lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-10-2009, 00:51   #21
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Eu am facut pozele, asadar ca daca ai ceva de obiectat cu mine trebuie sa vorbesti
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2009, 01:05   #22
ferike
VIP
 
ferike's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: next to some ASUS Motherboards, VGAs, Notebooks, LCDs and other nice stuff
Posts: 145
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to ferike
Default

aoleu...tu?! n-am zis nimic...sau am zis?
ferike is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2009, 02:52   #23
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Mi-a placut cum ai facut/scris review-ul. Temperatura placilor grafice mi s-a parut foarte buna, nu le-ai putut overclocka sa luati ceva galbene?, mai ales ca frecventa procesorului v-ar fi permis.
__________________
https://t.me/pump_upp
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2009, 10:34   #24
blackiller
Senior Member
 
blackiller's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,467
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Stati voi sa vedeti cat o sa coste varianta cu Intel Core i7-820QM

Anyway, daca va atrag laptoapele, stati pe aproape si saptamana viitoare...Nehalem a ajuns pe notebook-uri (ma rog, Nehalem, Lynnfield, Clarkfield sau cum mama lui l-or fi denumit baietii de la Intel
uite aici un laptop cu i7 http://www.go4it.ro/laptopuri/asus-g...tabil-4967924/
blackiller is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2009, 11:09   #25
ferike
VIP
 
ferike's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: next to some ASUS Motherboards, VGAs, Notebooks, LCDs and other nice stuff
Posts: 145
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to ferike
Default

Cum e ecranul? Luminos, are sau nu backlight leakage? Cum sta la unghiurile de vizibilitate? Pentru un notebook de gaming, aceste aspecte sunt f importante. La urma urmei, avem de-a face cu un notebook, nu o placa de baza cu proc, memorii, placi video si harddisk-uri.

Un SSD super rapid este 1400 lei http://www.itdirect.ro/produse/detal...BG2D_3033.html, cam cu 1000 Lei mai mult decat un HDD de 500 cu 7200 rpm si 2,5 inci. Adica 10% din pretul final al sistemului. Pare mult, dar nu e, cel putin nu pentru cei care
Quote:
Doar simplul fapt ca il ai, te face un om “mai bun decat restul”, iti ofera un sentiment de superioritate care nu-l gasesti in alta parte
Quote:
Desi exista si variante care vin echipate din fabrica cu unitate de stocare SSD (128GB sau 256GB), aceastea nu sunt disponibile in Romania. Pe langa asta, pretul ar fi fost mult mai mare, iar capacitatea de stocare mult mai mica
Chiar nu ajung 600GB pentru acest laptop? Si o ultima chestie legata de hdd-uri: chiar daca rata de transfer e f buna, timpul de acces e nashpa, nu mai vorbesc de gradul de incarcare al procesorului...

poparamiro: cred ca ai auzit de probleme de tip Bump cracking, nu? Nu cred ca este o idee buna sa overclockezi un laptop pe termen lung, si oricum desi sistemul de racire face fata - cel putin la prima vedre - chiar si asa, Expander remarca
Quote:
Totusi, partea inferioara a notebook-ului se incalzeste puternic, dar atat timp cat notebook-ul este asezat pe birou, nu e nici o problema.
Si stim cu totii ca nu folosim notebook-ul doar pe birou, nu? Si by the way, foarte important, daca anumite portiuni se incing, cum e zona tastaturii? Se incalzeste, au ba?

Quote:
Notebook-ul se remarca prin aspectul „industrial” (tema des intalnita in special in carcasele de gaming din ziua de azi), cu unghiuri drepte, linii agresive si bine definite.
Asta este un sinonim plin de marketing pentru butucanos? Glumesc, desigur, e sambata dimineata

Si matose, sincer, primele 4 poze sunt ...nu mai folosi blit pentru astfel de produse, mai bine umbli la lumini si un pic de levels in Photoshop . In rest, numai de bine si autorului articolului, cat si pozarului . Si cum am spus si in comentariile articolului, la mai multe!

PS:
Quote:
suportul de service local
Hă? Adică e de calitate?
ferike is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2009, 11:09   #26
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Quote:
Originally Posted by mascotzel View Post
imi imaginez
"baieti,hai sa vedeti ce laptop jmecher de jocuri mi-am luat...da hai sa-i gasim intai o priza"
)))))) Priceless!

@ ferike: ) Asa e, matose a facut pozele.

@ poparamiro: nu, de placile video nu m-am atins.

@ DeDeRa: cuvantul "snob" nu e foarte potrivit in acest context.

Despre oamenii care isi cumpara un Logitech MX Air ce zici? Sau de cei care dau 700RON pe o tastatura DiNovo Edge? Sau de i7-975XE? Sau Megahalems? E aceeasi Marie cu alta palarie. Nu prea e vorba de snobi, ci mai degraba de oameni care vor sa aiba produsele cele mai bune.

Poate ma insel, dar eu nu vad niciun snobism in asta.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2009, 00:40   #27
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Cum e ecranul? Luminos, are sau nu backlight leakage? Cum sta la unghiurile de vizibilitate? Pentru un notebook de gaming, aceste aspecte sunt f importante. La urma urmei, avem de-a face cu un notebook, nu o placa de baza cu proc, memorii, placi video si harddisk-uri.
Backlight leakage la nivelul asta? Sper ca glumesti...
Quote:
Un SSD super rapid este 1400 lei http://www.itdirect.ro/produse/detal...BG2D_3033.html, cam cu 1000 Lei mai mult decat un HDD de 500 cu 7200 rpm si 2,5 inci. Adica 10% din pretul final al sistemului. Pare mult, dar nu e, cel putin nu pentru cei care

Chiar nu ajung 600GB pentru acest laptop? Si o ultima chestie legata de hdd-uri: chiar daca rata de transfer e f buna, timpul de acces e nashpa, nu mai vorbesc de gradul de incarcare al procesorului...
10% din pret pentru cat la suta din performanta in aplicatii reale??? Cu timpul ala naspa de acces lucram noi de ani de zile si nu ne plangem, de unde graba? Sa faca bine domnii care produc SSD-uri sa aiba BUN SIMT sa ajunga la un pret per GB mai corect pentru utilizator, si atunci mai vorbim. Pana atunci se "mulge vaca" intr-un mare stil, ca deh, e criza. Bine, asta ca si considerent general. Pe un laptop de bling ca asta se putea mulge vaca, asta e clar. Si se si mulge, doar ca nu avem noi modelul disponibil in Romania
Quote:
poparamiro: cred ca ai auzit de probleme de tip Bump cracking, nu? Nu cred ca este o idee buna sa overclockezi un laptop pe termen lung
Sigur... si procesorul din desktop daca il overclockezi ii ...cum spuneau baietii din presa scrisa...hmm...a...da...ii scurtezi durata de viata =))
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2009, 00:57   #28
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Quote:
Originally Posted by ferike View Post
poparamiro: cred ca ai auzit de probleme de tip Bump cracking, nu? Nu cred ca este o idee buna sa overclockezi un laptop pe termen lung, si oricum desi sistemul de racire face fata - cel putin la prima vedere
Da domnule, am auzit dar eu m-am referit la o sesiune de overclocking pentru hwbot, nimic mai mult, galbenele erau wr-uri
__________________
https://t.me/pump_upp
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 12:13   #29
ferike
VIP
 
ferike's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: next to some ASUS Motherboards, VGAs, Notebooks, LCDs and other nice stuff
Posts: 145
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to ferike
Default

ok, baieti, m-ati lamurit, nu va suparati pe mine - si Monstru: Nu spune hop, in legatura cu ecranul - la pomul laudat, stii cum se spune...

si cu service-ul ala, imi spuneti si mie cum e?
ferike is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 12:50   #30
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu, noi inca nu ne-am lamurit, si mai avem de tweakuit procesul de testare al unor asemenea device-uri, deci multumim pentru observatii. Dar sa o luam incet. omul este la prima tentativa
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2009, 15:14   #31
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

ferike

La fostul loc de munca, in doi ani de zile am avut ocazia sa vad doar doua notebook-uri Dell in garantie, deci nu prea pot sa-ti spun foarte multe. Insa cele doua s-au rezolvat repede, in aproximativ 20-25 zile (nu mai tin minte exact).

Garantia pentru acest produs este de 24 de luni. Pentru mai multe detalii va trebui sa te adresezi celor de la eMAG, deoarece ei sunt importatorii.

A! Si nu ne suparam, stai linistit. Chiar te rog sa continui sa pui intrebari, ca sa vedem mai clar unde am gresit si cum sa facem sa reparam greselile. Cricita constructiva este binevenita!
__________________
eXpanding Limits

Last edited by eXpander; 12-10-2009 at 15:17.
eXpander is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
HD 5870 - performanta in configuratii multi-card pe X58 si P55 Micutzu Articole 12 04-10-2009 21:35

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,125
Total Online: 3540

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.