lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-06-2011, 13:51   #1
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default 12 monitoare 1 computer...

Salut,
Astazi un bun prieten mi-a spus ca are nevoie de un computer cu 12 monitoare. "Sure dude" am zis dar vreau sa vad care ar fi cea mai cost effective varianta pentru chestia asta.

Computeru nu exista inca, nici monitoarele, dar sigur monitoarele vor avea input DVI nu DP. Monitoarele vor fi asezate pe 2 randuri spate in spate si vor fi 2 utilizatori la computerul respectiv. 6 monitoare trebuie sa corespunda cu 6 ecrane in windows 7 iar restul de 6 sunt mirror pentru primele 6. Computerul va avea 2 tastaturi, 2 mousi dar nu vor fi operate simultan din ambele parti, deci este ok.

Mentionez ca nu se intentioneaza rularea jocurilor pe acest sistem si nici aplicatii de modelare 3d. Se foloseste pentru film / poze.

1. Ar merge o placa video cu 6 porturi display port (eyefinity), la fiecare DP sa fie legat un adaptor display port la DVI iar dupa aceea sa pune cate un splitter la fiecare iesire?

2. Ar fi mai eficient sa iau o placa de baza cu 3 porturi pci-ex x16 si sa pun 3 placi video normale cu 2 dvi fiecare dupa care sa intru in splitter dvi si la monitor? Stie windows-ul sa lucreze cu 6 extended desktops?

3. Exista ceva placi video cu 6 DVI?

4. O placa video normala cu 2 dvi, dupa care sa folosesc 2 matrox dualhead dvi iar cele 6 porturi rezultate sa le pun in DVI splitter?

Tipul e constient ca o sa coste ceva rigul asta, dar ideea esta sa pastram costurile cat de mici. Plus ca ar fi de dorit sa exista cat mai putin probleme de compatibilitate.

Apreciez orice opinie informata. Merci
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 13:55   #2
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu exista placi cu mai mult de 2 DVI-uri pe ele. Solutiile cele mai simple sunt cele ATI , cu Eyefinity 6, gen 6950-ul de la Asus. Dar vor trebui adaptoare DP-DVI.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 14:56   #3
tiribomba
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Romania
Posts: 855
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

uite aici omu asta are 15 monitoare si spune in descriere si ce foloseste

http://www.youtube.com/watch?v=8WETTt01OrU
__________________
Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primrejurul partilor fatatoare ale muerii,i se va taia scarbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire.
tiribomba is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 16:36   #4
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru 6 desktop-uri, fiecare redat pe doua monitoare prin DVI, eu asi merge pe varianta 2 : trei placi video cu doua DVI-uri fiecare si splitere.
Dupa problemele pe care le-am avut eu cu un singur monitor legat la displayport prin adaptor nici nu vreau sa ma gandesc cum o fi cu o placa video cu 6 DP-uri si cu 6 adaptoare DP - DVI + 6 splitere.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 17:19   #5
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

da, dar esti sigur ca windows stie sa puna desktopul pe 6 monitoare independente? Eu aici am o posibila problema
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 17:53   #6
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Un singur desktop extins pe 6 monitoare sau cate un desktop pentru fiecare monitor ? In win 7 ar trebui sa mearga cu cate un desktop pentru fiecare monitor. La mine a mers si-n XP cu doua monitoare conectate la o placa video si cu unul la a 2-a placa. Nu merge extins desktop-up ( in XP cel putin ) de cat pe monitoare care sant conectate la aceeasi placa video daca este vorba de ATI. Nvidia suporta surround 2d cu monitoare conectate la mai multe placi video dar cred ca acele placi video trebuie sa fie in SLI si nu cred ca merge cu mai mult de 3 monitoare.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 17:57   #7
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

ma intereseaza desktop diferit pe fiecare monitor. stiu ca 2 monitoare merg, nu stiu daca merg 6.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 18:07   #8
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ar trebui sa mearga ( daca merge cu trei monitoare nu vad de ce nu ar merge si cu 6 ) dar nu am cum sa verific. Am 6 iesiri daca iau in calcul displayport-urile si adaptoarele cu care am incercat eyefinity-ul dar nu am de unde sa fac rost de inca trei monitoare.
Bog is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 20:20   #9
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

http://www.sapphiretech.com/presenta...00101&pid=1194

Am gasit si asta si zice explicit ca pentru 3 monitoare nu ai nevoie de adaptor activ dp - dvi ci doar de cablu hdmi - dvi ceea ce ar fi super. Plus ca daca merg 3 monitoare, ar trebui sa cumpar doar 2 placi video, ceea ce ar inseamna si placa de baza un pic mai ieftina si sursa un pic mai ieftina si ar salva ceva.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 20:45   #10
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

E bine ca au scos ceva care poate sa dea semnal la trei monitoare fara a se folosi DP-ul, dar cred ca o sa fie nevoie si de o carcasa bine ventilata care sa ajute racirea de pe placi.
Daca nu-i vorba de aplicatii pretentioase cred ca si adaptorul de mai jos ar putea fi o alternativa :
http://www.conectica.ro/display/1-63...ock_61932.html
Bog is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 20:53   #11
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

e rezolutia mica. plus ca usb nu cred ca e o idee buna. Eu stau acum si caut multiplicator de ala DVI, dar nu prea gasesc ceea ce caut. Am gasit asa ceva:
http://www.cableuniverse.co.uk/1-to-2-dvi-splitter.html
dar nu stiu daca e ok. ceva imi spune ca trebuie un aparat activ ca sa faca multiplacare asta (dublarea).

Placi FLEX am gasit la media dot (si banuiesc in alte locuri) http://www.newegg.com/Product/Produc...82E16814102920 la vreo 400 de lei. Da, o sa fie o carcasa mare, poate antec 200 sau 300 si o sursa de 500w care cred ca va fi ok. Dar sa ne concentram la problema, ca racirea nu e un subiect asa complicat ca si 6 display.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2011, 21:13   #12
Bog
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Location: Busteni
Posts: 271
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am folosit un asemenea spliter dar tind sa cred ca atata timp cat folosesti doua monitoare identice pe spliter placa video ar trebui sa le "vada" ca si cum este un singur monitor.
Bog is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3827 Today 01:36
Ce stiti despre mips computer? garlic Racire 4 21-06-2010 18:02

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,143
Total Online: 3022

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.