lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-07-2020, 16:06   #5921
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai n-au avut de ales. Si-au facut varianta lor de app store rapid. Eu zic ca se descurca destul de bine avand in vedere situatia.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 16:20   #5922
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Au si un sistem de operare in dezvoltare:
What Is Harmony OS? Huawei’s New Operating System Explained
https://www.howtogeek.com/675793/wha...tem-explained/
doru is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 18:57   #5923
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dar unde e dezastrul? Nu poți pune gapps la fel ca pe Cyanogenmod/LineageOS?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 19:19   #5924
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tu da, batranica nu se pricepe. La fel si batranelul.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 20:30   #5925
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Nu poti pune pe orice si nu e asa de simplu. Pe Mate 30 stiu ca erau tot felul de metode, mai mult sau mai putin ortodoxe de a avea acces la serviciile google, pe P40...sincer nu m-a mai interesat. Mi se pare o imbecilitate sa dai o caruta de bani pe un telefon si dupa sa te apuci sa faci sideload si tot felul de artificii ca sa ai acces la aplicatiile de care ai nevoie.

Cel mai performant telefon de la Huawei cu servicii google este P30 Pro. Tocmai a primit update la EMUI 10.1...dar suprise, surprise...sunt ceva probleme, camera crash in night mode si autonomie scazuta cu pana la 25%. Eu o sa incerc sa aman update-ul cat de mult pot.

LE: Din cate stiu, proiectul HarmonyOS l-au ingropat pana la urma.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 20:42   #5926
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Nu poti pune pe orice si nu e asa de simplu. Pe Mate 30 stiu ca erau tot felul de metode, mai mult sau mai putin ortodoxe de a avea acces la serviciile google, pe P40...sincer nu m-a mai interesat. Mi se pare o imbecilitate sa dai o caruta de bani pe un telefon si dupa sa te apuci sa faci sideload si tot felul de artificii ca sa ai acces la aplicatiile de care ai nevoie.

Cel mai performant telefon de la Huawei cu servicii google este P30 Pro. Tocmai a primit update la EMUI 10.1...dar suprise, surprise...sunt ceva probleme, camera crash in night mode si autonomie scazuta cu pana la 25%. Eu o sa incerc sa aman update-ul cat de mult pot.

LE: Din cate stiu, proiectul HarmonyOS l-au ingropat pana la urma.
+1
din păcate Huawei pierde teren. Chiar dacă au hardware bun, dacă nu e software cum cere piața... it's lost.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 21:04   #5927
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Din ce am cercetat, aparent e cam nasol cu Seria P40 de la Huawei, pentru că au bootloader blocat. Deci nu se poate pune Lineage OS.

Se poate face sideload la applicațiile google, dar este un pic risky și posibil hit and miss pe viitor, pentru că trebuie urmați mai mulți pași de install/uninstall la aplicațiile google până când nu mai dau eroare.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 08:45   #5928
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu văd un pic diferit problema. Huawei oferă telefoane fără google spy, dar oferă un telefon cu majoritatea aplicațiilor. Mi se pare un trade-off bun... cu excepția faptului că ar putea avea propriile metode de spionat și alte alea...
doru is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 09:17   #5929
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si cum inlocuiesti youtube? Youtube e pur si simplu o parte integrata din viata mea, pentru bine si rau. E ca TV-ul pentru altii.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 09:20   #5930
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Faci sideload la youtube separat.
sau...
faci sideload la Playstore și restul de google apps și apoi descarci youtube din Playstore.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 09:25   #5931
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e asa simplu sa faci sideload de playstore la Huawei astea noi. Si nu vreau sa fac o gramada de trickuri pentru o chestie de baza. Si asa cum zic eu aici, asa zic majoritatea care doresc sa isi cumpere un telefon android.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 10:22   #5932
andrei80
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Location: Barlad
Posts: 466
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

...sau instalezi Vanced, cu microG
__________________
The fun 1:i5 9400+Gammaxx400, 32GB, 3070FE; Samsung SSD 240GB+500GB+2x1TB; CM SilentPro M600; Deepcool Kendomen
The working 1: i7 3770+Ninja rev. B; 16GB; RX570 8GB; HPwr 500w; Zalman Z3
The retired 1: Laptop HP HDX18
andrei80 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 10:53   #5933
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cam multe intervenții la un lucru nou, nu credeți?
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 11:02   #5934
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inteleg ce vrei sa zici. Asa se face cand un produs nu se potriveste bine cu utilizatorul. Mergand mai departe cu ideea, din acest motiv ar fi trebuit ca telefoanele sa vina cu soft mult mai flexibil, ca producatorii sa nu mai incerce sa impuna ceva clientului. Inca nu se pot macar dezactiva "functionalitati" nedorite ce vin preinstalate. Nu poti personaliza smartphone-ul intr-un mod facil As zice ca Android este acum un fel de windows 10.
doru is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 11:04   #5935
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Cam multe intervenții la un lucru nou, nu credeți?
Pai a zis bine Ithanium:

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Mi se pare o imbecilitate sa dai o caruta de bani pe un telefon si dupa sa te apuci sa faci sideload si tot felul de artificii ca sa ai acces la aplicatiile de care ai nevoie.
Genul de interventii il faci pt. un telefon ieftin cu hardware f. bun pt. pretul respectiv. Cand dai insa bani in zona premium te astepti sa mearga totul uns. Mai degraba as da banii aia pe un Iphone (na ca am zis-o) decat pe ceva la care trebuie sa imi bat capul pe banii mei...
Si... @doru chiar ti se pare asa bine sa scapi de "spionatul" celor de la google? cand ai in schimb aplicatii de la o firma la care armata poporului e prezenta gen soldati pe toate holurile la ei in firma? Te simti mai in siguranta asa? Ia vorbeste cu aia de prin Hong Kong cum e cu ce zic aia din partidul comunist si ce se intampla in realitate. Chestii gen o tara doua sisteme bla bla bla
__________________
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 11:12   #5936
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

@guest13 Nu vad legatura logica intre ce am zis despre serviciile de spionaj google si ce se intampla in Hong Kong. Daca un telefon are o "functie" ce-mi place (o functie ce lipseste ) asta nu inseamna ca imi place compania producatoare sau ce se intampla in tara respectiva. De altfel, unul dintre motivele pentru care am decis sa iau un Samsung in detrimentul Huawei, Xiaomi&co este ca nu-i produs in China.
doru is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 12:52   #5937
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cand folosesti o formulare gen "google spy" e clar ca esti deranjat rau de respectivele aplicatii google (eu unul asa fac cand sunt suparat pe cate o firma/produsele lor ). Nu stiu de ce, cand alternativa cealalta e mult mai rea (China nu vrea doar beneficii comerciale, vrea sa domine lumea complet, deja au inceput oficialii lor sa declare acest lucru deschis (si daca ne uitam prin Marea Chinei de Sud, pe acolo au si trecut la actiune...), deci in pericol nu sunt doar ceva date care sa fie folosite pt. marketing ca la google ci insasi eventuala bunastare/libertate daca nu a noastra atunci sigur a copiilor/nepotilor nostri)
Nu consider ca e un trade-off bun cand faci asta cu bully-ul clasei (China). Indiferent cat de bun ar parea la suprafata. Si mai ales ca nu inteleg cum e un trade-off bun cand are si pret premium pe deasupra...
Nu ma intelege gresit, si eu am cumparat telefoane chinezesti dar cu SoC Snapdragon si cu softul celor de la google Niciodata nu am luat in calcul un telefon de la Huawei cu al lor Kirin. In momentul in care ai piese importante gen SoC plus soft chinezesti s-a cam terminat distractia, inseamna ca pot face ce vor din telefonul tau.
Daca e sa fac o analogie pt. mine datele care sa fie detinute de google/usa sau China e ca si cum m-ai intreba unde aleg sa tin banii: la o banca sau la un camatar

Si o sa ma opresc aici ca se duce discutia spre offtopic.
__________________
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 13:29   #5938
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Si cum inlocuiesti youtube? Youtube e pur si simplu o parte integrata din viata mea, pentru bine si rau. E ca TV-ul pentru altii.
Youtube Vanced...care oricum il folosesc pe orice telefon. Sau din browser cu shortcut pe homescreen. Sincer, YouTube e cea mai mica problema sincer sa fiu.
Din punctul meu de vedere, cea mai mare problema pentru un utilizator obisnuit sunt aplicatiile de internet banking si poate Google Maps, desi pentru maps OpenStreetMap este o alternativa free foarte buna, pe care foarte multa lume o foloseste si dupa parerea mea va creste foarte mult (ca idee, majoritatea aplicatiilor de activity tracking, gen Strava, Garmin Connect nu folosesc GMaps ci OSM).
Si pentru aplicatii ce nu le gasesti pe AppGallery, ai AmazonApp Store sau chiar direct de pe site-urile developerilor. Bineinteles ai ApkPure, Aptoide...etc. dar poate nu toata lumea le considera "de incredere". Bineinteles, la partea de incredere e foarte discutabil...si pe marele GooglePlay au fost destule aplicatii cu probleme sau cu spyware.

Ca sa nu lungesc povestea. Oricum o dam, Android = Google, Google Services si PlayStore. Tu ca producator, daca lansezi un telefon Android fara servicii Google, o sa livrezi un produs inferior...asta cel putin pentru piata vestica. Am cam ajuns in momentul in care nu hardware-ul face diferenta, ci software-ul.

@doru, afirmatia ta mi se pare amuzanta. Ai cumva impresia ca daca ai un telefon fara google services nu te spioneaza google? Te spioneaza mai putin...dar mna. Nu prea mai are rost sa discutam de privacy in 2020.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 15:39   #5939
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
@doru, afirmatia ta mi se pare amuzanta. Ai cumva impresia ca daca ai un telefon fara google services nu te spioneaza google? Te spioneaza mai putin...dar mna. Nu prea mai are rost sa discutam de privacy in 2020.
Nu, sunt conștient că sunt mult mai multe metode folosite de terțe companii pentru a obține informații. Unele metode ar trebui să pot să le controlez, cum este softul ce rulează pe dispozitivele personale.
doru is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2020, 22:48   #5940
tomkaten
Senior Member
 
tomkaten's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 802
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Qualcomm's Quick Charge 5 can go from 0 to 50% battery in 5 minutes
Fully charge in 15 minutes, plus support for 100W+ charging bricks
tomkaten is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3510

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.