lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-11-2017, 23:04   #581
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Fantastic...acum e lumea nemultumita ca primeste repede coletele...rromania...
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2017, 23:51   #582
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu văd legătura.
Repede poţi primi şi un colet în loc de 5.

Şi nu văd că s-a plâns nimeni "primesc coletele prea repede WTF" ci "am făcut o comandă de 5 produse din stoc magazin X şi au venit 5 coleter în loc de 1". Ceea ce înseamnă să te sune 5 curieri diferiţi, să trebuiască să aştepţi după 5 cutii şi în general să faci harcea-parcea minim o zi, dacă nu cumva 2-3.
Pentru unii, scăderea de productivitate cauzată de asta poate însemna mai mulţi bani peirduţi decât suma valorilor tuturor produselor comandate.

Şi mai e o chestie: în general, comanzi mai multe produse de la acelaşi magazin tocmai ca să nu te mai încurci cu enşpe colete separate, pe principiul de mai sus: "mai bine ies cu 20-30-50 RON mai scump dar măcar nu-mi stric 2-3 zile după diverşi curieri şi telefoane, etc".
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2017, 00:19   #583
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și care e problema? Să mă sune. Mie îmi place să fiu sunat. Mă face să mă simt important.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2017, 00:45   #584
SHELLman_baz
Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 70
Mentioned: 0 Post(s)


Default

cand dai adresa de acasa si tu esti la munca sau invers atunci sa vezi placerea de a primi 'nspe colete ca asa a vrut gigel de la emag sau alt magazin.
__________________
intelligence runs after me but i'm faster
SHELLman_baz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2017, 01:35   #585
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Și care e problema? Să mă sune. Mie îmi place să fiu sunat. Mă face să mă simt important.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Problema e că nu vorbeam de tine.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2017, 21:00   #586
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by SHELLman_baz View Post
cand dai adresa de acasa si tu esti la munca sau invers atunci sa vezi placerea de a primi 'nspe colete ca asa a vrut gigel de la emag sau alt magazin.
I feel you brother
__________________
sound matters: Monitor Audio Gold 100 (5G) / Roksan K3 / Loxjie D30 / iFi Micro iDSD / Emotiva BasX CD-100 / Hifiman Sundara / Lenco L-3808 & AT95E / Yamaha KX-260
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2017, 21:55   #587
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bine grăiești @war4peace. Pe mine mă sacaie și ca stau acasă, trebuie sa cobor mereu după ei, alți bani, alt ciubuc...
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 24-12-2017 at 01:59.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2017, 23:36   #588
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu văd legătura.
Repede poţi primi şi un colet în loc de 5.

Şi nu văd că s-a plâns nimeni "primesc coletele prea repede WTF" ci "am făcut o comandă de 5 produse din stoc magazin X şi au venit 5 coleter în loc de 1". .
Total de acord, asta s-a intamplat si la mine desi am specificat clar in comanda ca vreau un singur colet si nu ma deranjeaza ca astept mai mult.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2017, 20:29   #589
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Las o poza aici, cand am dat comanda scria ca ajunge in seara asta. Merg saptamana viitoare sa ridic comanda, asta e.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	emag.JPG
Views:	461
Size:	20.8 KB
ID:	61129  
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2017, 20:39   #590
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Probabil au probleme cu transportul spre showroom, in ultima saptamana am avut mai mult comenzi la emag, prin curier. Am comandat si sambata si luni era deja la mine, s-au miscat foarte repede.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2017, 19:29   #591
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vezi ca uneori nu se actualizeaza sistemul.
Altedati nu pleaca deloc din depozit )
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2017, 03:13   #592
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am o cerere de retur acceptata la Emag de pe data de 13 Dec si nici vorba sa vina curierul sa ridice produsul, sunt clar depasiti de situatie si nu mai fac fata, am asteptat minim cate o saptamana la ultimile comenzi de la Emag sau PC Garage.
Ieri am sunat la Emag sa intreb ce se intampla de nu a venit curierul si mi s-a comunicat ca daca nu a venit pana acum , nici nu o sa mai vina anul acesta si sa astept dupa inceputul anului, in aceasta perioada firmele de curierat sunt super aglomerate si cica nu mai preiau comenzile pentru retur, incearca pe cat posibil sa onoreze livrarile.

La Pc Garage am comandat sambata noaptea, toate produsele erau in stoc suficient magazin si dupa 4 zile ei inca nu le predasera curierului, dupa ce am facut reclamatie si-au adus aminte ca trebuie trimise si abia Vineri am primit comanda.

Am vorbit cu curierul care mi-a adus ultima comanda si l-am intrebat de ce dureaza asa mult comparativ cu alte dati cand in maxim 24- 48 de ore comanda era livrata si cica eu am asteptat putin, altii asteapta de 3 saptamani sa primeasca comenzile, ca are inca 200 de colete nelivrate de 2 saptamani in zona repartizata lui.

Comertul online a crescut foarte mult in ultimii 2 ani si marile magazine online si firmele de curierat nu prea mai fac fata, mai ales in perioada sarbatorilor.

De vina suntem si unii dintre noi care comandam si anumite produse care se gasesc si in magazinele fizice, am vazut ieri un reportaj la TV pe aceasta tema si cica unii au ajuns sa comande apa plata si salata online.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2017, 03:44   #593
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Atata timp cat semintele vin in bubble wrap si in cutie groasa, iar Amazon trimite cumparaturile fara protectie si le gasesti toate imprastiate si intr-un carton de vezi prin el, ce sa te mire?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 10:06   #594
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=bRzMAMKyC9E[/YT]
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 12:37   #595
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Omul e cretin ori inregistrarea e facuta pentru viewuri. M-am oprit cand a zis ca el de la emag l-a cumparat si emag sa-i rezolve problema.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 13-01-2018 at 14:21.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 13:22   #596
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am ascultat tot dar am inteles despre ce e vorba din primul minut.

Problema este emag fiindca adauga parteneri fara sa verifice calumea si ei sustin ca fac verificari la sange. Oricum e greu de controlat toate listele produselor partenerilor fiindca sunt infect de multe.

Ei isi iau comision de listare, sunt intermediari, mai departe ii doare la banana. AICI E PROBLEMA cand apar probleme.
Emag-ul iti emite o factura cu numele lor chiar daca produsul e luat de la altii => Faptul ca tie iti vine garantie dupaia de la producator este alta mancare de peste. Repet ai factura pe emag (cel putin la mine asa a fost cand am facut tranzactii de genul)
Legat ii doar la banana fiindca se poate face foarte usor profit prin mutare de factura. WORD !
Imi zicea un amic care initial au ajuns parteneri emag pe ideea ca vor vinde mai mult DAR chair daca vand mai mult au profit mai mic fiindca la orice produs cer 20% din pretul de listare.
De ce crezi ca la alti parteneri preturile sunt mai mari uneori decat cele vandute de emag ?

M-am jurat ca nu mai iau de la emag cand vad ca e vandut de parteneri. Am avut destule probleme similare.
Ultima problema a fost acum o luna cand am luat un aparat cu ultrasunete, partenerul era un idiot, atat de mare incat i-am bagat ANPC-ul pe gat si de frica a venit la scara blocului cu aparatul nou de inlocuit in maxim 2 ore si ma ruga sa nu ii fac plangere. Fiindca cadou aparatul persoana nu a verificat daca avea factura si garantie inside de la partener si in lipsa lor ma futea la icre ca fara ele nu ma poate ajuta si i-am zis ca singura dovada legala este factura EMAG si ma lua peste picior si aia nu valoreaza nimic.

Deci se poate fara nici o greata sa apara probleme din orice motiv posibil cand vin vorba de parteneri.

Last edited by agarici cu pedale; 13-01-2018 at 13:33.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 13:29   #597
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Emag-ul iti emite o factura cu numele lor chiar daca produsul e luat de la altii
Unde ai vazut tu asta ?
Factura NU este pe emag, a zis si aia de la cc. Asta vad si eu in contul meu. TOATE produsele vandute de terti sunt facturate de terti.

Daca ai problema cu produsul vorbesti cu firma de la care ai cumparat.
Daca ai probleme cu firma de la care ai cumparat suni la emag sa faci reclamatie care vizeaza firma si detaliezi problema.
Daca produsul e contrafacut si esti asa bazat(cum lasa sa se inteleaga ala din filmare) faci reclamatie la ANPC/politie.

Quote:
De ce crezi ca la alti parteneri preturile sunt mai mari uneori decat cele vandute de emag ?
Este comision emag si comisionul acopera inclusiv comisionul profitshare (care-i % in functie de categoria de produs) deci evident ca e considerabil, dar avand in vedere ca ajungi de la 0 la expunere nationala...
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 13-01-2018 at 13:42.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 13:44   #598
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lasa-l pe ala mai, am schimbat putin subiectul.
Ziceam de ultimul meu caz cu dogchaser-ul cu ultra sunete cand s-a stricat si vroiam sa-l schimb in garantie.

HA ce tare, mi-am luat MU13!
Chiar acum m-am dus in cont sa downloadez factura emag ca sa-ti arat (cu aia i-am facut dovada prostului atunci), aparent mai am doar optiunea de "urmareste comanda" asta dupa ce am facut reclamatia la EMAG de lipsa de acte de garantie si factura partenerului, care in mod normal nu trebuia emisa de emag dar aparent o aveam in cont (la alte produse de la parteneri nu am factura, am verificat acum)

Crezi ca nu stiu cum se rezolva o garantie in mod normal ?
Cred ca nu te-ai lovit de probleme cu bagatul in garantie al produselor in lipsa de acte de garantie cu emagul si cu partenerii lor pana acum ca sa vezi cum o fac. Hint, factura exista intotdeauna in contabilitate si in baza lor de date si ai cum sa dovedesti daca ai info exacte.

Last edited by agarici cu pedale; 13-01-2018 at 13:53.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 13:50   #599
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Well, trebuia sa aduni dovezile si sa faci reclamatie la anpc, nebunii pe youtube, etc. ATUNCI. Azi nu mai ai nici o dovada.

Ba da, am bagat in garantie la emag un hdd WD. A fost cumparat inainte de inundatii si avea 3 ani garantie, iar duduia de la cc sustinea sus si tare ca are 2 ani garantie(ca intre timp au fost inundatii, cresteri de preturi bla bla). Am facut poza la certificatul de garantie (atunci trimiteau printat) si mi-au rezolvat garantia (stornare).

LE: vad ca tot schimbi subiectul discutiei, parca esti Florin Piersic )
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 13-01-2018 at 14:09.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 13:54   #600
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

LE: Problema atunci am rezolvat-o, nu-i bai. Daca problema s-a rezolvat nu i-am mai facut plangere.
Problema acum e ca nu mai am nici poza doveditoare trimisa prostului, asa ca in lipsa de dovezi tot ce am scris mai sus este NUL, se poate considera ca e discutie din punga cu pufuleti. <IM OUT>

Da, de ani de zile nu mai trimite printat multe magazine dar intotdeauna imi scot una in PDF sau fac scan doar ca de data asta nu am facut-o.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
PC-Garage a dezamagit GreuHip Magazine IT&C 2243 25-01-2024 20:09
emag...mx-2 pret booomba! john_sheppard Magazine IT&C 19 04-08-2010 11:38
Promotii eMag revelion buggsbunny29 Magazine IT&C 70 03-01-2010 01:11
eMAG inaugureaza un nou showroom in Ploiesti Micutzu Stiri 6 18-08-2009 21:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 4156

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.