lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-09-2015, 17:17   #61
Dashu
Senior Member

Mentioned: 26 Post(s)

Eu mi-am luat 10 conectori XT60 cu vreo 3-4$ anul trecut. Si cred ca mai iau cand s-or termina. N-are rost sa umblu cu 7 standarde si adaptoare, taiat ce avea si lipit XT60.

Tre sa, off multe "tre sa", fac si un echer sa-l pun pe cantar sa masor si eu niste elici.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2015, 17:23   #62
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 652 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Eu mi-am luat 10 conectori XT60 cu vreo 3-4$ anul trecut. Si cred ca mai iau cand s-or termina. N-are rost sa umblu cu 7 standarde si adaptoare, taiat ce avea si lipit XT60.

Tre sa, off multe "tre sa", fac si un echer sa-l pun pe cantar sa masor si eu niste elici.
Am luat si eu 10 perechi si mi-am facut un adaptor. Momentan mi-e mila de unele baterii sa le scot T-urile. Unul e luat de pe eBay, unul e facut de mine.

SPOILER:

Cica o chestie misto de masurat thrust usor e sa pui motorul pe cantar si sa montezi elicea invers. Motorul fixat bine pe o placa de lemn sau ceva sa nu se miste/roteasca, cantarul si el fixat bine si cica ar merge.

Cineva sugera ca motorul sa fie montat cat mai sus, gen pe o bârnă de 1m, ca sa nu influenteze cu nimic suprafata cantarului si a podelei.
Old 17-09-2015, 17:50   #63
Dashu
Senior Member

N-am facut mecanica fluidelor as zice ca motorul direct pe cantar, cu suport, nu-i chiar ok. Ai aerul pe care trebuie sa-l traga din lateral cumva sufle in cantar, multi curenti turbionari. Daca ai putea sa-l pui intr-un varf de bat pe cantar da, ar merge. Eu la asa ceva ma gandeam.

Bine ceva intre cele 2 dar oricum, aceeasi idee de triunghi.

Last edited by Dashu; 17-09-2015 at 18:01.
Old 17-09-2015, 19:04   #64
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Cine mai poate astepta? Mi-am făcut un set de cabluri XT60>banana pentru multimetru.

Revin cu masuratori soon, daca nu zboara vreo elice si-mi da la jugulara.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

L.E. Fix 20A trasi de un motor. Am incercat sa las un motor la idle si sa ma duc tare cu altul si la 24A s-a dus totul... adica s-a ars siguranta din multimetru.

Last edited by Boggy; 17-09-2015 at 19:10.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2015, 23:48   #65
Dashu
Senior Member

Pff 20A full thrust, adica 80A in total, n-ai ce face cu 2200mah nici macar cu 35C, o pui in cap. Sau retrogradezi la elici cu 2 pale

Eu astept ala de pe ebay sa vina, pana atunci imi fac echerul.
Old 18-09-2015, 01:01   #66
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Daca alea de 2200 au 40C Max ar fi bine. 20C e curentul constant. La zbor normal, chiar si cu ceva viteza nu cred ca sare de 10A/motor. Cei 20A/motor (40C) sunt rezervati pt "zvac-uri"

Ma uitam si eu la asta ce face cu drona...

Old 18-09-2015, 12:06   #67
Dashu
Senior Member

Is curios, cum poti zbura FPV cu asta

Old 18-09-2015, 12:57   #68
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 493 Post(s)

PC-ul meu

bine ca te uiti la T-Rex ba.

Ia uite cat costa unul: http://www.sierra.ro/Aeromodel-elico...BO-p4873p.html
Old 18-09-2015, 14:15   #69
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 458 Post(s)

PC-ul meu

Păi și ăla e un arab din cei mai săraci... atât și-a permis.
Old 18-09-2015, 16:03   #70
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Is curios, cum poti zbura FPV cu asta

Asa zboara si tantarii daca esti beat cand te-nteapa.

Si OMG ce naiba de baterie e aia?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Last edited by Boggy; 18-09-2015 at 16:31.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2015, 18:08   #71
Dashu
Senior Member

Eh vrabia malai viseaza! Daca ma facea tata casierita la tarom poate avem si eu bani de un d-asta.
Old 18-09-2015, 21:07   #72
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Am mai comandat o antena Yagi de 25dbi pe 2.4ghz pe care o s-o leg la boosterul de 2w daca o sa am vreodata ganduri de 4-8km

Am mai luat si un UBEC, a fost 6 lei si cu el o sa alimentez boosterul. Cineva zicea ca boosterul asta de 2W a consumat 5% dintr-o baterie 2S de 1000mAh(dupa un zbor de 6 minute).

Not bad o jucarie de-asta, ma bucur ca am luat.

Problema e ca sunt mai multe probleme care pot aparea. Cineva zicea ca i-au murit 2 boostere. Ciudat de altfel, dar ar fi totusi nasol sa pice in mijlocul zborului, cand esti la x km departare.
Old 20-09-2015, 01:47   #73
Dashu
Senior Member

Daca te manaca cu long range e simplu, schimbi frecventa. Dupa care ai alta problema, interferente

Oricum filmul asta ma face sa ma gandesc serios la FrSky. Ce nu stiu e daca poti sa vezi datele alea in ecranul default, sau daca face scandal cand pierzi semnalul. Gigi asta din film zice ca a dat disable la nu-ș-ce alarme. Mda tre sa ma apuc de cautat si citit.

Edit: Bun site-ul ala RCHacker, acu tre sa mai aflu ce info info primesc daca n-am receptor cu telemetrie, oh well, e si maine o zi.

Last edited by Dashu; 20-09-2015 at 03:02.
Old 20-09-2015, 04:47   #74
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Daca te manaca cu long range e simplu, schimbi frecventa. Dupa care ai alta problema, interferente
Da, corect. Sau trec pe Futaba direct. Ideea e ca incerc sa stau in zona de "budget" pana ma lamuresc ce si cum. O sa fie interesant sa vad ce scot din FlySky-ul ala de 200ron.

Crezi ca ar merge antena helical pe transmitter/booster? Din cate am inteles, astea dau cel mai "tintit".

Sau macar un cloverleaf daca zbor in jurul meu cu drona(sa nu trebuiasca sa indrept antena mereu spre drona)?
Old 20-09-2015, 11:04   #75
allexb
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Nu stiu de ce iti faci probleme ca nu o sa ai semnal destul, gandeste-te ca dupa 500m drona o sa fie asa greu de vazut ca nici nu ai sa vrei mai mult, initial.

Eu nu as umbla cu wifi booster daca tin la drona mea. Vrei semnal mai bun, cumperi RC mai bun. Eventual te poti juca cu antene diferite pe FlySky-ul care ti l-ai luat.

Futaba din cate stiu nu mai sunt o referinta in domeniu cam de mult...poate gresesc. Eu m-as uita la Spektrum, Graupner...

Dar intai si intai trebuie sa optimizezi dronele, abia cand te poti baza pe ele ca sunt reliable, atunci o sa te poti gandi si la raza mare de actiune.

Sent from my iPad using Tapatalk
Old 20-09-2015, 13:42   #76
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Nu se poata pune un fail safe sa se intoarca jucaria automat dupa ce iese din raza?
Old 20-09-2015, 14:00   #77
allexb
Senior Member

PC-ul meu

Iti trebuie FC cu receiver GPS si capabil de return home. Nu e imposibil, chestia e ca la FPV racers vrei sa le faci cat mai simple, usoare si bullet-proof. Ori un sistem cu GPS necesita o antena in plus, controller mai mare si mai greu...

Pentru o drona facuta pentru filmari normal ca merita sa ai receptie GPS.

Old 20-09-2015, 15:52   #78
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Allex_master View Post
Nu stiu de ce iti faci probleme ca nu o sa ai semnal destul, gandeste-te ca dupa 500m drona o sa fie asa greu de vazut ca nici nu ai sa vrei mai mult, initial.
Cred ca nici dupa 100m n-o sa-mi dau seama incotro e fata si spatele ca s-o pot controla. Eu zic de control in mod FPV, cand vad ce vede si ea.

Quote:
Eventual te poti juca cu antene diferite pe FlySky-ul care ti l-ai luat.
Problema la FlySky-ul asta e puterea mica de transmisie nu neaparat gain-ul antenei. Sunt 2 variante pe piata din cate am citit si in functie de noroc o sa primesc una. Ori ~75mW, ori ~150mW.

Quote:
Futaba din cate stiu nu mai sunt o referinta in domeniu cam de mult...poate gresesc. Eu m-as uita la Spektrum, Graupner...
Tipul din Franta cu care lucrez si care are x drone, majoritatea pe la 10-15k € bucata mi-a zis ca nu e de joaca cu transmitter-ul si ca daca vreau sa fac treaba profi, imi trebuie ceva care sa nu cedeze... niciodata(legat de filmari aeriene pt drona de 550 de ex). Mi-a recomandat Futaba pentru ca in atatia ani nu i-au facut absolut nicio problema, n-a ramas fara semnal. Evident, cand voi avea +1000Ron de dat pe o telecomanda ma voi interesa inainte sa vad care e cea mai buna alegere. Nu cum am facut cu FS-T6-le care a fost si un impulse buy.

Pt FPV racer nu-mi fac probleme, aia oricum o sa-si ia trante din prostia mea, o tranta ca pica remote-ul n-o sa fie problema. )

Quote:
Dar intai si intai trebuie sa optimizezi dronele, abia cand te poti baza pe ele ca sunt reliable, atunci o sa te poti gandi si la raza mare de actiune.
Total de acord, am fost putin speriat de unele report-uri cum ca la 160-200m pica semnalul la FS-T6-le pe care l-am luat, de-aia si pregatirea mea acum ca sa nu fiu dezamagit.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu se poata pune un fail safe sa se intoarca jucaria automat dupa ce iese din raza?
Quote:
Originally Posted by Allex_master View Post
Iti trebuie FC cu receiver GPS si capabil de return home. Nu e imposibil, chestia e ca la FPV racers vrei sa le faci cat mai simple, usoare si bullet-proof. Ori un sistem cu GPS necesita o antena in plus, controller mai mare si mai greu...

Pentru o drona facuta pentru filmari normal ca merita sa ai receptie GPS.
Cu CC3D-ul de $9 merge return to home pe GPS dar doar pentru fixed wing(avioane). Din cate am inteles nu merge la multirotor, dar mai mult ca sigur exista cineva care sa tuneze softul ala incat sa mearga. O sa caut mai mult. Partea buna e ca am gasit GPS Ublox 6m la 45Ron.

Mi-e acum frica sa pun failsafe in CC3D, am vazut un crash in care drona a ramas fara semnal, CC3D a pus motoarele la 30% sau cat a fost ca sa aterizeze usor, iar la aterizare s-a rasturnat. Cu motoarele inca mergand tare.

Parca prefer sa rup un picior de la cadru decat sa ard un motor/doua.

Cred ca la FPV racer n-o sa setez niciun failsafe, let it drop. Daca voi pune vreodata o camera mai sensibila pe aia mare... atunci da, ar merita.
Old 20-09-2015, 16:30   #79
allexb
Senior Member

PC-ul meu

Si la mine e cam la fel, sunt pasionat de treaba asta dar parca nu as baga o caruta de bani in ceva din care nu scot nimic, e pur si simplu pentru joaca. Probabil daca as vrea ceva mai serios m-as uita la ceva already built cum e DJI.

Phantom 3 e absolut impecabil de folosit out of the box, singura problema ar fi range-ul care descoperi ca nu iti mai ajunge cand vezi ce bine zboara

Problema cand pica drona nu e ca rupi cadrul, cel mai nasol e ca indoi axul la motoare, doamne fereste sa gauresti pachetul LiPo ca dupa aia e totul gata.
Deci de aia cred ca un fail safe bine setat poate scuti multe neplaceri. Problema e ca totul ieftin e DIY si trebuie ore de munca sa poti scoate ceva ok.

Old 20-09-2015, 17:15   #80
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Apropos de ore.
Am pierdut timp sa schimb uleiul din amortizoare (la misina teleghidata) unul mai putin vascos (toamna, sezon rece, plm) si au revenit temperaturile la 30 grade.
Pai sa nu-ti bagi püla?
Daca ies cu ele asa, risc sa fut flansele din capul amortizoarelor (niste chestii de cauciuc in care se opresc tijele pisatoenele amortizoarelor).
O solutie e sa pun nite arcuri mai tari, dar topie ca dracul pe denivelari, pierd controlul si dau cu ele de ceva de cine stie ce mai rup/sparg.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules