lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-09-2020, 23:53   #2521
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Luase @Boggy o sticla d'asta rapida, ieftina, de care era multumit, dar nu mai stiu ce model.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 00:56   #2522
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu pare chiar atat de rea jucaria, sta cam prost cu aberatiile cromatice, dar in rest pare ok. Nu excelenta, dar ok.

https://www.lenstip.com/438.4-Lens_r...esolution.html

De-asta (inca) n-am luat. "A la cheapo" am luat recent un Kamlan 55mm f1.1 si un 7Artisans 25mm f1.8, dar mai mult pentru video pe Sony A6300. Cea mai misto lentila de portrete "on a budget" imho e Samyang 85mm f1.4, dar e manual focus si trebuie sa dai zoom serios din picioare cu ea, mai ales pe senzor crop.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 09:19   #2523
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cu Samyang 85mm f1.4 m-am jucat si eu pe A6000-ul meu. Greu de lucrat pentur novici. In plus, cand am testat-o eu era imposibila focusarea manual, ca era plodul mic si argint viu.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 11:54   #2524
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oh, nu pentru copii, evident. Orice cu manual focus nu merge decat daca faci focus stacking in rafala si speri sa prinzi una buna. Apoi acasa treci prin cele +1000 de cadre din sedinta de 2h, si dai zoom pe fiecare sa le alegi pe cele 30-50 care sunt in focus. )
Ca exceptie, MF mai merge la fotografii de bebelusi, unde dorm toata sedinta si ai cum sa bibilesti focusul pana vine confirmarea din viewfinder.

Oricum, ca orice altceva, devine mult mai usor cu exercitiu. Prima data cand vii de la focus automat e un soc, dar dupa ceva timp merge mult mai repede.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 23:57   #2525
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Samyang 85mm 1.4 am de mult in vedere, dar distanta focala e mult prea mare pe aps-c, ar trebui sa trag din blocul vecin.
Manual focus nu m-ar deranja chiar atat de mult, pentru ca voi fotografia adulti, mai folosesc si trepiedul si aia e.

Nu sunt decis daca sa dau 400 de lei pe Yongnuo sau dublu-triplu pe canon. Acum inclin spre prima varianta pentru ca momentan nu scot bani din asa ceva si am de invatat destul de mult, dar mai rumeg putin ,,problema". Ca optica e clar canon peste, dar nici nu voi face printuri mai mari de A5-A4.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 14:00   #2526
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 925
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Detin un Nikon D3300 si doresc sa invat cat mai multe despre el si domeniul in sine. Ce imi recomandati pentru un workflow cat mai..progresiv? Produsul il am de ceva vreme dar acum am timp si imi aloc energie pt. studiu.
Multumiri!
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 17:55   #2527
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am invatat de pe youtube. Invata ce inseamna iso, apertura si shutter speed si cum sa jonglezi cu ele sa obtii ce vrei. Invata sa tragi in modul manual chiar daca dupa aia o sa folosesti aperture priority sau altceva de genul.

Acum cel mai probabil ai un obiectiv de kit, un zoom mediocru (majoritatea sunt). Experimenteaza cu el, scoate tot ce poti (si poti destul de mult cu un obiectiv de genul) si intre timp invata ce inseamna distanta focala si care e diferenta intre un 35mm, 50mm, 200mm etc si la ce sunt bune fiecare. Si in functie de ce fel de cadre iti place sa tragi iti iei ce obiectiv trebuie.

Dar intai invata sa folosesti aparatul cu ce am zis in primul paragraf. Restul sunt chestii de finete pe care le inveti in timp.

Cam astia ar fi cei 2 centi ai mei. Nu sunt fotograf profi (am facut bani din foto dar sunt la inceput) dar cam asta a fost parcursul meu. Poate boggy sau mirciusx au mai multe sfaturi, stiu ca ei asta mananca pe paine.

Spor!

Last edited by codpin; 12-09-2020 at 18:18.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2020, 13:18   #2528
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

M-am uitat prin bookmark-urile pe care le-am considerat foarte ok... ce sa vezi multe nu mai exista.

Ai putea sa incepi aici. Pentru unu care a inceput cu un Fed4 (si pentru care Minolta SD11 era doar un vis frumos), nu stiu ce sfaturi sa-ti dau Probabil ca in ziua de azi, YT stie multe. Ce te intereseaza pe tine, cum a zis si colegul codpin mai sus, nu-i neaparat scula specifica D3300, ci fotografie la modul general.

Era candva o fata pe forumul fototarget care scotea poze extrem de bune doar cu o sapuniera, scula e doar o scula. Fotografia, ca si alte arte, ori le ai in sange ori le dezvolti.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2020, 09:03   #2529
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Fotografia, ca si alte arte, ori le ai in sange ori le dezvolti.
Dacă vrei, poți învăța și face orice. Nu cred în asta cu "avutul în sânge", în spatele marilor artiști au fost mereu multe încercări și multe ratări și totuși oamenii au perseverat în muncă și au ajuns în acel punct.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2020, 09:16   #2530
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Eh hai ca intelegi ce-am vrut sa zic. Nu oricine ajunge Bresson, dar oricine isi poate imbunatati aptitudinile.

Exista unii <me included>, care oricat incearca sa-si dezvolte latura asta artistica tot nu depasesc genunchiul boastei.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2021, 17:12   #2531
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stie careva vreun program de verificat cardurile? Am primit o banda mov pe cateva poze pe un card, probabil este de la scriere de la aparat sau de la copiat de pe cardul respectiv. Am copiat cu TeraCopy.

In Lr mi-a dat eroare la cateva poze, le-am recopiat de pe card, refacut tot procesul, totul ok. Dar parca as dori sa stau linistit si sa le verific cu ceva program.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2021, 17:36   #2532
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce card?
Sandisk are o suita de recuperare ce se poate downloada.
Iar asta e tool-ul original de formatare, daca vrei sa fii mai catolic decat papa
https://www.sdcard.org/downloads/for...dows-download/
kobro is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2021, 04:17   #2533
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Ce card?
Sandisk are o suita de recuperare ce se poate downloada.
Iar asta e tool-ul original de formatare, daca vrei sa fii mai catolic decat papa
https://www.sdcard.org/downloads/for...dows-download/
Sunt carduri Sandisk, stiu de program. Insa ma interesa un program pentru a verifica integritatea cardurilor, "de baduri", astfel incat sa stiu in ce stadiu sunt cu elesi daca le mai pot utiliza.

Cat despre formatare, din ce stiu din 2007 incoace de cand lucrez pe foto (cu Sandisk), nu se recomanda formatarea cardurilor pe PC. Eu le formatez in aparat mereu cand imi incep lucrul, adica dupa tot procesul de prelucrare si ulterior backup, formatez cardul in aparat. Evit complet formatarea pe PC, am si avut probleme din cauza asta acum mult ani. Poate intre timp s-a mai schimbat lucrurile, eu am mers clasic, ce merge, merge, nu am schimbat nimic. Nici macar aplicatiile Adobe din 2014 (Lr v5.7)
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2021, 19:19   #2534
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Destul de frecvent, de fapt enervant de frecvent pierd mizeriile astea de suporți pentru trepied, cum se numesc și de unde pot cumpăra la snop?




Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 27-07-2021, 19:33   #2535
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tripod plate:
https://www.aliexpress.com/wholesale...psort=1&page=1
kobro is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2021, 03:06   #2536
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lasa-le pe camera. Sau cand le scoti, direct in geanta fara ezitare sau drept de apel. Sunt scumpe in draci la noi. Se numesc talpa trepied, placuta trepied sau quick release plate.

N-am vazut modelul ala al tau pe aici, am ajuns la pagina 6. Nici nu cunosc firma trepiedului, dar poate ai un ochi mai bun.
https://www.f64.ro/accesorii-foto/tr...riceASC&page=6


Aveti ceva recomandari pentru programe pentru editare GoPro, eventual combinat cu ceva capturat de pe telefon, la care eventual sa pot adauga si un sunet separat, putina culoare sau ceva efect mai modest?
De asemenea, stie careva un program tot pentru video care sa captureze ceea ce fac pe ecran, si sa il salvez intr-un clip ulterior, combinat cu GoPro, video telefon, eventual niste poze, sa le leg toate intr-un clip final?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2021, 06:54   #2537
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru editare video Adobe Premiere, pentru captură ecran Nvidia Experience (dacă ai o placă Nvidia recentă) sau OBS.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 28-07-2021, 12:38   #2538
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,600
Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ceva mai uman ca pret, gen Pinnacle, nu mere?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2021, 13:08   #2539
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da Vinci Resolve e gratuit. Dar eu am învățat Premiere, merge ok, folosesc mulți, tutoriale gârlă, de ce să te complici în existență cu... Pineapple ăla?

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 28-07-2021, 17:43   #2540
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt ceva probleme cu permisiunile de Privacy la Nvidia Experience, de exemplu la mine nu merge pe desktop (recording stopped instant). In schimb OBS merge foarte foarte bine.

Pentru video, free, DaVinci Resolve. Inafara de niste filtre mai speciale, denoising, etc, le ai pe toate comparat cu varianta Studio.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
SeVeN - Galerie Foto sevenrulz Foto/Video 38 27-09-2011 19:53
Schumy - Galerie foto Schumy Foto/Video 71 18-03-2011 03:57
glaser - Galerie Foto glaser Foto/Video 14 24-07-2010 16:04
Recomandare camera foto godfather Foto/Video 11 15-02-2010 18:34

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,715
Total Online: 2462

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.