lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-05-2020, 21:03   #42001
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 37 Post(s)

ce motor are Peugeot-ul ? , daca e diesel este absolut normal sa fie negru , iar daca e benzina cu injectie directa este la fel de normal , "subtirel" ? la ce temperatura ? .

ma tem ca nu uleiul este neaparat vinovat , poti baga orice tip de ulei tot la fel il scoti
Old 16-05-2020, 21:26   #42002
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1274 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Am schimbat ieri uleiul la Peugeot . Dupa 3000 km de oras / 1 an , arata jalnic (negru si subtirel - pish pe el de Ravenol) . La fel si filtrul de ulei iar cel de ppolen era varza - cel de aer ar mai fi mers , dar l-am schimbat oricum.

JALE - micsorez periooada de service !
La diesel, dupa 200km e negru uleiul. N-ai ce face. Daca calatoresti mult prin oras si pe distante scurte poti sa ii schimbi uleiul la 6 luni, dar tot negru o sa fie.

Ravenol e ok uleiul. La fel si Liqui Moly, Motul si multe altele. Problema adevarata la ulei este cand se foloseste un ulei semisintetic gen Mobil 3000 si se face schimbul ca si cum ar fi full sintetic.
Old 16-05-2020, 22:10   #42003
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Mda, va dati seama ca poate baga Ravenol de la 20W60 la 0W20 intr-o masina care poate avea o groaza de motoare. Dar imi dau si eu cu parerea: schimba masina si pastreaza uleiul!

La schimb de ulei la 3000Km cred ca poti baga si ulei Petrom de la Peco.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2020, 11:12   #42004
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 146 Post(s)

PC-ul meu

Consumerism.
De fapt ala "de la Peco" are certificare si e recomandat de producator pentru minim 10-15k km. Ca tu vrei altceva, mult mai scump si performant, e doar o problema asemanatoare cu Ram CLS4 vs CL16
kobro is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2020, 12:44   #42005
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 137 Post(s)

PC-ul meu

www.youtube.com/watch?v=iHy-N3AsmJ0
Mi-am luat preşuri de la Rimi. Nu-s grozave, īmi cam pare rău că n-am luat originale.

www.youtube.com/watch?v=E_ChaQ_WiTE
Am curăţat caucioacele de iarnă şi le-am pus la depozitare.
Old 17-05-2020, 13:30   #42006
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 288 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by korby View Post
www.youtube.com/watch?v=iHy-N3AsmJ0
Mi-am luat preşuri de la Rimi. Nu-s grozave, īmi cam pare rău că n-am luat originale.

www.youtube.com/watch?v=E_ChaQ_WiTE
Am curăţat caucioacele de iarnă şi le-am pus la depozitare.
Și eu pățesc la fel... spăl mașina și... vine ploaia...
Foarte mișto curățarea cauciucurilor... poate ai timp să ne facă o scurtă descriere a pașilor efectuați. Merci.
Old 17-05-2020, 13:48   #42007
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 73 Post(s)

PC-ul meu

Ieri am spalat si eu masina
Astazi cand am iesit in parcare am constatat ca intre timp a plouat ...... legile lui Murphy
Old 17-05-2020, 14:16   #42008
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Yep yep, aşa se īntāmplă. Ieri am curăţat o Hyundai Kona, am cochetat cu ideea dacă să o spălăm sau nu... "las' că nu are rost pt. că şi-aşa drumul nu e asfaltat". Acum īncepe ploaia.

@Bugsy004 La curăţat caucioacele am făcut aşa:
  • īn fās am avut un detergent universal, diluat conform instrucţiunilor. Cred că ar fi trebuit mai concentrat, ei zic 10ml la 1L de apă, da' săptămāna asta am pus 15ml la 1L şi a ieşit ceva mai bine.
  • peria din filentantă e aşa ceva, cu floci moi. Mă aşteptam să fie nevoie de aia galbenă, cu peri mai tari, da' se pare că asta e mai bună.
  • īn bidonu' cu presiune e apă chioară, da' de săptămāna viitoare trag furtun.
  • frecat cāt de bine, clătit şi apoi suflat cu aspiratoru'/aer comprimat, ca să zboare o mare parte a apei rămase īntre creţe.
  • scos pietre, apoi lăsat la uscat pānă am mai făcut una-alta (īn cazul de faţă am făcut preşurile ).

Ştiţi şi voi poezia, băgaţ subscreb, share, etc-uri de-astea. Am īnceput să mă ocup de wanna-be detailing īn weekend-uri şi o să īncerc să postez săptămānal.
Weekend-u' trecut am făcut o Skoda Octavia din 2017. Am avut numa' probleme: cablu īntrerupt şi nu mi se alimenta camera din power bank, DSLR-u' se supraīncălzea şi se tot oprea, mi-a fost foarte greu să prind unghiuri bune şi arată de zici că-i CCTV. Mă miram dacă reuşesc să scot 10 minute de video. Miercuri am īnceput să-l editez... m-am oprit la 26 de minute pt. că la aşa lungime se plisctiseşte lumea.

Last edited by korby; 17-05-2020 at 14:20.
korby is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2020, 15:46   #42009
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 62 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

1. Da , e diesel . Dupa prima cheie e negru , stiu , am din 2015 masina , dar mi s-a parut subtire . Curgea ca apa (rece - am mers 500m pana la service) 30-40grade si oricum a durat 30 minute pana i-a dat drumul la buson - nici o pelicula vascoasa nu mai facea intre degete . Am pus pana acum in ea Total Eneos Quartz si odata Shell Helix ultra (bun ulei) si Ravenol-ul mult laudat anul trecut. Gata - suficient pentru sufletul meu . Cine vrea sa puna.

Imi pare rau ca nu am pozat sa arat . E o mizerie - untdelemndelabunica pus in bidon .

2. Btw - referitor la ce zicea lumea acum cateva pagini - nu am zis ca toate sh-urile au fost lovite sau cu probleme , poti avea si noroc , insa e rar . Fie n-au carte service (intreb pe toti - ok , faci revizia la un service de cartier - de ce nu-l pui pe ala sa puna stampila si schimburile facute ?), fie sunt samsarite, fie ai ghinion ca al meu .

Problema principala a fost ca eu nu am timp sa caut - intr-o luna vreau masina (30-40 zile si gata), iar daca in intervalul meu de cautari am gasit ce a fost ... daca stai 1an si juma` cum zic unii , nah , e alta ecuatie .

3. Cand va aud ca puneti in comparatie Logan cu Audi A6 SH sau orice altceva , mi se ppare de multe oori ca glumiti .
Nu exista o persoana coerenta care sa se duca sa-si ia LOGAN nou si sa plece cu A6 de aceeasi bani . Fie isi dorea A6 , fie isi dorea LOGAN - nu se compara . E ca si cum m-as duce sa iau ardei gras de la magazin ,dar m-am intors cu ceapa ca e mai ieftina si da gust ciorbei wtf .

Sunt bune ambele , dar sunt total diferite , iar cei care au A6 (99% dintre utilizatorii Romania pe care-i cunosc) nu-si permit o revizie ca la carte . Nu va imaginati cati posesori de Audi au numarul AUD de inmatriculare (foarte inspirat) , dar au presuri de LOGAN probabil plecand tot de la gandul de achizitie de LOGAN .

Si aici nu ne referim la orele de manopera de la PBN, ci in general , o asigurare buna, CASCO, impozite la zi, piese de calitate - anvelope premium ca e o masina premium, ulei bun , un mecanic sa faca verificarile uzuale , aerisirea franelor si schimbarea lichidului , o spalare de buna calitate la intervale normale de timp , nu de 2x pe an , ca e argintie si nu se vede .

Ma rog , sunt discutii ample , dar trebuie sa-ti iei ce-ti permiti . La noi toata lumea aspira la premium , doar ca sa moara capra vecinului . Cand stateam in TITAN , aveam un vecin cu chirie la garsoniera , dar avea Gallardo V10 galben (MUC)
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2020, 16:59   #42010
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 662 Post(s)

PC-ul meu

@korby: poșirca aia se poate da pe plasticul cauciucat de la laptop sau de la tabletă și se usucă apoi sau rămāne unsuroasă permanent?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 17-05-2020, 17:19   #42011
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Mi se pare că se usucă īn cāteva zile, da' nu aş da pe plastice/cauciuce care sunt mānuite.
Old 17-05-2020, 17:55   #42012
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Din tot ce am folosit eu pentru gume toate raman un pic uleioase, ieftine sau foarte scumpe.
Ieri am avut ocazia sa conduc mai mult masina nevestei si uleiul a ajuns cel mai mult la 97 de grade c si cel din cutie la 73 de grade c.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20200516_120701.jpg
Views:	61
Size:	208.3 KB
ID:	69288  
Old 17-05-2020, 18:39   #42013
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

www.youtube.com/watch?v=IGCzqbB9s20
Old 17-05-2020, 19:51   #42014
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 73 Post(s)

PC-ul meu

Quote:

Sunt bune ambele , dar sunt total diferite , iar cei care au A6 (99% dintre utilizatorii Romania pe care-i cunosc) nu-si permit o revizie ca la carte . Nu va imaginati cati posesori de Audi au numarul AUD de inmatriculare (foarte inspirat) , dar au presuri de LOGAN probabil plecand tot de la gandul de achizitie de LOGAN .
(MUC)
Right
(la un loc cu bmw, merc...)

Si gume de la niste producatori de care nu am mai auzit niciodata. Cand stau la semafor langa o masina din asta ma uit la anvelope si daca sunt ceva prastii este clar ce posesor are masina... Nimic rau sa-ti iei SH dar ia macar unul pe care poti sa-l intretii conform cu segmentul masinii cat de cat

Am un unchi (taximetrist) care la viata lui a "combinat" si el cateva masini dar s-a lasat. La fiecare masina imi spune cat de mult gresesc ca nu pun GPL pentru un consum optim.
Old 17-05-2020, 19:57   #42015
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 662 Post(s)

PC-ul meu

Landsail? [emoji16]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 17-05-2020, 19:57   #42016
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 236 Post(s)

PC-ul meu

Pentru că am lăudat 2.0tfsi prea mult l-a apucat cu transpirație... săptămāna ce vine ii fac programare la service.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2020, 20:04   #42017
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 632 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Problema principala a fost ca eu nu am timp sa caut - intr-o luna vreau masina (30-40 zile si gata), iar daca in intervalul meu de cautari am gasit ce a fost ... daca stai 1an si juma` cum zic unii , nah , e alt (MUC)
Eu pt teoleibuz am dat comanda la samsarin august si abia in aprilie anul urmator am luat-o.
Old 17-05-2020, 20:11   #42018
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Ajung la concluzia ca ai multi angajati, de la un samsar serios care te respecta si-ti gaseste masina dupa preferinte pana la artificier, tu ori ai ochi albastri ori cunosti multi oameni cu ochi albastri si automat si oameni foarte seriosi pe domeniile lor de activitate.

L.E.

Last edited by axxel4you; 17-05-2020 at 22:52.
axxel4you is online now   Reply With Quote
Old 17-05-2020, 20:40   #42019
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

ma eu fac reviziile la service de cartier, acelasi service, acelasi mecanic, de 8 ani incoace, stie bine masina .
la inceput l-am pus sa puna stampila, am lipit in carte si etichetele de la becuri (gzenoane, si nu rahaturi), curele, etc,
Destul de repede s-au terminat foile in caietul de service, am scos cateva la imprimanta si am capsat in continuare, apoi.. am zis fak it - la care el, senin, mi-a zis ca imi poate printa oricand istoricul din calculator (de cand are baza de date).
deci si cu servie-ul de cartier se poate.
si da, multi isi iau masina "de toti banii", chiar daca e masina de barosani si ei nu prea sunt la statutul ala.
poti sa iei ceva excentric fara sa fie premium si sa te faca sa zambesti.
pishky is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2020, 20:43   #42020
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Logan, de exemplu.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search