lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-01-2010, 11:29   #41
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Ce-am zis inainte am facut-o din perspectiva unui ex-angajat Ultra Pro, unde am petrecut aproape 2 ani, pana la inchiderea magazinului din Cluj, in Mai 2009.

Cat am stat acolo am vazut un singur DELL Inspiron 1501 in service (mobo mort), care avea o vechime de 2 ani si vreo 7-8 luni. Atat. La fel a fost si cu HP: unul singur in service, in 2 ani.

In Cluj. Nu pot sa-ti dau cifre de service din alte localitati, pt ca nu le cunosc.

Si sa nu crezi ca nu vindeam notebook-uri Valoric, notbook-urile reprezentau peste 50% din vanzari/luna, deoarece Ultra Pro erau foarte competitivi dpdv al preturilor pentru notebook-uri. Din pacate, nu la fel statea situatia si in ceea ce priveste pretul componentelor si a sistemelor preasamblate (dupa cum foarte multi stiti).

Din acest motiv nu ma voi feri niciodata sa recomand DELL.

Cat despre politica DOA, nu e problema clientului, prin urmare nu ar trebui sa-l intereseze. El a cumparat un produs, iar legislatia din Romania obliga magazinul sa-i livreze un produs functional. De asemenea, in cazul perioadei de garantie trebuie remediate toate problemele care apar, fara niciun cost suplimentar din partea clientului (evident, in cazul in care defectiunea nu se datoreaza folosirii necorespunzatoare). Chiar si taxa de transport (in cazul in care nu exista service local) trebuie suportata de vanzator/producator.

Iar remedierea defectului trebuie realizata in 15 zile calendaristice, din momentul predarii produsului. Se poate extinde pana la maxim 30 zile, dar numai cu acordul explicit al clientului. In caz contrar, clientul poate cere inlocuirea produsului sau chiar anularea contractului de vanzare-cumparare (deci restituirea banilor). Pe tine, ca simplu clientu nu te intereseaza cum rezolva producatorul garantia.

EDIT: nu-s asa ursuz cum par in acest reply Eu oricum sunt o fire foarte intelegatoare in probleme de service; nu ma duc sa fac circuri in magazin. Dar asa gandeau majoritatea clientilor din magazin... nu-i interesau problemele "interne"... Si daca gandesti "la rece", tinzi sa le dai dreptate.
__________________
eXpanding Limits

Last edited by eXpander; 16-01-2010 at 11:36.
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2010, 12:24   #42
icsu
Ancient friend
 
icsu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,489
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu
Default

Ok. Am inteles si-ti respect parerea.. cred ceea ce spui.. acum vin mai multe in garantie, se si vand mai multe. Dell nu intra in sarcinile mele, eu ma ocup de alte brand-uri () dar am incredere in ce imi zice colegul care le testeaza (pt a constata defectul reclamat) de cand am inceput sa le importam. Si eu am recomandat Dell dar mai rar, in general am recomandat HP si MSI, iar eu detin Toshiba (sucks) si LG (super). Recomand in functie de ceea ce ai in buzunare dar si dupa nevoie cand vrei sa unul. Bafta
icsu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2013, 15:41   #43
haiducul
Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Mie imi plac aceste carcase, numai ca de banii aia , faci sistem mult mai performant, sau sa zic , mult mai ieftin cu aceleasi componente. Nu stiu cati sunt dispusi sa cumpere un asemenea sistem.
haiducul is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Alienware M17x - performanta si mobilitate Micutzu Articole 30 12-10-2009 15:14

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,891
Total Online: 1344

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.