi-o notasem, au zis ca placa era de la ei. Nu a fost trimisa de 24pc in service pt ca au refuzat sa mai rezolve garantiile 24pc din cauza datoriilor care le aveau catre ei. Tot tipul de acolo mi-a povestit la telefon despre cate datorii de miliarde avea firma catre diferiti importatori.
whispers is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2010, 18:14   #8
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Dragut din partea lui ca ti-a povestit, totusi nu este problema ta, nu-i asa? Ar fi trebuit fie sa iti rezolve problema, fie sa te directioneze spre RMA-ul Palit.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2010, 21:02   #9
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Dragut din partea lui ca ti-a povestit, totusi nu este problema ta, nu-i asa? Ar fi trebuit fie sa iti rezolve problema, fie sa te directioneze spre RMA-ul Palit.
RMA ftw! dar din pacate pe marcile care au produsele mai ieftine (fata de alte firme) nu te prea poti baza (ex palit, gainward, asrock) asta e, dai un ban si speri sa ai bulan
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2012, 17:49   #10
maski
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Iasi
Posts: 329
Mentioned: 20 Post(s)


Default

Dc-shop tocmai s-a dizolvat. Online-ul a fost cumparat de cell.ro, dar doar atat. Am cumparat o placa video de la dc-shop in noiembrie. Placa are probleme si imi ingheata calculatorul. Am incercat sa dau de ei pt garantie dar cei de la dc-shop online (noii proprietari) spun ca ei nu au preluat si sarcina asta, iar cei de la [email protected] (care ar trebui sa rezolve garantia) spun ca ei nu se mai ocupa de rezolvat garantiile emise de vechea firma (CNDPI ROMSOFT RETAIL DCSHOP SRL). Nu prea inteleg cum pot cumpara unii doar drepturile dar nu si obligatiile anumitor firme. Stie cineva cum mai pot rezolva problema garantiei?
maski is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2012, 17:58   #11
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Problema o rezolvi cu producatorul. Dai un mail la firma mama (Asus, Gigabyte, etc), explici problema si intrebi catre ce partener al lor din Ro sa te indrepti pentru solutionarea garantiei. Firma mama te va indrepta catre importatorul din Ro pentru marca respectiva (unul din ei sau catre toti).
Spor
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2012, 18:10   #12
maski
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Iasi
Posts: 329
Mentioned: 20 Post(s)


Default

multumesc!
maski is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2012, 18:15   #13
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

mbc
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2012, 18:27   #14
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

am vandut sursa azi dimineata. logic, fara a sti situatia. ma pregatesc sa iau alta sursa, doar ca am fost prins in lucru toata ziua.

LE: chiar imi pare rau ca am vandut-o acum, stiind ca omul va avea probleme cu garantia.

Last edited by mbc; 03-01-2012 at 18:46.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2012, 20:10   #15
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,968
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dar de ce ai vândut-o? Păreai încântat de ea ..
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2012, 22:56   #16
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai sunt inca foarte incantat de ea, dar am avut de facut un sistem (cel cu m4e, 2600k si 6990) si proprietarul trebuia sa se ocupe de sursa si de placa video. de placa video s-a ocupat, dar s-a trezit in ziua asamblarii ca nu are sursa. Optiunile erau limitate... Oricum sursa a dus fara probleme sistemul. Aerul din exhaust-ul sursei era rece.

Mi-am facut rost de o sursa Antec ieftina pe moment, o folosesc aia. Cu banii de pe sursa plus ce mai am la pusculita cred ca imi iau zilele astea un i5 Sandy. Nu mai astept dupa Ivy.

Last edited by mbc; 03-01-2012 at 22:58.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 21:30   #17
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

cu cat ai dat sursa ?
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012, 22:52   #18
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

E o informatie pe care nu o pot da. Pretul a fost mai mare decat cel platit de mine. In acea zi a fost imposibil sa facem rost de o sursa din alta parte pe loc si asa a fost. Oricum, problema a fost generata de catre beneficiarul sistemului care in loc sa-mi vireze bani pentru a ma descurca eu cu chestiile cumparate dinafara orasului (el era in vacanta) a preferat sa se descurce singur si asa s-a ajuns sa nu avem sursa in momentul asamblarii.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2012, 16:02   #19
costi07
Member
 
costi07's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: București
Posts: 192
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Observ o diversificare a ofertei și prețuri bunicele. Posibil și o fuzionare a magazinului cu CEL.ro?!
costi07 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2012, 18:19   #20
TheDragon
Senior Member
 
TheDragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar nu se vede o asemanare izbitoare cu cel.ro ????
TheDragon is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4648

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.