lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-08-2009, 17:19   #1
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default Sugestii pentru articole

Aici asteptam sugestiile voastre pentru articolele care ati dori sa le vedeti pe Lab501!
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 10:42   #2
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu as dori un test in daily use la http://www.pcgarage.ro/placi-video/x...it-single-pcb/ vs un gtx 260 216 sp. Jocuri + teste sintetice + temperaturi.
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 13:13   #3
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am vrut sa o iau eu la un test, dar nu mi-au dat-o
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 13:37   #4
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

V-as ruga sa ne limitam la sugestii pentru articolele Lab501, pentru alte probleme avem alte thread-uri. As prefera sugestii din produsele noi aparute sau care vor aparea. De asemenea si ideile de teste gen "How to" (ghiduri, tutoriale) sunt asteptate !
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2009, 13:20   #5
cris
Member
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 43
Mentioned: 0 Post(s)


Default

As avea eu o idee de "How to resetare EEPROM la laptop", sint sigur ca posesorii de laptoape ar fi foarte interesati, printre care si eu .
cris is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2009, 22:36   #6
CalinR
Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 139
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Mai multe idei de articole:

- Cred ca ar fi interesant un articol despre tipurile de sisteme de racire folosite pentru PC-uri, cu avantajele si dezavantajele lor, eventual si o aproximatie a raportului pret/performanta. Aici ar trebui si un paragraf despre condens si ce se poate face sa nu fie daunator componentelor;

- Un articol generic despre sistemele de racire cu apa, componentele acestor sisteme si recomandari;

- Un articol comparativ intre performantele oferite de cateva sisteme de racire cu apa si performantele celor mai bune coolere pe air ale momentului;

- Un tutorial de overclocking pentru incepatori cu enumerarea programelor folosite si scopul acestora.
CalinR is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2009, 23:06   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Toate sunt sugestii foarte bune, la unele dintre ele ne-am gandit de ceva vreme. Sa speram ca vom avea timp cat mai curand a ne ocupam si de aceste articole.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 26-09-2009, 23:19   #8
gamerul
Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ploiesti
Posts: 88
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by CalinR View Post
Mai multe idei de articole:

- Cred ca ar fi interesant un articol despre tipurile de sisteme de racire folosite pentru PC-uri, cu avantajele si dezavantajele lor, eventual si o aproximatie a raportului pret/performanta. Aici ar trebui si un paragraf despre condens si ce se poate face sa nu fie daunator componentelor;
Condensul si rezultatul acestuia, apa, sant daunatoare componentelor electrice, deci nu poti face altceva decat sa previi condensul, iar acolo unde nu se poate, ramane doar varianta izolarii componentelor.

Quote:
Originally Posted by CalinR View Post
- Un articol generic despre sistemele de racire cu apa, componentele acestor sisteme si recomandari;
Recomandari in functie de ce? De buget, performante, aspect ?

Quote:
Originally Posted by CalinR View Post
- Un tutorial de overclocking pentru incepatori cu enumerarea programelor folosite si scopul acestora.
Acesta ar trebui impartit pe platforme.
gamerul is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2009, 11:24   #9
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Quote:
Originally Posted by gamerul View Post
Recomandari in functie de ce? De buget, performante, aspect ?
Pai banuiesc ca performante. Adica, eu asta as vrea sa vad. In momentul in care te hotarasti sa mergi pe apa, nu are niciun sens sa faci compromisuri, pentru ca astfel nu vei obtine rezultate mai bune decat cu un cooler pe aer performant. Vezi solutiile all-inclusive din comert cat de rau se comporta fata de niste coolere de calitate.

Cand m-am gandit sa ma documentez putin in privinta asta, am facut un calcul estimativ, iar suma finala sare bine de 1000RON. Evident, racire integrala pe apa (CPU, NB, MOSFET-i, VGA), pentru ca altfel nu ii vad sensul.

Quote:
Originally Posted by CalinR
- Un tutorial de overclocking pentru incepatori cu enumerarea programelor folosite si scopul acestora.
Asa e, ar trebui despartit pe platforme. Un astfel de articol va presupune munca titanica, pentru ca sunt foarte multe variabile si foarte multe diferente chiar in cadrul aceleiasi platforme. Personal, nu as face asa ceva

Totusi, as prefera un mini-articol in care sa se explice in termenii lui Layman toate voltajele din BIOS (gen CPU PLL, DDR Refference etc), latentele si sub-latentele memoriei, clock skews (cand si cat sunt necesare) etc.

Evident, toate astea se gasesc deja pe Internet. Doar ca munca de documentare e foarte complicata. Deocamdata, cea mai simpla si rapida metoda e sa posteze un nou thread pe un forum si sa astepte sfaturi
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2009, 12:31   #10
Ionutz_r08
Senior Member
 
Ionutz_r08's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Suceava
Posts: 453
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Ionutz_r08 Send a message via Skype™ to Ionutz_r08
Default

Quote:
Totusi, as prefera un mini-articol in care sa se explice in termenii lui Layman toate voltajele din BIOS (gen CPU PLL, DDR Refference etc), latentele si sub-latentele memoriei, clock skews (cand si cat sunt necesare) etc.
+1.
Quote:
Un tutorial de overclocking pentru incepatori cu enumerarea programelor folosite si scopul acestora.
Tutoriale de oc pentru incepatori sunt in revista XPC. Dar si acolo in mare. Eu cred ca cel mai bine este sa faci putina munca de documentare, iar apoi sa o iei cu practica incetisor...
__________________
AMD X2 4000+ / Zerotherm Zen FZ120 / Abit KN9-s / 2x1GB Crucial Balistix / Palit 8600 GT / Western Digital 1600AAJS / Cooler Master eXtreme Power Plus
Lenovo G550 + Microsoft 1000 Wireless Mouse + Creative Ep-630

Ionutz_r08 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2009, 21:07   #11
CalinR
Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 139
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Referitor la ideile de articole sugerate de mine: totul a inceput de la faptul ca pe site nu am vazut o sectiune pentru incepatori. Stiu ce mult am cautat eu pe net informatii despre acest domeniu cand am avut nevoie si ce greu am gasit informatii de calitate (e adevarat ca a fost cu mult timp in urma); sunt convins ca mai am lacune cand vine vorba de overclocking si mai stiu ca cele mai bune rezultate le obtii cand inveti de la cunoscatori si nu dupa ureche.

De asemenea, nu am vrut sa le dau indicatii privind continutul articolelor celor care le vor scrie, daca o va face cineva. Nu sunt la dispozitia mea sa scrie ce imi trece mie prin cap si articolele de pe site sunt de o calitate foarte buna, dupa parerea mea, de aceea nu am considerat necesar sa intru in detalii.

Cand am zis de recomandari m-am referit strict la performanta pentru ca aici se vorbeste despre performanta in special.

La tutorialul de overclocking ma refeream la chestii generale si reguli care trebuie respectate nu la cum se face overclocking pentru procesorul X pe placa de baza Y...
CalinR is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2009, 21:09   #12
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Sugestiile nu sunt rele, asa cum spuneam si mai sus. Ce vom putea acoperi, va face subiectul articolelor viitoare (unele dintre ele chiar foarte necesare). Pe langa acestea, suportul intregii comunitati sta la indemana celor care fac primii pasi in acest domeniu, prin intermediul forumului.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 07-10-2009, 11:40   #13
IraqI_Freedom
Senior Member
 
IraqI_Freedom's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 929
Mentioned: 4 Post(s)




Send a message via MSN to IraqI_Freedom Send a message via Yahoo to IraqI_Freedom Send a message via Skype™ to IraqI_Freedom
Default

Acum lucrez la un mediu de boot dp usb stick, nu ar fii rau daca ati face un articol cu mai multe teste despre ele, chiar asi fi foarte curios sa aflu mai multe despre micile thumb-uri.
ce m-ar interesa : rata de transfer, timp de acces, pret, reliability
Intr-o lume in continua dezvoltare cred ca este timpul sa uitam de drive-urile optice si sa trecem in totalitate pe usb-stick. Deja mi-am facut un stick de setup pentru windows xp si lucrez la un xp setup/xp pe/win7 setup drive, dar pentru asta trebuie sa achizitionez un nou stick si chiar asi avea nevoie de ceva referinte pentru achizitionare.
Cred ca tuturor ne-ar folosi cate un stick cu win xp pe (bartpe de exemplu), de mentionat ca timpul de instal al win xp dp un stick se reduce considerabil cu pana la -70%. Install-ul de xp pe minibook-ul meu ECS G10-IL durand aproximativ 8-9 minute.
Daca sunteti voi prea ocupati asi putea face eu articolul numai ca eu nu pot aduna rechizitele (nu am relatiile voastre).

Multumesc.
IraqI_Freedom is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2009, 11:50   #14
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Un articol despre instalarea Windows-ului XP pe un stick USB exista deja pe site (Windows XP pe bat). In incheierea aceluiasi articol ste un link catre un tutorial care explica destul de frumos modul in care poate fi folosit un stick USB ca mediu de pe care poate fi instalat Windows-ul. Deci aceste doua aspecte sunt acoperite de ceva vreme.

Legat de testarea stick-urilor USB, desigur, un round-up nu poate fi decat benefic si interesant pentru multi cititori. Nu am facut asa ceva pana acum pentru ca nu se incadreaza in primele prioritati ale site-ului (hardware high-end, overclocking, etc), dar si pentru ca pe site continutul este generat de un numar redus de oameni si aproape intotdeuna exista mai mult hadware interesat lansat decat timp liber din partea noastra. De exemplu, inca nu am apucat sa facem round-up-urile de placi de baza P55 sau sa testam kituri de memorie pentru aceasta platforma.

Continutul generat de membrii comunitatii nu este o idee rea, insa, pentru a putea lua in calcul macar posibilitatea de a avea un articol publicat pe lab501, orice membru al comunitatii ar trebui mai intai sa realizeze cateva review-uri pe forum pentru ca toata lumea sa poata sa analizeze metodologia de testare folosita, modul in care se exprima respectiva persoana s.a.m.d. In fond si la urma urmei, inainte sa avem "relatii", asa cum spui tu, noi am scris zeci de review-uri pe forumuri pentru a ne forma mana
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 07-10-2009, 16:58   #15
gamerul
Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ploiesti
Posts: 88
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Pe mine, cel putin, m-ar interesa un articol despre optimizarea sistemului (PC + Windows) pentru rularea SuperPi. Am gasit cate ceva pe net dar nu sant prea multe informatii despre copy waza, ramdisk si alte tweak-uri.
gamerul is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2010, 22:11   #16
Anahi
Junior Member
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Da, ar fi interesant ceea ce spui tu
__________________
Horoscop Zilnic
Anahi is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2012, 03:00   #17
rafael
Junior Member
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

As dori un review/ studiu de overclock pentru AMD fx 4170 si fx 6200. As dori mai ales sa vad comportamentul lor in jocuri si o comparatie cu phenom II (cu intel nu ma intereseza, poate doar subiectiv). Multumesc.

P.S.: Nu am vazut nici un review pe net inca si de aceea apelez la voi

Last edited by rafael; 22-03-2012 at 03:04.
rafael is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2012, 22:36   #18
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru ca articolele voastre sunt urmărite de foarte multă lume... practic ați devenit celebri si in afara comunității de entuziasti, ar fi bine sa ridicati stafeta si in ceea ce privește forma limbajului folosit, sa scrieti corect romaneste si sa folosiți cuvinte imprumutate doar când nu exista corespondent in romana, iar atunci când le utilizati sa folosiți sufixul corespunzător.
doru is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2012, 10:22   #19
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Rafael - poti sa le compari in articolul de scalare cu procesorul al lui HD 7970.

doru - la ce anume te referi? Scriem intr-un domeniu foarte tehnic, asa ca de multe ori vom folosi "englezisme".
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 27-03-2012, 10:32   #20
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Nu stiu daca incadrez bine intrebarea mea ... ce va contine sectiunea de "Download" de pe site ? stima
Seatpower is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sugestii privind forumul LAB501 Miru lab501 1748 12-03-2024 22:49
Sugestii privind LAB501 Monstru lab501 633 21-03-2021 21:19

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,098
Total Online: 3446

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.