lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Overclocking & benchmarking
Connect with Facebook

Overclocking & benchmarking Nu te supara, ce inseamna "stock" ?


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-09-2014, 00:01   #1
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default [MOD] Xeon sk 771 on a sk 775 mainboard

Daca scriam titlul cu creta pe asfalt, probabil cineva ar fi completat cu "= love".
Probabil unii dintre voi stiu deja despre acest mod, dar eu am aflat relativ recent. Mai precis, la sfarsitul lui 2012, insa abia anul trecut (2013) mi-am facut curaj sa il fac. Aveam deja placa de baza cu chipsetul potrivit asa ca imi mai trebuia un procesor si niste chestii marunte.

Mai precis, modul consta in folosirea procesoarelor pe socket 771 (in principiu Xeon - nici nu stiu daca mai sunt si alte procesoare pe sk 771???) pe placi de baza cu socket 775. De ce am face asta? Pentru ca Xeon-urile pe sk 771 sunt o alternativa ieftina pentru cei care vor sa faca un upgrade ieftin sistemelor bazate pe socket 775. Si pentru ca...overclocking Cel putin in cazul meu asta a fost singurul motiv.

Pentru realizarea modului sunt necesare urmatoarele:
  1. Placa de baza socket 775. In functie de Xeon-ul pe care dorim sa il instalam, aceasta trebuie sa suporte procesorul similar pe sk 775. De exemplu: dorim sa punem un Xeon E5440, placa de baza trebuie sa aibe suport pt Q9550, adica pentru procesoarele quad core pe 45nm, 1333FSB si 12 MB L2 cache.
    !Placile de baza cu chipset Q43, Q45, X38, X48 nu suporta acest mod. Da, stiu, cei cu Rampage Extreme o sa isi bage unghia in gat, dar asta e.
  2. In unele cazuri o sa fie nevoie de un BIOS modificat cu microcode-urile Xeon-ului instalat
  3. Adaptor pentru swapul pinilor. Se gaseste din cate stiu si la noi, pe site-uri gen okazii sau se pot cumpara de la vecinii chinezi la un pret mult mai mic si un timp de asteptare mult mai mare.
  4. Cutter
  5. O mana ferma si cojones de am umbla cu cuterul in socketul placii de baza


Sa trecem la treaba. In cazul de fata am folosit o placa de baza decenta pentru overclocking si care suporta majoritatea Xeon-urilor pe sk 771, mai precis Gigabyte GA-EP45T-UD3P, o placa de baza cu chipset P45.

Gigabyte GA-Ep45T-UD3P ready for surgery .



Am trecut mai departe la modificarile ce trebuie aduse asupra socketului. Trebuie inlaturate acele 2 proieminente de ghidaj din interiorul socketului. De ce? Pentru ca procesoarele pe sk 771 au acele 2 scobituri pe laturi diferite fata de cele pe sk 775. In mod neasteptat, operatia este destul de simpla, chiar si pentru cineva neindemanatic ca mine. Trebuie doar un o mana ferma si atentie. Ca o mica paranteza, eu am reusit asta cu un cutter de 3 lei si fara sa beau cu 4 zile inainte de operatie.

Diferentele intre cele doua procesoare.



Socketul inainte de operatie.



Socketul dupa operatie.





Al 2-lea pas este lipirea adaptorului/stickerului pe procesor. Mi-e cam greu sa explic exact unde, dar trebuie lipit in exact acelasi loc in care se vede in poza de mai jos (pe al 11 lea si al 12-lea rand de pini de la triunghiul auriu din colt). Trebuie sa fiti atenti si la orientarea stickerului, acesta are un triunghi auriu care trebuie sa fie orientat in aceeasi directie cu triunghiul auriu din coltul procesorului.

Asezarea stickerului pe CPU.


More Xeons




Procesorul se pune in acelasi fel cu cel pe sk 775 (fara sa se tina cont de scobituri), adica acel triunghi auriu din coltul procesorului trebuie sa fie orientat in acelasi mod cu cel de pe socket (vezi poza de mai jos).

The Xeon has a new place to stay.



In principiu cam asta e tot, e posibil sa fie nevoie si de adaugarea de microcodes in BIOS. Unele procesoare sunt recunoscute de catre BIOS-ul placii de baza, altele sunt recunoscute insa nu functioneaza anumite instructiuni sau nu sunt recunoscute deloc. Eu recomand adaugarea de microcodes pentru Xeonul pe care vreti sa il instalati.


Atentie!

1. Nu imi asum creditele pentru acest mod. Am aflat de acest mod de pe forumul OCN. Tot ce am facut aici a fost sa scriu in romana, intr-un stil propriu, instructiunile pentru a realiza acest mod, mod pe care l-am si realizat.
2. Nu imi asum raspunderea pentru problemele care pot sa apara in urma acestui mod. Modificarile prezentate aici le faceti pe riscul vostru.
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 00:02   #2
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cam asta ar fi teoria. Pe mine insa m-a batut de cateva ori partea practica.
Ca si procesor, am folosit un Xeon 5110 (pentru ca era ieftin), insa evident ca nu m-am putut abtine doar la unul. Asa ca au mai urmat Xeon 5130 si L5420. Primul mod a decurs foarte bine, totul a functionat din prima cu Xeon-ul 5110. Dupa ce am primit Xeon-ul 5130 am dorit sa ii testez functionabilitatea. Am facut aceleasi operatii ca si la Xeonul 5110 si...evident ca nu boota. Am inlocuit stickerul...same shit. Asa ca l-am declarat mort si am trecut la urmatorul. Cu Xeonul L5420 nu am avut astfel de probleme. A fost recunoscut din prima fara probleme. Insa in Windows nu functionau anumite chestii precum SSE4.1, VT-x si EIST. In plus se intampla ca sistemul sa nu booteze la anummite valori ale FSB-ului sau multiplicatorului (va amintiti ca am pomenit de overclocking, nu?).

Meet the Xeons.


Unul dintre userii de pe OCN, Gagarin77 mi-a adaugat microcode-urile pe unul din BIOS-uri. Insa problemele legate de boot nu au disparut. In final se pare ca problema a fost versiunea beta a BIOS-ului folosit de mine. Acelasi user, mi-a adaugat microcode-urile pe o alta versiune de BIOS si totul a inceput sa functioneze flawless.

Inca nu am aflat maximul pe care il pot aceste procesoare din lipsa de timp. Unele rezultate le-ati vazut postate la un moment dat pe forum, insa o sa urmeze si altele, mai ales ca am rezolvat si problema BIOS-ului.

....aaaa, si sa va zic cum e pana la urma cu Xeonul 5130 declarat mort de mine...de fapt pusesem stickerul mai la stanga cu un rand de pini. So, it is alive.


Daca se mai ocupa cineva cu astfel de indeletniciri, o sa fac aici un clasament.
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.

Last edited by Bogd4n; 22-09-2014 at 00:08.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 00:02   #3
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

rezervat
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 00:33   #4
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Been there, done that. Sunt mai curios daca merge si invers.
Cand iti mai trebuie microcodes buzz me, iti fac biosul cu support pentru toata gama.
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 00:41   #5
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,579
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pacat ca nu merge si pe rampage chestia asta,mare pacat. Felicitari pt thread,daca o sa prind o placa de baza ca a ta ma bag si eu la modificat.

Sent from my GT-I9300
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 00:47   #6
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Genieben: Ok, am notat.
@suzuki: ai nevoie de o placa buna cu chipset P45, nu neaparat ca si a mea.

Sent from Acer S500
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 11:07   #7
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,489
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

am facut si eu la fel pe Asus Maximus II Formula (P45 cu DDR2) de la vanzare .... Am pus E5440 ( adica q9550) Mi-a mers din prima fara probleme ... biosul insa ma avertiza ca nu am microcodul ... si trebuia sa dau f1 ca sa posteze mai departe .... m-a ajutat gogusrl cu un link (de unde am luat pach ) si mi-am modat biosul adaugand toate microcodurile de pe 771 si gata merge struna ...
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 12:30   #8
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

I-ai dat putin? Cum merge procesorul? In mod normal astea sunt mai low volt decat procesoarele similare pe sk 775.

Sent from Acer S500
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 18:25   #9
[Wanted]
Ancient friend
 
[Wanted]'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Iasi
Posts: 3,489
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu



Default

nu i-am dat deloc chiar a fost luat pt a vinde ca si kit ... in plus e si c0 al meu ...
__________________
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2014, 18:29   #10
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

L5420 ce il am merge fsb 500 fara probleme. Dar nu e suficient pt mine.
A venit si E5440, dar nu am apucat sa il testez.

Sent from Acer S500
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Configurație Ivy - Xeon? timotei Cutia de sub birou 9 10-02-2013 14:22
Xeon Gonzo Cutia de sub birou 73 15-01-2013 00:57

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,883
Total Online: 2032

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.