lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-06-2018, 19:26   #1461
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



Robert B is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2018, 20:56   #1462
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pascal Junior - Don't Slow Down (Original Mix)

Work In Progress



gallery: https://postimg.cc/gallery/1tf8xzua6/

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2018, 20:01   #1463
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

- I'm on a roll BABY!!!

Estas Tonne - The Song of the Golden Dragon

Azi am zis pas la unitati de 5.25" in stare care meh, rupte, crapate, HDD-uri de 300MB in stare meh, placi de baza socket 7 si 370 insa care erau mainstream...preturi de duzina....am luat niste procesoare mai de Doamne Ajuta...am pus mana pe ceva ce poate sa fie EDITIE LIMITATA...si ca de obicei o IAU in MS-DOS de la ATI...I WONDER de ce nu imi place ATI!?!?! "NOROCUL" meu legendar cu placile ATI inceput inca de pe vremea lui ATI RAGE II C continua pe aceeasi linie...FLATLINE...NO PULSE... (YUCK :P ) Uneori e bine sa quit while you are ahead...demonii insa ma biciuiesc si am clacat

- as putea povesti multe vrute si nevrute daca nu mi-as impune niste limite in ceea ce priveste achizitia de HW...voi ati avea multe de citit ...intrebarea ESTE unde se termina "NORMALITATEA" si UNDE incepe NEBUNIA??? Cred ca am trecut demult de prima borna...Boala curata cu chestia asta RETRO...si inca ma tin tare

Am facut un inventar pentru ca am in vedere schimbarea modului in care pastrez artefactele electronice si am deja:

66 placi video functionale 10 bad
14 placi de sunet bune
67 de procesoare bune si 1 bad
18 placi de baza bune si 6 bad
12 unitati optice
10 hdd-uri bune si 2 bad
3 placi de retea

Toate au fost prezentate in thread si sunt 3+ ani de cand a inceput toata aceasta aventura. Nu ma rezum doar la a colecta ci pun accent extrem pe restaurare. Cred ca deja stiti asta...

https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=257

MORE SOON!!! (Am fost pus pe dreapta de niste dureri de spate, fizioterapie, etc etc...insa gandul meu a fost mereu la ce mai am de postat ) Pe patul de la doctor, in timp ce ma curentau, am batut palma pentru P6DLS prin WhatsApp

Enjoy a sneak preview



gallery: https://postimg.cc/gallery/kt4pcjto/

Last edited by Robert B; 24-06-2018 at 22:21.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2018, 14:03   #1464
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe cipul grafic de la placa GAINWARD scrie: G71-GT2-H-N-A2

https://www.techpowerup.com/gpudb/183/geforce-7950-gt



A wolf in sheep's clothing... si au avut tupeul sa o denumeasca 7800GS...

Placa este in plin proces de curatare. Inca nu am testat-o.

Details later.

Last edited by Robert B; 25-06-2018 at 17:07.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2018, 19:10   #1465
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am reparat placa ATI 3870X2 si se pare ca MY ATI ORDEALS HAVE ENDED!

7 condensatori ceramici minusculi / 1 rezistor minuscul / 1 tranzistor - recoltate de pe o placa Medion ATI 740XL si transplantate pe 3870X2.

Acum pot sa o asez langa ATI RAGE FURY MAXX si sa vad ce mult au evoluat lucrurile din 1999 pana in 2008.

Am crezut cu incapatanare ca placa este in viata si se pare ca am avut dreptate Sincer, eram impartit, insa dupa ce mi-am terminat treaba, deja vizualizam cum da semnal



Placa Gainward 7800GS+ este editie limitata cu nucleu de 7950GT are 24 Pixel Shader Pipelines / 8 Vertex Shaders Units si merge fest. Se pare ca s-au facut circa 2500 buc din acest model. Este cea mai rara placa grafica din colectia mea.



WIN! WIN! WIN!

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2018, 21:47   #1466
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Placa Gainward 7800GS+ este editie limitata cu nucleu de 7950GT are 24 Pixel Shader Pipelines / 8 Vertex Shaders Units si merge fest. Se pare ca s-au facut circa 2500 buc din acest model. Este cea mai rara placa grafica din colectia mea.
Am mari dubii ca e atat de rara, stiu ca am vrut sa-mi iau una in 2007 (cred), mi-a murit 6800 Ultra si as mai fi tras de platforma pe care o aveam, am fost la un magazin local (Oradea) si aveau expusa placa, dar era al naibii de scumpa (raportat la performanta de atunci), am mai stat un pic si cu banii pe care i-as fi dat pe 7800GS (plus inca un pic) am luat Gigabyte 8800GT, Gigabyte X38-DS5, 4 GB DDR2 si E8200.

Am una acasa, luata in urma cu aprox. un an, insa nu da imagine (o teapa locala). In targ am vazut mai multe, insa toate in stare deplorabila.

Nu zic ca-i exlcus sa se fi produs putine exemplare, dar din tot ce am "experimentat" eu zic ca e extrem de improbabil.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2018, 22:01   #1467
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sant mai multe variante de GW 7800GS 20/7. Din ce am citit varianta 7800GS+ cu nucleu de 7950 (24/8) este mai rara.

La cate cazne a fost supusa arata exceptional.



Restored!



More later.

Last edited by Robert B; 26-06-2018 at 22:04.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2018, 22:58   #1468
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am si una, tot cu ARCTIC AC Accelero, dar e OEM HP pe verde .
kobro is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2018, 23:02   #1469
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Solomun - Somebody's Story (Original Mix)

Astazi dupa-amiaza, dupa un pui de somn, m-am trezit cu o singura chestie in minte: One's work is never finished. ceva in genul: Art is never finished, only abandoned. - Leonardo da Vinci

Prin urmare, am simtit nevoia sa postez un update cu privire la una dintre placile 3dfx.

Poate va mai amintiti povestea The GREAT Voodoo 3 3000 16 MB rescue care a fost prezentata acum ceva vreme.

https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=653
https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=656
https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=657
https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=658
https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=659
https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=667
https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=677
https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=682
https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=683

Povestea era despre o placa 3dfx V3 3000 16MB AGP, Made In China, cumparata de la talcioc la un pret mic. Era in stare proasta dar am reusit sa o salvez.

A moment of great satisfaction at that time.

Anii au trecut insa nu am uitat placa aceea.

Prin urmare, in luna Iunie a acestui an, a venit momentul sa fac ce trebuie si pot sa raportez ca am avut succes din nou.

Condensatorii electrolitici folositi initial, au fost inlocuiti cu condensatori corespunzatori: Panasonic. 22uF/16V, SMD, Panasonic EEE1CA220SR, 10uF/16V, SMD, Low Esr, EEEFP1C100AR PANASONIC.

Problema era ca ori de cate ori luam placa in mana atingeam condensatorii si exista riscul ca sa ii rup din nou de pe placa pentru ca erau prea inalti. Aspectul este si el important.

Stare initiala.



Am inlaturat cei patru condensatori si am pregatit placa pentru cei noi.



Almost good as new.



Succes.



Pentru ca nu imi place sa las lucrurile la voia intamplarii, am decis sa fixez conesatorii care se aflau pe pad-urile rupte de pe PCB, cu putin Poxipol transparent. Better safe than sorry. Adezivul este usor de inlaturat daca este nevoie.



gallery: https://postimg.cc/gallery/16dkvkhwc/

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2018, 15:01   #1470
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

SOON: Tseng duo 4000/6000



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2018, 20:25   #1471
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tseng DUO

In acest episod va voi prezenta doua placi video Tseng, ambele pe slot PCI.

De ceva vreme cautam o placa Tseng ET4000/W32P si bineinteles ca am gasit-o la talcioc. As fi vrut sa fie pe slot VLB sau macar ISA, insa beggars can't be choosers, I guess.

Placa Tseng ET6000 4MB a fost luata acum cativa ani de zile tot din talcioc. Un test facut putin dupa acea data, a relevat faptul ca este dead, asa ca am pus-o in cutie si asta a fost, cel putin pana anul acesta.

Let's meet the two video cards:

* JATON TSENG LABS ET4000/W32P PCI - KY2-JAX-EVGA32PCI - 8248D/V2
* Vision Magic Tseng Labs ET6000 4 MB MDRAM

JATON TSENG LABS ET4000/W32P PCI - KY2-JAX-EVGA32PCI - 8248D/V2


Placa era intr-o stare cam meh si daca pe cipul grafic nu scria frumos Tseng ET4000/W32P poate ca nici nu as fi bagat-o in seama.

Imediat cum am vazut Tseng deja stiam ca o sa vina cu mine acasa. 5 lei well spent!



Placa are o mica urma pe cateva picioruse ale cipului grafic, insa acestea au suportat cu stoicism impactul si nu s-au separat de PCB. Lucky me!



Am facut placa bucati si m-am pus pe treaba.



Cipul BIOS avea o serie de zgarieturi superficiale pe care nu am reusit sa le inlatur cu alcool izopropilic 99% si betigase cu vata, asa ca am cautat alte solutii.

Era clar ca aveam nevoie de o pasta abraziva insa care sa nu afecteze si scrisul de cip.

Am pus mana pe pasta de polisat pe care o folosesc sa curat bracket-urile cromate plus un betigas cu vata si am frecat fin partea superioara. Am spalat apoi cipul cu alcool izopropilic 99%.

Dupa doua runde de negocieri am obinut rezultatele dorite. GOOD AS NEW!!!

Satisfactia pe care am simtit-o a fost off the scale.

Am aplicat tratamentul si la alte componente de pe placa.



Rezultatele finale sunt demne de luat in seama. Toata chestia mai naspa este ca de acum inainte o sa fiu nevoit sa aplic acest tratament si in cazul altor placi. Timpul alocat pentru curatarea artefactelor electronice devine din ce in ce mai lung. Dupa atatea componente recuperate from the crusher totul este insa un gest reflex. No kidding. De asemenea nu spun stop decat in momentul in care sunt pe deplin satisfacut.

Enjoy.


Last edited by Robert B; 30-06-2018 at 23:29.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2018, 20:26   #1472
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



gallery: https://postimg.cc/gallery/jyxc9xso/
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2018, 20:29   #1473
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vision Magic Tseng Labs ET6000 4 MB MDRAM

Eram mandru de placa asta cand am cumparat-o. Tseng ET6000 cu 4MB, NICE! Lucky find!

Dupa test insa m-am dezumflat. Dead!



Anul acesta, cand am reusit sa pun pe picioare placa socket 4 cu Pentium 66MHz (care va fi prezentata at a later date), cineva de pe vogons.org mi-a cerut sa rulez o serie de teste cu DOOM Shareware 1.9 cu o parte din placile video pe care le detin. Rezultatele testelor erau necesare pentru un articol pe care vroia sa-l publice pe site-ul respectiv. In cele din urma am efectuat 100+ teste cu DOOM Shareware 1.9 si placa ET6000 nu avea cum sa lipseasca. Needless to say ca P66+ASUS PCI/I-P5MP3 rev. 2.4 a fost rock solid, asta dupa ce mi-a scos peri albi in incercarea mea de elimina toti demonii care o posedau, and believe me they were many! (Povestea P66 o sa fie si ea una extrem de interesanta).

Am luat placa ET6000 la purecat si nu gaseam nimic in neregula cu ea.

Intr-o prima faza am decis sa scot cele doua module de memorie video suplimentara din socket-urile PLCC. Toata treaba asta a fost neasteptat de dificila. What could possibly go wrong?

Extractorul PLCC pe are il am, fiind o chinezarie ordinara, nu apuca cum trebuie colturile modulelor de memorie. Plasticul de la socket-urile PLCC era imbatranit si casant. Cumuland aceste doua aspecte cu forta aplicata de mine, a rezultat un dezastru. Gheara metalica de la extractorul PLCC a muscat dintr-un modul de memorie, a rupt un colt din acesta si aluncat pe el.

Trebuia sa vedeti ce fata am facut. NOOOOOOOOOOOOOOO!!!!

&*($@#*($&###!!!! Curses, ()&%#*%#&*~)@%~~~!!!

Pana sa folosesc extractorul PLCC am incercat sa scot modulele de memorie cu doua surubelnite fine, insa nu am reusit sa le scot. Plasticul socket-urilor PLCC gemea si se arcuia insa nu se dadea batut.

In cele din urma am reusit sa scot modulele de memorie. Socket-urile PLCC erau crapate, modulele de memorie erau si ele ca naiba....

Dau o cheie la placa. NIMIC. No change.....^$@#&$*^@*!@!@!!##

Cu inima stransa am dat jos abtibildul Vision Magic de pe cipul BIOS si am verificat daca imaginea BIOS este buna. Trebuia sa stiu exact modelul cipului BIOS. Fara aceasta informatie nu puteam sa aflu ce este pe el. L-am bagat in programatorul BIOS MiniPro TL866A, am dat un READ si un VERIFY. Totul OK. Foiled again! - ATMEL AT27C256R



Am lipit cu banda dublu adeziva abtibildul Vision Magic si am bagat la loc cipurile de memorie.

Damn it!

Ce poate sa fie?

And then IT HIT ME!!!

Am vazut cateva urme pe pinii de la cipul grafic asa ca am decis sa investighez mai indeaproape starea acestora. La placile cumparate din talcioc te intalnesti mereu cu asa ceva si nu dai importanta acestui aspect decat in situatia in care ai o problema. Te uiti sa nu fie contact intre ei si atat.

Am luat un ac fin si am verficat pinii. Needless to say ca am aflat de ce nu mergea placa ET6000. Serii intregi de pini erau dezlipiti.

Aflasem unde era problema insa cum urma sa o repar?

Intr-un caz ideal as fi avut statie cu aer cald si consumabilele necesare. La inceptul acestui an planuiam sa cumpar tot ce aveam nevoie insa am renuntat. Am prea putine placi de reparat si nu puteam justifica costurile.

A doua solutie ar fi fost reprezentata de apelarea la serviciile unui electronist insa where's the fun in that? Dupa V4-L cred ca deja ma cunoasteti bine.

De ceva vreme ma manca sa incerc o tehnica numita drag soldering. Dupa ce ma familiarizasem cu folosirea fluxlui am prins curaj si am zis LET'S DO IT!!!

ET6000-ul in moarte cerebrala era candidatul perfect!

M-am uitat la un demo despre drag soldering.

HowTo: Drag Soldering Demo

M-am uitat de cateva ori la aceste filmulete si eram gata sa incerc si eu.

Professional SMT Soldering: Hand Soldering Techniques - Surface Mount

Professional Hand Soldering: Surface Mount QFP 208 Fine-Pitch

Nu m-am incurcat cu etapele inferioare si am decis sa trec direct la MASTER class, crash course style just the way I LIKE IT!!! Direct QFP 208 Fine-Pitch drag soldering. How hard can it be?

Pentru ca nu am gasit la magazinele din oras varfuri de letcon corespunzatoare am decis sa mi le fac eu.



Dont forget the sponge.



Sa ne uitam mai bine la situatia pinilor. Not GOOD!!! Unii sunt deplasati, altii sunt dezlipiti urmare a unei presiuni exercitate asupra lor.



Pana sa trec la felul principal am exersat pe o placa de baza de la un laptop stricat.

Am folosit flux lichid Topnik RF800.



Rezultatele au fost incurajatoare asa ca am trecut la placa ET6000.

Am pus flux Topnik RF800 si am asezat letconul pe pinii de la cipul grafic. Din pacate, fluxul era prea lichid si nu statea pe loc. La contactul cu varful letconului se evapora si nu m-a ajutat.

Cu cateva saptamani inainte cumparasem de la talcioc niste flux Amtech RMA-223, care se pare ca este fake. Am dat 15 lei pe un tub si am decis sa-l folosesc dupa ce gasisem pe internet un test comparativ din care a rezultat ca este destul de OK. Spre surprinderea mea, am gasit acelasi flux si la magazinul Mikado din Brasov. YAY!!! Pe eticheta sunt cateva greseli si recipientul nu seamana cu cel original.

Am aplicat flux Amtech RM-223-FAKE.

TOO LITTLE!



TOO MUCH!



Dupa o prima operatie de lipire.



Fluxul Topnik RF800 nu necesita curatare. Fluxul Amtech RMA-223-FAKE nu stiam ce contine asa ca a trebuit sa curat placa.

Vremea era rece la momentul respectiv. Lipsa de experienta in dozarea corespunzatoare a fluxului a facut sa pun prea mult asa ca aveam o tona de flux de inlaturat.

Last edited by Robert B; 30-06-2018 at 23:46.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2018, 20:31   #1474
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

A fost foarte greu sa curat fluxul ramas dupa operatia de lipire. Dificultatea a constat in faptul ca era bagat dupa pini si in contact cu alcoolul izopropilic 99% se branzea si nu se misca din loc.

Imi era teama sa nu dezlipesc iar pinii, asa ca am bagat placa in baie de alcool izproplic 99%. Ca sa reduc evaporarea am folosit o cutie cu capac.



Baia de alcool izopropilic 99% nu dat rezultatul scontat si nu am reusit sa scap de flux. Prin urmare am folosit o periuta de dinti si o seringa.

Dupa aproape o ora de munca am reusit sa curat in intregime fluxul. DAMN SON!



Am inspectat the solder job si am fost multumit. Nu am indreptat nici un pin care era indoit de teama sa nu il rup. Inainte de lipire am avut grija ca fiecare pin deformat sa faca contact cu pad-ul corespunzator.



Dau o cheie si vad ca ledul de la monitor se face din portocaliu in verde insa pe ecran nu apare nimic.

Hmmm... se pare ca sunt pe drumul cel bun. Mi-am zis ca poate lipiturile nu au fost suficient de solide si am inspectat din nou fiecare pin, all 208 of them....

Am gasit cativa pini dezlipiti. Se pare ca nu am facut o treaba prea buna si cand am curatat placa am miscat cativa.

BACK TO SQUARE ONE!

De data aceasta am folosit o cantitate corespunzatoare de flux.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2018, 20:31   #1475
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am efectuat din nou operatia de lipire si am curatat placa.

Final results.



Close view of the soldered pins.



Pot spune ca am facut-o si pe asta! When all was said and done, eram multumit de ce am realizat.

Am testat din nou placa si de data aceasta a mers struna, almost.

Imaginea era clara, am instalat drivere, am rulat un test. Totul OK!

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2018, 20:33   #1476
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eram fericit si nu ma mai interesa ca placa a ramas cu urme. These battle scars le voi tine minte mult timp de acum inainte. They look bad indiferent din ce unghi le privesti. (Unul dintre cipurile de memorie soldered era deja lovit cand am cumparat placa.)



Din pacate, finalul acestei povesti nu a fost pe masura muncii depuse. Cand am rulat testul timedemo in DOOM Shareware 1.9 am vazut ca in partea de jos a ecranului cativa pixeli nu erau afisati corespunzator.



Am scos cipurile suplimentare de memorie video si am dat testat placa doar cu memoria soldered. Cand am bootat in Win 95 imaginea era anapoda, semn ca unul dintre cipurile soldered este stricat.

Am inspectat din nou fiecare pin de la cipul video insa totul era ok.

Dupa ce am pus la loc cipurile suplimentare de memorie video, placa nu a mai dat anomaliile video prezente doar cu cei 2MB soldered si am ramas doar cu pixelii afisati anapoda.

In acest moment am pus punct eforturilor mele de a recupera placa 100%.

Some fights you cannot win. As putea gasi cipuri de memorie si le-as putea lipi pe placa, insa asta o voi face sometime in the far future.

Partea plina a paharului este faptul ca pot executa drag soldering la un nivel acceptabil. Practice makes perfect and I'm sure I'll need this skill someday.

gallery: https://postimg.cc/gallery/31f9xa72w/

C ya next time with more good stuff.

Last edited by Robert B; 30-06-2018 at 21:50.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2018, 15:01   #1477
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

NEXT WEEK: My first 80386!



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2018, 17:16   #1478
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Green Onions - Booker T & the MG's





More l a t e r . . . ....
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2018, 16:21   #1479
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

3870X2 DONE!

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2018, 04:22   #1480
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default Good old Days

Azi am salvat 2 P4 DELL ( unul este Northwood la 2.8 s478 celalat este Willamette (nu stiu inca frecventa) pe s423 cu RIMM uri [emoji4] )si un laptop Pentium M (SONY Vayo)

Se pare ca cele 2 sisteme sunt fully loaded

1. Controler USB
2. placa sunat placa video (unul Nvidia celalalt ATi)
3. 512 RAM ( unul) montate in unghi ... prima data cand vad pe un sistem modern
4. Unitati optice
5 HDD uri

Pana acum am salvat 9 sisteme PC si 4 laptopuri [emoji4] din pacate nu am spatiu deloc [emoji20] sa pastrez carcasele evident totul a fost gratis [emoji4]

De departe cel mai bun find a foat GTX 960 noua [emoji4] la recycle bin la Best Buy [emoji4] si close second, sistemul core 2 extreme.

Later edit - poze
















Last edited by rodarkone; 04-07-2018 at 07:16.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,136
Total Online: 3423

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.