lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-02-2016, 22:32   #41
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

Cred ca @Ncmihai a vrut de fapt sa spuna ca ii place mai mult decat Pumpkinstein, nu ?

Ms pt apreciere..

@Monstru mi-a dat Marius cel mai bun raspuns posibil la intrebarea ta printr-un scenariu:

Daca il prezint undeva sa ma duc si cu buildul si cu Evolv-ul

entuziast: ..si ce carcasa ai folosit pentru acest modd?
eu: Un Evolv
entuziast: .. inteleg .. pai si cu Evolv-ul de langa ce e?
eu: Pai pe ala l-am folosit

__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...

Last edited by arassel; 10-02-2016 at 23:06.
arassel is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 23:16   #42
Ncmihai
Ancient friend
 
Ncmihai's Avatar
 
Join Date: Oct 2015
Location: la 60 de km in sud de Bucuresti
Posts: 1,485
Mentioned: 46 Post(s)

PC-ul meu

Default

Adevarat (@Monstru nu te supara ).
Al doilea traseu imi place.
Ideei pt front panel? @marius_mym nu ma supar.
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 23:19   #43
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Am o curiozitate totusi - din carcasa initiala ce mai folosesti?
Numele de "carcasa"?

@arassel, daca acoperi, eu recomand varianta cu cele mai putine coturi si cea mai mica lungime de furtun.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2016, 00:12   #44
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

@kretzu77 care furtun bre?
Hard tubing FTW !
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2016, 21:54   #45
papa jock
VIP
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 149
Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hard tubing-hard work. Ce spuneam..cu cat mai greu,cu atat mai bine
papa jock is offline   Reply With Quote
Old 17-03-2016, 10:29   #46
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

Nu am murit (si daca se intampla respawn-ez), am revenit cu aspecte pe care le-am omis. Momentan job-ul si viata privata m-au obligat sa fac o "mica" pauza.

Va multumesc pentru feedback, intampinarea pe care am primit-o m-a coplesit.

Riser-ul folosit este o chinezarie dar care isi face treaba foarte bine, fiind mai lung decat aveam nevoie a trebuit sa il pliez. Din testele pe care le-am facut nu am nici un loss cu el, ba chiar scorurile din firestrike au fost de ordinul zecilor mai bune decat fara riser (pura coincidenta stiu).



Am reusit sa fac un bracket dintr-un rest de carcasa care sa imi tina prelundirea alimentarii sursei, buildul final v-a ascunde toate cablurile pe cat posibil de mult, atat cele interioare cat si alimentarea si cablurile perifericelor.





Am facut cateva probe cu tubing-ul, am un tronson care trebuie asamblat odata cu radiatoarele (chiar cel din imaginile de mai sus), restul pot fi montate ulterior reasamblarii componentelor, dar am considerat ca e mai important sa ma apuc de finalizarea peretilor interiori ai sasiului, asa ca tubing-ul poate sa astepte (aaaand it will).

Ma folosesc de carton sa fac o macheta la ceea ce urmeaza sa fac din plexi sau un alt material.





.. pentru detalii despre cum se taie cartonul sau cum debitezi un profil de aluminiu va indemn sa folositi google, pe mine personal m-a ajutat de fiecare data.
__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 17-03-2016, 10:32   #47
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by arassel View Post
.. pentru detalii despre cum se taie cartonul sau cum debitezi un profil de aluminiu va indemn sa folositi google, pe mine personal m-a ajutat de fiecare data.
Ești dilău.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 17-03-2016, 10:34   #48
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

.. and this is my sane side @Arise.
__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2016, 16:53   #49
wyk
Ancient friend
 
wyk's Avatar
 
Join Date: Mar 2016
Location: Braila
Posts: 139
Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu



Default

@arassel
La prelungitorul de alimentare al sursei, ai sa folosesti si ceva componente de deparazitare, sau il lasi asa?
Ce lungime are riser-ul?
wyk is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2016, 17:06   #50
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by wyk View Post
La prelungitorul de alimentare al sursei, ai sa folosesti si ceva componente de deparazitare, sau il lasi asa?
nu cred ca este nevoie.. acelasi sistem de prelungire il gasesti si la carcasele lian-li de ex. ..

Quote:
Originally Posted by wyk View Post
Ce lungime are riser-ul?
Lungimea totala este de 30cm .. ribbon-ul are ~26cm, restul sunt sloturile mama/tata pcie.
__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2016, 13:41   #51
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

AM REVENIT IN SHFORTZA !

Absenta mea se datoreaza unui proiect la care tot lucrez cu mult inainte sa ma apuc de acesta, voi deschide un thread la momentul potrivit.

Oficial, tin sa anunt ca nici macar picioarele de la Evolv nu le pot folosi, cei de la Phanteks nu au reusit sa imi trimita panoul de care aveam nevoie, si au incetat sa mai raspunda la e-mail-uri de mai bine de o saptamana, lucru de altfel mai mult decat deranjant tinand cont de comunicarea mea cu departamentul lor RMA (poveste haioasa dar nu vreau sa va plictisesc). Toate elementele pe care le reconstruiesc pastreaza intr-o mare masura designul Evolv-ului de la Phanteks.

Deci oficial buildul meu este doar inspirat dintr-un Evolv.


Sa revenim la miorite, acum 2 zile m-a traznit inspiratia, si am inceput sa pun cap la cap toate elementele pe care le-am gandit de cand m-am apucat de acest build.

Am mazgalit 2 schite cu directia in care se indreapta buildul :





Luati in considerare ca orice desen este orientativ, prelucrarea materialelor si asamblarea finala poate sa difere intr-o oarecare proportie de schitele de mai sus ..

De ceva timp am descoperit ca imi este foarte util sa desenez aproape orice in ACAD .. a devenit a doua cea mai folosita aplicatie dupa browser

Cam asa ar arata laterala cu fereastra :




DAR mai intai si mai intai m-am hotarat sa imi confectonez niste filtre de praf .. custom .. si personalizate .. si ale mele .. gen :

__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2016, 17:42   #52
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

Mda ..

Inainte de toate vreau sa precizez ca este foarte posibil ca toate schitele, planurile sau ideile pe care le arat aici sa sufere modificari, fie din motive estetice sau pur si simplu nu le pot realiza tehnologic asa cum mi-am propus initial. De la mazgaleala la pus in practica totul se transforma.

Cum spuneam, m-am concentrat strict pe acest proieict (cat mi se permite). Ca tot a fost weekend m-a preocupat panoul fata/spate (da, fata o sa fie identica cu spatele, pentru ca motive).

Nu doresc sa incarc prea mult din punct de vedere vizual aceste 2 panouri (fatetele front/back), atractia find latura cu panoul transparent.

In mare fata/spatele vor arata asa :



Piesele laterale vor fi din aluminiu iar cea centrala din plexi. Intre cele 3 piese care alcatuiesc panoul vor fi 2 fante in plexi, care vor fi iluminate cu HUD-ul de care spuneam in lista componentelor.

Pentru acel logo m-am gandit sa fac ceva in relief si am inceput sa testez variante, dupa cum urmeaza sa va arat ..

Acum ceva timp am dat peste un mouse cu un joc de lumini interesant, deci a urmat eviscerarea:



Am descoperit in felul asta ledurile curcubeu, de care chiar nu stiam (fiecare led trece automat prin tot spectrul de culori, doar alimentat)

Si de aici am plecat cu ideea iluminarii logo-ului in relief, care in 2d ar arata cam asa:



Am incercat mai multe variante, am cerut niste pareri "baetzilor" dar tot nu am fost convins si m-am decis ca trebuie sa fac un test sa ma conving.

Ca sa nu pierd o saptamana facand teste cu suprafete vopsite, am tras la imprimanta cateva imagini negre, pe hartie cu adeziv :



Dupa schitele din acad, am inceput sa decupez cu laserul ideile de care v-am spus mai sus, si asta a iesit:





In fine, dupa o migaleala de 3 ore si ceva am ajuns la rezultatul asta:



Acele 2 variante le-am testat iluminate:


Sper sa nu va deranjeze modul haotic in care abordez buildul, la sfarsit totul o sa cada pe poziti ca un puzzle.
__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2016, 18:23   #53
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

Precum am zis si cu alte "ocazii" eu cred ca arata mai bine varianta 2, dar decizia iti apartine ....
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2016, 16:36   #54
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

.. a fost weekeeeeeeeeeend !! new updates..

Am testat si ultima varianta a logo-ului pentru cele 2 fete ale buildului, ca sa nu mai irosesc plexi testul l-am facut pe un capac de cutie de depozitare:


Am primit intr-un final si piesele din aluminiu (3mm grosime) decupate cu jet de apa, din care urmeaza sa fac colturile si picioarele buildului. Am ales sa le tai cu apa pentru ca timpul pe care l-as fi pierdut sa le fac eu manual ar valora cu mult mai mult decat pretul taierii cu apa, ca sa nu mai spun ca din punct de vedere al preciziei un utilaj este net superior lucrului mannual.





Decupajele urmeaza sa fie acoperite pe interior cu un mesh metalic, cam asa:




Am primit si panourile de plexi (5mm grosime) taiate si gravate cu laser, dar care din pacate eu fost executate gresit (sper sa le primesc saptamana urmatoare in forma corecta):



Azi dimineata mi-am luat doza de etanol, am vopsit mesh-ul in culoarea fiinala.



... si ca tot am adus vorba despre vopsea, am tot testat tuburile de vopsea de la MTN (pe care nu stiu cum sa le mai laud), si am reusit sa descopar o metoda de a scoate un efect, rar si greu de produs/reprodus (pe care il prefer pe suprafete transparente):




.. si ceva pt @wyk, icarus grey de la mtn:

__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2016, 18:14   #55
wyk
Ancient friend
 
wyk's Avatar
 
Join Date: Mar 2016
Location: Braila
Posts: 139
Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mulțumesc pentru mostra. Totuși am sa caut ceva mai închis la nuanță.

Panourile sint superbe, dar cred ca ai "plusat" puțin cam mult la grosime. Tu știi mai bine, ce și cum.
wyk is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2016, 19:20   #56
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

M-am gandit bine inainte, am vrut sa fie robust, sa inspire soliditate. Fiecare piesa (din cele 4 de aluminiu) va fi indoita in 2 locuri, picioarele chiar in 4 locuri, voi face o frezare pe interiorul indoiturii inainte de a le baga in abkant.
__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2016, 07:48   #57
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

La ce tabla ai tu acolo, frezarea unui cant e absolut necesară pentru a fi sigur 100% ca toate indoiturile sunt paralele .

În rest...nu prea poți sa zici multe în fața unor asemenea poze .

Sent from my GT-I9505 using Degetul mare
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2016, 01:11   #58
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

Astazi am intrat in posesia lichidului de racire, un fel de strutocamila, nici verde nici galben dar amandoua .. cu si fara UV.

__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2016, 00:33   #59
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

Inca o zi productiva, am reusit sa decupez si plexi-ul pentru filtrele de aer... nu sunt multumit de incadrare, dar dintr-o graba a retusurilor mi-a scapat reorientarea .. faza tare e ca singurul moment cand se vad este atunci cand trebuiesc curatate ..




Gata cu semi-fabricatele, pana aici am facut treaba curata .. De aici dragii mei incepe lucrul manual ..



.. pilitura is coming ..
__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2016, 10:25   #60
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by arassel View Post
.. pilitura is coming ..
and the fun along with it...
marius_mym is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3426

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.