lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-09-2015, 22:48   #41
Dashu
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

Nu senzor de temperatura pentru baterie d'asta n-am vazut. Eh iti iei unu cu infrarosu si tragi o testare la aterizare, dupa 5-10 masuratori iti dai seama daca-i ceva nasol. Acu astea fiind baterii de 3 lei, cine stie cum le vezi umflate.

BTW tu ai testat motoarele tale sa vezi cat trag? Sau ai gasit pe net? Ca eu n-am aparat de masura sa trag 20A prin el
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2015, 23:22   #42
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

Am senzor de temperatura luat cu 8Ron pentru B6, dar ala e pentru incarcare. Decupleaza daca depaseste o anumita temperatura. Problema e ca e curbat un pic, gen pentru baterii 18650, si trebuie pus cu elastic ceva pe muchia bateriei ca sa faca contact cum trebuie.

Ar fi fost misto ceva in flight, cu senzor cu arici care sa se puna pe baterie si sa urle odata la 1 secunda daca simte peste 60c si de 3 ori pe secunda daca simte peste 80c. Poate pot face ceva cu ce arduino stuff am pe-aici.

Am gasit pe net despre motoarele astea cand am zis 20A. Am ampermetru care sa stie 20C dar e periculos de testat in casa. Am conectat acum bateria 3S 2200mAh (primul test pe baterie 3S, deci 33% more power & RPM decat pe 2S) si la 40% din putere a zburat o elice fix in tavan. Si e tavan fals, pe care l-a indoit. Sa vad cum il peticesc, ca stau cu chirie. ) Au un thrust excelent piticaniile astea de 6x4,5 3-Blade.

O sa-mi fac o mufa prelungitoare XT60 cu locasuri pentru sondele multimetrului intre capete, sa fac niste teste on the field.

Quote:
Suppo 2208/8 (28-26) 2600kv Specifications:
● Number of Cells: 2-3s lipo; 6-8 cell NiMh
● Max Efficiency Current: 8-15A (>74%)
● No Load Current (10v): 1.3A
● Max Current: 20A/60s
● Max Efficiency: 78%
● Internal Resistance: .062 ohms
● Shaft Size: 3.17mm
● Poles: 14
● Max Watts: 220W
● Weight: 36g
● Motor dimensions: 27.5x26 (mm)
● Motor bolt pattern (back of motor): 16mm x 19mm (hole to hole)
● X-mount hole pattern: 32mm x 32mm (hole to hole)
● Minimum Recommended ESC: 25A
● Recommended Model Weight: 200-500g
Old 12-09-2015, 00:20   #43
Dashu
Senior Member

Suppo 2208 astea si EMAX-urile comandate de mine is praf si pulbere la prindere. Am vazut ca unele au filet pe ax, altele aproape ca n-au ax si prinzi tu un ax filetat in 2 suruburi. Bine ca i-au facut tesitura pentru prins pinion, nu pune nici naiba pinioane pe outruner, doar pe inruner.

Tre' sa vad daca gasesc un clampmetru pe undeva. Cu +20A trecuti prin aparatul de masura, mai degraba nu.
Old 12-09-2015, 01:16   #44
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Da, au un "ștuț" filetat cu prindere prin compresie pe ax. Exact ca astea:

SPOILER:

Treaba era ca nu le stransesem eu bine. Le-am strans acum tare si am tras serios de ele fara sa iasa. Am tras lejer cu +2kg forta, ar trebui sa fie suficient pentru cele 500-800g thrust. Problema mare la ele e ca nu centreaza bine elicea, trebuie s-o prinzi tu ochiometric. Si mi-e teama ca oricat de bine as fi balansat eu elicile cu Magnetic Balancer si hartie abraziva, daca le prind cu 0.5mm mai in stanga pe ax, s-a dus dracu' totul.

Prin aparatul meu de masura am vazut 19.85A maxim. Am mai facut odata prostia sa-l uit pe A si sa incerc sa masor voltajul din priza... instant death, dar a facut poc siguranta din el si l-am inviat repede.

L.E. Astea par interesante ca prinderi. Adica bagi elicea cu inelul de centrare de 3mm direct pe ax, apoi vii cu prinderea asta pe surub(garniturile vin pe ambele parti ale elicei, intre motor si prindere). Sunt curios daca le centreaza cum trebuie.

L.L.E. Stupid me, uite cum functioneaza:

Almost bought these little fuckers. Vreo idee de centrare buna si precisa pe axul motorului?

Last edited by Boggy; 12-09-2015 at 01:45.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 12-09-2015, 22:34   #45
Dashu
Senior Member

Nop nu cred ca poti pe ax, poti doar sa speri ca-i drept si cu asta basta.

Astea au gaura destul de mica si tre s-o maresc cu un burghiu sa intre pe ax. In schimb am 2 modele diferite de la Gemfan care au venit cu gaura de ~5mm, in care bagi niste adaptoare pt ax-ul folosit. Nu stiu cum e la tine, dar ar trebui sa intre destul de fix.

Nici nu-mi dau seama care o fi mai bun. Adaptorul ala daca nu-i perfect centrat, o sa fie aiurea. In partea cealalta daca nu faci gaura perfect centrata o sa fie tot nasol. Oricum mai depinde si de bulan, am cumparat elici care erau echilibrate din fabrica si elici care iti vine sa le arunci.
Old 13-09-2015, 14:05   #46
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Da, pana la urma e de phootai sa aliniezi corect elicea in prinderea mea. Axul cu filet e intre doua marimi de spacere de-alea. O sa incerc sa pun un spacer mai mic pe care sa-l gauresc... dar sa masor inainte exact diametrul axului filetat.

Plus ca, chiar daca ii dau gaura exact la marime o sa intre foarte greu fiind zimtii de la filet. Oh well, le aliniez eu cumva.

Am castigat aseara la licitatie asa ceva cu 44 ron!

Pretul de lista pentru un model full carbon 3k ca asta e +90Ron. Are doar 130grame.

Tot aseara am mai castigat un ZOP 3S 11.1V 4200mAh 35C Lipo cu 66 ron. Pret de lista 120Ron.

Ca proiect viitor am un frame DIY. Din pacate fibra de carbon e prea scumpa. Caut bara de aluminiu pentru picioare si textolit pentru platforma.

Stie cineva unde pot sa gasesc textolit subtire? Peste tot vad peste 6mm. Mie-mi trebuie de maaax 3mm.

Last edited by Boggy; 16-09-2015 at 22:53.
Old 13-09-2015, 14:22   #47
Dashu
Senior Member

Hmm tu stii ca ai o idee buna, tre sa urmaresc o licitatie pentru baterie de 5Ah, sau mai mare. Am o idee pentru lanterna subacvatica Nu ma intereseaza sa dea curent mare, ma intereseaza doar capacitatea.

Nu stiu cat de bine e cu aluminiu si textolit. Din ce explica David Windestål pe flitetest, si aceeasi explicatie am gasit-o si la el pe site(RC Explorer.se), e mai bine sa faci bratele dronei din lemn, ceva legat de amortizarea de vibratii provenite de la motoare/elici ce se transmit mult mai bine prin metal. Au si un film pe flitest, in care din aceleasi planuri au facut un tricopter din brate din alumiuniu, si unu cu brate din lemn.
Old 13-09-2015, 14:24   #48
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Buna idee asta cu lemnul. E si mai usor de modelat/adaptat!

Uite peste ce dadusem zilele trecute: http://www.ebay.com/itm/Protable-DC-...item20ffb487a0 . Din pacate pentru drone e useless, are 1-2A curent. Sunt insa sceptic, la 550gr ar fi la fel de grea ca una de 7000-10.000 mAh.

Last edited by Boggy; 13-09-2015 at 14:33.
Old 13-09-2015, 15:33   #49
Hemisphere
Senior Member

Hemisphere's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere

Mă scăpa pișarea. Toaleta ocupată. Īmi zic: ies īn curte și mă piș īn grădină.
Zis și făcut. Cīnd să scot obiectul muncii, aud zgomot sus, ca și un roi de albine.
Mă uit īn sus, cam la 15m, o dronă. Na, mai kișă-te dacă poți. FGM.
Deci "ăia" pot să vadă ce ai prin curte, dacă ești (sau nu) acasă, etc.
Īmi fac praștie.
Beware...
Old 13-09-2015, 15:47   #50
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Ceva similar, numai ca omul asta avea pusca nu prastie. ) http://www.bbc.com/news/technology-33735048
Old 13-09-2015, 23:23   #51
Dashu
Senior Member

Hemisphere total d'acord cu tine, pentru astia ia nene prastie+pusca. Pentru astia is facute legile, daca drona aia ramane fara un motor si-i pica-n cap unuia, cine-i de vina?

Multi n-au priceput... vrei sa te joci cu jucarii de oameni mari, pai misca-ti curu undeva unde te poti distra fara sa ranesti pe nimeni sau nimic. Si daca-ti pica 1kg de surcele pe masina de la 20m intaltime, si tot ti-o face de umpli 2 figidere de carne.
Old 14-09-2015, 00:45   #52
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Mă scăpa pișarea. Toaleta ocupată. Īmi zic: ies īn curte și mă piș īn grădină.
Zis și făcut. Cīnd să scot obiectul muncii, aud zgomot sus, ca și un roi de albine.
Mă uit īn sus, cam la 15m, o dronă. Na, mai kișă-te dacă poți. FGM.
Deci "ăia" pot să vadă ce ai prin curte, dacă ești (sau nu) acasă, etc.
Īmi fac praștie.
Beware...
Sotul unei colege de serviciu da dupa ele cu pusca cu aer comprimat (luneta, tot tacamul).
sta pe undeva pe langa Bucuresti si s-a umplut de drone pe la el.
Tot ce are grija este sa ca drona sa fie deasupra proprietatii lui (ca sa nu intre la distrugere de bunuri).
Cica e mult mai distractiv decat alungatul pisicilor.
Old 16-09-2015, 17:58   #53
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Telecomanda mea are o luna si aproape o saptamana de cand tot se plimba prin China. E incredibil. Sper din tot sufletul sa nu mai ajunga niciodata.

De ce? Pentru ca in graba mea de a o cumpara atunci, nu am vazut si FS-i6. Model imbunatatit, AFHDS2, range mai mare, si... Telemetrie! La acelasi pret.

Uff...

Chiar sper sa nu mai vina si sa-mi dea banii inapoi, chiar daca asta mai inseamna niste timp mort.

Old 16-09-2015, 22:33   #54
allexb
Senior Member

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Tocmai ce am dat si eu comanda de piese aseara de pe HK. @Boggy, fix telecomanda aia am luat-o si eu numa vezi ca nu merge telemetrie cu receiverul standard din ce am citit. Ai nevoie de iA6B pt telemetrie.
Receiver-ul stock stie doar voltage si ala e doar rail-ul de 5v din BEC.

Daca vrei alta tensiune va trebui sa faci smecheria http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2402288

Abia astept sa soseasca piesele.

Boggy ziceai ca ai deja kit FPV, ce TX si ce RX ai? Nu stiu ce sa aleg... asta am lasat-o ca upgrade. Vreau sa vad initial cum zboara si am luat o camera cheappies care inregistreaza 720p

Sent from my iPad using Tapatalk
Old 16-09-2015, 22:52   #55
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

E si varianta cu iA6B la $56. Ideea era ca poate, erau posibilitati mai mari pe viitor. Plus ca range-ul e foarte misto in comparatie cu FS-T6.

Bine, eu oricum o s-o modific la greu pe a mea cand vine, dar asa ca idee. Sunt interesat daca poti si tu de teste range stock, a mea vs a ta, cand e sa ne soseasca.

Ca TX ti-as recomanda asta: http://www.ebay.com/itm/FPV-TX58-600...item4640049416
Ca RX eu il am pe asta: http://www.ebay.com/itm/5-8G-wireles...item259a6413b1

Dar sa iei si o pereche de de-astea neaparat: http://www.ebay.com/itm/5-8GHz-Circu...item33a7b1b7af

Eu o sa mai iau un transmitter de-ala mic pentru celelalte drone un pic mai incolo.
Old 16-09-2015, 22:59   #56
allexb
Senior Member

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Da, o sa fac si eu ceva teste cand soseste.
Mersi de sugestii pt FPV. Din ce am citit cam antenele fac o diferenta uriasa.
Eu vroiam sa ma orientez spre un TX de 200mW pt inceput, mai mult de frica sa nu se lege cineva ca nu am licenta and stuff. Stiu ca nu prea e folosita banda dar just in case.

Am in plan si o pereche de FPV goggles Quanum V2 de la HK. La pretul care il au nu poti sa zici nu.

Anyway, intai sa pun mana pe piese si apoi o sa mai vad.

Sent from my iPad using Tapatalk
Old 16-09-2015, 23:04   #57
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Eu am un tv portabil de 7 inch cu AV IN pe care o sa-l folosesc pentru asta.
Old 17-09-2015, 16:16   #58
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
BTW tu ai testat motoarele tale sa vezi cat trag? Sau ai gasit pe net? Ca eu n-am aparat de masura sa trag 20A prin el
Holee crap!

Quote:
I've tested a 2208 2600KV motor to provide 1500g of thrust, and from memory I think it drew 45 or 50 amps! It pulled the kitchen chair I was testing on across the floor

The mind boggles.
Quote:
I randomly tested that motor too. Didn't do exhaustive testing as I normally do, but here are my preliminary results (which seem to line up with yours):

HQ 6030 on 3S
——————————
50%: 360g of thrust, 6.3 amps
75%: 552g of thrust, 10.4 amps
100%: 828g of thrust, 17.7 amps

HQ 6045 on 3S
——————————
50%: 457g of thrust, 8.4 amps
75%: 797g of thrust, 18 amps
100%: 1165g of thrust, 31.3 amps

HQ 6045 on 4S
——————————
50%: 680g of thrust, 12.1 amps
75%: 1091g of thrust, 24.1 amps
100%: 1529g of thrust, 39.1 amps

Crazy! Oh, and all through a 12amp BS ESC
Abia astept sa-mi vina ampermetrul de 50A si sa testez unul! Mi-e sa nu faca poc cu tri-blade 6045. El sau bateria, una trebuie sa cedeze. )

M-am interesat si de clampmetru dar n-am gasit nimic ieftin care sa masoare si amperi pe DC. Astea pana in 2-3 milioane stiu doar A pe AC, si pe DC doar voltaj. S-ar putea masura la trifazat? Se prind toate 3 firele in clampmetru sau doar unul?

Last edited by Boggy; 17-09-2015 at 16:30.
Old 17-09-2015, 17:21   #59
Dashu
Senior Member

Haha, eu am comandat un GT Power 150A RC High Precision Power Analyzer & Watt Meter de pe ebay. Nu merge mai nene cu datele de la producator, doar suntem pe Lab501 aci, tre sa testam.

Bateria ar trebui sa fie ok, parca aveai un 3c, 2.2Ah, 20c? Oricum ESC-ul cred ca n-o sa fie problema. Sa fii atent sa nu se incinga motorul chiar daca are ditamai elica langa el.

Deja se umple biroul cu chestii de zburat si n-apuc sa le construiesc. Niste timp de vanzare ieftin pe unde gasesc?

Edit la editul tau. Se poate masura la trifazat, doar ca in cazul motorului tau nu. Alea stiu sa masoare curentul la o frecventa de 50-60Hz, la mai mult de atat o sa-ti arate mult pe langa. Cate 1 cablu/faza, cel putin alea de vechi, cine stie ce-or mai fi scos astia.

Edit 2. Is praf, n-am vazut editul cand am postat deoarece aveam pagina deschisa de vreo ora.

Last edited by Dashu; 17-09-2015 at 17:36.
Old 17-09-2015, 17:56   #60
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Haha, eu am comandat un GT Power 150A RC High Precision Power Analyzer & Watt Meter de pe ebay.
Super find!

"Thank you for your purchase"

Da, l-am luat si eu. ) Chiar aseara ma uitam la asta si mi se parea scump. Bine, stie si Thrust dar nu asta ma interesa.

Let the testing begin!

Ca baterii am(unele inca trebuie sa vina):

HCB 2200mAh 3S 35C (parca 50C max)
3x ZOP 2200mAh 3S 20C (hai sa zicem 40C max, nu scrie pe nicaieri)
2x LION Power 3S 1500Mah 35C (50C MAX)
LION Power 3S 5200Mah 30C (60C MAX)
ZOP 4200mAh 3S 35C (sa zicem 50C)
LION Power 2S 2200Mah 40C (60C MAX) (stiu, 2S, dar a fost doar 37 lei )

Si cele pe care le voi folosi la receiver si amplificatorul wifi, 2S ambele, una de 2200 si alta de 1000. Ambele complet nepotrivite pentru "sportul" asta pentru ca au conector JST (10A max)
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules